Špekyn Špekyn komentáře u knih

Dívka beze jména Dívka beze jména Lisa Regan

(SPOILER) Povedená detektivka. Krátké kapitoly se dobře čtou. Ale přišlo, že je tam nějak moc akce najednou. Moc zápletek, které se na první pohled jeví nesouvisle, ale určitě spojitost mít budou. Ale na povrch vyplave později. Název a anotace jsou poněkud zavádějící, neboť ona dívka bez jména nehraje v příběhu až tak významnou roli, jak by se mohlo zdát, respektive není jí věnováno tolik prostoru, aby byla hodna názvu celé knihy. A vzhledem ke zmizení kojence bych očekávala více projevených emocí. Konec je však velmi napínavý a rozuzlení překvapivé.
Kniha mě velmi bavila, asi i více než první díl. Nicméně, za název a navnadění na něco trochu jiného strhávám hvězdu. Zajímá mě minulost vyšetřovatelky (detektivky) Josii a těším se na další díly!

24.08.2021 4 z 5

Mizející dívky Mizející dívky Lisa Regan

Skvělá, povedená, napínavá a čtivá detektivka. Příběh je sice trochu okoukaný (únosy mladých žen a jejich držení pro znásilňování), ale přesto zajímavý. Hlavní postava detektivka Josie je zvláštní charakter a člověk chvílemi neví, co si o ní a jejím počínání má myslet. Náznaky propojení případů jsou pěkné. Ale přítel Luke až moc ochotně souhlasí spolupracovat, to samé Carrieann, na to, že je vše bez důkazů a jen na základě domněnek. Najednou pak vše bere rychlý spád. Událost následuje událost, a dokonce i po rozpletení hlavní zápletky je stále co odhalovat a řešit.
V knize je také víc než pár překlepů, které už jsou rušivé.
Těším se na další případ!

01.08.2021 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Druhý díl byl z mého pohledu o něco slabší než první. Opět jsou zde nečekané zvraty a úplné změny směru děje. Postupné poznávání dalších členů pětadvacítky je fajn. Zvláštní však je, jak pětadvacítka na svém brusiči tak lpí a bojí se o něj. Svět v nížinách je působivě vymyšlený a připomíná svým způsobem hrůznou vidinu budoucnosti naší současné společnosti. Zajímá mne, jak se děj bude vyvíjet dál a co zajímavého se ještě stane, takže i další díl si určitě chci přečíst.

30.06.2021 4 z 5

Zachraň mě Zachraň mě Mona Kasten

Pěkný odpočinkový román z pera Mony Kasten. Ovšem musím říct, že série Znovu je daleko lepší. Tento první díl nové série je plný okoukaných klišé (bohatý mladík versus chudá dívčina, pikantní tajemství, velké párty, nechtěné těhotenství, zapovězená láska...). Příběh je tedy svým způsobem očekávatelný. A pozvolný. Ke konci je několik zvratů, které rozproudí děj, avšak náhle přijde konec a je jasné, že bude pokračování. Stylem psaní je to kniha spíše pro teenagery no. Ale střídání vyprávění z pohledu obou vypravěčů je vítaná změna. Jen oslovování rodičů jako maminka a tatínek působí nepatřičně, takto by je teenageři v pubertě rozhodně nenazývali. Přesto na dovolenou ideální kniha.

26.06.2021 3 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Ačkoliv fantasy běžně nečtu, nechala jsem se na doporučení přesvědčit k přečtení této série. A nelituji toho. Úvodní historie a události, které utvořili daný svět, jsou pěkně zpracované a nenudí. Svět je skvěle promyšlený a hned mě vtáhl do děje, i když některé věci jsou těžko pochopitelné/uchopitelné. Ale s postupem času a děje se vyjasňují. Příběh je zajímavý a napínavý, co se bude dít dál. O nečekané zvraty tu není nouze. Postavy jsou sympatické, jen by to chtělo, aby hlavní už trochu dospěla. Jsem zvědavá, kam se bude příběh vyvíjet dál.

08.06.2021 4 z 5

Dívka na neděli Dívka na neděli Pip Drysdale

Čtenář je rychle vhozen do děje, i když začátek je pak poněkud rozvleklý. Styl vyprávění je zvláštní – přítomnost soustavně prolínaná s vyprávěním z předchozími událostmi z doby hodně i krátce předtím. Komentáře, že „teď to ještě nic nebylo, oproti tomu, co se stalo později“, že „to bylo naposledy, co jsem se cítila bezpečně“, jsou trochu rušivé a napětí moc nepomáhají. Zhruba v polovině knihy děj a události nabírají spád a napětí roste. Ovšem po té „nešťastné“ nehodě už je to takové divné. Hlavní hrdinka se zcela promění, ale hlavně se děj stane nereálným. (Proč zapírá a neřekne pravdu? A to by byly detektivové opravdu tak hloupí?) Konec je celkem rychlý a příliš jednoduchý. Takže celkový dojem je takový lepší průměr.

24.05.2021 3 z 5

Královna ničeho Královna ničeho Holly Black

Poslední kniha ze série byla ze všech nejlepší. Je plná akce, zvratů, propletenců a strategií, které se neustále mění. Pořád se tam něco děje, de facto není chvilka klidu. Zvraty jsou velmi působivé. Jen mi chybělo větší zapojení Cardana, sice hraje v této knize hlavní roli, ale prostoru jako takového moc nedostane – chybělo (mi) jeho břitké vyjadřování a nenadálé manévry. Postoje Jude jsem občas nechápala a přišla mi chvílemi až nesympatická. A také mi připadalo, že spousta detailů z vílího světa (př. solení jídla) popisovaná v prvním díle, byla později opomenuta, nebo naopak nově dodána teprve v tomto díle (př. ovládání víl jejich pravých jménem). Konec je pohádkový, po pravdě jsem jej takový nečekala. Celkově to byla příjemná série, ačkoliv na fantasy moc nejsem a mrzí mě, že příběh Jude a Cardana už skončil.

06.05.2021 4 z 5

Podlý král Podlý král Holly Black

Moc povedené pokračování. Za mě i lepší než první díl. První část opět nic moc, rozjezd je pomalý. V polovině knihy je ale pěkný, nečekaný zvrat a druhá část už nemá o dění nouzi. Vykreslení vodního světa je působivé a jiskřením mezi Cardanem a Jude vzrušující - oba jsou v jistém ohledu stejní, ale nechtějí si to přiznat. Závěr je šokující, ale Cardan tak opravdu dostál názvu knihy. Netrpělivě očekávám, jak to celé dopadne ve třetím díle!

23.04.2021 4 z 5

Krutý princ Krutý princ Holly Black

(SPOILER) Pěkná (lehká) fantasy kniha. Prostředí mi zpočátku nesedělo, ale pak jsem si ho celkem zamilovala. Příběh má pomalejší rozjezd, nic závratného se tam neděje, víceméně se člověk seznamuje s prostředím, jeho zákonitostmi a důležitými postavami. Ale spousta věcí je vysvětlována až později, když už čtenář většinou souvislost pochopil (tedy aspoň z mého pohledu, např. jak víly okouzlují lidi nebo k čemu slouží sůl). V druhé knize se vše zamotává, intriky a politické propletence vyplouvají na povrch, nechybí ani několik zvratů. Napětí mezi Jude a Cardanem je napínavé a zábavně příjemné sledovat. Locke mi přitom od začátku neseděl. Zajímavé je, jak se z vyvrhele stane někdo, kdo tahá za nitky a ovlivňuje budoucnost celé země. A vyjednávání s podružnými králi mi přišlo až moc jednoduché. Jdu se vrhnout další díl!

16.04.2021 4 z 5

Dětské zoubky Dětské zoubky Zoje Stage

(SPOILER) Povedený thriller, ze kterého mi běhal mráz po zádech v určitých chvílích. Velmi psychologicky propracované a, jakkoliv to může být děsivé, myslím si, že i reálné. Hlavní hrdinka Suzette mi nebyla moc sympatická; o Hanně nemluvě, to byl spratek neskutečný. Líbilo se mi střídaní obou pohledů.
Ohledně děje, rozhodnutí o umístění Hanny do Marshes bylo až moc rychle a jednoduše přijaté a následná absence ztráty nebo lítosti nad opuštěným dítětem byla přímo zarážející. A důvod proč začala Hanna matku nenávidět měl jako vysvětlovat ta jediná příhoda z doby, kdy Hanně byly dva nebo tři roky??
Konec mě nepřekvapil. Dalo se čekat, že tahle sitauce nebude mít rychlé a jednoduché řešení. A tak autorka nechala na mysli čtenáře, jak si příběh dokreslí. A název bych možná také vyměnila za jiný...

10.04.2021 4 z 5

Její třešničky Její třešničky Penelope Bloom

Na začátku jsem si říkala: "Kleptoman a pětadvacetiletá panna? Jako vážně?? Tak stupidní." Později se můj pocit z knihy trochu zlepšil, ačkoliv dost připomínal 50 odstínů. Ústřední scéna na loďce je dost klišé a moc umělá. A ta kleptomanie by se dle mě měla léčit. Nicméně Hailey mi přišla sympatická (aby taky ne jako pekařka :-)) Jeho banán mi ale připadal asi trochu lepší. Jako oddychovka, od které nic čekáte ale ujde.

30.03.2021 2 z 5

Snít znovu Snít znovu Mona Kasten

Opět porce oddechové romantické lásky, která pohladí po duši. Přečteno jedním dechem za tři dny. Přesto mi v tomhle díle něco chybělo. Náboj mezi hlavními hrdiny nebyl takový jako v předešlých knihách (mimo za mě nejslabšího 4.), úplně jsem jim jejich trápení, chmury a tu obrovskou lásku nevěřila. Uvítala bych také klidně více vhledů do minulosti. Jude mi příliš k srdci nepřirostla, mnohem radši bych četla knihu z pohledu Blakea - ten byl v předešlém díle skvělý.
Závěrečné rozloučení se všemi hrdiny série je fajn, i když celkově v knize prostor nedostali. A je škoda, že to končí. Ale rozhodně vím, že si tuhle sérii budu číst ještě několikrát. :-)

26.03.2021 4 z 5

Blackout – Zítra bude pozdě Blackout – Zítra bude pozdě Marc Elsberg (p)

Hned v úvodu je příliš mnoho postav a míst - je těžké se v tom zorientovat. Později už je to s orientací lepší, i když se střídají různá místa a postavy. Osudy se postupně propojují, což je rozhodně fajn.
Působivé a děsivé ve všech důsledcích. Napínavé, realistické, znepokojující. Skutečnost, že něco podobného by se mohlo opravdu stát, je až mrazivá.

23.03.2021

Poslední příliv Poslední příliv Sandrine Collette

(SPOILER) Úvod je dost rychlý. Spousta věcí je nelogických: Když měli ještě nafukovací člun, proč zbývajíci 3 děti nemohli jet taky na ném v závěsu?? Líčení bouří a jejich přežití na lodích je až nerealistické. A proč vůbec žili takhle odříznutě?
Matka a celkově všechny postavy mi nebyly příliš sympatické. To, že jsou zrovna 3 děti postižené, bylo celkem prvoplanové. Všudypřítomná snaha vyvolat napětí většinou nebyla úplně uspěšná.
Druhá polovina byla už napínavější, zejména část vyprávění dětí. Psychologickým thrillerem bych to ale rozhodně nenazývala. Čekala jsem daleko víc. A vzhledem k anotaci i trochu něco jiného (to rozhodování, koho nechat a koho vzít.)

15.03.2021 3 z 5

Jeho banán Jeho banán Penelope Bloom

Vzhledem k celkové humbuku kolem jsem čekala víc. Pár pasáží nebo slovních přestřelek je vtipných, ale že bych se za břicho popadala, to tedy opravdu ne. Děj je jednoduchý, předvídatelný a hlavní hrdina mi připadal až příliš nereálný. Nicméně jako oddychovka přijatelné.

09.03.2021 2 z 5

Jak hacknout zlomené srdce Jak hacknout zlomené srdce Kristin Rockaway

Příjemná nenáročná oddechovka určená primárně pro mladší ročníky. Zajímavý náhled do světa IT a jak to v něm mají ženy těžké (myslím, že podobná situace panuje i v řadě dalších oborů). Konec je předvídatelný, ale občas je fajn si přečíst něco nekomplikovaného a očekávatelného. Jen celá situace ohledně tvorby aplikací, jejich spuštění a proslavení je, dle mého názoru, až příliš zrychlená a zjednodušená. Příběh je však čtivý a hlavní hrdinové sympatičtí.

05.03.2021

Rozbité panenky Rozbité panenky Sarah Flint

Prima detektivka, i když o něco slabší než předchozí díly. Kniha rychle vtáhne do děje, líčení je napínavé a syrové. Více událostí a vyšetřování ve stejnou dobu dělá vše autentičtější a realističtější. Prostředí i pohnutky hlavních aktérů jsou dobře vykreslené (např. jak jsou dívky na ulici citově připoutány ke svým pasákům a mají pokřivené vidění světa). Oproti předešlým dílům série je však zápletka slabší a rozuzlení "jednodušší". Chyběl mi také vývoj vztahu Charlie a Bena, respektive víc z osobního života hlavní vyšetřovatelky, jak bylo zvykem v předešlých dílech.

01.03.2021 4 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Opět velmi povedená a vtipná kniha. Člověk se pobaví a zároveň poučí. Jen mi chyběl pořádný úvod - začátek byl moc náhlý, stejnětak konec - moc rychlý a takový odfláknutý. A občas mi chyběla návaznost nebo jasný předěl přemístění. Ale celek je fajn.
Ilustrace od Tomski&Polanski jsou opravdu krásné a mapy v předsádce také.
P.S. Nadšení pro Litvu je nakažlivé. :-D

25.02.2021 4 z 5

Inkoust Inkoust Alison Belsham

Velmi napínavý thriller. Navazuje na předchozí díl (i když ne nezbytně). Střídaní pohledů různých postav je povedené a dává příběhu náboj. Vraždy jsou brutální a až syrově realisticky popsané. Vedlejší linky osudu hlavních hrdinů z nich dělají reálné postavy s vlastními problémy a chybami. Na konci z příběhu napětí přímo stříká, takže knihu nelze odložit. Vyvrcholení je opravdu grandiózní a pohnutky vraha jsou dobře vykresleny. Jen mě mrzelo, že zhruba od poloviny knihy se komplikovaný vztah Francise a Marni zcela vytratil, což je škoda.

05.02.2021 5 z 5

Dilema Dilema B. A. Paris (p)

Velmi působivé!
Začátek je poněkud rozvleklý a ne až tak záživný, ale později vše začne nabírat na obrátkách. Střídání vyprávění z pohledu obou hlavních hrdinů je pěkně zpracované. Člověk si uvědomí, jak jeho náhled na určitou věc může být úplně jiný než toho druhého. Ukazuje to riziko vzájemných tajemství, které vedou k vytváření nejrůznějších (a často) mylných domněnek a představ, do nichž se člověk může i zamotat. Emoce a myšlenkové pochody jsou výstižně a reálně vykresleny (zejména v samotném závěru).
Celková nálada knihy je depresivní, ale rozhodně stojí za přečtení.

20.01.2021 4 z 5