Podlý král

První lekce zní: zatvrď se. Poté co vyšlo najevo, že Doubek je ve skutečnosti dědicem vílího trůnu, musí Jude svému bratříčkovi zajistit bezpečí. A právě jen kvůli tomu k sobě připoutala podlého prince – teď už krále – Cardana a stala se šedou eminencí tahající za nitky celé říše. I kdyby se Cardan nechal snadno ovládat, bylo by pro ni těžké stále proplouvat bouřlivými vodami proměnlivé politiky a spojenectví vílího království. Král ale navíc dělá všechno, co je v jeho silách, aby ji ponížil a zesměšnil, ačkoli je lidskou dívkou stále fascinovanější. Když začne být jasné, že se Jude někdo v jejím bezprostředním okolí chystá zradit, ohrozit její život a životy všech, které miluje, musí smrtelnice odhalit, kdo jí jde po krku. Dokáže se navíc vyrovnat s komplikovanými city, které chová ke Cardanovi?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/413577/big_podly-kral-x4u-413577.jpg 4.4775

Krutý princ / Férska sága 2.

Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež

Vydáno: , CooBoo

The Wicked King, 2019

Kniha Podlý král

katkavasik2908

Nezklamala. Ještě drsnější a zajímavější pokračování. Těším se na další :)

pogmanka

Tak i tenhle díl stál rozhodně za to. A musím říct, že zejména konec mě opravdu dostal. Jedno z nejlepších ukončení, co jsem zatím četla. Takže se už nemůžu dočkat, až se vrhnu na další díl. Líbí se mi, že to tady nespěje akorát k romantice, ale naopak je tam spousta intrik a o poznávání jak to ve světě víl chodí. Moc pěkné pokračování!

Knihomolka10942

Další pecka! Možná o malilinkato slabší než díl první, ale i tak krásné pokračování. A ten konec... To mě dostalo. Musím číst dál!

Nemám.jméno

Tak tohle jsem si hodně užila!
Už ze začátku kniha nabrala tempo, od kterého neupustila až do konce. O intriky, politikaření a zvraty nebylo nouze, ale k mému potěšení jsem dostala i více očekávané romantiky. Oceňuji, že většina postav se chovala opravdu uvěřitelně a šlo rozumět jejich motivům. Dokonce i Jude se mi zdála oproti jedničce trochu sympatičtější, přestože na Cardana samozřejmě nemá. Ten kluk je prostě skvělej.
Finále knížky mě pěkně nachytalo. Když už jsem si myslela, že všechno šťastně skončí, Holly Black s dějem na poslední stránkách pořádně zamíchala a přichystala nečekaný závěr, který mě dostal. Nechala si však zajímavý rozjezd na závěrečný díl této magické trilogie.
Nemůžu se dočkat, až si přečtu Královnu ničeho, protože série Krutý princ je jednoduše báječná.

Admoas

Druhý díl mě bavil ještě více než první, ale naštval mě konec který snad nemohl skončit více otevřeně. Jsem zvědavá na poslední díl, jak se vše vyvine a jak to nakonec dopadne.

Ellinek

Hollly mě prostě baví. Oproti prvnímu dílu je výjimečně druhý lepší, protože pokračujeme skoro tam, kde jsme skončili, takže se nemusíme zabývat zdlouhavým popisováním toho, jak to má ta Jude vlastně těžké. Vlastně to má ještě horší - jako správná šedá eminence vládne zpoza trůnu a musí jednat tak, aby nikdo nepoznal, že ji v případě potřeby musí král bezpodmínečně poslechnout.

Tohle politikaření mě u Holly hrozně baví. Je to skvěle sestavená spletitá síť intrik, kde každá nitka má svou váhu a může způsobit vzestup, tak i pád. Kvůli vílám se pořád nemůžu ubránit srovnávání se Dvory od Maasové a nejinak je tomu i teď: oproti politice Prythianu a všem těm všemožným boomům, které tam Maasová napráskala, se Holly drží toho záasdního a zbytečně si neohraje ani neodbíhá. Madocova postava stratéga je jednoduše dechberoucí a já bych se nejspíš nechtěla dostat do křížku se samotnou Holly, protože...stvořila Madoca, takže bojovat proti ní by byla sebevražedná mise. Navíc je vidět, že autorka je silně spjatá s Leigh Bardugo. Je to temné, nikam to zbytečně neutíká, je to drsné a všechny pletichy jsou skvostné, úderné a především účelné.

I té Jude jsem nakonec přišla docela na chuť, i když má pořád svoje manýry, za které bych ji nejraději propleskla. Cardan je skvělá postava, střípky z jeho minulosti mě bavilo zkoumat a jeho propojení s Elfame jakožto králem je úžasné. Tohle se autorce mimořádně povedlo, celá ta historie koruny a toho, jak je vlastně post krále významný z hlediska země.

Je to skvělé, je to kruté, je to podlé a když tomu dáte šanci, budete to milovat.

knihomolkajanca

Kruťasovi jsem vytýkala poměrně hodně pomalý rozjezd, ovšem tady už jsme nastoupili do rozjetého vlaku a rozhodně si tentokrát nemohu stěžovat na to, že by se v knize nic nedělo. Hlavní hrdince Jude se podařilo lstí získat přístup k velké moci a jak sama zjišťuje, není to až tak jednoduché, jak si nejdříve myslela. Tahat za nitky, tak aby nikdo nic nevěděl a aby při tom sama nepřišla o krk, je samo o sobě docela složité. A celou tuto situaci jí vůbec neulehčuje vzpurný Cardan, kterého Jude na jednu stranu nemůže vystát, ale na stranu druhou po něm touží. A tak přestože je Cardan pod přísahou, dokáže Jude pořádně zamotat hlavu.

Tohle jejich špičkování mě hrozně bavilo. Elektrizující napětí, kdy nevíte, jestli skončí jeden druhému v náručí nebo se vzájemně zabijou, mě pohánělo ve čtení. Hate to love romantické linky mám nejraději a tady člověk nikdy přesně neví, ve které fázi vlastně je. Už se mají rádi? Nebo ještě ne? No, však uvidíte sami.

Přestože tohle jsem si velmi užívala, i tak se však chvilkami vrátila moje lehká averze k Jude, kterou jsem měla po většinu času čtení Krutého prince. Jude a její ego, které má velký problém dát trochu stranou. Jude a její neupřímnost. Chápu, že svět víl v tomto světě je nemilosrdný a je lepší si nechávat vše pro sebe. Ale tady někdy hrozně bil do očí fakt, že kdyby spolu postavy uměly lépe komunikovat, bylo by o polovinu problémů méně.

Co bych ale chtěla vypíchnout, jsou intriky. Kdo je má rád, ten si jich tady užije ještě více než v prvním díle. S napětím jsem sledovala, na kterou stranu se misky vah moci nakonec převáží. Autorce se vše podařilo pěkně vygradovat a závěr byl prostě výborný. Cardan opět jednoznačně vyhrál soutěž o moji nejoblíbenější postavu a po dočtení jsem měla co dělat, abych okamžitě neběžela do knihkupectví pro další díl.

Hodnocení: 80%

Bramburek007

Tento díl byl neskutečně napínavý a bavilo mě, jak jsem vlastně nemohla vůbec předpovídat rozhodnutí Jude. Byl sice trošku pomalý, ale za to se tam stalo toho spousty. Doporučuji všem.