Poslední příliv

Je tomu šest dní, co sesuv sopky vyvolal v oceánu obrovskou přílivovou vlnu. Svět kolem Louieho a jeho rodičů i sourozenců zmizel. Odolal pouze jejich dům na vrcholku kopce. Všude, kam oko dohlédne, se rozprostírá jen stříbrná hladina. Oceánem divoce zmítají zuřivé vichřice. Rodina po šest dní doufá, že k nim dorazí pomoc, neboť zásoby se tenčí. K jejich ostrovu však připlouvají jenom naplaveniny a nafouklá těla. Voda nepřestává stoupat. Rodiče si uvědomují, že je potřeba odjet do hor pro pomoc. Ale na lodi není místo pro všechny… A oni si budou muset vybrat, které děti nechají na ostrově....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428051/big_posledni-priliv-e4z-428051.jpg 3.7112
Literatura světová, Romány, Thrillery

Vydáno: , Vendeta

Juste après la vague, 2018

Kniha Poslední příliv

suiteki
07. listopadu

Tak tuhle knížku jsem si opravdu užila! Po dlouhé době knížka, která se mi těžko odkládala a vzpomněla jsem si na ni i během dne. V příběhu byla doslova hmatatelná beznaděj, kterou rodiče prožívali, když museli vybírat mezi dětmi a ty tři co na ostrově zůstali jsem si moc oblíbila, jejich houževnatost,charaktery,důvtip, píle a nezlomná dětská vytrvalost mě učarovali a až do poslední stránky jsem jim držela palce. Místy byl příběh trochu "přitaženy za vlasy", ale ani to mu neubralo. :)

Natty1233

Popravdě jsem od knihy očekávala trošku víc, přesto mě vtáhla do děje a nepustila. Konec byl za mě super, přesně tak jak měl být, ale některé scény byly až moc nerealistické a autorka si s tím mohla více vyhrát. Kniha ale stále stojí za přečtení.

maličkán

Bylo to děsivé, neuvěřitelné, ale velmi poutavě napsané. Stránky se jen sypaly. Konec mohl být trochu víc rozvinut, přesto knihu doporučuji.

Mathiola8

Tak to bylo dost slabé. Divný styl, divný námět, divný děj. Ne, to se mi fakt nelíbilo.

Anette99

Zaplavený ostrov a výběr, které děti tam rodiče nechají, se mi zdá jako dobrý nápad, ze kterého se dalo dost vytěžit. Bohužel, u dobrého nápadu to taky skončilo. K žádné z postav jsem si nevytvořila vztah, přežívání vichřic na moři a to, jak se o sebe hlavně ty děti postaraly, bylo podle mě naprosto nereálné. Nedozvěděla jsem se, proč vlastně rodina žila na ostrově. A rozhodně bych knihu neoznačila jako (pyscho)thriller, podle anotace jsem čekala úplně něco jiného, něco na způsob Sophiiny volby ("Ale na lodi není místo pro všechny… A oni si budou muset vybrat, které děti nechají na ostrově.").
Plus: kniha se četla rychle.

Veronika2692

Nějak mě to nezaujalo..bylo to takové nijaké, strašlivě moc popisu a hodně málo přímé řeči nebo vlastně jakékoliv komunikace mezi postavami. Postupně jsem si na to zvykla, ale četla jsem rychle, chvílemi mezi řádky, tak abych to měla vlastně rychle za sebou. Nerada nechávám knihy nedotčené.

Špekyn

(+ SPOILER) Úvod je dost rychlý. Spousta věcí je nelogických: Když měli ještě nafukovací člun, proč zbývajíci 3 děti nemohli jet taky na ném v závěsu?? Líčení bouří a jejich přežití na lodích je až nerealistické. A proč vůbec žili takhle odříznutě?
Matka a celkově všechny postavy mi nebyly příliš sympatické. To, že jsou zrovna 3 děti postižené, bylo celkem prvoplanové. Všudypřítomná snaha vyvolat napětí většinou nebyla úplně uspěšná.
Druhá polovina byla už napínavější, zejména část vyprávění dětí. Psychologickým thrillerem bych to ale rozhodně nenazývala. Čekala jsem daleko víc. A vzhledem k anotaci i trochu něco jiného (to rozhodování, koho nechat a koho vzít.)

mikuleo

Pozitiva:
Jak je zmíněno, kniha je napínavá, čtivá, psychologicky mířená a daná situace nutí člověka zamyslet se, jak by se možná zachoval.
SPOILER
Negativa: spousta nelogických věcí. Zřítila se sopka a hladina OCEÁNU se zvyšuje dva týdny o několik DESÍTEK metrů?? Později děti bojují o život v bouři, loď se převrátí a po uklidnění vody mají zásoby v pořádku a sedm slepic na palubě? Jak? Popisy jsou nepřesné, plavby dlouhé a několik prvků příběhu působí nepatřičně (například podivné inteligentní vodní monstrum).
Kniha se četla celkově dobře, ale jsem z příběhu i závěru spíše rozčilená a rozhodně nemohu doporučit.