Špekyn Špekyn komentáře u knih

Pozorovatelka Pozorovatelka Anna Bright

Kniha není žánrově šálek mého čaje, ale nebylo to úplně špatné.. V první třetině knihy jsem se nudila, pak už to bylo zajímavější. Zvrat ohledně prvního nápadníka byl nečekaný a povedený. Některé pasáže mi ale přišly rozvleklé či až zbytečné. V příběhu je také zbytečně příliš mnoho postav, ve kterých není možné se orientovat. Rovněž prostředí a doba jsou nejasné a nedotažené, zároveň se mísí názvy reálných zemí (Anglie, New York...) s neexistujícími (Ásgard, Impérija...). Kniha je očividně inspirována dávnými severskými bájemi a prodchnuta citáty ze známých pohádek, což by bylo pěkné, kdyby to však bylo dotažené. Hlavní hrdinka Selah je zpočátku hodně naivní a ustrašená, ale na konci knihy je zní rozhodná vůdkyně. Tak rychlý přerod charakteru mi moc nesedí. Navíc se neustále hrozně rychle zamilovává (a světě div se do toho, do koho se i zamilovat má...). Romantické mi přitom přišly asi tak dvě pasáže. A konec? Ten je otevřený a evidentně připravený na druhý díl...

22.04.2020 3 z 5

Přiveď mě zpátky Přiveď mě zpátky B. A. Paris (p)

První část knihy je víceméně nezáživná, druhá část už je zajímavější, člověk začíná tušit, o co tu jde, a třetí částí vše graduje – ta je napínavá, plná zvratů. Závěr a rozuzlení jsou, jako v ostatních knihách autorky, velmi působivé. Nicméně zápletku jsem odhalila už asi v polovině knihy, takže pro mne až takovým překvapením nebyla. Hlavní hrdina Finn mi nebyl příliš sympatický. Celkově je psychologie hlavních postav mnohem méně propracovaná než u předchozích dvou knížek autorky.

22.04.2020 3 z 5

V pasti lží V pasti lží B. A. Paris (p)

Famózní! Skvělý příběh, bravurně napsané. Kniha je velmi čtivá, ačkoliv ze začátku se toho až tolik vlastně neděje - člověk nahlíží do života hlavní hrdinky, která postupně zapomíná čím dál víc věcí. Po odhalení podstaty událostí již nejde knihu odložit a konec, ten je naprosto šokující. Bravo, víc takových knih.

Specialistka Specialistka Stephenie Meyer

Kniha mě velmi bavila a na to, že má více než 500 stran, je čtivá a nenudí. Prostředí ,,laboratoře" a přítomnost všelijakých druhů zbraní a ,,vychytávek" je neobvyklá, a tím pádem vítaná změna oproti běžným thrillerům. Děj, ačkoli chvílemi předvídatelný a nereálný, je plný zvratů a nečekaných komplikací. Postavy jsou sympatické (ačkoliv Daniel je na můj vkus až moc hodný a tím pádem neskutečný). Velkým plusem jsou psi :-). Od závěru jsem ale čekala trochu víc a epilog mohl být také dotaženější. Nicméně, dlouho mě žádná kniha nechytla hned od začátku jako tato. :)

22.04.2020 4 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Velmi dobrá kniha - čtivá, napínavá, s postupně odkrývaným tajemstvím. Prolínání kapitol z přítomnosti a z minulosti je skvělé a krůček po krůčku do sebe zapadají jednotlivé dílky skládačky. Jen závěr bych čekala více akční a možná i více promyšlený - byl pro hlavní hrdinku až příliš jednoduchý.

Stříbrná cesta Stříbrná cesta Stina Jackson

Velmi pěkný thriller. I když defacto jen jeho druhá část... V první části, která zabírá dvě třetiny knihy, se totiž nic moc neděje. Člověk pořád jen s napětím čeká, kdy už to začne a klade si otázku O co tu sakra jde? Zato druhá část (poslední třetina knihy) je skvělá. Vše nabere rychlý spád, zápletka vás pohltí a už nedovolí knihu odložit. Co se ale autorce rozhodně povedlo, je atmosféra. Jaké lepší kulisy si představit pro thriller než je ponurá příroda, všudypřítomná polární noc a postavy s podivnými charaktery?

Kulka Kulka Mary Louise Kelly

Na knížku jsem se dlouho těšila. Je velmi čtivá a má zajímavý námět. V poslední třetině se však hlavní hrdinka charakterově zcela promění, což mi vůbec nesedělo, a pořád jsem čekala, že se jen probudí ze snu nebo ze svých představ. Na úplném konci se vše vrací jakoby k normálu, ale už to prostě není ono. Také mi vadila spousta nezodpovězených otázek (např. kdo se k hrdince vloupal).

22.04.2020 2 z 5

Spolubydlící Spolubydlící Beth O’Leary

Skvělá kniha! Začátek by sice mohl být více rozvinutý, aby "skok" do korespondence mezi hlavními hrdiny nebyl tak náhlý, ale druhá polovina kniha vás chytne a nepustí. Když už si myslíte, že bude vše dobré, přijde událost, která vše zase zamotá, a pak už knihu jednoduše nejde odložit. Za mě bezva oddechová kniha!

Nevlastní sestra Nevlastní sestra Jennifer Donnelly

Velmi netradiční námět a příběh. Tak trochu jiný pohled na příběh Popelky a jejích nevlastních sester. Události jsou velmi dobře promyšlené, ačkoliv ze začátku je poněkud těžší se v pohádkovém světě a jeho zákonistostech zorientovat. Praktické je rozdělení do kraťoučkých kapitol - kniha se velmi dobře čte.

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Velmi působivá kniha. Ještě dlouho poté, co jsem ji přečetla, mne výjevy strašily ve snech - rozhodně nic pro slabé povahy. Plné napětí, strhující, nedá se odložit.

Dražba Dražba Danielle Steel

Jednoduchá, oddechová kniha, která nemá žádné ambice. Děj je velmi předvídatelný, víceméně nudný a v některých pasážích až zbytečně popisný (např. co se týká průběhu samotné dražby). Nicméně třeba na pláž na deku dobré.

22.04.2020 1 z 5

Cukr a sůl Cukr a sůl Táňa Keleová-Vasilková

Takhle tohle opravdu není šálek mého čaje. V knize se absolutně nic neděje, hlavní hrdinka neví, co chce, popisy jsou nudné, bez šťávy...

22.04.2020 odpad!

Jelen - Zpěvník Jelen - Zpěvník kolektiv autorů

Jsem moc ráda, že moje srdcová skupina vydala tuhle knihu. Sice na nic nehraju ani nezpívám, ale je to výborný ,,památník" na podpisy, vstupenky na koncerty apod. :-)

Pavel Callta: Moje momenty Pavel Callta: Moje momenty Pavel Callta

Fajn kniha pro fanoušky, ehm, tedy spíš pro fanynky tohoto zpěváka. Je sice zajímavé číst autentické zápisky a sledovat přerod z puberťáka v dospělého muže, co si jde za svými sny, ale neustálé střídání holek a nálad mi poněkud změnilo pohled na tohoto mladého muže...

22.04.2020 2 z 5

Veveřácká kronika Veveřácká kronika Kateřina Mojžíšová-Soukupová

Výborná knížka pro veverkomilce (i obecně všechny zvířatomilce). Popisy dobrodružství jedné divoké veverky doplněné o nádherné a leckdy unikátní fotografie je prostě boží. Je to jedinečná studnice znalostí o chování veverky obecné. Knížka je rozdělena na krátké kapitoly, takže je vhodná ke čtení například před spaním s malými školáky.

Péct, milovat a žít Péct, milovat a žít Josef Maršálek

Velmi pěkná kniha. Dobře se čte. Ačkoliv některé nepodstatné situace jsou popisovány až zbytečně detailně a naopak ty důležité jsou"odbyty" nebo se o nich člověk dovídá pouze z kontextu, a to je škoda. A receptů jsem čekala daleko více (je jich pouze kolem 10, za každou kapitolou).

Sběratel trofejí Sběratel trofejí Sarah Flint

Velmi dobrá detektivka. I když osobně jsem čekala ještě větší napětí a větší vhled do vrahových myšlenek (v tomhle ohledu byl Maminčin mazánek lepší). Nicméně pořád se něco děje a člověk se nenudí. Vedlejší slepé linie jsou dobře propracované, aby nenápadně spojovaly hlavní děj. K vrahovi je poskytnuto více vodítek, takže se dá odhalit :-). Rozhodně knihu doporučuji.

Maminčin mazánek Maminčin mazánek Sarah Flint

Velmi povedená detektivka. Není pro slabé povahy - některé scény jsou opravdu brutální a mrazivé. Vhled do vrahovy mysli je skvěle zpracován. Ale k jeho odhalení nejsou poskytnuta vodítka - rozřešení je tak opravdu nečekané, ale také velmi náhlé. Rovněž vedlejší linie by mohly být propracovanější a mohly mít návaznost na hlavní děj. Vyšetřovací tým je sympatický a určitě si přečtu i další díly.

Proč se lidé zabíjejí? Proč se lidé zabíjejí? Jan Zrzavý

Vynikající kniha - ovšem ne pro každého. Je přecpaná odbornými výrazy, které jsou sice většinou vysvětleny, ale pro hlubší porozumění je třeba mít alespoň náhled do genetiky a podobných odvětví. Taktéž svérázný humor pana profesora Zrzavého ne každý pochopí. Ale rozhodně je to kniha, která vás donutí přemýšlet a stojí to za to!

21.04.2020 4 z 5

Cupcake – Velký sen o malém dortíku Cupcake – Velký sen o malém dortíku Lelí Hnidáková (p)

Vynikají kniha pro cupcake-mily jako jsem já! Skvělé přehledné zpracování doprovázené zdařilými fotografiemi. Postupy na korpusy, krémy, různé typy zdobení, práci s modelovací hmotou a nechybí ani příběh samotné autorky. Tuhle knihu nedám z ruky :)

21.04.2020 5 z 5