Pozorovatelka

Selah čekala celý život na svůj šťastný konec. Jako jediná dcera vládce Potomacu zná svou povinnost: najít si dokonalého partnera, který jí pomůže zabezpečit budoucnost jejího lidu. Ten den konečně nadešel. Ale poté, co ji její nejbližší přítel z dětství veřejně poníží svým odmítnutím, navrhne její matka nevídané řešení. Selah se musí vydat na plavbu přes Atlantik, kde na ni očekává několik vhodných nápadníků – a pokud se nevrátí domů zasnoubená, neměla by se vracet vůbec. Před budoucí princeznou se tak otvírá jedinečné dobrodružství, při kterém uvidí vše od zahrad anglických zámků po norské fjordy. Ale plány její matky nejsou jediným tajemstvím, které se skrývá neviděné v podpalubí… a v sázce je možná mnohem víc než jen šťastný konec....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/420223/pozorovatelka-gST-420223.jpg 3.6148

Pozorovatelka / Selah 1.

Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno, CooBoo

The Beholder, 2019

Kniha Pozorovatelka

aquaver

Tak tato kniha mi dala celkem zabrat... I když ji čtivost opravdu nechybí, tak jsem ji ze začátku musela pořád odkládat. Myslím, že hlavní problém bude ten, že je to jeden velký zmatek... je to celé zpatlané dohromady... Každopádně za polovinou už to bylo trošku lepší... Ne že by to bylo úplně špatné, to opravdu ne... ale za mě tedy asi průměrná kniha... Přesto se možná i někdy pustím do pokračování, už jen z toho důvodu, že jen málokdy něco nedočtu.

tomas9591

3- 3,5★
„I believe in woods, mountains, highways, cobblestones, roller coasters, dancing, concerts, cherry Pop Tarts, books, and magic.“ - říká o sobě autorka
A přesně taková kniha byla. Například ale ty horské dráhy vynechme. :D

Knihu jsem dostal v humbook tašce na Festivalu a určitě to není můj úplný šálek čaje. Ale! Jsem příjemně překvapený, myslel jsem si, upřímně, že mě kniha unudí k smrti, ale nestalo se to. Ještě k tomu mě docela bavila. Hlavní hrdinka mi nevadila, docela jsem se s ní sžil.
Ale svět, ve kterém se příběh odehrával byl takový...potrhlý, za mě. Vadily fantasy prvky, které byly zasazené do klasického světa. Buď aby tam byly, a pořádně, nebo vůbec. Takhle člověk nevěděl, jak moc je to fantasy svět, jak moc reálný svět, jaká pravidla mohou asi tak pravděpodobně platit z našeho světa, a jaká autorka dotvořila. Například použití severské mytologie. Říkal jsem si zprvu, jestli je to nějaký vtip, velice špatná shoda názvů, nebo (a že se tak stalo) přesný úmysl autorky, ze kterého pak následně tvořila dál. Byly to pak hodně Thór a Avenger pocity. Např. město Asgard, dále narážku na Bifrost, na Thórovo kladivo a tak dále.
Mně to ale neskutečně potěšilo jedním. Hrdinka má na ostrově svou lásku - Petera. Vždy si myslela, že on je ten jediný, s kým by mohla být šťastná, s kým je schopná se milovat. Následně se vydává na výpravu do světa, kde se samozřejmě střetává s jinými muži. Autorka, ať už plně uvědoměle, či ne, ukazuje jeden z velice důležitých faktů týkajících se i reálného života skoro každého z nás, ne-li všech. Jednou nevydařenou láskou láska neumírá. I když je někdy sakra těžké se přes to všechno přenést, vždy to odejde. Nějakým způsobem, za nějakou dobu, ano. Nemusí to vyjít ani na první pokus, ani na třicátý pátý. Tohle se, od toho, co normálně čtu, lišilo hodně. Žádná hate love, žádné milostné trojúhelníky, kdy sice máte víc...možných partnerů, ne jen jediného, ale to stejně není to, co bylo tady. Tahle kniha ve mně zanechala, co se tohoto tématu týče, hodně. Autorce neskutečně děkuju za to, že příběh pojala takhle. U mě si svým příběhem vysloužila speciální místo.

Deny el Infian

Pozorovatelka na prvních pár stranách vypadala zajímavě, bohužel pak to šlo všechno tak nějak do kytek.

Začnu asi tím světem, kterej je strašně přeplácaná směska. Autorka se očividně nemohla rozhodnout, do jaké doby chce příběh zasadit, a tak vytvořila alternativní historii, ve které splácla dohromady Homéra, Beowulfa a Akvinskýho (no dobře, nebylo řečeno, že to byl TEN TOMÁŠ Akvinský, ale hele) - což mi teda dohromady historicky moc nesedí. Do toho tam bylo ještě rádio (které bylo asi spíš vysílačka), basketball a další moderní sporty (ale ty mě asi zas tak netrápily). Půlce světa zůstaly názvy, které známe my, půlka se jmenovala úplně jinak a já bych upřímně fakt hodně ocenila mapu, protože takhle jsem byla úplně ztracená.

Jestli byl svět trochu přeplácaný, děj byl zase až žalostně jednoduchý. Dny, které Selah popisovala, nebyly zajímavé, byly běžné tím způsobem, který člověka nudil. Protože taková byla prakticky celá kniha. Myslím, že by se příběh dal proškrtat a bylo by to o něco lepší, bezmála 400 stránek mi přijde zbytečně moc na to, co se tam dělo.

Příběh sám o sobě by mohl mít potenciál, umím si představit, jak by se to dalo udělat snad o něco lépe, takhle to ale bylo hloupé. Celé to stojí na tom, že Selah podala oficiální žádost o ruku klukovi, kterého zná od dětství a do kterého je dlouho zamilovaná. Nikdy s ním ale o svých citech nemluvila, nikdy se s ním o žádosti nebavila. A pak je veřejně odmítnutá a hrozně se diví. A když už ji odmítne, dokonce se s ním o tom pořádně ani nebaví, nevyptává se. Já nevím, jak vám, ale mně to přijde celý postavený na hlavu.

Na druhou stranu musím autorce nechat, že se jí podařilo připravit pár zvratů, které jsem úplně nečekala. Jeden hlavní, který si schovávala až na konec jako ohromné odhalení, jsem nicméně objevila už někdy v první kapitole, takže zas tak dobrá ani v tomhle bohužel nebyla.

Většina postav byla tuctová, nezajímavá, autorce se nepodařilo dodat jim hloubku. Nehledě na to, že jich bylo tolik, že se v nich člověk neměl šanci vyznat - a už vůbec je alespoň trochu poznat. Nejhorší ale byly ty vývoje vztahů mezi nimi. Byly moc rychlé a nepřirozené. A jestli autorka čerpala z vlastních zkušeností se zlomeným srdcem, možná by měla napsat knihu radši o tom, jak se z toho dostat tak rychle, protože podle mě musela objevit nějakou zázračnou metodu, která by jí mohla vydělat těžký prachy.

Jediná alespoň trochu dobrá postava byl podle mě Torden. I když i tady byla ta romantická linka strašně rychlá a nesmyslná a protáčela jsem u toho oči v sloup, Torden se mi docela líbil.

Pozorovatelka mě nebavila a ani mi nic nedala. Nepřinesla prakticky nic doopravdy nového, kvůli čemu by podle mě stálo za to dát jí šanci. Ale obálku to má fakt povedenou, to jo.

Kaya77911
02.12.2020

No, co napsat... asi jsem neměla čekat tolik. Kniha byla bo polovina nudná, ale potom to už bylo lepší. :) Není to sice úplně pro me ale není to ani nejhorší.

Red-haired
20.11.2020

Kniha je sice čtivá, ale autorka nemá vůbec jasno v tom, v jakém světě nebo v době se odehrává, je to velká směska prvků převzatých z našeho světa bez jakéhokoli řádu.
Hlavní hrdinka je nesnesitelná, ale knížku docela zachránila část odehrávající se na severu, kde jsem si příběh aspoň chvíli užila.
Kniha ale končí tam, kde se podle mě měla teprve rozběhnout, takže velké zklamání.

Terycte
06.11.2020

Čtivá kniha, doslova na jeden nádech, stylem podobná Selekci. Takže pokud máte rádi Selekci tak doporučuji.
Někdy mě štvala hlavní postava Selah, ale ne nijak zvlášť.
Kniha je dobrá na vyhrabání ze čtecí krize.
Dávám 2,5 - 3/5

Fortuna7
26.10.2020

První polovina knihy mě hrozně nebavila. Knihu jsem odkládala a nechtělo se mi ji číst. Pak přišla 2. návštěva, která se mi už líbila daleko víc... Selah jako hlavní hrdinka mě nebavila, byla taková nijaká...

tadobra
08.10.2020

i pres negativni recenze jsem se do knihy pustila- a nedocetla. predstava, ze budu cist 400 stran teto slataniny???
zpusob vypraveni velmi detsky a naivni.
hlavni hrdinka nesympaticka.
psaci styl autorky proste nevyhovujici plus jsem se ztracela ve jmenech postav.
dej nezajimavy, zvlastni..
nevim co dal vytknout, snad je to uz vsechno:DD