Špekyn Špekyn komentáře u knih

Strmý pád Strmý pád Bianca Iosivoni

Moc pěkná romantická oddychovka. Příběh rychle vtáhne do děje a je čtivý. Střídání vypravěčů je povedené, i když občas mi chyběl pohled z té druhé strany. Tajemství hlavní hrdinky mohlo být, dle mého názoru, více poodhaleno či naznačeno v průběhu celé knihy. I když vytušit se dá. Chase je na chlapa až moc citlivý. A název není přiliš pochopitelný až do úplného závěru. Zato obálka je nádherná.
Do Mony Kasten mi tedy něco trochu chybělo - určitý větší náboj nebo jiskra mezi hlavními hrdiny, ale jinak velká romanťárna v tomto stylu. Druhého dílu se nemůžu dočkat!

12.01.2021 4 z 5

Citový život zvířat Citový život zvířat Peter Wohlleben

Pěkně a čtivě laicky podané pojednání o problematice citů a pocitů v živočišné říši. Autor se zaměřuje zejména na úzký výběr zvířat, která jeho samotného zajímají - tj. psi, prasata, kozy, koně, včely, veverky, jeleni a srnci, a pouze semtam něco jiného. Některé myšlenky jsou velmi odvážné, ale celek je vesměs přípustný a vědecky či pozorováním podložený. Avšak o veverkách tvrdí bludy!

08.01.2021 4 z 5

Ztracená dcera Ztracená dcera Rick Mofina

Velmi povedený thriller, který rychle vtáhne do děje. Příběh je napínavý, emotivní a hodně zamotaný se spoustou slepých stop, kdy vyplouvají na povrch tajemství jednotlivých členů rodiny. Popisy a postupy vyšetřování mi připadaly velmi reálné, stejně jako celý příběh, což mu přidávalo na působivosti. Jen bylo v příběhu příliš mnoho postav (zejména různých policistů a vyšetřovatelů). A obálka mi nepřijde příliš tematická.

07.12.2020 4 z 5

Konec hry Konec hry Daniel Cole

Závěrečný díl trilogie je opět povedený (oproti druhému dílu), i když slávy a lesku Hadrového panáka nedosahuje. Začátek knihy je poněkud zmatený a je těžké se vyznat v mnoha postavách (zejména pro neznalého čtenáře). Je potřeba znát předešlé díly, jinak vám spousta detailů a narážek unikne. Později, když se začtete, kniha už utíká celkem pěkně, vše se rozjede a jste v obraze. Je to napínavé, ačkoliv vraha už vlastně znáte zhruba od poloviny knihy. Vše je pěkně promyšlené a zapadá do sebe (včetně všech tří dílů). Jen ten úplný konec je poněkud sladký a k celé knize, potažmo trilogii se nehodí. Ale chápu, že autor chtěl hlavním hrdinům dopřát i trochu toho osobního štěstí… Trochu mi také vadilo označování hlavních postav příjmením, nebo spíš ten mix – někdo byl označován příjmením a někdo jménem.

24.11.2020 4 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

Skvělý, napínavý thriller, který vás vtáhne do děje. Krátké kapitoly se velmi dobře čtou. Už od začátku mi byl Theo sympatický - milý, trochu potrhlý a geniální vědec. Oblíbila jsem si ho i jeho způsob nahlížení na svět. Vysvětlování vědeckých faktů, teorií a postupů je boží - prostě něco pro mě (vystudovanou bioložku) :-). Např. nalezení mrtvoly podle růstu kytek je působivé. Celkové vedení vyšetřování vědeckým postupem je zajímavé a neotřelé. Celou knihou prostupuje adrenalin a napětí, které graduje až do grandiózního závěru (i když na mě je možná až moc akční). Jen mi chybí nějaké rozuzlení, proč to vlastně vrah celou dobu dělal - Byl vyšinutý? Uspokojovalo ho to? Mstil se za něco? A jak to dokázal skrývat před zbytkem světa a tvářit se, že je úplně normální?
Opravdu působivý thriller, je až děsuplné uvědomit si, že něco takového by skutečně mohlo existovat. Nádherná obálka je bonus!

05.11.2020 5 z 5

Čas odejít Čas odejít Jodi Picoult

(SPOILER) Úvod je poněkud pochmurný. Část první: Taková pomalu ubíhající, občas moc prvoplánová (př. nalezení řetízku po 10 letech na místě nehody), chvilkami zmatená (událostmi, které se odehrály mezi střídáním vypravěčů). Část druhá: Stále pomalé, rozvážné tempo, ale vše se začíná vyjasňovat. Jen Jenna je na 13letou dívku moc vyspělá, uvědomělá a pamatuje si detaily z dětství, což není možné. Zajímavé jsou pasáže o věštění a jeho praktikování a samozřejmě fakta o slonech. Pohnuté osudy slonů jsou velmi emotivní. Závěr knihy je šokující, chvíli nechápete a tápete a říkáte si, že to je přece nějaká blbost. Je to prostě rozčarující, jak je všecko najednou vzhůru nohama a celé to byl blud…
Po formální stránce: jiný styl písma pro každého vypravěče je nevídaný, ale funkční – lépe se orientuje, z čího pohledu je zrovna vyprávěno.
Celkově tedy až na pasáže o slonech to nebyl úplně šálek mého čaje. Chybí tam napětí nebo větší zvraty. Chvílemi jsem chtěla knihu i odložit, ale nakonec mi to nedalo a chtěla jsem znát rozuzlení. Rozhodně si chci knihu někdy přečíst ještě jednou, z toho „správného“ pohledu.

01.11.2020 3 z 5

Na pokraji sil Na pokraji sil Samantha M. Bailey

Velmi emotivní a napínavy thriller. Hned to člověka vtáhne do děje. Střídající se linky jsou pěkně vyvážené. Nebudete vědět, zda je to paranoia, poporodní deprese, psychóza nebo se to skutečně děje.
Ve 3/4 knihy se začne vše vyjasňovat a budete tušit rozuzlení. Nakonec ale vše bude úplně jinak.
Jen to rozhodnutí Nicole o "náhradní matce" je až moc náhlé...
Moc povedená obálka a skvělá anotace, které vás nalákají, nelžou. Je to prostě skvělý a velmi čtivý thriller pro ženy!

23.10.2020 5 z 5

Řetěz Řetěz Adrian McKinty

Velmi silný a povedený thriller. Plný napětí a zvratů. Když už to vypadá, že vše bude "dobré", něco se podělá. Staví před člověka otázku, co je dobře, co je špatně, co je morální a co ne...
Jen konec je až moc akční, jako z pitomé americké střílečky - těžko uvěřitelné na rozdíl od zbytku. Dětství dvojčat také až moc násilnické, ačkoliv vysvětluje pohnutky zbudování Řetězu.
Je znepokojivé uvědomit si, co vše je v dnešní elektronické době možné...

13.10.2020 4 z 5

Čtyři mrtvé královny Čtyři mrtvé královny Astrid Scholte

(SPOILER) Ze začátku jsem se nemohla začíst. První část je ale nakonec celkem dobrá, i když trošku zmatená a nejasná. Druhá část už je lepší, člověk začíná chápat dění, vztahy a okolnosti. Napětí se zvyšuje. Třetí část do všeho zase vnáší zmatek - jaké jsou tedy časové roviny, v nichž se vše odehrává, jaký je sled? V další části se poprvé objevuje postava Arebelly a vše se, zdá se, vyjasňuje. Pak přijde zvrat. (Ne nečekaný - čekala jsem, že se to celé obrátí proti Keralii.) Ke konci jsem už nechtěla knihu ani odložit, jak jsem byla napnutá, jak to dopadne. Konec je nečekaný a možná až příliš "srdíčkový", ale nevadil mi.
Postavy jsou hezky vykreslené, jednotlivé kvadranty a jejich světy pěkně do detailu vymyšlené. Stejně tak jednotlivé královny, každá je jiná a přitom všechny mají tajemství, které je může zničit. Vztah Varina a Keralie je zajímavé sledovat. Dodává tomu romantický náboj.
Je to nevídaný žánr - fantasy detektivka a díky za něj. Bylo fajn prečíst si zase něco jiného :-). Některé myšlenky jsou opravdu zajímavé a stály by za další rozvinutí. A je fajn, že je to tzv. stand alone.

Mapa na úvodu i s portréty královen je moc povedená! Stejně tak obálka mně hned upoutala a byla jedním z důvodů, proč jsem neodolala s koupí. :)

,,Nemůžeme ai dovolit neriskovat!" - královna Torie Marguerite

05.10.2020 4 z 5

Lháři, lháři Lháři, lháři Sarah Flint

(SPOILER) Opět velmi zdařilá detektivka. Zápletkou a postupem vyšetřování s různými podezřelými dokonce lepší než předešlé díly.
Nicméně, už mě trochu unavuje to klišé, když vraždí policista - většinou ještě nějaký inspekční vyšetřovatel. Už je to takové ohrané, copak takoví lidé by prošli opakovaně psychotesty?? Samozřejmě nechybí ani útok na hlavní postavu, ačkoliv zde to alespoň není ta nejzasadnější.
Ale knihu jsem si užila, je čtivá a napínavá. Vztah mezi Charlie a Benem mě baví a velice mě zajímá, jak se bude vyvíjet dál (fandím mu). Těším se na další díl!

19.09.2020 4 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Co říct? Milé, romantické, roztomilé, prostě ideální relaxační kniha. Přenést se do viktoriánské Anglie s gentlemany, doby, kdy je nemístné odhalit i punčochy a kdy ženy ještě nemají ani právo studovat nebo pracovat, nicméně už se společnost ohledně žen trochu uvolňuje, to je jednoduše kouzelné.
Pan Reed mi přišel poněkud rozporuplný, nedokázala jsem si ho zcela přesně představit (střídaly se ve mně dvě představy - ten nepříjemný s brýlemi a ten milý s rozcuchanými vlasy). Uvědomění si, že je Animant zamilovaná, je divné a rychlé, zejména když se s tímto pocitem jestě nesetkala. Samotné jméno hlavní hrdinky - Animant - je velmi neobyvklé, ale pěkné, a tím pádem zapamatovatelné ve spojení s knihou.
Konec příběhu je poněkud rychlý, ale sedí tam, ačkoliv by se dal více rozvinout. A vůbec bych se nezlobila kdyby byl i další díl - jak se s dceřiným nápadníkem smíří mamá, jak pokračuje jejich milostný příběh, který se stačil sotva rozvinout ... :-)
Obálka knihy je úžasná, nádherně vyvedená, opravdový skvost v knihovně!

30.08.2020 5 z 5

Doufat znovu Doufat znovu Mona Kasten

Opět další skvělá romantická oddechová kniha o mladé lásce z pera Mony Kasten! Hlavní hrdinové člověku rychle přirostou k srdci, i když musím říct, že Everly mi zpočátku byla trochu nesympatická se všemi svými zbytečnými strachy a obavami. Nolana jsem si z předchozích knih také představovala malinko jinak, ale získal zde své kouzlo a sympatie. Jeho "problém" je celkem očekavatelný, ale to ničemu nevadí a fandila jsem mu.
Fascinuje mě, jak autorka dokáže vystihnout pocity v daných situacích - v těch, které jsem zažila, jsem si říkala: Jo, přesně takhle jsem se citila!
Pěkné je propojení s předchozím dílem o Sawyer a Isacovi - vše se udává jakoby paralelně a člověku to pak víc přijde jako realita.
Prostě: Bravo! Jsem zvědavá na další díl. Že by byl o Blakeovi? Ten kluk je mi hodně sympatickej :-).

23.08.2020 5 z 5

Mlčící pacientka Mlčící pacientka Alex Michaelides

Docela fajn thriller. Hodně o psychoterapii, o psychice hlavní hrdinky a jejího terapeuta-vypravěče. Jakoby nezáživné, nudné, zdlouhavé. Ale je tam přítomno napětí, co se za tím vším skrývá.
Jen je divné a chtělo by to víc domyslet, že nikdo předtím ty roky Aliciin deník nenašel, když ho přitom musela mít v ústavu s sebou... Taky bych víc rozvedla info o Christianovi alias doktoru Westovi.
Závěr je pak velmi nečekaný. Opravdu wow. To vás vůbec nenapadne. Autor si vlastně celou dobu se čtenářem hraje...

03.08.2020 4 z 5

Vítr z hor Vítr z hor Andy Wildwood

Zdařilá lehká fantasy kniha. Příběh je pěkný, promyšlený, jeho hlavním motivem je láska, respektive láska a nenávist. Ačkoliv je kniha obsáhlá (415 stran), člověk se nenudí, stále se něco děje. Mapa světa na začátku knihy je skvělý počin. A příběh je dobře rozčleněn do kapitol, čte se příjemně. Jen některé pasáže zbytečně opakují to, co už bylo řečeno (např. o tom, co otroci jedí nebo jak vypadají chortojové ). Všímavý čtenář si informace pamatuje a myslím, že není třeba mu je vysvětlovat vícekrát.
Úvodní Jonovo vyprávění o minulých událostech vysvětluje jeho motivy po pomstě, odhodlání i touhu po svobodě. Nicméně mě trochu rozčilovalo, že Jon v průběhu celého příběhu působí jako „nadčlověk“ – co vše přežije a dokáže, je místy až moc. A úvodní setkání hlavních dvou hrdinů působí také až příliš prvoplánově. Chortojové jsou zajímavá stvoření. Ale neškodilo by rozvinout např. jejich zrod. Zato Jonovo dlení mezi životem a smrtí je velmi působivé. Konec je romantický a nenápadně naznačuje další díl.
Celkově je to tedy rozhodně dobré počtení :-).

31.07.2020 4 z 5

V Agia Galini číhá smrt V Agia Galini číhá smrt Klaus Eckhardt

Oddechová nenáročná detektivka. O něco lepší než první díl, vzhledem k tomu, že je v příběhu více mrtvol. Chybí však napětí a celkový spád, vše je pomalé, ale zase to zapadá do krétského horkého prostředí. Vyšetřovatel v podstatě nic nedělá, jen popíjí a poptává se po známých (vždy má kupodivu známé zrovna na správném místě). Rozuzlení je pak najednou nějaké rychlé. A detektiv Jak je taková rozporuplná postava...

21.07.2020 3 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Celkově fajn nenáročná oddechová kniha pojednávající o sexu z různých pohledů/povah/věku. Osudy jednotlivých postav jsou líčeny v situacích a s pocity jako z reálného života. Je to humorně napsané, jen mi trochu vadí, že je to o slavných lidech (fotbalista, hlasatelka, modelka, proslulý chirurg, aistentka produkce...) a ne o "obyčejných". Ze začátku je trochu problém se zorientovat v časových přechodech a kolik je komu vlastně momentálně let. Chování některých postav mi občas přišlo až příliš naturalistické - pokud, zejména, muži takto opravdu přemýšlejí, tak to potěš koště. Kapitola Z ptačí perspektivy o reinkarnaci psa Fida do holuba už byla na mě poněkud moc a do celku nezapadá. A nesedělo mi také to, že ačkoliv Tomáš a Cyril jsou dvojčata a zároveň se nahrazují na zkouškách, jeden z nich je líčen jako krasavec přivydělávající si modelingem a druhý jako "ohava". Předešlá kniha Prvok, Šampón, Tečka a Karel byla z mého pohledu rozhodně lepší.

20.07.2020 3 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Výborná oddechová kniha. Vtipné i pochmurné, jako ze života.
Je to zajímavý pohled do myslí mužů, z nichž každý má své vlastní problémy, odlišné od ostatních.

24.06.2020 4 z 5

Tatérka Tatérka Alison Belsham

Velmi pěkná a povedená detektivka/thriller. Zajímavé a neotřelé prostředí tetovacích salonů a celé tatérské komunity, včetně všech informací o tetování. Dechberoucí scény a popisy stahování kůže a práce s ní. Náhledy do mysli vraha velmi působivé a brutální. Ke konci je kniha nejvíc napínavá, ačkoliv pachatel se dá odhalit. Úplný konec ohledně dvou hlavních hrdinů mi úplně nesedl a také střídání vypravěčů - sice je to pohled někoho jiného, ale stále je to ve 3. osobě, a tak, zejména na začátku je těžké rozlišit Roryho a Francise.

23.06.2020 4 z 5

Omamná chuť anýzu Omamná chuť anýzu Klaus Eckhardt

Taková slabá oddechová detektivka. Příběh je víceméně jednoduchý a celkově je to poněkud unylé. Napětí schází, postavy nejsou vůbec propracované... Hlavní hrdina není moc sympatický - je to povaleč a alkoholik - a případ řeší spíš pomocí náhod než svých schopností.
Zajímavá je obálka a prostředí horké Kréty a místního koloritu, včetně neokoukaných jmen.
A název odkazuje pouze k tomu, že hlavní hrdina Jak Anatolis (a jeho přátelé) popíjejí ve velkém řecký anýzový alkoholický nápoj raki (ouzo).

18.06.2020 2 z 5

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

Poslední příběh o Zaklínači časově předchází sáze (Poslednímu přání). Autor jej napsal po 13 letech. Trošku unylejší a ne moc akční, ale je to ten starý dobrý Geralt zabíjejí nestvůry a nelhostejný k páchání zla, i s vtip-dodávajícím Marigoldem.
Celková stavba je jednodušší než předcházející tvorba (nestřídá se tolik vypravěčů, pohledů apod.). I námět je trochu slabší - Proč se Geralt snaží tak úpěnlivě vypátrat své meče, když v předchozích dílech si klidně opatřil meč nový?? A některé scény jsou, na autorův předešlý styl, vcelku zbytečné (př. boj s vigilosaurem). Zajímavým překvapením je slovníček latinismů na konci knihy, ale musím říct, že tahle kniha je latinismy opravdu prošpikovaná, až mi to lezlo na nervy, takže slovníček je fakt příhodný. Překvapivé je líčení milostných hrátek - v předchozích knihách se takovým líčením autor spíše vyhýbal a byly jen náznakem. A zaujala mě ceraunoskopie - věštění z blesků :-).
Myslím, že je to pěkné uzavření cyklu o Zaklínači.

10.06.2020 4 z 5