sonkovaj sonkovaj komentáře u knih

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Hodně smutné čtení.
Nebudu se vyjadřovat k současnému nejasnému sporu o autorská práva.
Asi není úplně jednoznačné ta, či ona strana a její vyjádření.
Vždyť, tak jak je již historicky dané KAŽDÝ MÁ SVOU PRAVDU.

Nebo li, skutečná pravda, vlastně NEEXISTUJE.
Knížka byla zpracována pěkně, je fakt, že se člověk nemohl odtrhnout a četlo se to jedním dechem, tak jak to tu popisují mnozí.

Autorka si perfektně pohrává s identitou postav, nenazve je skutečným jménem až do konce knihy.

Takto to bylo i v Listopádu.
To se mi moc líbí, udržet napětí a čekat až na poslední stránky na rozuzlení.

Jinak nemám důvod nedat plný počet hvězdiček, ikdyž, ale to je poznat již z anotace, jde o velmi těžké téma.

10.05.2023 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Na knihu jsem se moc těšila a zklamaná jsem tedy nebyla. Čtení jsem si moc užila a měla pak hodně o čem přemýšlet.
Jak je možné,......????
Autorka knihu psala částečně dle skutečného příběhu své matky.
Pro dokreslení příběhu a lepší představu života v drsné i romantické krajině Bažiny doporučuji film, co nyní běží na HBO Max. Rovněž velmi povedený.
Za mě plný počet hvězdiček.

10.05.2023 5 z 5

Její konec Její konec Shari Lapena

Zajímavá detektivka. Zase docela jiné téma o tom, že každý si holt vydělává různými způsoby. Knížku jsem si vzala na dovolenou a po několika hodinách už jsem zase neměla co číst.... Nedala se odložit. Něco autorka v příběhu tedy nedovyprávěla, ale kdo ví, třeba je to záměr a půda připravená na druhý díl....

25.01.2023 3 z 5

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Štěpán Javůrek

Čtivá kniha a zajímavé téma. Ikdyž poněkud tragické.... Sama pocházím ze Sudet a také dům mého dědečka patřil za války Němcům. I jeho rodina přišla tenkrát z Prahy. Kniha se četla sama a těším se na druhý díl.

25.01.2023 3 z 5

V posledním tažení V posledním tažení Nina Lykke

Tato kniha se mi líbila moc.
Nejen, že jsem zdravotní sestra a oslovila mě po profesní stránce, ale líbilo se mi i líčení dětství hlavní hrdinky a vůbec naprosto realistický pohled na práci obyčejné obvodní lékařky. Jednak v ordinaci a jednak její osobní život, naprosto racionálně, bez zbytečného sentimentu a dojetí.
Autorka je výborná vypravěčka, čtení knihy jsem si fakt užila a budu shánět další její díla.
Hodnocení stoprocentní a všem čtenářům doporučuji.

11.12.2022 5 z 5

Tiché lži Tiché lži Sarah Pinborough

Tato kniha vyposlechnuta jako audiokniha, při daleké cestě autem. Byla mi milým společníkem. Na začátku jsem si myslela, že jde o dnes tolik populární VZTAH MATKA DCERA. Což by mi nevadilo, toto téma čtu ráda.
Dalo se očekávat, že vypluje na povrch něco trýznivého z minulosti.....nakonec se to i stalo.
Hodně obtížné byly pasáže z dětství Charlotte, obzvlášť první zkušenosti z "hranolkárny" a hrůzy prožité s otčímem.
Ve srovnání s knihou Ví o tobě, která se mi líbila více, měla tato knížka předvídatelné rozuzlení.
Ale u tak se těším na další autorčina díla.
Podle mého je skvělá spisovatelka.
Jednu hvězdu ubírám, za ten konec.

26.05.2022 4 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Skvělá knížka. Autorka zaslouží můj velký obdiv. Rešerše k této knize ji musely stát spoustu času a práce a je to na knize znát. Bylo to téměř historicko - vědecké dílo, což mě ale ani v nejmenším při čtení nerušilo. Příběhy v něm zasazené krásně ubíhaly, stránku po stránce a čtení jsem si moc užila, ikdyž to bylo chvílemi těžké a drsné. Jsem tak vděčná, že stále ještě existuje Ústav pro výzkum zločinů komunismu a že se stále lidé zabývají rozkrýváním jeho otřesných praktit. Praktik, které si vůbec nedokážeme představit a které si s ničím nezadala se středověkou inkvizicí. Jaký je rozdíl mezi tím, upálit ve středověku zaživa ženu na hranici a tím, že v době reálného socialismu násilím uvěznit ženu v doživotním blázinci?
Muka to zřejmě budou srovnatelná.
A proto jsem moc ráda, že se na tyto zločiny nezapomíná a snad ani zapomenout nelze.
Je to kniha nutící čtenáře přemýšlet, zjišťovat více informací, nebo třeba navštívit tento okouzlující kraj.
Měla jsem to štěstí vidět i nádherné divadelní představení divadla Pod Palmovkou, jejichž stvárnění bylo opravdu úžasné. A ikdyž představení trvalo 3 hodiny, byla jsem úplně přilepená k sedačce a klidně bych vydržela dívat se ještě další 3 hodiny.
Knihu doporučuji všem čtenářkám i čtenářům, byl to neobyčejný zážitek a nikdy jsem nic podobného nečetla.
Dávám nejvyšší ohodnocení.

20.05.2021 5 z 5

Vincenz Priessnitz - Prameny živé vody Vincenz Priessnitz - Prameny živé vody Miloš Kočka

Krásná a poučná kniha o neobyčejném žití v pokoře a v souladu s přírodou. Poutavé vyprávění i o Jesenicku a léčitelství a jeho tradicích u nás.
Bylo mi smutno, při popisu perzekucí ze strany mocných té doby, pramenící z prachobyčejné nesmrtelné lidské závisti.
Překvapilo mě jak pokorný dokázal Vincenz být.
Jak se snažil přijmout vše, co mu osud nachystal v klidu a bez odporu.
Jak naslouchal vodě, která mu dokázala i odpovídat na otázky, když mu bylo v životě těžko.
Jak je prostě krásné žít den za dnem obyčejný život.
Teď už vím, proč jsou v lázních, kde využívají jeho vodoléčebných metod, všude obrázky laní.
Mám radost, že v dnešní době se do módy vrací otužilectví a vždy, když vidím otužilce lézt do vody, vzpomenu si na Vincenze, který to jak je ledová voda prospěšná zdraví již věděl dávno.

19.05.2021 5 z 5

Tmavé stěny Willardu Tmavé stěny Willardu Ellen Marie Wiseman

Nádherná kniha. Autorka mě opět nezklamala a postarala se mi o krásný víkend, kdy jsem byla plně ponořená do strhujícího příběhu. Čtení jsem si moc užila a opravdu se ani jednou nenudila. Knížka vůbec nešla odložit. Pokaždé se mi už zdálo, že jsem přišla všemu na kloub a pokaždé samozřejmě bylo všechno jinak, tak jak jsme u autorky zvyklé. Zkrátka napětí až do poslední stránky. Jsem sestra, takže vím něco o tom, co se v minulosti dělo v psychiatrických léčebnách i v ústavech pro mentálně postižené, přesto mě popis praktik personálu vůči klientům šokoval. Zaplať pánbůh, že je ta doba již nenávratně pryč. Propletenec postav musel dát spisovatelce ohromnou práci a příprava rešerší ke knize asi taky. Je to dokonalé dílo. Konec možná trochu ála americký film, ale to autorce velkoryse odpouštím. Knihu doporučuji všem k přečtení a nemám důvod nedat nejvyšší ohodnocení.
A taky moc děkuji za nalezení této knihy, o které bych nic nevěděla, nebýt databáze knih.

16.05.2021 5 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Nádherná kniha. Doporučuji úplně všem k přečtení. Pro mě je to srdcovka a ještě mě to moc dojímá, jelikož s mentálně postiženými lidmi jsem strávila veliký kus mého profesního i osobního života. Knihu jsem přečetla už před několika lety a znovu se k ní vracela, když ji měla moje dcera jako povinnou četbu k maturitě. Přesto že uběhlo spoustu vody v řece od prvního přečtení, stále jsem si vybavovala některé věty slovo od slova.
Jsou knihy, které vám vstoupí do života a už se v něm pevně zakotví.
Rovněž mohu doporučit skvělé představení s divadelním spolkem Kašpar. Hlavní roli hraje Jan Potměšil a to naprosto famózně.
Jsem ráda, za setkání s touto knihou, neboť to byl velmi silný zážitek a pro mě krásná hřejivá událost.

13.05.2021 5 z 5

Anežka Anežka Viktorie Hanišová

Výborná knížka. Klobouk dolů, za zpracování takovéhoto tématu. Příběh se odvíjel rychle a dynamicky, čtení jsem si moc užila. Líbilo se mi jednotlivé líčení příběhů, jak malá Anežka chce sledovat večerníček, ale musí nejdřív udělat, to co si matka zamane.... To nepochopení dětské dušičky.
Knížka, která donutí čtenáře přemýšlet a doznívá v něm pak ještě hodně dlouho po přečtení.

11.05.2021 4 z 5

Rok kohouta Rok kohouta Tereza Boučková

Nepřikrášlovaná syrová zpověď matky, která své syny miluje, přestože je neporodila a i když jsou jací jsou. Vyrovnat se s takovouto životní náloží a ještě o tom tak dojemně a krásně psát je velké umění a má můj velký obdiv.
Dokázat toto mohou jen silné ženy.
Mám ráda autobiografické příběhy a romány a tento na mě hodně zapůsobil.
Autorka je obdivuhodná žena, závidím ji tu lehkost, s jakou se s životem vyrovnává.
Mám ráda její tvorbu, všechno co napsala jsem četla a vše se mi líbilo.

11.05.2021 4 z 5

Život je nádherný Život je nádherný Tereza Boučková

Krásná kniha. Autorka moc hezky a autobiograficky bilancuje svůj dosavadní život, důsledky svých zásadních životních rozhodnutí, ale vše psáno lehce a bez sentimentu.
Popisy návštěv u maminky mě vždy dojaly, bylo to tak pravdivé a citlivé.
Také v současné době něco podobného zažívám.
Spisovatelka má můj obdiv, za to, co všechno ustála.
Knihu doporučuji k přečtení všem.

11.05.2021 3 z 5

Indiánský běh / Křepelice / Když milujete muže Indiánský běh / Křepelice / Když milujete muže Tereza Boučková

Pěkné čtení od mé oblíbené autorky. Osobité vyprávění z doby, kterou jsem zažila. Některé příběhy šli hodně na dřeň. Těžké dětství, které si chce, jako každý z nás zapamatovat jako krásné.

11.05.2021 3 z 5

Pro tvoje dobro Pro tvoje dobro Ellen Marie Wiseman

Miluju knihy. Už od svého dětství, jsou mi tou nejlepší společností, zdrojem zábavy, hledám v nich odpovědi na různé otázky, které většinou v pravý čas i najdu. Ráda se jimi obklopuji a mám většinou několik knih, které mám rozečtené najednou.
Nejkrásnější je, když najdu novou autorku, nebo autora, který mě zaujme hned první knihou.
A to se právě stalo nyní.
První knihu, kterou jsem od autorky četla, byla Sběratelka sirotků a ta mě naprosto uchvátila. Dočetla jsem ji předevčírem a hned se s chutí pustila do další a to této. Trvalo mi den a půl, než jsem ji dočetla, protože stejně jako předchozí kniha, zkrátka nešla odložit.
Musela jsem zjistit, jak to bylo dál.
Byla jsem plně ponořená do toho příběhu. Nemělo to chybu.
Příběh mi krásně běžel před očima, jako bych sledovala nějaký poutavý, napínavý film.
Popis některých scén je tedy dost naturalistický, až bych řekla s prvky hororu, ale domnívám se, že k příběhu to patří.
Je to napínavá, čtivá kniha, která má vše, co má správná kniha mít.
A setkání s takovou knížkou je pro mě vždycky slavností.
Autorka se zařazuje mezi mé oblíbence a jsem ráda, že jsem ji, díky databázi knih, objevila.
Má můj velký obdiv, že dokáže i o takovýchto věcech psát a to ještě tak lidsky.
Těším se na další její romány a doporučuji všem.
Dávám nejvyšší hodnocení.
Jediné, co mi je líto, že už jsem to dočetla......

10.05.2021 5 z 5

Sběratelka sirotků Sběratelka sirotků Ellen Marie Wiseman

Nádherná kniha přečtená za 9 hodin beze spánku. 366 stránek za noc a ráno. Ta kniha zkrátka nešla odložit. Musela jsem se dozvědět, co se stalo dál....
Bylo to mé první setkání s autorkou a okamžitě se zařazuje do kategorie oblíbený autor a kniha do mé soukromé kategorie jako NEZAPOMENUTELNÁ.
UF. To bylo silný. Pocity ve mě budou ještě dlouho vířit. Zvláště v této Covidové době to je velká emocionální nálož, tím více, že pracuji v nemocnici jako sestra a některé situace z knihy jsem přímo zažila.
Nemám důvod nedat nejvyšší hodnocení.
Jediné čeho lituji, je, že už mám dočteno.

08.05.2021 5 z 5

Spálená křídla Spálená křídla Karla Kubíková

Tak tato knížka se mi moc líbila. Bylo to mé první setkání s autorkou a jsem nadšená a těším se moc na její další knížky, které už na mě čekají. Příběh Andělky mě moc bavil, četlo se to samo, s takovou lehkostí, pořád měla kniha spád a napětí. Nechci vůbec srovnávat s Šikmým kostelem, jen trošku to období vyprávění, ale rozhodně by si dílo zasloužilo o něco větší reklamu, alespoň z 50 procent, jako měl Kostel.
Prolínání do současnosti bylo pěkné oživení děje, příběh Nely jsem hltala, připomínalo mi to můj vlastní a oživila si svoje zážitky z Londýna a z Anglie.
Konec možná trošičku předčasný, chtělo to malinko víc dovyprávět, ale i tak překvapivý.
Doporučuji všem, kteří jako já milují rodinné ságy a literaturu faktu.
Nemám důvod nedat plný počet hvězdiček.

08.05.2021 5 z 5

Konec civilizace Konec civilizace Aldous Huxley

Kdybych dělala pomyslný žebříček nejoblíbenějších a zároveň nejpůsobivějších knih mého celého čtenářského života, tak tato kniha je na bedně. Nevím jakou medaili by získala, ale rozhodně by jednu ze tří měla. A přitom jsem ji přečetla zcela náhodou, protože tento žánr vůbec nečtu. Bylo to na dovolené, když jsem dočetla své knihy a kamarád mi další půjčil. Přesně si vybavuji jak se mnou zacloumala hned první stránka a že jsem potom četla celou noc až do rána, protože jsem byla zvědavá, jak celý příběh dopadne. Trochu samozřejmě připomíná G. Orwella 1984, ale jen v obrysech.
Jak, proboha, člověk dostane takovýto nápad z budoucnosti a zcela přesně odhadne klonování, epidemie, závislosti na drogách, platidlo budoucnosti, život společnosti zcela bez ekonomiky a peněz jako takových a ještě způsob vypořádávání se s lidmi jinak smýšlejícími a těmi, kteří za žádnou cenu nikdy nepochodují s davem? To musel vymyslet buď génius, anebo jasnovidec.
Knížka mě šokovala před 25 lety a teď, v lockdownu, když jsem se k ní vrátila tak ještě víc.
Uvědomila jsem si, jak jsme za těch 25 let pokročili v technologiích, v myšlení lidí, v umělém oplodnění..... A uvědomila si, že teď už vlastně knížka nevyznívá tak moc futuristicky.
Naopak.
Dneska už by se plno věcí z ní klidně mohlo uskutečnit.
Nebo, už se uskutečňuje????

06.05.2021 5 z 5

Oněgin byl Rusák Oněgin byl Rusák Irena Dousková

Sama přemýšlím, čím mě tato kniha tak moc uchvátila. Je to opět výborné čtení, přesně tak jak jsme na to u autorky zvyklé a skvělé vyprávění příběhů i z mého života, i z mého studia a z mých prvomájových průvodů. Historka s jablíčkem pod vánočním stromkem mě úplně dostala.... Jak je možné, že i v jiných rodinách zažívají to, co jsme zažily my u nás doma?
Postavu maminky Kačenky tedy přímo miluji. Tu povahu znám, neboť ji mám také. Velice podobnou.
Je to kniha, která je na mém pomyslném žebříčku v top 5.
Je to kniha, ke které se vracím, když je mu smutno, a naprosto pokaždé, když přerovnávám knihovnu.
Umím ji téměř zpaměti jako Hrdýho Budžese.
Děkuji Paní Spisovatelce za toto nezapomenutelné dílo a přeji mnoho další inspirace.

04.05.2021 5 z 5

Darda Darda Irena Dousková

Výborná knížka, stejně jako její předchozí dva díly. Autorka je moje oblíbená spisovatelka. Jako sestra na onkologii oceňuji jak mistrně vystihla pocity pacientky po chemoterapii. Děkuji za krásný zážitek a těším se na další nové knížky.

03.05.2021 5 z 5