Spálená křídla

Spálená křídla

Anděla Brůmová prožívá dětství za první světové války, v době bídy a hladu. Sňatkem sice unikne nenáviděné práci v továrně, ale „pozvednutí“ do vyšší třídy na malém městě ji nijak netěší. Její největší touhou je hrát divadlo, ovšem ve svém přání nenalézá oporu ani u manžela. Anděla uteče ke kočovnému divadlu. Domů se vrací nemocná a ponížená… Jak se vypořádá se svým okolím a dcerami, které kdysi zklamala? Román je rodinnou ságou zahrnující téměř celé dvacáté století a nastolující otázku, nakolik je následovat svůj sen správné a nakolik se jedná o sobectví. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/328141/spalena-kridla-NRR-328141.jpg 4.333
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Knižní klub

mysterygirl

Souhlasim s predeslym komentarem..moc pekne se cte,akorat v rodokmenu nejsou vsechny deti,byť zemrele..jedno dite ano,dalsi 2 ne..Manzel od Andely dcery Marty je Josef,ne Jan..Vojta s Andulou meli Hanicku a, ne Janicku..atd..takze podle rodokmenu s neridte

knihovnička007

Kniha se mi velmi líbila, mám ráda rodinné ságy. Velmi dobře se četla...
Nejvíce se mi líbilo dospívání Anděly a líčení rodinného života za 1. války. Bylo mi líto dětí, maminky i tatínka, všem se život hrozně změnil a bohužel v tom nejhorším slova smyslu :( Nedokážu si to představit, ale kniha mi aspoň přiblížila, jak tato doba musela být hrozná. Války jsou vždycky strašné a vždy to odnesou nevinní lidé.
Anděla si do dalšího života odnesla to, že už nikdy nechce žít v nedostatku a hladu, není se čemu divit.
Na druhou stranu... nikdy nepochopím, jak člověk může opustit své děti, natož tak malinké. Jako manžel bych jí tohle nikdy neodpustila. Chovala se neskutečně sobecky a strašně mne tím štvala.
Už tím, jak se chovala k Hedě... A nikdy ji nedokázala odpustit-proč? :( A co tím vlastně dokázala? :(

Čekala jsem, že bude víc rozepsán i život za 2. války, ale byl popsán jen v náznacích, což mi připadá kapku škoda.

Kniha se mi líbila, určitě ji doporučuji, moc pěkné čtení. Jen nedoporučuji řídit se rodokmenem na deskách. Neodpovídá, což mne docela zklamalo.

Díky za moc hezkou knihu! :)

Ywonek

Úžasný rodinný příběh, který zachycuje období obou světových válek.

ritz

Mám moc ráda rozsáhlé rodinné příběhy a ani tento mě nezklamal. Dal nahlédnout do života lidí v obou světových válkách a do dění mezi nima a po nich. Hlavní hrdinka nebyla kladná postava a už vůbec ne milující matka, ale i takové jsou na světě.

bookcase

Výborná rodinná sága, některé události hodně smutné, jiné přímo ze života. Četlo se samo.

martulkat

Kniha se mi líbila, byla taková pohodová, životní a rodinný příběh uvěřitelný, jaký život je, se vším kladným i záporným.

KarlaK

Hlavní hrdinka románu Anděla nebyla a neměla být jednoznačně kladnou postavou. Kvůli svým touhám a přáním odbývala a zanedbávala děti. To, že se jí to nevymstilo, "zavinila" její nejmladší a už milovaná dcera... Jsou ženy, pro které jsou nesplněné životní cíle frustrací, které pak okolí ubližují. Každého ale jeho skutky doženou. K Anděle jsem byla milosrdnější.
Tak to bylo míněno. KarlaK.

Ttammarra

Kniha vypadá na první pohled zajímavě, čte se rychle, prolíná se tam minulost se současností. Psáno z pohledu více postav. Ale něco mi tam chybělo. Po přečtení jsem si říkala, co z toho vyplynulo. Že to byl jakýsi popis doby minulé, ale ne nijak zvlášť hluboký a propracovaný. Chyběl mi nějaký větší závěr. Taková ta pomyslná tečka, nějaké vyvrcholení tohoto příběhu. A hlavní hrdinka se mi vlastně po přečtení nelíbila (jak se chovala ke svým dětem, jaký měla vztah ke svému manželovi, celkově postoj k rodině).

lapagerie

Knížku jsem popadla v knihovně náhodou, líbila se mi anotace i obálka a mám ráda rodinné ságy. Knížka se dobře čte, není zahlcená postavami a děj plynuje ubíhá.
Anděla mi byla zpočátku sympatická, bylo mi jí líto. To, co si zažila jako malá za Velké války... Jako dospělá mi příjemná už nebyla. Pálilo jí dobré bydlo. A nelíbil se mi její vztah k dětem. Naopak mě překvapil její pozdější vztah k vnučce a přístup k tomu, co ji potkalo.

zuzana2599

Moc se mi líbila tato rodinná historie mapující život rodiny od roku 1914. Při čtení jsem si znovu připomněla těžké osudy našich babiček a prababiček, co všechno museli prožít, obětovat, na jejich nelehký a mnohdy krutý osud. Bylo to velmi hodnotné a přitom zajímavé a zábavné čtení a já se nemohla od knížky odtrhnout.
Děkuji paní autorce, ten příběh mě chytil za srdce!

KarlaK

Dobrý den. Chyby v rodokmenu na předsázce knihy nejsou způsobeny mnou jako autorkou, ale byly zaviněny v tiskárně nebo nedůslednou kontrolou. Omluva čtenářům.

Jaroslava1937

Kniha se mi moc líbí, ale asi nesedí postavy s rodokmenem. Obdivuji autorku a doufám, že vyjde 2.díl.

saumur

Mám rád rodinné ságy, vinou se jimi příběhy několika generací a na stejné události často nahlížíme očima několika různých postav. Tento příběh není výjimkou, čte se snadno, místy je i napínavý a místy i cenný díky historickým reáliím.

Karla Kubíková

Karla Kubíková