Život je nádherný

Román Život je nádherný svým způsobem završuje volný a předem neplánovaný triptych jednoho příběhu: v Indiánském běhu se vše začíná, v Roku kohouta graduje a Život je nádherný ho uzavírá, končí. Tak jako se o předešlém díle mluvilo jako o autobiografickém, i zde bychom takovou stopu snadno vysledovali. Spisovatelka popisuje svůj každodenní život v době od Štědrého dne roku 2010 do 23. prosince roku 2011. Píše o svých nejbližších a jejich a svém zápasu s nemocí maminky, píše o odlidštěné úřednické mašinerii, se kterou se nemíní smířit, píše o svých synech a jejich svobodné cestě životem, citlivě vnímá a reflektuje literaturu, film a divadlo. Vymezuje se proti některým politickým figurám, komentuje činy okresních politiků stejně jako prezidenta země, naši současnost konfrontuje s časem disentu a tvoří tak jedinečnou kroniku naší doby....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/306402/big_zivot-je-nadherny-TQN-306402.jpg 4.1225

Kniha Život je nádherný

kob

Rok kohouta mě zaujal, tak jsem asi měla příliš velké očekávání...

kristleko

Je zajímavé si přečíst, jak to s protagonisty Roku kohouta vypadalo o pět let později, konkrétně mezi Štědrým dnem roku 2010 a pohřbem Václava Havla o 364 dnů později. Syrovou frustraci ze „zvlčení“ adoptivních romských synů na prahu zletilosti vystřídala určitá rezignovanost. Patrik s Lukášem „svobodně“ žijí a do životů svých stárnoucích rodičů při svých návštěvách přinášejí i slova jako podmínka, exekuce nebo pervitin... Rodinná idylka to tedy není, ale už to přece jen připomíná život. Jinak jsou to střípky ze života stárnoucí chartistky ve 21. století, postřehy o knihách, filmech, divadelních hrách i „pěně dní“, chřadnoucí matka s Alzheimerovou chorobou, úvahy o životě poznamenaném tím, že se narodila jako třídní nepřítel a zůstala jím až do svých 32 let. (7/10)

sonkovaj
11.05.2021

Krásná kniha. Autorka moc hezky a autobiograficky bilancuje svůj dosavadní život, důsledky svých zásadních životních rozhodnutí, ale vše psáno lehce a bez sentimentu.
Popisy návštěv u maminky mě vždy dojaly, bylo to tak pravdivé a citlivé.
Také v současné době něco podobného zažívám.
Spisovatelka má můj obdiv, za to, co všechno ustála.
Knihu doporučuji k přečtení všem.

Bebe2004
30.03.2021

Na jednu stranu se to celkem dobře četlo, ale na druhou to bylo přehlcené jmény, v kterých jsem se stěží orientovala. Zajímavé byly úryvky z knih, postřehy. Celkově mě ta knížka ale nebavila, četla jsem už mnohem lepší autobiografické romány.

Evišťátko
29.08.2020

Sice jsem čekala pokračování osudů adoptivni rodiny,ale kniha mě nezklamala. Boučková to prostě umí!

Renatka11
24.07.2020

Život je nádherný stejně jako tato knížka a nádherné je, že život autorka i přes všechny životní peripetie pořád tak vnímá. Paní Boučkové věřím každé písmenko!

Analady
03.02.2020

Ačkoliv název knihy působí pozitivně, čtení to bylo poměrně smutné. Ale s tím jsem tak nějak počítala. Kniha je psána deníkovou formou a čte se pěkně. Před lety jsem četla srdcervoucí Rok kohouta, a tak jsem byla ráda, že jsem se dozvěděla, jak si dál vedou její synové. Líbilo se mi vyprávění o rodině, o mamince, která trpí Alzheimerem a o všem, co přináší život. Komentování různých aktuálních událostí mi ze začátku přišlo zajímavé, postupně ale čím dál víc rušivé. Celkově se mi kniha líbila.

Smarrr
10.11.2019

Obrovské zklamání. Knihu jsem nedočetla.