Slezadav Slezadav komentáře u knih

Les mytág Les mytág Robert Holdstock

Úvodní díl Holdstockovi slavné série mě docela zaujal. Oceňuji s jakou atmosféričností dokázal autor vykreslit jak srub s okolím, tak i fascinující a neprostupný hvozd. Taktéž mytága, čili materializované archetypy z nevědomí jsou velmi zajímavým konceptem, který se pro mě plně rozvinul až úvahou o jakémsi metamytágu. Každopádně myšlenky, atmosféra, originalita jsou silné stránky tohoto díla.
Za ty slabší považuji postavy, které mi nepřipadaly propracované, jak by zasloužily a občas jednaly nepříliš logicky. Asi bych více ocenil i širší záběr a více postav, přeci jen jsem fanouškem spíše epičtější fantasy. Ani samotný děj mě nijak zvlášť nezaujal a co mi vysloveně vadilo byla autorova posedlost popisem různých pachů, často až otravně a repetitivně.
Této knize dávám 4/5, zejména za myšlenkovou originalitu, kterou mírně sráží provedení. Další díl určitě zkusím.

Lavondyss Lavondyss Robert Holdstock

Les Mytág mě sice neuchvátil, ale docela se mi líbil. Je škoda, že nemohu říct něco podobného o Lavondyss. Částečně za to může asi fakt, že jsem čekal pokračování příběhu z první knihy a dostal něco jiného.
První polovina knihy je čistě v režii dívky Tallis, na kterou zvláštním způsobem působí blízký les. Bohužel už náznaky tajemnosti a záhadnosti byly odváty prvním dílem a čtenář má často pocit, že se autor těžce opakuje a snaží se stejnou věc prodat podruhé. Prakticky žádná postava kromě samotné Tallis nehraje roli a ani s hlavní hrdinkou jsem se nedokázal sžít. Veškeré její motivy mi připadaly velmi mělké a bylo mi celkem jedno, jak dopadne. Příběh téměř nepostupuje a je to jen spousta stran nudy.
V druhé části odehrávající se v tajemných zemích v lese jsem zjistil, že na poslání hrdinky mi opět vůbec nezáleží. A co je horší, měl jsem často pocit, že na něm nezáleží ani jí samotné. Příběh měl různé časové a skoky a výplně, které spíše odváděly pozornost. Za světlé stranky považuji právě některé pasáže v druhé části knihy, kdy se začal děj konečně posouvat a záhady objasňovat.
Po dočtení u mě převládá z knihy pocit slátaniny. Říkám si, jestli jde opravdu o ten stejný Ryhopský les, jako v první knize, protože působí zcela jinak, má jiné zákonitosti apod. Holdstockovi se nedá upřít velká představivost, ale bohužel v této knize na mě jako na čtenáře zapůsobit nedokázal. Zatímco k Lesu Mytág se třeba i někdy vrátím, vím, že Lavondyss už znovu číst nikdy nechci.

Les kostí (16 povídek) Les kostí (16 povídek) Robert Holdstock

Upřímně řečeno jsem od Lesa kostí čekal víc. Možná ne od titulní povidky, která byla velmi dobrá, ale od knihy jako celku určitě ano.
Některé povidky měly zajímavé náměty i velice dobrou atmosféru, v tom Holdstock zřejmě vyniká. Bohužel jen tohle na dobrý příběh nestačí. Už u Lavondyss jsem měl pocit, že autor neustále dokola ždímá jedno a to samé téma a myšlenku. Les kostí tohle v celkovém dojmu nezměnil. Oceňuji také trochu žánrový drift směrem k hororu, to mám u fantasy celmi rád.
Některé z kratších povídek na mě působily spíše jako když si autor zkusil na rozepsání hodit náhodnou myšlenku na papír. Možná to byl záměr, ale často bylo téma zpracované příliš jednoduše až povrchně. To je asi bohužel prokletí povídkového formátu.
S postavami známými z předchozích dílů "série" se zde setkáváme jen v jedné z devíti povídek a není tudíž dle mého úplně správně tuto knihu do nějaké série řadit. Jak už to u povídek bývá, některé se líbily hodně, jiné velmi málo. Kromě titulního Lesa kostí byly za mě nejlepší Thorn a Scarrowfell. Hodnocení povídek:
Země a kámen 3*
Thorn 4*
Scarrowfell 4*
Silvering 3*
Les kostí 4*
Celkové hodnocení jsou pro mě průměrné 3* a nejsem si úplně jistý, jestli chci od Holdstocka ještě něco číst. Jeho fascinace lesem a kolektivním nevědomím je sice zajímavá, ale není to asi dost dobrý základ pro vice, než jednu knihu. Jde o fantasy velmi osobitého stylu, který mi asi příliš nesedí.

Černá tma zapomnění Černá tma zapomnění Laird Barron

Moje první setkání s Barronem dopadlo docela úspěšně. Víceméně to bylo přesně takové, jak jsem čekal od moderního kosmického hororu.
Velice oceňuji, že autor se v daném subžánru pohybuje s grácií a originalitou. Rozhodně nejde o nějaký pokus napodobit HPL, nebo nedej bože o něco jako fan fikci z lovecraftovského univerza. Ne, Barron má svůj vlastní svět a své vlastní hrůzy, které prožíváme skrze staříka Dona, jehož vzpomínky na život obsahují nevysvětlitelné mezery, při jejichž postupném odhalování docházíme k tomu, že jeho žena není tak úplně taková, jak se zdá. Kult Velké pijavice mě bavil, stejně jako autorův styl. Od začátku knihy je hororový prvek přítomen, ač většinou jen v náznacích, a vše do sebe začne zapadat až během posledních kapitol.
Najde se ovšem i pár věcí, které bych rád vytknul. Jednak absurdní množství vedlejších postav, které se v knize mihnou na pár stránkách a dále nehrají roli a druhak možná až zbytečnou délku románu. Přestože je téma zajímavé i hezky zpracované, ty hodnotnější pasáže by stačily na opravdu hutnou a excelentní povídku. Bohužel je zde ohromná spousta vaty, takže třeba Kingovi fanoušci budou "jako doma".
Dávám 4/5 hororu, který uspěl v tom, že jsem se cítil nekomfortně a zároveň byl originální a psaným pěkným stylem. Docela mě láká si od Barrona přečíst něco dalšího z tohoto "světa".

Zlatá Grai Zlatá Grai Kristina Waagnerová

Na tuhle knihu jsem narazil díky skupině Knižních zavisláků, kde měla velmi pozitivní ohlasy. Popravdě jsem se celkem bál, že půjde čistě o ženskou fantasy říznutou ya prvky. Naštěstí to až tak úplně nebylo, sice hlavní protagonistka je většinu příběhu věkem v této kategorii, ale rozhodně v knize nenajdeme typická ya témata a Zlatá Grai se dá s klidem označit za knihu pro dospělé.
Co mi vadilo byly časové skoky, kdy je odstavec uveden něčím jako "uplynul rok" a občas až příliš dlouhé kapitoly. Další obtěžující věc, kterou jsem naštěstí začal ignorovat je jistá povrchnost prezentované kultury, která stojí pouze na smrtících duelech. Jak neefektivní musí pro jakékoli království být každoročně vyvraždit více než polovinu elitních rekrutů. Poslední věc, kterou zmíním jako negativum je pro mě velmi špatně uchopitelná, chabá a nevysvětlená motivace některých postav a přílišné zaměření na výcvik.
Mezi kladné aspekty rozhodně patří světotvorba, která dokáže čtenáře vtáhnout do světa, kde existují jorrei a sarrei. Jsem zvědavý, jestli se další díly budou odehrávat více právě mezi temnými sarrei. Jorrei, mezi kterými se převážně odehrává tato kniha mi byli svou kulturou i právním řádem vrcholně nesympatičtí. Oceňuji i velmi dobře napsané postavy, které prochází vývojem a většinou jednají uvěřitelně v rámci toho, co je čtenáři předloženo.
Celkově dávám silné 4*. K té poslední u mě ještě trochu chybí, ale potenciál série je velký. Jsem zvědavý, jestli další díly odhalí více ze života sarrei a objasní samotné grai. Nějaké vysvětlení, co znamená doiréh a hlavně proč něco takového existuje byla asi hlavní část skládačky do motivace Isarell, která mi chyběla.

Dotek viatáru Dotek viatáru Kristina Waagnerová

Druhý díl je daleko akčnější, než ten první. Pořád se něco děje a prakticky neexistují hluchá místa. Stejně jako ve Zlaté grai se mi i tady velmi líbil autorčin styl, který není ani příliš strohý ani přebujele květnatý, ale prostě tak akorát. Výrazně ubylo detailních popisů jednotlivých soubojů, což je jedině dobře, teď už jsou na únosné úrovni. Přesto je vidět, že autorka je duely nějakým způsobem fascinována, protože drtivá většina akčních scén se odehrává v nějaké aréně. Oceňuji i postavy, které mají svůj daný charakter, ze kterého příliš nevypadávají. Velkou neznámou je zatím linka stínových lidí a tuším, že právě ona bude silně určovat celkový dojem ze série.
Najdou se samozřejmě i věci, ze kterých jsem úplně nadšený nebyl. Zejména příliš soft systém magie, kdy jsem měl párkrát pocit, že se dějí zlomové věci, které čtenář nemohl čekat jen zásluhou tohoto neprůhledného systému, který umí plodit bezmezné množství "bohů ze stroje".
Byly také pasáže, kdy mi chování postav nedávalo příliš logický smysl. A hlavně stále přetrvává dojem, který jsem měl už u prvního dílu a to je jedno velké proč. Tj. naprosto neprůhledná a často příliš povrchně vysvětlená motivace prakticky všech protagonistů.
Snad se v dalších dílech více ponoříme do světa sarrei. Z tónu prvních dvou dílů je jasné, že to mají být ti "zlí", nicméně osobně mi nepřipadají o nic horší, než andělští jorrei, se kterými bych měl asi sympatizovat. Pokud se ukáže, že to byl záměr, tak to bude boží.
Dávám opět 4/5 velmi zdařilé knize, která v rybníku české fantasy jednoznačně vyniká. Jsem zvědavý, jestli se povede naplnit potenciál série a další díl už bude za pět, nebo to zůstane těsně pod vrcholem jan jako skvěle čtivá akční fantasy s několika mouchami.

Otisky Chribdy Otisky Chribdy Kristina Waagnerová

Třetí díl série mě opět příjemně potěšil. Nemohu říct překvapil, protože od autorky jsem po předchozích dílech žádnou slabotu nečekal. Opět nezklamala a bylo to velmi dobré, ač k dokonalosti stále kousek chybí.
Velmi oceňuji, že se v tomto díle čtenář konečně dostane teochu mezi sarrei. Ti jsou podáváni ve stylu záporáků, ale opravdu jsou v něčem horší, než andělští jorrei ? Ani mi nepřipadá. Líbí se mi vývoj a vnitřní boj Isarell. Líbilo se mi také, že v tomto díle konečně různé tréninky a výcviky prakticky absentují. Povedené je i propojení některých příběhových linií. Velmi pěkně byly podané intriky mezi sarrei i jorrei.
Hlavně machinace a motivace sarrei si myslím mohly být zpracované trošku podrobněji. Sice čtenář dostává informací dost, ale všechny úradky působí celkem povrchně a bez hlubší finesy. Od předchozího dílu stále přetrvává výtka na příliš volný systém magie, který umožňuje až příliš nečekaných zvratů. Stejně tak považuji v určitých situacích chování některých postav za podivně nevysvětlené až nelogické.
Každopádně jde o skvělý díl výborné série, který je výrazně kratší, než první dva, což je teochu škoda. Zasloužil by si určitě víc detailů. Klady jednoznačně převažují nad zápory a celou sérii řadím k vrcholu, co česká fantastika momentálně nabízí. Moc se těším na poslední díl.

Stín bohů Stín bohů John Gwynne

Naprosto parádní fantasy vikinská sága. Předtím, než jsem se do knihy pustil jsem se na jednu stranu obával, protože severská tematika není úplně mou oblíbenou, ale hodnocení a doporučení tvrdila, že to bude stát za to. A opravdu stálo. Byl jsem mile překvapen, jak moc mě kniha bavila. Skvělé postavy, výborný příběh, dechberoucí scenerie a excelentní světotvorba.

Jediné, co bych autorovi možná malinko vytknul je trochu nedostatek odvahy udělat příběh trochu temnější. Uvidíme, třeba to ve druhém díle vynahradí i s úroky.

Líbily se mi všechny 3 příběhové linie, které se během celé knihy tváří jako striktně oddělené, ale čtenář si může všimnout ústředního motivu, který je spojuje a díky kterému linky do sebe postupně zapadají. Orka, Varg i Elva mají každý své důvody, proč se vydávají vstříc dobrodružství, které ač začíná ve všech případech čistě v osobní rovině může ve svém důsledku otřást základy světa. Nedojde však ke tradiční konvergenci všech linií, což považuji také za jisté osvěžení a vymknutí se tradicím žánru. Závěrečné odhalení tak nebylo přímo omračující, ale na to, že jde o první díl série je zcela adekvátní a velmi hezky některé dějové linie propojilo.

Celkově dávám téhle Vikingy inspirované sáze plný počet 5*. Pokud máte rádi hrdinské fantasy plné krve, potu, magie, lásky a zrady, pak Stín bohů jednoznačně doporučuji a už teď netrpělivě vyhlížím další díl.

04.03.2024 5 z 5

Hlad bohů Hlad bohů John Gwynne

Je pro mě těžké po tak skvělém prvním dílu série jako byl Stín bohů dát pokračování cokoliv jiného, než plné hodnocení. Bohužel to je ale případ této knihy, které dávám "jen" 4/5. Nechápejme se špatně, Hlad bohů je skvělý. Nicméně oproti prvnímu dílu jsem našel několik negativ.
Začnu ale tím pozitivním. První krásné překvapení je ihned na začátku knihy, kde je rekapitulace předchozího děje. První díl jsem četl před x měsíci a tohle bylo super užitečné a měli by to dělat všichni autoři, kteří píší série. Hlad bohů pak navazuje přesně tam, kde první díl skončil a nadále sleduje příběhy Orky hnané touhou zachránit syna, Elvy toužící po slávě a bohatsví a Varga, bývalého otroka. Velmi oceňuji dvě nové "hlavní" postavy z jejichž pohledu příběh sledujeme Biora a Gudvara. Jsou skvělé oživení a přináší další pohled na různé události. Často se dočkáme vylíčení stejné scény z různých pohledů, což bylo moc fajn. Líbil se mi vhled do Gudvarových myšlenek.
Důvody proč dávám o jednu méně, než plné jsou např. příliš krátké kapitoly, kdy se POV postavy měnily příliš rychle, než jsem se stačil "zažrat". Některé scény byly podle mého docela zbytečné a celkově postavy, svět ani příběh neposunuly (např. jazykožrouti). Celkově by mi asi nevadilo, kdyby bylo o trošku méně násilných akcí. Ne, že bych je neměl rád nebo byly špatně napsané, ale nemusí mít skoro každá pidibkapitolka bojovou scénu.
Na další díl si určitě počkám, protože jde o výbornou sérii skvělého spusovatele. Přestože dávám teď 4/5 v součtu s prvním dílem je u mě série prozatím stále top.

Růže Růže Tiffany Reisz

Nic moc. Oproti prvnímu dílu více akcentovaná příběhová část. To bych čekal, že bude dobře, ale bohužel jen další nudná a plytká variace na klasická řecká božstva v současnosti. Příběh mě jednoduše nebavil a nezaujal a i ty sexuální scény byly v porovnání s galerií poměrně bez jiskry a nápadu.
Tušil jsem, že bude chyba pokračovat v sérii jako je tato a nemýlil se. Mám pocit, že se autorka snažila to pozvednout trochu výš, než je typická erotická literatura, ale podle mě to prostě nevyšlo.

Ti, co zemřeli Ti, co zemřeli J.R. Erickson

Podle mého o něco slabší, než první díl. Věřím ale, že spousta čtenářů to bude mít naopak. U této knihy mám mírný problém s žánrovým zařazením. Na horor je to slabé jak čaj, žádná hrůza člověka při čtení opravdu nejímá. Na thriller je tam zase málo napětí a prakticky žádná akce. Jde jednoduše o duchařský příběh, který je dle mého mínění přinejlepším průměrný.
Mezi silné stránky bych zařadil samotnou postavu Corrie, "sídlo hrůzy" a jemné propojení s prvním dílem série, které je natolik nenásilné, že knihu lze určitě číst i samostatně.
Negativně hodnotím většinu vedlejší postav, ať už jde o Brook, Fletchera, kteří byli velmi epizodní, nebo Mazura, který se objevil odnikud a dospěl nikam. Občas divné skoky v místě a čase, kdy jsem byl zmatený, kde se daná postava nachází, jak se tam dostala a proč. Nejhorší je ale naprostá neuvěřitelnost celého "života" všech postav. Prakticky nikdo nepracuje, peněz evidentně jako šlupek. Působí to dojmem, jakoby vše bylo podřízeno jen vyprávění onoho duchařského příběhu a na uvěřitelnost všeho okolo se nehraje.
Přesto jsem většinu knihy váhal mezi třemi a čtyřmi hvězdami, ale zakončení mě přesvědčilo, že čtyři si tato kniha nezaslouží. Promrhaný potenciál, kdy se celá záležitost s duchem uzavře na pár stránkách za pomoci postavy, kterou autorka vytáhla z klobouku. Podobně jako v prvním díle i zde je zbytečně přeslazený epilog, který už tak nepříliš dobrý dojem ještě zhoršil. Tahle kniha má své světlé stránky a určitě si své publikum, zejména mezi milovníky strašidelných domů, najde. Pro mě však nabízela příliš málo, aby ji to jasně zařadilo do některého žánru a přestože příběh sám byl celkem dobrý, zpracováním autorka tentokrát nepřesvědčila. Za mě průměrné hodnocení pro zcela průměrnou knihu.

Sen Ockerwee Sen Ockerwee George R. R. Martin

Moc zajímavé prolnutí historie a fantasy. Prostředí povodí Mississippi, nóbl kolesových parníků a plantáží v okolí bažinatých bayou bylo vykresleno naprosto perfektně, stylově a neskutečně romanticky. Je to pro mě asi první kniha z tohoto prostředí, kterou mám za sebou a určitě nemusí být poslední.
Kapitán Abner Marsh i Joshua York jsou výborné postavy, skvěle napsané a zpracované. Bavili mě i "záporáci", zejména Billy. Možná by bylo fajn mít o něco více propracovaných postav. Vykreslení upírů není sice bůhví jak originální, ale je krásně syrové a romantické tím správným způsobem. Oceňuji i překlad, který se skvěle vypořádal se slovní hříčkou.
Na negativnější straně vah je poslední čtvrtina knihy. Úplný závěr je sice moc povedený, ale celou poslední část jsem měl pocit, že autor už jen zbytečně natahuju a recykluje témata. Kdyby se celý závěr přesunul o několik kapitol dřív, uvažoval bych asi i o plném skóre. Mimo to jsem párkrát zaregistroval nějaké nelogičnosti, ale nic, co by mi bránilo si příběh užít.
Dávám tentokrát silné 4/5 a moc rád jsem se seznámil i s jinou Martinovou tvorbou, než Písní ledu a ohně. Rozhodně tato kniha stojí za pozornost a zejména pokud máte rádi upíry, je to naprosto jednoznačný must read.

Zloději tváří Zloději tváří A. M. Shine

Ke Zloději tváří jsem se dostal skrze společné čtení, sám bych si tuhle knihu asi nevybral, ale nepůsobila na první dojem úplně zle. O to větší je moje zklamání.
Co mi kazilo zážitek z knihy úplně nejvíc je absolutní stupidita postav, které se rozumově pohybují asi tak na úrovni MŠ a spousta nelogičností, které naprosto bijí do očí. Pokud se vám v zimě při cestě rozbije auto, také se rozhodnete opustit cestu a jít pomoc hledat do přilehlého lesa ? Když v tom lese narazíte na partu divnolidí, kteří vám budou tvrdit, že se během jednoho dne nedá dostat ven, budete jim věřit - přestože jste včera na toto místo během dne evidentně přišli ? A to je jen začátek. Kurník evidentně nikdy nebyl bezpečný, proč se v něm dalo minimálně několik měsíců bezpečně přebývat ? Na záhadném místě nefungují auta ani mobily, přesto tam evidentně mohou fungovat pokročilejší přístroje a bezúdržbové/bezpalivové generátory. Co ventilace apod. ? Opakovaně je řečeno, že cokoliv zůstane venku se ztratí, včetně toho, co je zakopané v zemi. Co ta věc u řeky ? Přestože námět nebyl úplně špatný, tak absolutně nepromyšlené provedení je za mě to, co tuhle knihu absolutně pohřbilo. Dokonce i samotné postavy musím uvést jako negativa. S nikým jsem nesoucítil a bylo mi celkem jedno, jak to dopadne.
Mezi kladné body této knihy mohu zahrnout možná tak fakt, že dějové zvraty, ač byly předvídatelné na míle daleko nebyly zpracované úplně špatně a že kniha pokračuje dál tam, kde jiné horory končí. Škoda, že v závěru se naprosto nelogicky a nekonzistentně se svou dosavadní prezentací zachová antagonista, ještě drsnější konec by téhle knize určitě seděl.
Tahle kniha mi v jistém smyslu připomínala těch několik knih od Darcy Coates, které jsem četl. Plno absolutních nesmyslů, které naprosto bijí do očí. Příběh možná v kostře dobrý, ale detaily absolutně nepromyšlené. Vše je tu jen "na efekt" a při čtení je naprosto nežádoucí o věcech, které se odehrávají přemýšlet. Beru tuhle knihu jako velké zklamání, v hororovém žánru jde podle mého názoru o naprostý konzumní podprůměr.

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Dětská klasika. Je až s podivem, že i v současné době tyhle jednoduché příběhy stále baví. Ty notoricky známé jako o umývání podlahy nebo pečení dortu jsou absolutně boží. Nicméně ne úplně všechny kapitoly dosahují této kvality. Zejména ty, do kterých autor z nějakého důvodu zapsal sám sebe nebo, kde pejsek a kočička nebyli jednoznačně hlavními protagonisty děti ani mě úplně neoslovily. Myslím, že 4/5 této knize sedí docela dobře.

Beren a Lúthien Beren a Lúthien J. R. R. Tolkien

Velkolepý příběh o lásce, odvaze a dobrodružství. Je velká škoda, že tento monumentální počin v řeči vázané nedovedl Tolkien do jedné finální a vše obsahující verze. Jako ostatně spoustu jiných věcí, které psal.
Samotný veršovaný příběh je naprosto skvostný a pokud by kniha obsahovala pouze jej s krátkou předmluvou bylo by to asi na plný počet. Dobrodružství, romantika, akce všechno zabalené do krásného a imaginativního balíčku. Bohužel pro běžného čtenáře je tato kniha podobně jako třeba Pád Gondolinu spíše jakýmsi kompilátem různých verzí příběhu napsaného různou formou a doplněného komentáři o tom, jak (a případně proč) se v čase měnil. Pro velkofanoušky Tolkiena nutnost, pro mne to bylo až příliš rušivého balastu.
Touto knihou zřejmě s Tolkienem skončím s tím, že Hobit a Pán prstenů jsou geniální díla. Silmarillion velmi specifická kniha pro úzkou skupinu fanoušků a ostatní knihy sestavené Christopherem Tolkienem spíše seskládané útržky opatřené komentáři. Bohužel tohle asi nedokážu plně docenit.

Sukuby Sukuby Edward Lee

Tohle byl nářez a to doslova. Upřímně jsem asi nikdy nečetl nic až takhle ujetého. Pokud si hororový žánr dává za cíl působit v čtenáři diskomfort, tak se to Sukubám povedlo excelentně. Sukuby byly pro mě asi první kniha z takto extrémního subžánru.
Samozřejmě nejde o žádné vrcholné dílo literatury a i Sukuby mají nedostatky. Spousta věcí je zde až příliš náhodně poplatných příběhu a zejména dvojice uprchlíků z blázince by mohla být propracovaná lépe. Stejně tak bych uvítal více prostoru pro Martina.
Čím Sukuby vynikají je ohromná brutalita s notnou dávkou invence a pro mne i originality. Scény, které ač erotické, vzbuzují jednoznačný odpor. Veškeré tělní tekutiny tečou proudem a veškeré orgány jsou jen dalším kouskem spotřebního zboží. Fascinuje mne, do jak realistického rámce dokázal autor nadpřirozené prvky umístit.
Celkově jsem se přiklonil k vyššímu hodnocení, ač pro mě Sukuby byly spíše na pomezí čtyř a pěti. Nápady a "hororovost" jednoznačně za plný počet, řemeslné zpracování bylo o kousek slabší. I tak řadím Sukuby k nejlepším hororům, se kterými jsem měl tu čest, ač přiznávám, že jich zase až tolik zatím nebylo.

04.03.2024 5 z 5

Odhalený vesmír Odhalený vesmír Alastair Reynolds

Velice dobrá space opera. Odhalený vesmír je pro mne první sekání s Alastairem Reynoldsem a nutno říct, že proběhlo úspěšně.
Velmi se mi líbil poněkud ponurejší styl vykreslení budoucnosti, kdy se rozhodně nejedná o žádnou technologickou utopii, kde by vše bylo zalité sluncem. Spíše naopak. I volba hlavních protagonistů tomu plně odpovídá, protože do jednoho jsou to prolhaní zmetci. Oceňuji autorovu schopnost pracovat s různými koncepty a situacemi v mezích hard sci fi, bylo vidět, že o tématech, kterých se dotýká hodně ví. Ať už se jedná o astrofyziku, kybernetiku nebo jiné disciplíny.
Skvělé bylo také zpracování zápletky, kdy je prakticky po celou dobu přítomna nějaká záhada. Jejich postupné odhalování je dávkováno s citem a dokáže tak vytvářet velmi zajímavé zvraty.
Jako v klasických space operách se zde setkáváme s různými frakcemi, které maji rozličné a často protichůdné zájmy. Některé části příběhu mají i silně detektivní nádech. Co mi úplně nesedělo bylo příliš prudké vhození do vody, kdy prvních několik desítek procent knihy jsem trochu tápal, kdo je kdo a jaké má cíle. Také jsem si všimnul několika pasáží, kdy se napínavý a akční děj zcela zbytečně přerušil kvůli nějakému vysvětlování.
Ačkoliv kniha moc hezky graduje a nabývá na epičnosti tím víc, čím víc se čtenář dozvídá, měl jsem trochu pocit, že v závěru si autor ukousnul až příliš velké sousto a mohl zůstat malinko více při zemi. Každopádně jde o moc povedenou knihu a do světa, který autor stvořil se velmi rád vrátím i s další publikací. Celkově hodnotím 4/5, přičemž je určitě blíž nahoru, než dolů.

Hlasování nohama Hlasování nohama Peter F. Hamilton

Moc hezká krátká povídka předstírající chaos a rozpad společnosti v případě možnosti odejít do "nového, lepšího světa". Byl jsem nalákán tím, že je to povídka ze světa Společenství. No možná vzdáleně ano, ale je to dost stand alone.
Líbilo se mi, jak do každé z vystupujících postav jsem si přesně dokázal promítnout někoho známého, byly dost archetypální, ale přesné. Závěr velmi povedený. Povídky berad hodnotím, protože jsou na to často příliš krátké. Tady dávám slušné 4/5. Dobrá volba na cestu z práce.

04.03.2024 4 z 5

Doručovatelky Doručovatelky Alex Smith (p)

Velmi pěkný detektivní příběh odehrávají se v Anglii. Dostal jsem se k ní díky společnému čtení a moc příjemně mě překvapila.
Možná je to tím, že detektivky moc často nečtu, ale případ mi připadal dobře promýšlený a jednání detektiva ve většině případů smysluplné. Zločin únosu dívek a občasné vyprávění z pohledu jedné z nich dodávalo hezky thrillerovou atmosféru. Hlavní hrdina detektiv Kett většinu času dle klasického formátu spolupracuje s nezkušenou kolegyní. Strůjce celého zločinu byl pro mě poměrně překvapivý a závěr měl ty správné grády.
Co mi moc nesedlo byl detektivův osobní život a jeho "backstory". Zřejmě je nutné mít pojítko i na další díly série, ale mě prostě ty zmínky o jeho ženě a neustálé líčení toho, jak to má s dětmi těžké spíše obtěžovalo.
Na tomhle románu je velmi vidět, že autor je Brit. Pokusy o suchý humor ne vždy fungovaly, narážky na to, že někdo dělá špatně čaj byly už skoro trapné. Celkově dávám 4* za skvělý krimi případ a za detektiva, kterého jsem si v pracovním životě oblíbil, ale v rodinném mi lezl na nervy.

04.03.2024 4 z 5

Zlý pes Zlý pes Alex Smith (p)

Ve šlépějích Doručovatelek jde o detektivní thriller s hlavní postavou detektiva Ketta. I hodnocení bude velmi podobné jako u prvního dílu této série.
Jde o zajímavou detektivku z prostředí anglického maloměsta, kde záhadný pachatel zavraždí ženu vcelku zvířecím způsobem. Tato kniha se asi nedá označit za bůhví jak originální nebo přelomovou. Nicméně jde o pohodové čtení, které neurazí a zábavu obstará. Nic hlubšího nečekejte. Neuvěřitelně se to podobá klasickým televizním detektivkám typu Mentalista apod (včetně rámcového příběhu ztracené ženy).
Jednotliví členové sboru tady zapadají stále hlouběji do svých stereotypů. Stále se opakuje situace, že někdo neumí vařit čaj a stále jsem nepřišel na chuť částem s Kettovou rodinou. Ano je to nutné na zpomalení děje a odlehčení, ale mě to prostě příliš nebavilo.
Kett je stále stejný nepříliš uvěřitelný maniak, který riskuje svůj život a porušuje jeden předpis za druhým. Přesně jako v televizních detektivkách. Co považuji za velmi silnou stránku této knihy je hlavní záporák a celkově vše co dělá. Jelikož psy zrovna v oblibě nemám, tak na mě příběh i rozuzlení působilo docela silně. Dávám slabší 4/5 a pokračování se nebráním.