Beren a Lúthien přehled

Beren a Lúthien
https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/521896/bmid_beren-a-luthien-652982417ff11.jpg 5 101 101

Pán prstenů série

Výpravný příběh Berena a Lúthien přivádí čtenáře zpět mezi lidské, elfské i trpasličí obyvatele Tolkienovy Středozemě. Autor tento příběh osudové lásky napsal už v roce 1917, po návratu z bojišť první světové války. Během dalších let příběh doplňoval a přepracovával, ale jeho jádro zůstalo nezměněno: láska mezi smrtelným mužem Berenem a nesmrtelnou elfkou Lúthien, vztah, kterému Lúthienin otec nepřál, a proto Berenovi uložil nesplnitelný úkol - aby připravil temného pána Melkora Morgotha o drahocenný silmaril. Vydaný text z existujících verzí, tištěných i netištěných, prozaických i veršovaných, pečlivě zrekonstruoval Tolkienoův syn Christopher, a legenda o Berenovi a Lúthien může poprvé vyjít v úplné podobě i s komentářem, který ukazuje její proměny.... celý text

Literatura světová Fantasy
Vydáno: , Argo
Originální název:

Beren and Lúthien , 2017


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Beren a Lúthien. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (23)

Nairren
08.06.2024 3 z 5

Beren a Lúthien je další velmi dobrý příběh, po osudech hrdinů z Húrinova příběhu. Četlo se to pěkně a oceňuji zejména to, že Tolkien dokázal, že umí napsat i romantický epos, baladu o lásce, která hory přenáší, což je asi něco co jsem ve své knihovně postrádal, protože to poskytuje krásný únik ze všední reality. Tento příběh je skutečně takový ryzí, o hrdinství, o lásce, o zradě, je tam jasné dobro a zlo. Když to srovnám s knihami George R. R. Martina, tak tam jsou postavy i děj rozporuplné, kontroverzní a hlubší, u Tolkiena je to prostě takové přímočaré. A oba literární přístupy v určitém rozpoložení potřebuji. Co se mi naopak na díle nelíbilo, bylo to, že dost velká část knihy je protkána vysvětlivkami a komentáři Christophera Tolkiena. Já si vážím práce Tolkienova syna na otcově odkazu a toho, že chce svoje zásahy do tohoto odkazu vždy přesně zdůvodnit. Je na tom vidět, že on sám si otce a jeho díla velmi vážil. Raději bych však ocenil, kdyby se prostě pokusil nedokončená, různě upravována a fragmentovaná díla svého otce zkompletovat co nejlépe jak umí, a svůj postup obhajoval někde jinde než přímo uprostřed knihy samotné. Často mi jeho komentáře přišly složitější než třeba nějaká pasáž děje samotná nebo mi přetrhly gradující pocit napětí z příběhu. Tyto pasáže knihy jsou tedy jediný důvod, proč nedám o hvězdu víc, protože příběh je to skutečně dobrý.

burg
30.05.2024 4 z 5

Výzva 2024 - Kniha poprvé vydaná v ČR/SR v posledním čtvrtletí 2023.
Byl to rozhodně zajímavý pohled na vývoj jednoho z nejhezčích eposů a příběhů v Silmarillionu - o lásce jedné nesmrtelné k jednomu smrtelníkovi. A vlastně taky o tom, jak se celý příběh vyvíjel a měnil verzi za verzí - nejprve se promění kočičí zámek v sauronovu temnou věž, jak postupně v dalších a novějších verzích mizí všechny nenasytné a obludné kočky, z kočičího prince Telvida se stává Thû a dále následuje Nekromant a ještě později Sauron...
Jo, tenhle vývoj mě fakt bavil. Jediné, u čeho jsem trpěl jako Beren zajatý a zotročený v kobkách Tol-in-Gaurhothu, byly veršované pasáže. Z úcty k autorovi se je vždy snažím nějak přelouskat, ale v půlce mi vždycky dojde dech. A chuť pokračovat. A tak přeskakuji. Zkrátka: nemám to rád. Šlus. Za to jediné srážím jedinou hvězdu.


ArkAngel
28.05.2024 3 z 5

Původně jsem chtěl napsat, že ze tří kratších knih, které pomáhal dávat synátor dohromady, je tato nejlepší... ale pak jsem se dostal k veršovaným pasážím. Podobné texty mi obvykle nevadí, ale formu AABBCCDD... mám rád ze všeho nejméně a působí na mě rušivým dojmem. Všechno okolo je jinak super a cením, že nám Christopher poskytl i další tatíkovy texty.

všechny komentáře

Související novinky (1)

Beren a Lúthien, Láska z jiného života a další knižní novinky (47. týden)

19.11.2023


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Beren a Lúthien v seznamech

v Právě čtených10x
v Přečtených115x
ve Čtenářské výzvě28x
v Doporučených7x
v Knihotéce138x
v Chystám se číst122x
v Chci si koupit108x
v dalších seznamech1x