SlamLenka SlamLenka komentáře u knih

Atlas prokletých míst Atlas prokletých míst Sibylle Le Carrer

Rozjezd knihy byl pomalejší, příběhy ke konci mě zaujaly o něco více, přesto jsem si od knihy slibovala trochu mystičtější a tajemnější počtení. Zajímavé bylo prohlédnout si při čtení vždy místo, o kterém je vyprávěno, dívala jsem se i na google maps a některá místa jsem si trochu prohlédla spolu s žlutým panáčkem - to bylo moc fajn. =)

19.08.2017 4 z 5

Kvítek karmínový a bílý Kvítek karmínový a bílý Michel Faber

Líbil se mi způsob vyprávění, opět trochu něco nového, když kniha hovoří ke čtenáři. Výborně je zachycen gender té doby, stejně jako povýšenectví jedné vrstvy nad druhou.
Tak, jako píše panjan a určitě to tak vnímají i jiní, kniha je skutečně zbytečně moc rozměrná (na zachycení příběhu by stačil asi tak poloviční počet listů), na druhou stranu byly jednotlivé postavy na tom množství stránek skutečně velmi dobře vykreslené, takže budiž... Je však pravdou, že posledních cca 150 stran bylo asi nejpoutavějších, protože kdo by to čekal, že se stane právě toto? Otevřený konec pak hodnotím spíše pozitivně.
Dala bych nejraději 3,5 hvězdičky, ale protože to není možné, zaokrouhluji nahoru.

31.07.2017 4 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Nemohu dát 4,5 hvězdičky, proto dávám 4. Jako snad jediné negativum vnímám občasnou přemíru cizích slov a "přeodbornosti", až se člověk trochu ztrácí, ale jinak je to úžasný absurdní humor, osvěžující, hravý - prostě super!

02.07.2017 4 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

JKR vytvořila natolik komplexní svět, že se jen těžko dá uvěřit v jeho neexistenci. I tyto příběhy jsou napsané s takovou precizností, že se při jejich četbě skoro divíte, proč vám je máma v dětství nevyprávěla. Spolu s úžasnými Brumbálovými poznámkami je to naprosto skvělé a přitom poučné počtení.
Upřímně: stále nechápu, jak je možné, že mi sova nepřinesla mou pozvánku ke studiu v Bradavicích... Vnímám to jako naprostou křivdu! =)

18.06.2017 5 z 5

Povídky podivných Povídky podivných Ransom Riggs

Po zklamání se závěrem sirotčincové trilogie jsem byla trochu na vážkách, ale tahle kniha má naštěstí vyšší úroveň. Možná bych místy upravila závěry povídek, nechala bych je trochu otevřenější a nestupňovala jejich pointy do vyšších a vyšších mezí, ale i tak jsem vcelku spokojená.

14.06.2017 4 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Parádní vyprávění! Klidně bych uvítala detailnější popisy některých postav a situací, ale na druhou stranu má ta jednoduchost a přímočarost s ohledem na téma a prostředí svůj význam a ještě víc jej podtrhuje. O této době jsem četla dosud spíše jen v souvislosti s hitlerovskými hrůzami, ale tyhle jsou minimálně stejně děsivé, ne-li snad i více, když vezmeme v potaz tu naprostou izolovanost a vzdálenost.
Kniha se jinak četla skvěle, občas se slzou v oku, to k tomu prostě patří. Rozhodně doporučuji!

14.06.2017 5 z 5

Tanec s draky Tanec s draky George R. R. Martin

Rozdíl mezi seriálem a knihou už je významný a já už nutně potřebuji další knihu, pane Martine! =)

08.06.2017 5 z 5

Krásná jednohubka před další četbou. Viděla jsem film, takže jsem si krásně představovala všechny scenérie. Dávám přednost próze před dramaty, ale i tak to mělo své kouzlo. Pokud by příběh byl přepsán do jiné podoby, asi bych si to i zopakovala. A minimálně polovinu všech těch zvířátek bych chtěla mít doma! =)

26.03.2017 4 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Nejprve jsem viděla seriál, teprve pak jsem se dala do četby. Trochu jsem se toho bála, ale jsem nadšená! Výborná výpověď, mistrovské popisy lokalit i emocí jednotlivých hrdinů, prostě máte pocit, že tam s nimi všemi jste - se Starky, s Lannistery i se všemi ostatními. Úžasné zpracování vás dokonale vcucne, takže máte pocit, že jste si dali jen jednu kapitolku, ale hle, už skoro dočítáte. Těším se na další knihu, dám se do toho co nejdříve!
Jinak čtené knížky si zásadně tahám všude s sebou v batůžku, abych mohla číst kdykoli a kdekoli. Tahle mi dala zabrat, ale když jsem si koupila ty další, tak jsem zjistila, že si budu muset koupit radši krosnu... Tohle počtení za to ale stojí, to mi věřte!

07.01.2017 5 z 5

Kostičas Kostičas Samantha Shannon

Mám ráda knihy, které mi dávají nahlédnout do jiných světů, ať už jde o nějaký reálný, který jsem dosud neměla možnost poznat jinak, nebo nereálný a smyšlený, který autor vytvoří ze své fantazie. Tenhle svět je parádní, komplexní, zajímavý a děsivý. Přiznám se, že než jsem se v něm zorientovala, chvilku mi to zabralo - musela jsem si přečíst slovníček pojmů vzadu a prvních cca 20 stran jsem si dala dvakrát, ale pak už to jelo jako po másle.
Jsem zvědavá, co mi nabídne Vidořád - těším se na něj!

03.01.2017 5 z 5

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

Robin, Corm i Matt jsou v této knize už fakt skvěle vykreslenými osobnostmi (Matta ovšem nesnáším!) a ve třetí knize je vývoj jejich linek vlastně tím nejzajímavějším příběhem. Kriminální zápletka je temná, patologicky impozantní ve směru ke všem hlavním podezřelým, ale místy až moc zapletená. Zakončení je super v tom, že dvířka jsou otevřená a nejde o patos.
Shrnuto, podtrženo - fajn série se stoupající úrovní!

04.11.2016 4 z 5

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

Dala bych 3,5 *, kdyby to bylo možné, ale protože to nejde, dávám 4. Je tu evidentní posun od Volání kukačky, tentokrát mi to přišlo promyšlenější, Cormoran i Robin jsou už velmi dobře vykonstruované postavy, člověk se do nich snadno dostane. A ten případ, to byl parádní počin, nechutný, ale parádní! Určitě si ráda počtu i třetí knihu.

16.10.2016 4 z 5

Tato kniha prostě:
- není další klasickou knihou o Harry Potterovi,
- není dílem jen J. K. Rowlingové,
- není románem, ale scénářem k divadelní hře,
- nemá ambice vrátit Vám něco, co už JKR ukončila.
Je opravdu naivní pustit se do četby tohoto titulu a nepřipustit si nic z výše uvedených bodů, ale naopak předpokládat, že s touto knihou dostanete 8. pokračování známého HP. Kdyby JKR chtěla svým čtenářům dát dalšího starého dobrého HP, udělala by to pravděpodobně už někdy v roce 2008 nebo 2009. Ale ona to neudělala, takže se s tím, milí čtenáři, smiřte. =)
Pokud se ale od toho, co bylo, oprostíte a budete knihu číst skutečně jako divadelní hru, docela vás to potěší.

26.09.2016 4 z 5

Dítě číslo 44 Dítě číslo 44 Tom Rob Smith

Bylo to silné a syrové, děj se dal jen výjimečně tušit, nikoli však jasně předvídat, pořád překvapoval a byl opravdu dynamický. Nedokázala jsem přestat číst, i když to bylo drsné - prostě jsem potřebovala vědět, jak to bude dál, jak to skončí. Místy z toho dost čiší zoufalství, bezmoc, hrozně moc jsem si uvědomovala, jak nechutná bestie dokáže člověk být. Prostě z toho šel mráz po zádech.

17.09.2016 5 z 5

Liška Bystrouška Liška Bystrouška Rudolf Těsnohlídek

Miloučké čtení! S lehkostí jsou zde zachyceny trefné poznatky ke společnosti, které jsou i po necelých sto letech od sepsání stále aktuální. Ze začátku jsem si musela zvykat na užité nářečí, ale pak už jsem se hezky začetla. Samotnou mě překvapilo, jak mě to bavilo, takže ze srdce doporučuji!

05.08.2016 5 z 5

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

Obsahově byla kniha spíše oddychová, ale na oddych by jí stačilo tak 300 až 350 stran, nikoli dvojnásobek. Jde vlastně o takovou historickou telenovelu, která je říznutá prvky Padesáti odstínů šedi. Nepopírám, že některé pasáže byly velmi hezké a poutavé, ale jiné byly kýčovité, případně fádní a nezajímavé.
Seriál neznám a zatím ani nezvažuji jeho shlédnutí, podobně jsem na tom s dalšími navazujícími knihami. Třeba tomu časem ještě dám šanci, protože ten nápad má potenciál, stejně tak jsem si celkem oblíbila některé postavy... tedy uvidíme.

18.07.2016 4 z 5

Posel Posel Markus Zusak

Než jsem si knihu vzala ke čtení já, přečetl ji a zhodnotil můj manžel Lukáš a pověděl mi, že to není dobrá kniha. Dala jsem tomu ale šanci s tím, že 1) nemusím mít s Lukášem nutně stejný vkus a 2) nesmím to srovnávat s dokonalou Zlodějkou knih - a tady je výsledek mého čtení:
Vzala jsem to celkem jedním dechem a většinu knihy jsem se s názorem mého Lukáše nemohla ztotožnit, ale pak přišel závěr a já jsem se dlouho nemohla rozhodnout, jestli je tak geniální nebo tak hloupě uplácaný. Nakonec hodnotím konec knihy skoro jako kýč, i když předchozí větší část je celkem dobrá, spíše oddechová, ale milá.
Zusakovi ale určitě ještě dám šanci a něco si od něj přečtu, protože Zlodějka byla skutečně top!

05.07.2016 3 z 5

Knihovna duší Knihovna duší Ransom Riggs

Závěr mě spíše zklamal, čekala jsem více, ale děj byl v druhé polovině víceméně předvídatelný a již ne tak poutavý. Z celé knihy mám takový zvláštní pocit, jako by si autor nastudoval, jak má ideálně dopadnout děj, a přesně tak to napsal, jen aby dostál všech očekávání. Je to škoda, ale žádný pompézní závěr se opravdu nekonal.
Kladně hodnotím vývoj Jakobových schopností a pořád miluji představu o celém tom světě, který Ransom Riggs vytvořil, ale kdyby kniha nenavazovala na dvě skvělé knihy, asi bych ubrala ještě jednu hvězdičku, ne-li dvě...

20.06.2016 3 z 5

Dánská dívka Dánská dívka David Ebershoff

Je zajímavé zjistit, co vše bylo možné již na počátku 30. let 20. století - před přečtením knihy bych tomu nevěřila, takže autorovi patří můj dík za nápravu mé nevědomosti! =)
Jinak téma knihy bylo zajímavé, bylo zpracováno citlivě, poutavé bylo též prolínání se vzpomínkami na dobu před dějem samotného příběhu.

20.06.2016 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Posloupnost děje byla fajn, to zpětné odkrývání příběhem pohřešované bylo příjemné, ale trochu mi dělalo problém přepínání mezi ženskými postavami, hlavně tedy koncem příběhu. Kniha má dobrý dějový obsah a nápad, ale bohužel asi od poloviny už bylo jasné, jak to celé vlastně dopadne, takže napětí se nekonalo, ačkoli jsem stále měla chuť číst, to zase ano. Rozhodně bych ale knihu neoznačila za thriller.

16.02.2016 3 z 5