Dánská dívka

Románové zpracování skutečného příběhu malíře Einara Wegenera a jeho manželky Grety začíná nevinnou prosbou o pomoc, aby se na dalších stranách rozvinulo ve strhující vyprávění o neobvyklé lásce, osobní svobodě a odvaze vzepřít se obecnému mínění. „Uděláš pro mě něco?“ zeptala se Greta a netušila, co tím rozpoutá. Potřebovala dokončit obraz, a protože jí nepřišla na závěrečné sezení modelka, neviděla jinou možnost, než použít jako náhradní model svého muže. Sotva si však Einar oblékne punčochy, dámské šaty a střevíce, v jeho nitru se cosi změní: uvědomí si, že je ve skutečnosti ženou, nikoli mužem, a zatouží po změně pohlaví. Není to však snadné. Einarův příběh se odehrává ve dvacátých letech, kdy lidé jako on často končí v ústavech pro choromyslné. V pařížských salonech možná dekadence dostupuje vrcholu, ale ve většinové společnosti stále převládá názor, že cítit se jako zajatec ve vlastním těle může jen psychopat, a toho je nutné razantně léčit. Einar už ale sní svůj velký sen a nechce se jeho splnění vzdát. Kolik osobní odvahy, pochopení a podpory bude potřebovat, aby se mohl vnitřně osvobodit? Jak silná musí být láska ženy, která je ochotna vyhovět tak nevšednímu přání svého muže? Jaké jsou pocity člověka, který by rád unikl své předem dané identitě?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/60_/60156/danska-divka-60156.jpg 4.1790

The Danish Girl (2000)

Vydáno:, Domino

Petass
předevčírem

Lehké Spoilery!
Knihu jsem si vzala z knihovny, aniž bych znala anotaci či film. Začetla jsem se velmi rychle a kniha mě vtáhla. Příběh byl velmi zajímavý, neměla jsem o historii tohoto tématu žádné informace a docela mě překvapilo, že podobné věci lékaři řešili už tehdy a společnost se k tomu dokázala docela tolerantně postavit. Kniha postupně ztrácela na tempu, pasáže vracející se zpět děj brzdily, dotvářely sice postavy a jejich postoje, ale hlavní linku to spíš rozbíjelo a nadšení opadalo... Závěr jsem tušila a už jsem jen "chtěla dočíst". Skutečný příběh tohoto malířského páru byl možná i trošku zajímavější, než tato "fikce". Nebýt této knihy, tak bych se o nich ale pravděpodobně nikdy nedozvěděla. Oceňuji pohled na vnitřní rozpoložení hlavní postavy. Za přečtení určitě stojí.

takana
předevčírem

Zajímavá knížka a zajímavý příběh, stojí za přečtení.

Rade

Možné SPOILERY.
Nejdřív jsem viděla film, který byl pojat hodně romanticky.
Kniha je přímočařejší, drsnější, víc se podobá skutečnému příběhu Einara Wegenera a Lili Elbe.
Skutečný příběh se mi nakonec zdál ještě silnější než kniha, která některé aspekty výrazně pozměnila. Skutečný vztah Gerdy (v knize Grety) a Lili se asi nedá jen shrnout do věty – pocity obětavé manželky, z jejíhož manžela se postupně stává žena…
To, že skutečná Gerda Einara v proměně v Lili podporovala, že největší výtvarná díla stvořila právě nekonečným portrétováním Lily (jsou to úžasné a působivé portréty) a že vytvořila také soubor obrázků s lesbickou tematikou (možná i na dnešní dobu dost odvážných) posouvá vztah Gerda - Lili možná trochu jinam…
Vyústění filmu, knihy i skutečnosti je působivé, dojemné, tím spíš, že to prostě jinak – vzhledem k tehdejšímu stavu medicíny - skončit nemohlo…. A chvíle, kdy se Einar nechal v touze stát se „sám sebou“ zbytečně ozařovat, pro mě patří k nejsilnějším okamžikům knihy.

ne.ver

Kniha me zklamala. Tema je zajimave, nosne, slo z nej "vytriskat vic"; bohuzel styl, ktery autor pouzil, mi nejde oznacit jinak nez jako nudny, nezazivny ci nevyrazny. Nerikam, ze je lehke o tomto psat, ale nechapu, proc je kolem pritazliveho tematu nabaleno tolik "vaty" a proc tam tolik zajimaveho chybi. V podstate zadna z postav si nedokazala ziskat me sympatie, nepodarilo se mi za celou dobu dostat nejak do deje, zadna cast mi neprisla nejak vyrazneji pusobiva. Nebo naznakove ano, ale nic z toho pak neplynulo. Jsem presvedcena, ze tak silne tema by si zalouzilo ctivejsi zpracovani.

AnetaKor

Škoda. Prijde mi, ze nektere pasaze jsou zbytecne ocesane. Napriklad veskere návštěvy doktoru a vysetreni, kterymi musel Einar projit a pohled lekaru na "diagnózu" by byl neskutecne zajimavy a bylo by to zajimave srovnani. Nebo by to byl hyenismus?

EvikU.

Byla velmi zajímavá. Chápala jsem oba. Jak Gretu, tak Einara. Neumím si to ale ani představit, že bych měla toto prožít. Rozhodně stojí za přečtení.

tomik2132
31.12.2018

Naprostá bomba. Nádherný příběh o lásce, přátelství a samotné proměny člověka. Je to kniha plná napětí a zvratů. Opravdu silný příběh. DOPORUČUJI jak knihu, tak film.

PabloFuentes
31.12.2018

Kniha se četla moc dobře. Na mě to však bylo pojato možná až moc romanticky. V každém případě Greta byla ta, která dle mého podstoupila v knize oběť nejvyšší.
LEHKÉ SPOILERY:
Co se týče závěru, tak jsem měl svou teorii a po přečtení některých faktů ze života reálné Lili se jen potvrdila. V knize mě taky trochu překvapilo přepínání mezi Einarem a Lili s tím, že si pak jako ten druhý/á nepamatoval/a, co dělal. Nakonec si myslím, že tam i nějaký psychický problém být mohl.

eva-lupen
25.12.2018

Poslechnuto jako audiokniha skvěle načtená Danou Černou. Film jsem neviděla a netuším, jestli by mne to bavilo číst, ale poslech mne bavil moc. Krásná, lidská kniha, která mi vůbec nepřišla zmatená, ani povrchní, spíš naopak. Závěr byl takový jaký byl a jiný být, v té době, asi nemohl.

Amneris
22.12.2018

O Dánské dívce jsem se nejprve dozvěděla díky filmu, který se mi líbil, a proto jsem se rozhodla přečíst i knížku. Abych pravdu řekla, čekala jsem trochu jiný styl vyprávění. Hlavně mi dost vadilo, jak se autor vrací v čase, aniž by to bylo nějak smysluplně oddělené, dost jsem se ztrácela v ději. Taky mě mrzí, že příběh byl jen inspirován skutečnými událostmi. Ke konci jsem knihu četla opravdu se sebezapřením, vadily mi zdlouhavé pasáže. Toto téma mě zajímá, i když je mi jasné, že ne každý ho vyhledává.

Devil-Ivet
13.12.2018

Byla jsem zvědavá, co vedlo Einara se změnit v ženu. Dostalo se mi kvalitního příběhu, který mám ještě v hlavě a stále nad ním přemýšlím. Určitě doporučuji a sama se chystám na film.

Aymira
11.12.2018

Po přečtení knihy jsou mé dojmy poněkud rozpačité. Mrzí mě příliš otevřený závěr a také v průběhu čtení se tempo knihy postupně zvolňovalo, takže jsem ji každou chvíli odkládala a odkládala a její dočtení se u mě neskutečně vleklo.

Samotné téma knihy je nepochybně velmi zajímavé a odvážné. Na můj vkus však bylo vše popisováno příliš povrchně, nevadilo by mi detailnější zpracování života Lili - hlavně jejího života v průběhu a po přeměně. Je sice fajn znát určitá fakta z jejího dětství a dospívání a také z jejího manželství, ale přínosnější by bylo vědět více o jejích pocitech a životě poté.

Pípasek
18.11.2018

Nic moc.

kklepkaa
16.11.2018

Jsem z knihy spíš rozpačitá. Autor na konci píše, že se mu líbí jít do hloubky postav což mi ani moc nepřišlo. Škoda i Grety jejíž reálný příběh mi přijde zajímavější, mohlo to knize dát další rozměr, ale chápu, že autor chtěl dát prostor především Lili. Taky mi přišlo, že je autor až příliš zkratkovitý. A určitě se do té tématiky dalo ponořit hlouběji. Chyběl mi i pohled nechápavého človíčka, kterých v té době určitě muselo být mraky. No prostě nevím. Zajímavé to jistě je, ale odvázaná z toho nejsem.

Radik74
11.09.2018

Nezklamalo, nenadchlo, příjemné nenáročné čtení na volné odpoledne.

Pjefa
11.09.2018

Můj vztah k této knize byl možná poskvrněn díky filmu. Jako první jsem viděla film, který jsem si naprosto zamilovala. Proto jsem se rozhodla vrhnout se na knihu, a i když jsem očekávala, že to bude naprosto jiné a snažila se na to nahlížet neposkvrněným okem, buď se to nepovedlo, nebo knížka není pro mě. Začátek se mi líbil, čtivý, pohodový. Téma knihy mimochodem naprosto miluju, protože mám ráda knihy s takovým zaměřením. Co mě ovšem zklamalo byla taková až s prominutím "fádnost" celého díla. Některé pasáže pro mě byli nesmírně zdlouhavé a četla jsem se s velkým sebezapřením. Jiné zase utekly jako voda a přitom mohly být mnohem delší. Shrnutě, nelíbí se mi to. Mrzí mě to, ale je to už tak.

Whobey
07.09.2018

Kniha se silným příběhem.
Literárně skvěle napsaná kniha, krásné obraty, a ačkoliv by se někomu mohly zdát popisy krajin či místností zdlouhavé, myslím, že to bylo adekvátní tématu. Přece jen šlo o knihu, v níž malířství a umění figurovalo na vysokých příčkách.
Myslím, že téma je docela ještě neprošláplé, hodně lidí se k této knize dostalo jen díky filmu, ale myslím, že je to krásná sonda do povědomí takového člověka. Charaktery měl autor zmáknuté naprosto perfektně, dokázal udělat hlubší náhled do jejich nitra, hraje si s pochopením identity a dělá to skvěle.

Knihu doporučuji, ačkoliv si uvědomuji, že takové téma není pro každého :)

helenkan
27.08.2018

Je to zajímavá knížka a myslím,že stojí za přečtení.

Torino
18.08.2018

To je pro mě velmi zajímavá kniha, ale nemám k ní jen pozitivní náhled. Plusové body kniha rozhodně nahnala tématem jako takovým, které sice autor sám nevymyslel, jelikož se tento příběh skutečně stal, ale velmi ho poupravil, což sám přiznává. příběh je velmi zkráceně jednom z prvních mužů, který byl přeoperován na ženu, protože se narodil do špatného těla. Co se mi na jednu stranu velmi líbilo, bylo jak autor dokázal popsat vnitřní rozporuplnost Einara vůči sobě, vůči Lily, vůči své ženě. Na druhou stranu mi tato rozporuplnost přišla mnohdy velmi dlouhá a člověku pak připadlo, že se v knize vlastně neděje nic jiného, za to pro mě mínusové body. Ale velmi zajímavé bylo vykreslení toho zvláštního trojúhelníku Einar - Lily - Greta, to bylo velmi zvláštní. Navíc člověk jako já, který se nikdy nesetkal s člověkem narozeným do špatného těla, má nějaké představy, jak to asi je. Moje představy byly v mnohém úplně jiné, byla jsem velmi překvapená, že Einar bere Lily jako někoho jiné, ne jako součást sebe... Jak píši hned na začátku kniha je to každopádně zajímavá, má své mínusy, alespoň pro mě, ale nejsem zklamaná, že jsem jí četla.

viviann
12.08.2018

Prvni kniha, kterou jsem četla na toto téma. Bavilo mě to. Byla to taková sonda do duše nešťastného člověka... Téma zřejmě není pro každého, protože pár lidí si ji ode mě odmítlo půjčit, ale doporučuji přečíst.

kejty91
03.08.2018

Mě téma tolik neoslovilo. Nevím, resp. neumím určit do jaké míry je dílo autentické - protože anotace hovoří o skutečém případu ale autor se zminuje, že většinu příběhu vystavěl na svých myšlenkách. Popis chování Lily po "přeměně" byl chválihodný. Nečekala bych, že by byla proměna/výměna tak dalekosáhlá. Samozřejmě najít životní štěstí je potřeba ale má to občas velmi zidealizované situace.
Nepochopila jsem přesně důvod, proč se Greta zminuje o svém prvním manželovi...To v tom kontextu, že to sním taky nevyšlo?
Knihu hodnotím jako průměrnou.

Dominika13
23.07.2018

Opravdu netradiční kniha k zamyšlení se nad silou lásky a obětování a odvahou podstoupit změnu. Po tomto vylíčení Einarovi "skoro proměny" jsem se o kousek blíž dostala k pochopení lidí uvězněných v cizím těle. Obětavost a podpora manželky Lily mi brala dech. Schopnost upozadit sebe ve prospěch druhého...obdivuji! Malířství je pro mě jako sen. Cítila jsem se skvěle v prostředí obrazů a vůně barev. Pro mě bonus Dánské dívky.

Ajrad1981
17.07.2018

Líbilo se mi, jak byl popisován vztah Einara a Lily, vlastně celý ten trojúhelník Einar - Lily - Greta. Přestože je obdivuhodné, jak se Einar dokázal s celou situací srovnat, i když slyšel "diagnózy" některých lékařů, podle mě nejvíc obdivu zaslouží Greta.

eLeR
04.07.2018

"Lili chtěla dokázat světu, a především sobě samé, že je skutečně žena, že její dosavadní život a mužík jménem Einar byl pouze vážny omyl přírody, který se povedlo jednou provždy napravit."

Námet je naozaj zaujímavý. Príbeh, ktorý napísal Ebershoff sa od skutočnosti odlišuje, čo priznal aj samotný autor. Štýl, ktorým je kniha písaná mi celkom sedel. Osobne sa mi páčilo, ako sa mu podarilo dostať na papier vnútorné myšlienky a pocity hlavných hrdinov .. hlavne Einara a Lili. Už menej sa mi páčili tie rozsiahle opisy mimo tému, ktoré ma v prvej polovičke nútili knihu odkladať častejšie, akoby som chcela. Strata času to ale rozhodne nebola.

a.r.nick
01.07.2018

Chtěl jsem si přečíst knihu před zhlédnutím filmu, ale teď tedy nevím, jestli má ještě smysl na film koukat, protože mám dojem, že už nemůže přinést nic nového - a že mě to téma zase až tak nezaujalo. Román je psaný velice čtivě a i když se v něm nic napínavého neděje, bavilo mě číst pořád dál; přesto to ve mně ale nezanechalo žádnou hlubší stopu, protože vše tam bylo popisováno tak trochu plytčeji, bez nějakých hlubších emocí. Mám radši knihy, které ve mně nějaké ty emoce dokážou probudit, ale tahle kniha ve mně vzbudila "jenom" základní zájem dovědět se, jak to celé dopadne.

Marekh
17.06.2018

Tato kniha byla pro mě zajímavá námětem, kdy muž vnitřně pociťuje, že se necítí svůj v mužském těle a chce se stát ženou.

Celkově byla kniha čtivá. Jedná o první knihu s tématem transsexuality, kterou jsem prozatím četl. Při čtení jsem se hodně zamýšlel a snažil se pochopit Einara a zároveň Gretu..

Osobně jsem se prozatím s žádným transsexuálem nesetkal. Myslím si, že pokud se někdo nachází v situaci jako Einar, je přesvědčený, že chce být ženou, tak bychom to asi měli respektovat. Samozřejmě rodina a nejbližší příbuzní mohu být v šoku z této informace a mohou se zachovat dvojím způsobem. Buď člověka úplně odepíšou, zřeknou se jej, poněvadž pro mnohé je to nepochopitelné, proti přírodě, proti Bohu, anebo postupem času se s tím budou srovnávat a budou se snažit pochopit daného člověka, budou se ho snažit podpořit a pomoci mu. Nepochybně je důležitá podpora rodiny, kamarádů a přátel. Einar tuto podporu měl.

V knize se vyskytuje také rozhovor se spisovatelem ohledně přípravy na této knize. Citáty z rozhovoru, které mne oslovily:

Mám moc rád knihy, které čtenáře zavedou hluboko do nitra hlavního hrdiny. Knihy, které nám umožní poznat postavu hlouběji, než dokážeme proniknout do ostatních lidských bytostí, možná i do sebe samých.

Jsem přesvědčený, že každý se alespoň jednou podíval do zrcadla a pomyslel si: Svět vůbec netuší, kdo doopravdy jsem. Otázka Liliiny identity je univerzální. Všichni chceme, aby nás okolí přijímalo takové, jací jsme.

Mátová
11.06.2018

Velmi zajímavá kniha na velmi zajímavé téma. Některé postavy mě neuvěřitelně štvaly tím, jak s Einarem jednaly téměř jako s nesvéprávným, ale stejně tak jsem to chápala a musela jsem je obdivovat, jaký dokázaly v té době zaujmout postoj.
Člověk si jen říká, jak by se v takové situaci asi zachoval on?
Kniha nebyla špatně napsaná, i když k dokonalosti jí i něco málo chybělo. S chutí se podívám na film.

agatha2
11.05.2018

Četla jsem knihu, viděla film a i když se mi to nestává často, ale musím říci, že za mě jednoznačně zvítězil film. Kniha rozhodně není špatná, to ani náhodou, četla se mi dobře, ale nepovedlo se jí vzbudit ve mě nějaké emoce, což mi přišlo škoda, protože námět, obzvlášť když víme, že je to skutečný příběh a ne fikce, tento potenciál rozhodně měl.

DanaSitta
04.05.2018

stejně jako film je to pozoruhodná kniha, která stojí za přečtení. líbí se mi asi i o trochu víc než film.

rebellda
27.04.2018

Já teda asi půjdu proti proudu a řeknu, že mě příběh moc nezaujal a místy mi bylo až nepříjemné ho číst (a to jsem rozhodně velmi tolerantní vůči jakýmkoliv odchylkám od normy). Znova ji číst rozhodně nepotřebuji.