Dánská dívka

Románové zpracování skutečného příběhu malíře Einara Wegenera a jeho manželky Grety začíná nevinnou prosbou o pomoc, aby se na dalších stranách rozvinulo ve strhující vyprávění o neobvyklé lásce, osobní svobodě a odvaze vzepřít se obecnému mínění. „Uděláš pro mě něco?“ zeptala se Greta a netušila, co tím rozpoutá. Potřebovala dokončit obraz, a protože jí nepřišla na závěrečné sezení modelka, neviděla jinou možnost, než použít jako náhradní model svého muže. Sotva si však Einar oblékne punčochy, dámské šaty a střevíce, v jeho nitru se cosi změní: uvědomí si, že je ve skutečnosti ženou, nikoli mužem, a zatouží po změně pohlaví. Není to však snadné. Einarův příběh se odehrává ve dvacátých letech, kdy lidé jako on často končí v ústavech pro choromyslné. V pařížských salonech možná dekadence dostupuje vrcholu, ale ve většinové společnosti stále převládá názor, že cítit se jako zajatec ve vlastním těle může jen psychopat, a toho je nutné razantně léčit. Einar už ale sní svůj velký sen a nechce se jeho splnění vzdát. Kolik osobní odvahy, pochopení a podpory bude potřebovat, aby se mohl vnitřně osvobodit? Jak silná musí být láska ženy, která je ochotna vyhovět tak nevšednímu přání svého muže? Jaké jsou pocity člověka, který by rád unikl své předem dané identitě?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/60156/danska-divka-60156.jpg 4.1968
Vydáno, Domino

The Danish Girl, 2000

Kniha Dánská dívka

nai.ivka

Prvně jsem viděla film, zaujal mě. Od knížky jsem čekala, že mi prozradí víc informací a skutečně. Dozvěděla jsem se víc nejen o malíři/dívce, ale také o jeho ženě. Ještě bych ráda věděla další osudy Gerdy. Hodně podrobností, barvité popisy, vnitřní monology, vzpomínky na dětství, to všechno může některé čtenáře od knihy odradit. I mně se zdála o kus delší než by mohla být. I tak ale mi stála za přečtení.

Metla

Omlouvám se, že vám mezi většinou spokojená až nadšená hodnocení strkám to své – poněkud vlažné. Do sféry mých zájmů nespadá téma ani prostředky, jakými autor seznamuje čtenáře s osudem malíře Einara Wegenera. Neustálé tonutí v rozervaných pocitech; po třetině knihy, kdy on nevěděl co je a ona co chce (křehkého manžela nebo nevšední kámošku?), jsem měla nutkání starého Smrdi Ruma „vyprdnoutsenato“. Jelikož se však jednalo o doporučenou četbu mojí šéfové a já na případný dotaz chtěla mít v rukávu lepší argumentaci než „nebavilo“, kousla jsem se do zadku a vytrvala. Nakonec jsem nelitovala.
Když Einar konečně začal hledat řešení, osvítilo mě poznání, jak těžké to mají lidé s jeho problémy (i jejich blízcí) dnes a jak dokonale v p… v pytli byli před sto lety. V duši chaos, nikdo neměl potřebné vědomosti, medicína byla v plenkách a společnost rigidní. Kdo poradí, pomůže? Lili měla svým způsobem štěstí na bohémské prostředí, kde našla větší pochopení pro svou situaci (tedy pokud si tu vstřícnost pan spisovatel nevycucal z palce).
Závěrečné stránky snad nikoho nemohly překvapit – vždyť tohle nebyl romantický slaďák, nýbrž volná dramatizace jednoho skutečného života.
Na Wikipedii jsem si pár věcí upřesnila, podívala jsem se na díla manželů Wegenerových a velmi krátce zvážila možnost přidání čtvrté hvězdy. Ale ne, vzbuzený soucit a hlubší náhled do transgender problematiky nepřeváží fakt, že jsem byla značnou část románu lehce otrávená. 65%

11jana3

Od tejto knihy som mala veľké očakávania, ktoré sa nenaplnili. Mňa osobne sklamala.

Aprilek

Kniha je zajímavá, o důležitém tématu a navíc obsahuje pravdivá fakta (některá). Styl mě moc nezaujal.

leona_m

Rozhodně je zde důležité vyzdvihnout závažnost tématu této knihy. D. Ebershoff se s tím popral velmi dobře. I když by kniha mohla být klidně o pár stran kratší, tak za mě se mi velmi líbil ať už popis krajiny nebo samotných postav. Kniha byla pro mne o něco lepší než film a o samotném příběhu L. Elbeové si do budoucna ještě ráda počtu.

knihy_a_zuzka

Velmi kvalitně napsaná kniha. Autor rozsáhle, ale poutavě popisuje život a pocity postav. Ebershoffa velmi obdivuji za kuráž zpracování tohoto tématu a v rámci mezí i historickou podobu příběhu. K postavám jsem se velmi upnula a zamilovala se do nich.

Jsem velmi vděčná, že knihy jako tato existují. Že se o případech jako Lili Elbe mluví, píše a natáčí.

Knihu jsem četla jako první, film se mi ovšem líbil o trošku více (zde mě ale neberte naprosto nezaujatě - jsem fanynka Eddieho Redmayna :))

Tyn_a

Zajimavy namet, ctivy dej, ktery ma spad a smrnc. Vzila jsem se perfektne s pocity do hlavnich postav, az mi ke konci jedne z nich bylo velmi lito. Kniha je plna porozumneni, souzne dusi, lasky. Urcite doporucuji, i kdyz nedavam plny pocet hvezd. Bavila me, ale jednou staci, i tak, diky :)

evineckY

Není to vůbec špatná kniha. Chudák Greta, tu by mněli pozlatit. Poslouchala jsem audioknihu. Bylo to sice delší, ale děj tak poklidně plynul, že to uteklo.