Dánská dívka

kniha od:

Dánská dívka https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/60156/danska-divka-60156.jpg 4.1 1072

Románové zpracování skutečného příběhu malíře Einara Wegenera a jeho manželky Grety začíná nevinnou prosbou o pomoc, aby se na dalších stranách rozvinulo ve strhující vyprávění o neobvyklé lásce, osobní svobodě a odvaze vzepřít se obecnému mínění. „Uděláš pro mě něco?“ zeptala se Greta a netušila, co tím rozpoutá. Potřebovala dokončit obraz, a protože jí nepřišla na závěrečné sezení modelka, neviděla jinou možnost, než použít jako náhradní model svého muže. Sotva si však Einar oblékne punčochy, dámské šaty a střevíce, v jeho nitru se cosi změní: uvědomí si, že je ve skutečnosti ženou, nikoli mužem, a zatouží po změně pohlaví. Není to však snadné. Einarův příběh se odehrává ve dvacátých letech, kdy lidé jako on často končí v ústavech pro choromyslné. V pařížských salonech možná dekadence dostupuje vrcholu, ale ve většinové společnosti stále převládá názor, že cítit se jako zajatec ve vlastním těle může jen psychopat, a toho je nutné razantně léčit. Einar už ale sní svůj velký sen a nechce se jeho splnění vzdát. Kolik osobní odvahy, pochopení a podpory bude potřebovat, aby se mohl vnitřně osvobodit? Jak silná musí být láska ženy, která je ochotna vyhovět tak nevšednímu přání svého muže? Jaké jsou pocity člověka, který by rád unikl své předem dané identitě?... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány

Vydáno: , Domino
Originální název:

The Danish Girl , 2000


více info...

Komentáře (270)

Komentáře 270 Recenze 9

krakonos.kraken
krakonos.kraken
24.11.2023 5 z 5

Nádherná kniha. Oproti filmu je to mnohem víc o jeho manželce než o něm.

Kromě popisů duševních stavů a odboček do minulosti jednotlivých postav se mi v knize líbily popisy všeho. Tolik přídavných jmen jsem snad v knize neviděl. V knize nejsou skříně ale jasanové namořené skříně, nejsou tu podlahy ale tmavé dubové navoskované podlahy, není tu řezník ale kudrnatý mladý řezník. A takhle je to úplně se vším. Popisy prostředí a lidí dodávají knize krásnou plynulost, příběh je díky tomu sjednocen a plyne jako jeden proud i když často odbočuje do minulosti.

Přes melancholii hlavní postavy, tvrdý úděl manželky a celkovou vážnost tématu ve mě kniha nechává příjemný pocit. Určitě stojí za přečtení.

Doubravka1975
Doubravka1975
17.11.2023 5 z 5

Skvělé románové zpracování skutečného příběhu o první trans ženě, z roku 1929.
Téma pro mě těžké a silné a smutné. Nedokážu si vůbec představit, že bych tohle měla prožívat jak z pohledu Einara, tak z pohledu Grety a to máme rok 2023.
I když místo těch dlouhých odboček do minulosti, by si tohle téma zasloužilo rozebrat víc emočně do hloubky, protože mi vůbec hlava nebere, že oblečení silonek, spustí tohle všechno. A chování Grety, to maximální pochopení a tolerance a ještě v té době, před 100 lety....
Jinak přeji úplně všem ať se cítí ve svých tělech maximálně spokojeně a šťastně a k takovým omylům přírody nedochází, nebo zcela výjimečně.
Na tohle téma si určitě ještě něco vyhledám a přečtu


janina66
janina66
27.10.2023 4 z 5

Audiokniha výborně načtena, takže i poslech mě bavil.
Děj se někdy táhl, ale celkově se mi kniha líbila. Obětavá Greta a velmi odvážná Lili na tehdy ještě nevyzkoušené a náročné operace. Konec se tak trochu dal čekat, ale byl smutný.

Sukdolakus7
Sukdolakus7
18.07.2023 3 z 5

Pokud se někdy k Dánské dívce vrátím, jednoznačně dám před knižní předlohou přednost filmovému zpracování. V oceánu nadmíru květnatých popisných pasáží se bohužel utápí to, co by si Gretin a Liliin příběh zasloužil ze všeho nejvíce, a to jest hloubka. David Ebershoff zcela bez pochyby dokáže čtenáři obratně zprostředkovat vše, co lze člověk vnímat skrze smysly, avšak při snaze přenést jej do nitra jednotlivých postav jednoznačně selhává. Domnívám se, že Dánská dívka mohla být vynikajícím psychologickým románem. Oproti tomu se ale jedná o knihu s velmi plochým vyprávěním, na jejíž stránkách se potenciálně krásný, dojemný a emocionálně vypjatý příběh ztrácí pod nánosem povrchnosti.

Radimka
Radimka
03.07.2023 5 z 5

Pro mne velký překvapení. Moc se mi do ní nechtělo, asi ta blbá obálka. Ale bylo to kultivovaný čtení. Moc sice nechápu bezvýhradně chápavý přístup manželky, když se jí manžel měnil na slečnu, ale každej jsme nějakej.

TessieP
TessieP
06.07.2022 3 z 5

Kniha mě trošku zklamala, čekala jsem asi něco... více šokujícího a emočního. Ale jsem ráda, že jsem se ke knize konečně dokopala, nicméně mě zas tak moc neoslovila. Na film se podívám jen kvůli Eddiemu :)))

Síma97
Síma97
22.02.2022 5 z 5

Dánská dívka byla pro mě první audiokniha jakou jsem zatím poslouchala. Příběh četla Dana Černá a musím říct, že její hlas se na tuto knihu hodil úplně perfektně.
Před pár lety jsem viděla film a rozhodně jsem si chtěla přečíst i knihu. Musím říct, že mě velmi překvapila. Autorovi se neskutečně dobře povedlo oddělit pocity Einara a Lili a zároveň mi bylo jasné, že se tyto pocity odehrávají v jedné osobě. Obdivovala jsem Gretu jak se s pochopením na tu dobu postavila k dané situaci a podporovala manžela v jeho rozhodnutí i když to pro ni muselo být velmi těžké.
Knihu hodnotím jen a jen pozitivně a rozhodně mám v plánu pokračovat i v poslechu dalších audioknih.

Lenka2533
Lenka2533
17.01.2022 4 z 5

Moc pěkná knížka. Fakt se mi líbila. Jediný, co mi trochu vadilo, byly dlouhé popisy z minulosti a občas jsem se v tom ztrácela. Jinak skvělý. Dávám 4 hvězdičky :) Rozhodně se chci podívat i na film.

VeruMalfoy
VeruMalfoy
02.01.2022 4 z 5

Příběh samotný je úžasně čtivě napsaný. Co mi ale vadí, je fakt, že je napsaný takovým bezstarostným, až pohádkovým dojmem. Autor se zde naprosto vyhýbá těžkým emocím a situacím, které by v tomto příběhu měly nastat.

IvetaZ
IvetaZ
06.12.2021 4 z 5

Na Dánskou dívku jsem byla moc zvědavá, příběh bylo snadné číst a o to víc má člověk prostor na přemýšlení. Je pravda, že by si kniha zasloužila hlubší vykreslení pocitů Einara i jeho ženy. Taky mě překvapovalo, jak snadno okolí přijalo Lily a že se Einarovo sebevnímání projevilo až jedním nevinným převlečením do dámských šatů, no tak asi jo...

karol.cadex
karol.cadex
25.11.2021 5 z 5

Původně jsem chtěla číst Dámský gambit, ale potom, co se tam začal producírovat Einar v šatech a střevíčkách mi došlo, že tady se asi šachy hrát nebudou. K Dánské dívce jsem se tedy dostala díky ukliknutí se, ale nelituji!
Nečekala jsem, že to bude až takhle silné a autentické. Autorovi se perfektně povedlo odhalit Einarovo i Liliiny pocity, Greta by měla dostat medaili za statečnost a obětavost.
Retrospektiva mě velmi bavila, posunula příběh ještě dál a díky ní se daly lépe pochopit pohnutky postav. Válečná doba do příběhu úplně nezasahovala, což mi přišlo fajn vzhledem k tomu, že tam o válku apriori nešlo. Na druhou stranu opět dokreslila dobu, ve které se Einar plácal mezi sebou a Lili.
Na konci jsem se brutálně dojala a měla jsem i vlhké oko.

Parwana
Parwana
18.11.2021 4 z 5

Unikátní historický román, poměrně čtivý, i když některé pasáže byly rozvleklé a autor hodně skákal v čase.

Jessybelle
Jessybelle
04.10.2021 3 z 5

Pro mě je hlavní hrdinkou Greta ( ve skutečnosti je také Dánka - Autor sám sice upozorňuje, že příběh je fikcí.), poprala se svou rolí bravurně. Ani Einar/Lili nebyl marný.
Jediné, co mi trochu vadilo, bylo přeskakování v čase, jakože na to vzpomínají...
Nicméně to na mě neudělalo zas až tak velký dojem.

IVANA0123
IVANA0123
26.08.2021 3 z 5

Přestože má tato kniha velmi zajímavý námět, musím přiznat, že jsem se s ní docela trápila. Minimálně první půlka se mi nečetla dobře. Chvílemi jsem se ztrácela mezi vlastním příběhem, myšlenkami a vzpomínkami postav. Některé zbytečně zdlouhavé pasáže a popisy a jakoby mdlé vyprávění bez výrazných mezníků mě uspávaly.
Na druhou stranu jsem ráda, že jsem knihu přečetla, protože má svůj význam, i když v dnešní době již není toto téma natolik kontroverzní, jako v době, kdy žily Lili a Gréta. Největší hrdinkou knihy, i když není přímo hlavní postavou, je pro mě Gréta, která dokázala milovat natolik, že vytvořila podmínky a prostředí, aby se Lili mohla stát takovou, jak se vnímala. Láska a neuvěřitelná tolerance jsou to nejdůležitější, co je v jakémkoli vztahu potřeba a Lili se toho všeho dostalo v maximální míře. Takže za mě tak napůl a svým způsobem je mi to líto, protože si myslím, že z námětu šlo dostat víc. 3,5*
(8/21)

Juvka
Juvka
28.07.2021 3 z 5

Při čtení této knihy jsem měla smíšené pocity. Ze začátku jsem se do knihy nemohla vůbec začíst ale nakonec jsem si řekla, že jí dočtu. Na jednu stranu obdivuji, že v té době ukázat světu, že se necítím být tím kdo jsem a jsem ochotná to změnit, bylo hrozně odvážné. Na druhou stranu mi to přišlo takový hodně přehnaně napsaný. Při shlédnutí filmového zpracování, které přišlo ihned po přečtení, jsem byla mile překvapená jak se v některých pasážích o hodně liší, ale oboje má svoje kouzlo.

marrie5227
marrie5227
04.07.2021 5 z 5

Po shlédnutí filmové adaptace s Eddiem Redmaynem jsem s koupí knihy neváhala. Byla jsem příjemně překvapená, dojatá a občas zaskočená, když se od filmu příběh lišil.
Krásná adaptace deníků silné ženy, která se stala hrdinkou své doby i té dnešní.

e.halass
e.halass
02.07.2021 2 z 5

Do knihy jsem se vůbec nemohla začíst, pouze v některých částech. Jinak je příběh sám o sobě dojemný a zajímavý, jenom mám radši filmové zpracování.

sidonka
sidonka
21.06.2021 3 z 5

Dlouho jsem se nemohla do knihy začíst, dokonce jsem to chtěla vzdát, ale příběh mě nakonec přeci jen pohltil a dočetla jsem jedním dechem

Kniholapka
Kniholapka
12.06.2021

U této knihy se nacházím v několika rovinách. Rovina nadšení a úcty nad tím, jak autor toto až taburizované téma pojal a mistrovsky popsal, dále v rovině, kdy si říkám, že mě kniha chvilkami trochu nudila a dlouhé popisy mi nepřipadaly zajímavé a poté v rovině, kdy mi jsou hlavní hrdinové příjemní, ale kdy i nedostali mé sympatie.
Kniha je ale čtivě napsaná. Nemohu říct, že by mě vysloveně nudila, protože téma samotné je zajímavé. Navíc čtenář postupuje časem spolu s párem a může sledovat, jak se jejich vztah vyvíjí, mění a to samo o sobě je velmi pozoruhodné.
Kniha je moc dobrá. Těším se na film!

capricorn__
capricorn__
09.06.2021 3 z 5

Knížku jsem dočetl asi před pěti minutami, proto jsem chtěl napsat komentář hned s tím pocitem, který si z knížky odnáším bezprostředně po jejím dočtení... Mám z "Dánské dívky" rozporuplné pocity. Na začátek jen řeknu, že si nemyslím, že je kvalitně napsaná na to, aby byla tolik opěvovaná - styl psaní v této knížce je při nejlepším ucházející, velice průměrný a nezajímavý. Moc se mi nelíbilo přeskakování v čase a někdy mi připadalo, že autor popisoval určité věci do (nepotřebných) detailů, ale pak najednou důležité události přeskočil a nedovysvětlil, jako by snad ani nevěřil, že to dokáže. Tohle jsou tedy ty zásadní věci, které mi vadily. Co se mi naopak líbilo, je velice zajímavý a jedinečný milostný příběh, který v literatuře není obvyklý. Pořád mě kniha nutila přemýšlet o hlavních postavách, jejich pohledech na svět, proč se rozhodly pro to, či ono. To hodnotím velice kladně. Taky se mi líbilo vykreslení hlavních postav - například postavu Grety přidávám na svůj fiktivní seznam nejoblíbenějších ženských hrdinek. Páni! Pokud bych byl v její situaci, rozhodně bych neukázal tolik síly a oddanosti, proto ji moc obdivuju. Jsem rád, že jsem knížku přečetl, ale... no, nemyslím si, že bych ji doporučoval. Zajímá mě, na kolik by byl příběh tak oblíbený, kdyby autor čerpal jen ze své fantazie a neopíral se o skutečné postavy a události. Takový průměr, co se dá přečíst. Film jsem neviděl, ale věřím, že se bez něj obejdu.

Vojslava
Vojslava
04.06.2021 4 z 5

Ačkoliv by příběh mohl být vzhledem k tématu pojat do jisté míry bulvárně, autor se s ním s velkým respektem popasoval po svém a vytvořil trochu snový miniprostor, kde se řeší otázky intimity, identity, vzájemné lásky, vyhovění si, podpory... všeho, bez čeho se takovéto příběhy neobejdou ani v dnešní realitě. Nic chtivého senzace; jako by se tu velmi zvláštním způsobem řešily prastaré otázky, na které se asi nikdy univerzální odpověď nenajde. Ano, stojí to za přečtení, ať už jako sui generis milostný román nebo jako cokoliv jiného.

Šajler
Šajler
22.05.2021 3 z 5

Z téhle knihy mám smíšené pocity.Je to zajímavý příběh. Jen některé části mi narušili moment,kdy jsem se začetla do příběhu. Taková části pro mě byly rušivé,zdlouhávé a chyběla jim jistá hloubka.

nai.ivka
nai.ivka
01.05.2021 4 z 5

Prvně jsem viděla film, zaujal mě. Od knížky jsem čekala, že mi prozradí víc informací a skutečně. Dozvěděla jsem se víc nejen o malíři/dívce, ale také o jeho ženě. Ještě bych ráda věděla další osudy Gerdy. Hodně podrobností, barvité popisy, vnitřní monology, vzpomínky na dětství, to všechno může některé čtenáře od knihy odradit. I mně se zdála o kus delší než by mohla být. I tak ale mi stála za přečtení.

Metla
Metla
25.04.2021 3 z 5

Omlouvám se, že vám mezi většinou spokojená až nadšená hodnocení strkám to své – poněkud vlažné. Do sféry mých zájmů nespadá téma ani prostředky, jakými autor seznamuje čtenáře s osudem malíře Einara Wegenera. Neustálé tonutí v rozervaných pocitech; po třetině knihy, kdy on nevěděl co je a ona co chce (křehkého manžela nebo nevšední kámošku?), jsem měla nutkání starého Smrdi Ruma „vyprdnoutsenato“. Jelikož se však jednalo o doporučenou četbu mojí šéfové a já na případný dotaz chtěla mít v rukávu lepší argumentaci než „nebavilo“, kousla jsem se do zadku a vytrvala. Nakonec jsem nelitovala.
Když Einar konečně začal hledat řešení, osvítilo mě poznání, jak těžké to mají lidé s jeho problémy (i jejich blízcí) dnes a jak dokonale v p… v pytli byli před sto lety. V duši chaos, nikdo neměl potřebné vědomosti, medicína byla v plenkách a společnost rigidní. Kdo poradí, pomůže? Lili měla svým způsobem štěstí na bohémské prostředí, kde našla větší pochopení pro svou situaci (tedy pokud si tu vstřícnost pan spisovatel nevycucal z palce).
Závěrečné stránky snad nikoho nemohly překvapit – vždyť tohle nebyl romantický slaďák, nýbrž volná dramatizace jednoho skutečného života.
Na Wikipedii jsem si pár věcí upřesnila, podívala jsem se na díla manželů Wegenerových a velmi krátce zvážila možnost přidání čtvrté hvězdy. Ale ne, vzbuzený soucit a hlubší náhled do transgender problematiky nepřeváží fakt, že jsem byla značnou část románu lehce otrávená. 65%

11jana3
11jana3
03.04.2021 3 z 5

Od tejto knihy som mala veľké očakávania, ktoré sa nenaplnili. Mňa osobne sklamala.

Aprilek
Aprilek
28.03.2021 5 z 5

Kniha je zajímavá, o důležitém tématu a navíc obsahuje pravdivá fakta (některá). Styl mě moc nezaujal.

leona_m
leona_m
07.03.2021 5 z 5

Rozhodně je zde důležité vyzdvihnout závažnost tématu této knihy. D. Ebershoff se s tím popral velmi dobře. I když by kniha mohla být klidně o pár stran kratší, tak za mě se mi velmi líbil ať už popis krajiny nebo samotných postav. Kniha byla pro mne o něco lepší než film a o samotném příběhu L. Elbeové si do budoucna ještě ráda počtu.

knihy_a_zuzka
knihy_a_zuzka
17.02.2021 4 z 5

Velmi kvalitně napsaná kniha. Autor rozsáhle, ale poutavě popisuje život a pocity postav. Ebershoffa velmi obdivuji za kuráž zpracování tohoto tématu a v rámci mezí i historickou podobu příběhu. K postavám jsem se velmi upnula a zamilovala se do nich.

Jsem velmi vděčná, že knihy jako tato existují. Že se o případech jako Lili Elbe mluví, píše a natáčí.

Knihu jsem četla jako první, film se mi ovšem líbil o trošku více (zde mě ale neberte naprosto nezaujatě - jsem fanynka Eddieho Redmayna :))

Tyn_a
Tyn_a
21.01.2021 3 z 5

Zajimavy namet, ctivy dej, ktery ma spad a smrnc. Vzila jsem se perfektne s pocity do hlavnich postav, az mi ke konci jedne z nich bylo velmi lito. Kniha je plna porozumneni, souzne dusi, lasky. Urcite doporucuji, i kdyz nedavam plny pocet hvezd. Bavila me, ale jednou staci, i tak, diky :)

evineckY
evineckY
17.01.2021 4 z 5

Není to vůbec špatná kniha. Chudák Greta, tu by mněli pozlatit. Poslouchala jsem audioknihu. Bylo to sice delší, ale děj tak poklidně plynul, že to uteklo.