Dánská dívka

Románové zpracování skutečného příběhu malíře Einara Wegenera a jeho manželky Grety začíná nevinnou prosbou o pomoc, aby se na dalších stranách rozvinulo ve strhující vyprávění o neobvyklé lásce, osobní svobodě a odvaze vzepřít se obecnému mínění. „Uděláš pro mě něco?“ zeptala se Greta a netušila, co tím rozpoutá. Potřebovala dokončit obraz, a protože jí nepřišla na závěrečné sezení modelka, neviděla jinou možnost, než použít jako náhradní model svého muže. Sotva si však Einar oblékne punčochy, dámské šaty a střevíce, v jeho nitru se cosi změní: uvědomí si, že je ve skutečnosti ženou, nikoli mužem, a zatouží po změně pohlaví. Není to však snadné. Einarův příběh se odehrává ve dvacátých letech, kdy lidé jako on často končí v ústavech pro choromyslné. V pařížských salonech možná dekadence dostupuje vrcholu, ale ve většinové společnosti stále převládá názor, že cítit se jako zajatec ve vlastním těle může jen psychopat, a toho je nutné razantně léčit. Einar už ale sní svůj velký sen a nechce se jeho splnění vzdát. Kolik osobní odvahy, pochopení a podpory bude potřebovat, aby se mohl vnitřně osvobodit? Jak silná musí být láska ženy, která je ochotna vyhovět tak nevšednímu přání svého muže? Jaké jsou pocity člověka, který by rád unikl své předem dané identitě?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/60_/60156/danska-divka-60156.jpg 4.1595

The Danish Girl (2000)

Vydáno:, Domino

Danago

Musím říct, že mě to nenadchlo tolik jako ostatní. Námět je originální a naprosto neobvyklý. Příběh je podle skutečného příběhu a tím je docele i šokující. Jen mi to bohužel připadalo méně čtivé. Manželku malíře Einara Wegenera Gretu jsem velice těžko chápala, ale asi svého manžela musela moc milovat láskou bez podmínek. Byla opravdu velice plná pochopení. A to v té době muselo být moc těžké. myslím, že by to bylo těžké i v současnosti.
Za přečtení knížka stojí , ale za nějakou bombu ji zase nepovažuji.

sd1992

Tak tuhle knížku jsem opravdu přečetla jedním dechem. Sice jsem prvně viděla film, který je mimochodem taky super, ale i tak jsem se do toho pustila s vervou. Tohle téma mě zajímalo, protože je částečně založeno na skutečné události a zajímalo mě, jakým směrem se bude příběh točit. Je to kniha plná napětí a zvratů. Opravdu silný příběh. Takže určitě doporučuji.. :-) knihu i film. Je to hezky natočené :)

Rendolet

Pro mě průměr, je to dáno nejspíše tím, že jsem očekávala od knihy daleko víc. Někdy mi přišlo, že je zbytečně až moc popisu kolem.

Ruxandra

Neubránila jsem se srovnání s filmem, který jsem viděla dříve. Kniha ukazuje více z pohledu Grety a co jí vedlo stát za Einarem v dobrém i ve zlém, což je velkým plus v pochopení celého příběhu.
Shrnula bych to tak , že kniha dává hlubší zážitek, ale film je více emotivní. Mohu doporučit obojí.

Dobře napsané, to ano - ale Gretu naprosto nechápu. Tohle by nebylo nic pro mne...

Ildi

Nečítala som knihy s podobnou tématikou. Dobre napísané, ale musím sa priznať, že pre mňa ako manželku nepredstaviteľné....

Kif

Asi jsem čekala víc.
Autor měl totiž dobrý nápad. Zpracoval příběh, který je sám o sobě dost zajímavý na to, aby měla kniha úspěch. Ale nebylo to ono. Román mohl být o polovinu kratší nebýt těch zbytečných zdlouhavých popisů naprosto nedůležitých detailů. Ze začátku mi to bylo jedno, ale postupem jich bylo už tolik, že jsem se pokaždé pozastavila nad tím, čemu tím autor prospěl. Ne, nejsem fanoušek popisů věcí, které nenesou v příběhu žádný význam.
Další věc, která mi vadila je ta, že když už si manželku Gretu autor tedy víceméně vymyslel a přibarvil, mohl více objasnit její myšlenkové pochody ke konci knihy. Ano, mohu si je domyslet sama, ale stejně mi její jednání už pak nedávalo moc smysl a nedokázala jsem se s tím vůbec ztotožnit.
Začetla jsem se, svým způsobem mě to bavilo, ale mělo to své mouchy. V mých očích spíš průměrný počin.

NaiTenshi

Po tom, co jsem se podívala na úžasně zpracovaný film, jsem se o knížce chtěla dozvědět něco více, tak jsem šáhla po knize. Vyjímečný, zajímavý příběh hlavně díky době, ve které se odehrává. Operace je náročná i přes dnešní vyspělou medicínu. Na konci snad i slza ukápla a to se mi doposud stalo jen u Zlodějky knih. Pět hvězdiček zaslouženě.

Kerberos

Zajímavý příběh,ale film výjmečně lepší než kniha.

JAG

Skvělý příběh, neotřelé téma a pro mě až neuvěřitelné, v jaké době je děj zasazen (vlastně jsem vůbec netušila, že pvní přeměny pohlaví proběhly již před tolika desítkami let). Hvězdičku ubírám za to, že jsem se vlastně mnohem víc strachovala o Gretu. Osud Einara/Lili jsem sice se zájmem sledovala, ale bylo mi docela jedno, jak to dopadne... A také mi přišlo až přehnané, jak obrovkého pochopení a podpory se Lili dostávalo od jejího okolí (Greta, Hans, Carlisle, Anna), myslím, že to příběhu ubírá na přesvědčivosti, protože pochybovat, zvlášť v těchto otázkách je přirozené.

Romcha

Tato kniha zkrátka a jednoduše dobré hodnocení dostat nemůže. Proč? Samotná začíná ve velkém stylu. Hodně vás chytne.

Avšak příběh opřený o fakty zakládajících se na skutečných událostech, který začíná jako hotový blizzard (sněhová bouře), ze které autor mohl vytěžit maximum, se mu postupně díky barvitým opisům toho, co jaké je (rozuměj např. na jedné půlce stránky se dozvíme charakteristiku celého saténu, židle a dalších nepodstatných věcí pro děj), namísto podstatného děje, se autorovi postupně onen blizzard mění v prašan dosedající na jeho ruce a nakonec roztopením mezi nimi jako voda proteče.

Jinými slovy bez metafor.
Kdyby se autor držel faktů, kterých posbíral víc než dost, a skutečných událostí a nevymýšlel si zbytečně k tomu beletrický román, kniha by tím pádem byla celá pojatá jako biografický dokument, pak by vše bylo správně a na svém místě. Takto spíš skutečným faktům velmi ublížil a nejen jim, což je velká škoda. Nejzajímavější postavou pak z celé knihy není první transgender člověk, kdy je zajímavý i literární přerod osoby jakože muže v ženu, ale paradoxně jeho vymyšlená vymyšlená žena Greta včetně opět jejího přibarveného charakteru a to je velká škoda. VELIKÁ ŠKODA.

Pokud hledáte náhradu doporučuji i zajímavěji popsaného Mendelova trpaslíka.

Fedex

Dánská dívka. Kniha, ze které mám zvláštní pocit. Děj, ve kterém se muž stává ženou, velmi citlivé téma lidské proměny, avšak nepřijde mi, že by mi učaroval zrovna děj, ale hlavně styl psaní, autorovo psaní bylo naprosto dokonalé, každý řádek ubíhal a já hltal jeho slova, vlastně přesně nevím, co jsem četl, ale to nevadí, nechával jsem se unášet plynulostí každé věty, stránky, kapitoly. Velmi dobrá kniha, doporučuji.

luci6910

Nádherný příběh, neskutečné detailní popisy. Tu knihu jsem si opravdu zamilovala.

greatbear

Kniha je mnohem lepší, než film! Zajímavá kniha o citlivém tématu a první ženě, která prošla změnou pohlaví.

ewkat

Četla se dobře, zajímavá.

sarekaslukova

Z knížky jsem někdy měla opravdu husí kůži. Musím ale přiznat, že bych Einara občas ráda propleskla aby se vzpamatoval a začal se ke Gretě chovat lépe. Proto jsem si také víc oblíbila ji. Za její statečnost a věrnost a lásku k němu i když se jí od něho moc nevracela.

Kecallka

nenadchla, ale ani neurazila.

fis.rena

Já jsem uchvácena...kniha je velmi citlivá,milá,plná porozumění a tolerance,která je zosobněná v Grétě. Chvílemi jsem se přistihla,jak podvědomě tlačím na Grétu,aby se už konečně zeptala Einara/Lili na tohle a támhleto a ona pořád nic a mně tekly nervy :D Velký obdiv patří hlavně Grétě za to,jaká je a díky lásce k Einarovi je ochotna podstoupit vše proto,aby byla Lili sama sebou a tím,čím chce být. Příběh je velice poutavý,zajímavý a lidský.

Irsaf

Nebylo to špatný čtení.

Kopretina

Kdybych předem věděla, o čem kniha je, nečtu ji. Nejsem příznivcem ani zastáncem těchto "anomálií", ať jsem nazvána třeba homofobní (nebo transfobní?). Myslím si, že nikdo z nás si nevybral svůj život, své tělo, rodinu, děti, zdraví apod. Není to o zodpovědnosti a dospělosti tuto tíhu - kdo jsem - životem nést? Celou knihou, kterou jsem četla silou vůle, jsem si kladla otázku, co kdyby si hlavní postava tvrdě musela vydělávat na denní chleba, nebo žila ve válce a musela bojovat o holý život, měla by na toto myšlenky? Nebyly to jen problémy vyplývající z blahobytu a nudy? Na jedné z posledních stran autor říká: "Translidé i v současnosti běžně čelí předsudkům, nevědomosti, často i hroznému násilí." Mno, tomu dnes čelí kde kdo - postižení, křesťané atd atd. A v mnohem větší míře a nehovoří se o tom, jak o nafouknutých gender problémech, jako je např. trassexualita.

Verrrunka

Skvěle napsaná kniha, poutavý příběh. Místy jsem si až připadala nevhodně, bylo to jako někoho šmírovat za oknem. Velmi intimní a osobní vyprávění, které je podpořeno tím, že je to vlastně podle skutečnosti.

Aivinka

Nádherný příběh, který vás donutí se zamyslet.

Klára2216

Po dlouhé době jsem četla knihu s vážnějším tématem. Bylo velmi zajímavé číst román o tom, co by mě normálně příliš nezajímalo. Tim spíše kdyz je to podle skutečnosti. Sedl mi styl psaní autora a zanechalo to ve mě silné emoce. Poté jsem si shlédla film, je trochu odlišný, hlavně v tom, že Greta ne úplně svého manžela chápe tak, jako v knize. Za to jsem knižní Gretu obdivovala a nechápala zároveň, že přes to vše Einara pořád podporovala. Určitě si to někdy přečtu znovu. Neobvyklý.

baynats

Nádherný a velice silný příběh, i když styl psaní mi úplně nesedl, ale to je možná i překladem. V každém případě jsem si hned musela najít další informace o obou hlavních postavách a hlavně obrazech Lili. Takže děkuji nejen za úžasné čtení, ale i notnou dávku nových vědomostí.

pastelka53

Krásný popis lásky, která překoná opravdu všechno. Z Grety mi běhal mráz po zádech ... z její oddanosti manželovi, jejího podporování a víry v jeho lepší já, z její obrovské tolerance... I přesto, že díky tomu ho ztratí ... "Einar je mrtvý!"

Lili byla nádherná duše ... uvězněná ve špatném těle. Nejde na ní zapomenout. Plachá laň uvězněná v ohradě, která se nakonec dostane na svobodu a užívá co nejvíc to jde.

Chvíli jsem si musela zvykat na styl psaní a pořádně se zakousnout do všech postav a nepustit je. Neskutečně to na mě zapůsobilo a vyvolalo tolik otázek - avšak bez odpovědí.

Aimee1

Zajímavá kniha o zajímavém tématu a ještě čtivě napsaná. Přečetla jsem skoro jedním dechem a mohu doporučit. Co už nemohu doporučit je film, který jsem si pustila vzápětí, co jsem knihu přečetla a opět jsem byla zklamaná z toho, co z toho filmaři udělali... No co, knihu určitě velmi doporučuji!

Sallka

Jsem velkou fanynkou kapely Against me!, tudíž mě zajímalo, co se asi tak honilo hlavou a jaké pocity prožíval zpěvák kapely, když se rozhodl stát se zpěvačkou. Tato kniha mi vytvořila celkem pěkný obrázek.

Vesmich

Vlastně to tak docela klidně mohlo být. Z chlapa po čtyřicítce se stane žena, která nebyla nikdy děvčetem, takže vlastně neví, jaké to je a jak v tom chodit, takže se potom její projevy nutně omezují na sledování špiček bot, blábolení o květinách a touhy v osmačtyřiceti otěhotnět. Nikdo nemůže mít všechno, ani ten hodný, ani ten zlý, ani ten kdo trpěl, ani ten, kdo netrpěl.

misule8812

Velmi zajímavý příběh. Knihu jsem četla před kouknutím na film a musím říct, že po shlédnutí filmu se zase potvrdilo známé pravidlo. Kniha je lepší jak film :)

amaenium

Krásná a velmi citlivá kniha. Musím se přiznat, že jako první jsem viděla film a až na tento popud jsem přečtla knihu a myslím, že jsem udělala dobře. Kniha se mi velmi dobře četla a postavy jsem si představovala ty filmové a skvěle se to tudíž doplňovalo. Postava Einara/Lili pro mě byla velice obohacující – co prožívala a jak vnímala sebe, svoji přeměnu a svoji milovanou manželku Grétu, která byla mimochodem velmi fascinující. Jak dokázala ustát přeměnu svého manžela a následnou ztrátu a zrození nové osoby, kouzelné Lili. Líbilo se mi jejich manželství a to jak Gréta byla stále milující a odvážná.