Dánská dívka

Románové zpracování skutečného příběhu malíře Einara Wegenera a jeho manželky Grety začíná nevinnou prosbou o pomoc, aby se na dalších stranách rozvinulo ve strhující vyprávění o neobvyklé lásce, osobní svobodě a odvaze vzepřít se obecnému mínění. „Uděláš pro mě něco?“ zeptala se Greta a netušila, co tím rozpoutá. Potřebovala dokončit obraz, a protože jí nepřišla na závěrečné sezení modelka, neviděla jinou možnost, než použít jako náhradní model svého muže. Sotva si však Einar oblékne punčochy, dámské šaty a střevíce, v jeho nitru se cosi změní: uvědomí si, že je ve skutečnosti ženou, nikoli mužem, a zatouží po změně pohlaví. Není to však snadné. Einarův příběh se odehrává ve dvacátých letech, kdy lidé jako on často končí v ústavech pro choromyslné. V pařížských salonech možná dekadence dostupuje vrcholu, ale ve většinové společnosti stále převládá názor, že cítit se jako zajatec ve vlastním těle může jen psychopat, a toho je nutné razantně léčit. Einar už ale sní svůj velký sen a nechce se jeho splnění vzdát. Kolik osobní odvahy, pochopení a podpory bude potřebovat, aby se mohl vnitřně osvobodit? Jak silná musí být láska ženy, která je ochotna vyhovět tak nevšednímu přání svého muže? Jaké jsou pocity člověka, který by rád unikl své předem dané identitě?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/60156/danska-divka-60156.jpg 4.11011

Vydáno: , Domino

The Danish Girl, 2000

Kniha Dánská dívka

Síma97

Dánská dívka byla pro mě první audiokniha jakou jsem zatím poslouchala. Příběh četla Dana Černá a musím říct, že její hlas se na tuto knihu hodil úplně perfektně.
Před pár lety jsem viděla film a rozhodně jsem si chtěla přečíst i knihu. Musím říct, že mě velmi překvapila. Autorovi se neskutečně dobře povedlo oddělit pocity Einara a Lili a zároveň mi bylo jasné, že se tyto pocity odehrávají v jedné osobě. Obdivovala jsem Gretu jak se s pochopením na tu dobu postavila k dané situaci a podporovala manžela v jeho rozhodnutí i když to pro ni muselo být velmi těžké.
Knihu hodnotím jen a jen pozitivně a rozhodně mám v plánu pokračovat i v poslechu dalších audioknih.

Lenka2533

Moc pěkná knížka. Fakt se mi líbila. Dávám 4 hvězdičky :) Rozhodně se chci podívat i na film.

VeruMalfoy

Příběh samotný je úžasně čtivě napsaný. Co mi ale vadí, je fakt, že je napsaný takovým bezstarostným, až pohádkovým dojmem. Autor se zde naprosto vyhýbá těžkým emocím a situacím, které by v tomto příběhu měly nastat.

IvetaZ
06.12.2021

Na Dánskou dívku jsem byla moc zvědavá, příběh bylo snadné číst a o to víc má člověk prostor na přemýšlení. Je pravda, že by si kniha zasloužila hlubší vykreslení pocitů Einara i jeho ženy. Taky mě překvapovalo, jak snadno okolí přijalo Lily a že se Einarovo sebevnímání projevilo až jedním nevinným převlečením do dámských šatů, no tak asi jo...

karol.cadex
25.11.2021

Původně jsem chtěla číst Dámský gambit, ale potom, co se tam začal producírovat Einar v šatech a střevíčkách mi došlo, že tady se asi šachy hrát nebudou. K Dánské dívce jsem se tedy dostala díky ukliknutí se, ale nelituji!
Nečekala jsem, že to bude až takhle silné a autentické. Autorovi se perfektně povedlo odhalit Einarovo i Liliiny pocity, Greta by měla dostat medaili za statečnost a obětavost.
Retrospektiva mě velmi bavila, posunula příběh ještě dál a díky ní se daly lépe pochopit pohnutky postav. Válečná doba do příběhu úplně nezasahovala, což mi přišlo fajn vzhledem k tomu, že tam o válku apriori nešlo. Na druhou stranu opět dokreslila dobu, ve které se Einar plácal mezi sebou a Lili.
Na konci jsem se brutálně dojala a měla jsem i vlhké oko.

Parwana
18.11.2021

Unikátní historický román, poměrně čtivý, i když některé pasáže byly rozvleklé a autor hodně skákal v čase.

Jessybelle
04.10.2021

Pro mě je hlavní hrdinkou Greta ( ve skutečnosti je také Dánka - Autor sám sice upozorňuje, že příběh je fikcí.), poprala se svou rolí bravurně. Ani Einar/Lili nebyl marný.
Jediné, co mi trochu vadilo, bylo přeskakování v čase, jakože na to vzpomínají...
Nicméně to na mě neudělalo zas až tak velký dojem.

IVANA0123
26.08.2021

Přestože má tato kniha velmi zajímavý námět, musím přiznat, že jsem se s ní docela trápila. Minimálně první půlka se mi nečetla dobře. Chvílemi jsem se ztrácela mezi vlastním příběhem, myšlenkami a vzpomínkami postav. Některé zbytečně zdlouhavé pasáže a popisy a jakoby mdlé vyprávění bez výrazných mezníků mě uspávaly.
Na druhou stranu jsem ráda, že jsem knihu přečetla, protože má svůj význam, i když v dnešní době již není toto téma natolik kontroverzní, jako v době, kdy žily Lili a Gréta. Největší hrdinkou knihy, i když není přímo hlavní postavou, je pro mě Gréta, která dokázala milovat natolik, že vytvořila podmínky a prostředí, aby se Lili mohla stát takovou, jak se vnímala. Láska a neuvěřitelná tolerance jsou to nejdůležitější, co je v jakémkoli vztahu potřeba a Lili se toho všeho dostalo v maximální míře. Takže za mě tak napůl a svým způsobem je mi to líto, protože si myslím, že z námětu šlo dostat víc. 3,5*
(8/21)