s.macuska s.macuska komentáře u knih

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Veselé, ale především smutné. Nechala jsem se úplně pohltit tímhle příběhem plným kontrastů a porovnáním světa dvou sociálních vrstev a vztahů, které je provázejí, odlišných povah i světa zdravých a těch handicapovaných. Přivádí k zamyšlení nad životem a nad tím, jak ho prožít. "Prostě žij."

16.11.2014 4 z 5

Po strništi bos Po strništi bos Zdeněk Svěrák

Roztomilé, směšné i dojemné. Prostě "Svěrákovina", která vždycky pohladí po duši!

26.10.2014 4 z 5

Lovec draků Lovec draků Khaled Hosseini

Chvílemi je těžké překonat dojetí a udržet slzy. Zároveň je to skvělý obraz nám tak neznámé afgánské společnosti. Přestože konec byl pro mě trochu rozporuplný až nafouknutý, knížky si vážně cením!

"Je mnoho afgánských dětí, ale tak málo dětství."

30.09.2014 5 z 5

Horalka Horalka Alberto Moravia (p)

Děj se docela vleče, z velké části se vlastně nic neděje a táhlé pasáže jsou místy takové, že mi myšlenky ubíhaly někam jinam, daleko pryč od příběhu. V závěru jsem se konečně začetla a rozhodně dílu nemohu upřít dokumentární hodnotu a zobrazení války opět z jiného úhlu pohledu, který mě zaujal. Nakonec knížce dávám slabší čtyři hvězdičky.

18.09.2014 4 z 5

Cesta do Říma Cesta do Říma Alberto Moravia (p)

Děj, který se točí jen a jen kolem perverzností, mě příliš nenadchnul. Nicméně moralizující závěr dílo v mých očích trochu pozvedl, přesto mám pocit, že bych si tuhle knížku klidně odpustila.

27.08.2014 3 z 5

Mark Dzirasa - 21 dnů Mark Dzirasa - 21 dnů Jaroslava Timková

Není důležité se ztotožnit se všemi Markovými názory, ale nechat se inspirovat a klást si otázky. Rozhodně to není ideální kniha osobního rozvoje, přes to mi přinesla mnoho! :)

13.08.2014 4 z 5

Moc milé, takové pohlazení. Ve své podstatě jednoduché a při tom plné krásných myšlenek a citátů, které dávají smysl!

12.03.2014 5 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

Pro mě to bylo první Brownovo dílo v knižní podobě, ale stačilo vidět filmy Šifra mistra Leonarda a Andělé a Démoni na to, aby člověk usoudil, jakým směrem se bude dílo ubírat a tak nějak jak celé ty "Brownovky" fungují. Tím to pro mě asi ztratilo na atraktivitě a takovém tom přirozeném napětí. Ovšem nemůžu knížce upřít to, že čtení jsem si užila, některé pasáže doslova hltala a všechno bylo opět propracované do nejmenších detailů :)

06.03.2014 4 z 5

"Ty, co říkaj jenom to, co je pravda, nemá cenu posouchat." :) Velice příjemná odlehčená knížka, která pro mě byla vlastně i velice napínavá! Co víc si přát než bohatě prožitý život a dobrou mysl jako měl Alan?!

18.10.2013 5 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Přemýšlím, jaký vhodný superlativ pro tohle dílo použít... Ačkoliv je plné hrůzy, nelidskosti a neuvěřitelného fanatismu, působí lehce, přímo graduje a nabírá na atraktivitě. Nespornou předností je mnohokrát zmiňovaný "pohled z druhé strany". "Promiňte, ale myslím, že nechápete moje stanovisko. Není na mně, abych přihlížel k tomu, co si myslím. Mou povinností je poslouchat."

23.07.2013 5 z 5

Muž, který maloval mandlovníky Muž, který maloval mandlovníky Johannes Mario Simmel

Krátké, nenáročné, sympatické. Hezký nápad!

07.06.2013 4 z 5

Na Chesilské pláži Na Chesilské pláži Ian McEwan

"Román o době, kdy milování bylo ještě synonymem lásky" V krátkém příběhu svatební noci a velké lásky se napjatá a nervozní přítomnost krásně prolíná s poetickými zážitky z minulosti až vygraduje do nečekaného konce. Bavilo mě to, místy působilo velice komicky a konec mě přímo dojal... "Právě tak se může změnit běh života - tím, že člověk nic neudělá." Pro mě tedy příběh, jak má být!

01.06.2013 4 z 5

Smích ve tmě Smích ve tmě Vladimir Nabokov

Smích ve tmě byl pro mě jakousi náhražkou (v knihovně Lolitu zprostě rovna neměli...). A asi jí navždy zůstane. Do příběhu jsem se vůbec nemohla začíst. Mezi postavami jsem nenašla žádnou, která by mě zaujala a stala se mým opěrným bodem. Ovšem musím uznat, že i tak jsem poslední třetinu přečetla plná napětí a očekávání.

20.05.2013 3 z 5

Rabínova dcera Rabínova dcera Reva Mann

Skvělý exkurz nejen do židovské kultury. Na jedné straně poutavé kouzlo tradic a rituálů, na druhé absurdní, nepředstavitelný svět, nad kterým jsem se občas musela až pousmát. Čte se hezky, byť mi hlavní postava (tedy autorka sama) úplně nesedla.

05.04.2013 4 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Už jsem s Harry Holem měla tu čest, tak vím, jak jeho příběhy fungují - co je jen zdání, čeho si všímat, na co dávat pozor, čemu věřit a čemu ne. Tím pádem to pro mě nebylo až taková pecka. Ovšem to nic nemění na tom, že je to výborně napsané, příběh má spád, šmrc a čte se to jedním dechem!

06.03.2013 4 z 5

Svět podle Garpa Svět podle Garpa John Irving

Prostě taková "Irvingovina"... neuvěřitelně orginální, nápadité, jedinečné. Občas pohlcující, občas zdlouhavé, občas dojemné a občas se člověk neubrání i hlasitému smíchu :) Knížka snad úplně o všem a svým způsobem kultovní dílo!

11.02.2013 4 z 5

Deset let s Václavem Havlem Deset let s Václavem Havlem Ladislav Špaček

Knížku jsem přečetla s neustálým úsměvem na tváři a na konci zamáčkla slzu... Pan Špaček píše spontánně, vtipně, decentně,... Moc milé čtení o skvělém panu prezidentovi, který byl také jen člověk!

12.12.2012 5 z 5

Milion malých střípků Milion malých střípků James Frey

Podtitul knížky říká "Strhující... Neuvěřitelný příběh... Nedokážete si pomoct, abyste na konci neoslavili jeho vítězství."Tak já nevím... souhlasím jen s tím neuvěřitelným příběhem. Takový další feťácký příběh plný emocí. Hrdinu litujete, zároveň ho nechápete a dost pochybujete o jeho budoucnosti. Pokud už jste něco takového četli, je to zas to samé. Ovšem ještě okořeněné americkým snem. Všichni se milují, objímají, váží si jeden druhého a zažívají neuvěřitelné přerody.Není to špatné, ale mám trochu pocit, jako bych to už četla podruhé.

10.11.2012 3 z 5

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

Na začátku mě odrazovala ta podivná, směšná slova a prvotní šok z násilností. Ale pokračovala jsem dál - na jazyk jsem si zvykla a násilnosti ubylo. Nakonec musím uznat, že jsem si čtení užila, ale úplně si nedokážu utřídit myšlenky o tom, co mi knížka přinesla a jestli nesla i hlubší význam, než jen příběh mladistvého násilníka a jeho proměn. Snad to, že společnost nás kočíruje v tom, jak se chováme navenek, ale v nitru jsme pořád stejní...

25.08.2012 3 z 5

Miláček Miláček Guy de Maupassant

Každopádně příjemné čtení! Myslím, že každý v nějaké z postav najde sám sebe a v nějakém milostvém vztahu i ten svůj. Pro mě to byla přehlídka lidských charakterů a jejich vzájemných vazeb.

25.08.2012 4 z 5