Drž mě pevně, miluj mě zlehka : příběhy z tančírny Century

Drž mě pevně, miluj mě zlehka : příběhy z tančírny Century

Po románovém projektu Třetí přání, pentalogii, jež vychází letos také konečně v USA, a poslední knize esejí Co jsem to proboha udělal? Robert Fulghum absolvoval několikaměsíční taneční školu tanga přímo v Argentině, vrátil se do Seattlu, kde organizoval různé taneční akce točící se opět kolem tanga, např. Tango kabaret, kde dělal moderátora, a přelom roku strávil na Bali v doprovodu tanečnice tanga. A celou tu dobu mu v hlavě zrála kniha. V Seattlu se nachází tančírna Století (Century Ballroom), která slouží jako pevný bod, nebo pevný parket, kolem něhož se točí jednotlivé příběhy jako na kolotoči. Fulghum ve všech povídkách zkoumá potřebu člověka reagovat fyzicky na hudbu. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/90_/90294/drz-me-pevne-miluj-me-zlehka-pribeh-wnQ-90294.jpg 4.4269

Hold me fast, love me slow : tales from the Century ballroom (2011)

Literatura světová, Povídky
Vydáno:, Argo

Aleen

Měla jsem to štěstí, že jsem v rámci Listování viděla scénické čtení tohoto lyrickoepického vyprávění, protože popostrčilo knihu ještě o stupínek výš. Fulghuma miluju, je to jediný muž, mimo mého manžela, o němž jsem ochotná toto říci. Miluju ho od první chvíle, kdy jsem se s ním setkala (myslím při čtení!!). A když jsem četla o tančírně Století, pochopila jsem, že ho budu mít ráda navždy. Všem postavám jsem držela palce a hltala každé něžné slovíčko.

AnetV

Příjemné čtení doplněné o skvělé ilustrace, sympatické postavy, v hlavní roli tango. Moc jsem si přála, aby Aristo sebral kuráž a pochlapil se.

petra4080

Milé čtení, jen to není zrovna můj šálek čaje.

bookemma

Můj první (a zdaleka ne poslední) Robert Fulghum. Dojem, který ve mně zůstává po dočtení, je opravdu velmi silný. Nevyzpytatelné cesty osudy popisované vzletnými metaforami, s nadhledem a lehkostí nadpozemských tanečníků. Tanečníků tanga, ale taky tanečníků, kteří tančí ve své mysli. Protože každý z nás někdy jistě tančil. A každý z nás někdy potřebuji pevně držet a milovat velmi velmi zlehka. Opravdu povedená mozaika lidských osudů.

Jana2424

Krásná, poetická kniha, která mě naprosto dokonale přenesla do tančírny Century. Ilustrace pak už jenom doplňují atmosféru knihy. Hodně povedené.

EF1

Ač mě v první chvíli vyděsila nezvyklá tloušťka knihy (zatím jsem četla jen malé a tenké knihy od Roberta Fulghuma), přečetla jsem ji jedním dechem. Opravdu povedená, zábavná a hlavně čtivá.

mewmew

Sama bych si takovou knížku asi nikdy nepořídila, ale nakonec jsem docela ráda, že se ke mně nějakým omylem dostala. Příjemně napsané...taková milá oddechovka. :)

makushenka

Koupena s nadšením, ale po přečtení přišlo zklamání. Chyběla mi v příběhu nějaká hloubka, jak už tu někdo psal. Příběh pěkný, tanec miluju, ale tohle mi teda nesedlo.

bibi.r
24.11.2016

Naprosto skvělá kniha.
Poetické, ale přitom stručné a jasné. Všechny postavy jsem si oblíbila a fandila jim :). Čtení o tangu mě tak nadchlo, že jsem si k němu tangovou hudbu hned pustila :).
Jen je mi líto, že Frida se svým grandiózním zadkem zatím nenašla toho pravého.

MakiMel
27.09.2016

Kniha mě nadchla, mám ráda taneční tematiku a tato je zpracována s takovým glancem, že člověk cítí rytmus, chce se mu tancovat a naprosto kopíruje emoce hlavních hrdinů. Fulghum umí tak dokonale popsat atmosféru a situaci, že naprosto vtáhne čtenáře do děje. Děj je popisován z pozic několika postav, krásně do sebe zapadá. Velmi příjemné čtení.

fruitbueno
22.08.2016

Fulghum by napsal dobře i návod k obsluze rychlovarné konvice. Tančírna Century je plná pozoruhodných postaviček, jejichž osudy se prolínají, tempo vyprávění se nese v tanečním kroku a je prodchnuto tou nejpříjemnější člověčinou. Inu, klasický Fulghum!

pettrass
17.08.2016

Po přečtení této knihy jsem měla chuť otevřít si láhev červeného vína, koupit si boty na tango a přihlásit se na kurzy tanga (škoda, že u nás není taky taková tančírna). Kniha je krásná, odpočinková, je tam trocha klišé (cynik ve mně se někdy bouřil), celkově pro mě příjemná četba. Postupně se, i díky této knize, pročítám i dalšími knihami Roberta Fulghuma (letos jsem ho viděla i na živo - na Colours of Ostrava - a bylo to velmi příjemné a Listování (scénické čtení této knihy) mi připomnělo, proč mám tuhle knihu tak ráda).

Nifredil
31.07.2016

Jestli hledáte něco milého, nenáročného a nechcete se příliš zabývat nějakou těžkou četbou, klidně po téhle knize sáhněte, budete mile překvapeni. Pravda je, že Fulghum je daleko lepší jako autor esejí a fejetonů, než jako autor románu. Když to ale čtete s tímhle vědomím a nečekáte úžasné nápady a tu lehkost jako u jeho starších a hlavně esejistických knih, dostanete odměnu v podobě milého čtení. Není to žádný echt román, nic světoborného, ale je to příjemné a troufám si tvrdit, že lepší, než První přání. A malé soukromé doporučení. Přečtěte si nejpreve ty jeho postřehy a zápisky z cesty po Argentině, román si vychutnáte daleko lépe a spoustě věcí porozumíte.

alcaaja
08.05.2016

na to ze tanecni svět me nikdy nezjimal me tato kniha uchvatila natolik jsem ze jsem mela co delat abych ji aspon na chvili odlozila doslova me pohltila mohu pouze doporucit

timelady
13.03.2016

Nečekala jsem, že by Fulghum, coby humorista, mohl napsat něco tak poetického a dojemného. Byla jsem mile překvapena, už dlouho jsem se u žádné knihy tak nerozněžnila, a ještě žádná ve mně neprobudila touhu propadnout tanečnímu světu :)

ajla5
27.12.2015

Lehoučké, ale napsal mnohem lepší.

esussi
26.10.2015

Celé je to typycky Fulghumovsky roztomilé. Ale chyběla tomu hlubší myšlenka. Ve srovnání s Třetím přáním je to spíš taková chutná fast foodová jednohubka.
Viděla jsem to i v divadelním podání na Listování, kde byl přítomný sám pan Spisovatel a byl to jedinečný zážitek :D

JanaT.
17.08.2015

Takové milé pohlazení po duši. Celá kniha je krásná - úprava textu, ilustrace a především samotný text se svým posláním. Škoda, že kniha neumí hrát také hudbu, ostatní je dokonale propojeno. Text nás přirozeně vnese do příběhu, úžasné enkaustické ilustrace W. Bader podpoří vizuální představivost a šup, jako byste se v tančírně Century vlnili do rytmu spolu s ostatními...

IvanaBr
17.07.2015

Po shlédnutí divadelního představení jsem chtěla tančit. Jen při pohledu na obálku knihy slyším hudbu a mé nohy začínají být neklidné.
Těším se až si přečtu knihu.

HankaJosefiova
02.06.2015

Nejsem si jistá co o této knize napsat, byla milá a dobře se četla. Avšak moc mě neupoutala.

grillica
23.03.2015

Po Fulghumově Třetím přání (prvním díle) zatoužíte cestovat, navštívit Krétu a Francii, ochutnávat místní speciality, mít svého vlastního Svědka. Po přečtení tohoto -nezdá se!- útlého díla vám začnou brnět nohy touhou po tanci... Poměrně krátkým příběhem - vlastně příběhy - z tančírny Century v Seattlu prolétnete za krátkou chvíli. Ovšem postavy a jejich životní příběhy jsou předneseny natolik výstižně, že větších slovních výlevů aní není třeba.. Spolu s poetickými ilustracemi od malířky Willow Bader jsou osudy (ne)tanečníků jedním krásným literárním dílem. U podobných knih lituji, že je nikdy nemůžu přečíst tak jako poprvé.

Tsuki
24.11.2014

Tahle knížka člověka naladí na tanec :) Je to celé hezké, něžné a jednoduché. Je z toho celkem cítit, že autor si tango a taneční školu zažil na vlastní kůži. Za největší plus považuju, jak pěkně vykreslil postavy, které jsou hezky různorodé (i když bych uvítala pro ně pro všechny o něco víc prostoru). Knížku doprovází krásné a zajímavé ilustrace a parádně navozují tu správnou atmosféru. Jestli se vám zrovna nechce číst nic náročného ale čtení si chcete užít, tímhle rozhodně nic nezkazíte.

Majule7
22.11.2014

Knížka, která pohladí.

Honey0105
17.09.2014

Od autora jsem už něco málo četla, ale tohle mi úplně vybočovalo z jeho tvorby. Povídky jsou zajímavé, člověk chce při čtení opravdu tančit, ale bohužel kniha rozhodně nesplnila mé očekávání. Bylo příjemné se na knihu naladit před usínáním a ano, poté se mi opravdu zdálo, že tančím (což je docela ironie, když zrovna teď ležím s poškozeným kolenem a maximálně se během dne belhám o berlích). Děkuji tudíž autorovi za hezké sny na jednu noc, nic víc mi ale kniha bohužel nepřinesla.

Snow-White
14.09.2014

Chce se mi tančit!

raty
14.08.2014

Velmi milé a příjemné čtení, plné zajímavých myšlenek. Krásné ilustrace. Obdivuji jak autor poskládal spoustu střípků do jedné knihy.

Viaby
24.07.2014

Fulghum nesklame, ale niektoré jeho knihy si treba načasovať ... chce to pripraveného čitateľa a zimný melancholický podvečer.

VeruFreckles
17.06.2014

Moje první kniha od Fulghuma. Podařilo se mu na mě skvěle přenést atmosféru tančírny Century. Příběh čtenáře nabádá ke zkoušení nových věcí, protože jen když vystoupíme ze svého pohodlí, můžeme se o sobě dovědět zase něco trochu nového a mít pocit, že skutečně žijeme. Po přečtení budete mít chuť odhodlat se konečně k otevření dveří, u kterých nevíte, zda jsou zamčené a možná se i trochu bojíte, že zamčené nebudou.

Od plného hodnocení mě odrazují občasná klišé. Vysoko ale hodnotím skvělé ilustrace Willow Bader, které čtení dávají další rozměr.

s.macuska
12.03.2014

Moc milé, takové pohlazení. Ve své podstatě jednoduché a při tom plné krásných myšlenek a citátů, které dávají smysl!

Aja12
25.02.2014

Po všech těch detektivkách, co jsem teď četla, tato kniha byla naprosto příjemná změna. Úplné pohlazení na duši.