Drž mě pevně, miluj mě zlehka: Příběhy z tančírny Century

Po románovém projektu Třetí přání, pentalogii, jež vychází letos také konečně v USA, a poslední knize esejí Co jsem to proboha udělal? Robert Fulghum absolvoval několikaměsíční taneční školu tanga přímo v Argentině, vrátil se do Seattlu, kde organizoval různé taneční akce točící se opět kolem tanga, např. Tango kabaret, kde dělal moderátora, a přelom roku strávil na Bali v doprovodu tanečnice tanga. A celou tu dobu mu v hlavě zrála kniha. V Seattlu se nachází tančírna Století (Century Ballroom), která slouží jako pevný bod, nebo pevný parket, kolem něhož se točí jednotlivé příběhy jako na kolotoči. Fulghum ve všech povídkách zkoumá potřebu člověka reagovat fyzicky na hudbu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/90_/90294/big_drz-me-pevne-miluj-me-zlehka-pribeh-wnQ-90294.jpg 4.4429
Literatura světová, Fejetony, eseje, Povídky

Vydáno: , Argo

Hold Me Fast, Love Me Slow – Tales from the Century Ballroom, 2011

Kniha Drž mě pevně, miluj mě zlehka: Příběhy z tančírny Century

soukroma
10.12.2021

Moc pěkné: příjemné a osvěžující, dráždivé i uklidňující. Hudba, tanec, život, různorodé postavy a životní pravdy.
Líbila se mi kniha jako celek, i s množstvím ilustrací a formátem textu, který lahodil oku při čtení.
Autora znám jen z jeho kratičkých fejetonů, které mne neuchvacují, ale tohle pro mne byla úplně jiná káva...

Nula.nula.nic
25.11.2021

Nalezena u babičky v knihovně a rázem se stala jednou z nejmilejších. Krásně napsáno, lehce, něžně.. až bych se hned šla někam do tančírny podívat. :-)

kahoma
03.05.2021

Čtení pana Hanuše mě velmi uchvátilo, určitě si pořídím další audioknihu s jeho hlasem. Ale kniha - resp. audiokniha - samotná můj šálek kávy není.. Bylo to celkem milé to poslouchat, i jsem se občas zasmála, ale čekala jsem více... Mám tanec ráda, i když prakticky netancuji, ale ráda se dívám na soutěž ve společenských tancích či na Starcdance. Obsah mi přišel hodně roztříštěný, spíše mi to přijde jako sbírka fejetonů... Proto jenom tři hvězdičky.

kramver
03.05.2021

Ne příliš často se mi stává, že bych se k nějaké knize vrátila, protože pořád je něco nového ke čtení. Ale ke knihám Roberta Fulghuma občas zabrousím. Je to čtení na pár hodin a zážitek na dlouhé dny. Vždy, když potřebuji povzbudit, naladit se na optimistickou a nadějeplnou notu, sáhnu právě po něm. Tančíra Century nabízí možná trochu naivní příběhy, ale kdo by jim aspoň na chvíli nechtěl věřit? Navíc, není snad pravda, že kdo má dost odvahy na to, aby otevřel ve svém životě dveře nečemu novému, narazí za nimi v mnoha případech na štěstí? Fulghum v této knize řeší především vztahy. Vztah mezi mužem a ženou, vztah k sobě samému, vztah k tanci, potažmo vztah k životu. Tanec je nejhezčí v páru, stejně jako život. Kdo má odvahu vyjít na parket a začít tančit, má možná správně nakročeno i do života. Lehkým tanečním krokem...

Jara.v
09.03.2021

Tohle čtení mě bavilo, až mě mrzelo, že už kniha končí. Krátká a rychle přečtená s velmi milým i úsměvným vyprávěním.

R.E.M.
10.02.2021

(+ SPOILER) Tančírna Century. Parket, stoly, židle, hudba. A především lidé. Lidé a život. Lidé a tango. Se vším, co k tomu patří.

Minispoiler - jedna z myšlenek, úryvek z knihy:
"Každý text tanga, co jsem četl v angličtině, je jako kdyby ho napsal Johnny Cash nebo Merle Haggard nebo Hank Williams. Tím nechci říct, že bych tyhle pány a jejich hudbu neměl rád.
Jenomže všichni považujeme tango za cosi hodně důstojnýho a kultivovaného, znáš to. Ohromný umění a tak dál.
Jenže na začátku byly životy obyčejnejch lidí, chudejch vrstev, lidí dost na dně.
Hudba možná kultivovaná opravdu je, ale texty fakt nejsou žádná literatura. Je to o opravdovým životě, popsaným slovníkem opravdovýho života.
Základní příběh v tangu je stará dobrá pravda: láska je pěkná mizérie. Ve španělštině, angličtině i v každým jiným jazyce.
Láska je mizérie.
Ale jak si tu mizérii vychutnáváme - ta bolest je prostě hrozně slastná."

... no, ano, najdeme v knize klišé, ale milé. Hezké. A pokud vás tango zlákalo, neváhejte a sáhněte po tanečních botech.

Kostka_ledu
20.01.2021

Knížka s milým dějem, která se sice čte s jakousi lehkostí. Je vidět, že má Fulghum k tanci velký vztah.
Já netančím, takže jsem děj určitě neprožívala s takovým zapálením. Trochu mě mrzelo, že Fulghum některé příběhy prostě jen nakousnul a víc se k nim nevracel, zároveň mi ale dochází, že o tom kniha ani být neměla. Různí lidé s různými osudy, které se na okamžik setkají v jednom místě. Tanec se dá chápat jako metafora, tedy si myslím, že má kniha šanci oslovit i netanečníky (jako jsem třeba já). :-)
Určitě řadím mezi pěkné knížky, i když ne nejlepší, co jsem kdy četla.

evelýny
21.12.2020

Audiokniha: čte Miroslav Hanuš, Helena Dvořáková

,,Když přišel k nějakým zavřeným dveřím, vždycky zkusil kliku. Já dveře také otevírám, ale vždycky napřed zaklepu."

Tančírna Century.

Vejděte, je otevřeno. Možná zde potkáte svůj osud.
Přestože se vše točí kolem tanga, příběhy z tančírny volně, lehce kloužou po parketu.
Každá tančírna má svého Kristiána.
Tak tedy zavřete oči, neboť váš Kristián právě přichází.
,,Smím prosit...."

Tančete...!

,,Při tanci totiž nejde o to, co děláte nohama, ale co děláte srdcem a duší."

P.S.: A s trpělivostí čtěte. Příběh tančírny pozvolna graduje.

Miluj můj klid, miluj můj neklid,
miluj mě dál, vždyť změna je křehká.
Miluj můj klid, miluj můj neklid,
drž mě pevně, miluj mě zlehka...