s.macuska s.macuska komentáře u knih

Morská modlitba Morská modlitba Khaled Hosseini

Tak jednoduché a tak silné!

16.11.2023 5 z 5

Prolhaný život dospělých Prolhaný život dospělých Elena Ferrante

Oceňuji, že příběh není patetický, ale ukazuje nelehkou dobu dospívání a zmatek v hlavě i chování. Prostě tak, jak se to v životě stává. Ale ten konec byl trochu podivný...

05.10.2023 3 z 5

Dny opuštění Dny opuštění Elena Ferrante

Oceňuji syrovost, se kterou je příběh napsán. Nelehká životní situace a zklamání přináší absurdní a iracionální představy. Zoufalí lidé dělají zoufalé věci. A to kniha dobře vystihuje.

22.09.2023 3 z 5

Himálajští tygři Himálajští tygři Fritz Rudolph

Výborná knížka! Napínavá, citlivá, dojemná. Je dobré, že se v horolezecké literatuře nezapomíná i na místní, bez kterých by vrcholy světa snad ani dobyty nebyly.

09.03.2023 5 z 5

Nebe nad Jemenem Nebe nad Jemenem Tomáš Šebek

Četla jsem Nebe nad Jemenem jako druhou knížku od Tomáše Šebka. Už jsem ji nehltala tak, jako tu první. Bylo VŠ zajímavé nahlédnout pod pokličku válkou zmítá země. Vážím si toho, co dělá!

09.03.2023 3 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Poutavě napsané. To ano. Ale vůbec bych to nehodnotila jako dobrou knihu. Začátek nebyl špatný, vyprávění babičky bylo strhující a ten zbytek mi přišel až trapný. Předvídatelný děj a patetické scény. Myslela jsem, že ženy po milostné noci si oblékají mužovu košili pouze v laciných romantických komediích...

02.03.2023 3 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Druhá světová válka je nevyčerpatelné téma a dá se ztvárnit z mnoha úhlů pohledu. A tenhle je neotřelý, citlivý, dojemný. Nemám výhrad.

15.02.2022 5 z 5

Velice čtivé a poutavé. Silné nejen po stránce individuálního příběhu, ale i historického kontextu. Snad jen americký sentiment v závěru bych oželela. Ale celkově hodnotím velice kladně!

15.02.2022 4 z 5

Peníze od Hitlera Peníze od Hitlera Radka Denemarková

Příběh je čtivý, chytlavý, pochmurný, beznadějný - stejně jako nespočet jiných knih, které jsou svědectvím událostí souvisejících s 2.světovou válkou. Styl překypující metaforami a rétorikou, která mi ke starým lidem nějak nesedí, pro mě nedokázal vykresli jedinou postavu, která by byla milá a příjemná, se kterou by mi bylo čtenářsky dobře. Jednoduše mě tato kniha nenadchla.

25.11.2020 3 z 5

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Pojednání na téma, jak to tady bylo a je. Říkám si, že je škoda, že se mi podobná kniha nedostala do rukou, když mi bylo třeba 19 a hodila by se takováto ucelená "příručka" začínajícího občana.

09.11.2020 3 z 5

Narcis a Goldmund Narcis a Goldmund Hermann Hesse

Oceňuji Hesseho čtivost a hloubku zároveň. Jako obvykle. Vyvstává více otázek než odpovědí. Jako obvykle. Cítím se být Narcisem i Goldmundem.

09.11.2020 5 z 5

Tisíc a půl dobrodružství Tisíc a půl dobrodružství Richard Halliburton

Rozmanitá kniha. Některým částem bych dala 5 hvězdiček, v jiných jsem se trochu trápila. Občas mi Richard připadal jako nabubřelý mladík, jindy bych odvážná dobrodružství ráda prožívala po jeho boku. Skvělé svědectví o tom, jaké mohlo být cestování před sto lety. Nejchytlavější jsou jednoznačně pasáže o čtenářovi známých místech.

09.11.2020 4 z 5

Kvítek karmínový a bílý Kvítek karmínový a bílý Michel Faber

Tuhle bichli naplnila řada popisů a drobných bezvýznamných epizod. A právě ty čtenářům umožní příběh prožít. Moje oblíbená postava je prodavač not :)

15.06.2020 4 z 5

Barabáš Barabáš Pär Lagerkvist

Ten bídák Barabáš je svým způsobem sympatický, přitažlivý... Jak je to tedy s tím Kristem a Antikristem? Příběh mi dal víc otázek než odpovědí.

15.06.2020 4 z 5

Moje Pacifická hřebenovka Moje Pacifická hřebenovka Monika Benešová

Mám pocity, že jsem udělala dobrý skutek tím, že jsem vyslechla Moniky příběh. Pomyslně ji poplácávám po zádech. Je fakt dobrá, že překonala všechny nesnáze i sebe a Hřebenovku došla. Motivační příběh vhodný pro někoho, kdo lamentuje nad svým osudem, či se odhodlává k životní změně.

Ale literárně? Ubohé. A o Hřebenovce samotné?Téměř nic neříkající...

04.04.2020 2 z 5

Podzemní železnice Podzemní železnice Colson Whitehead

Velice příjemné zpestření mezi literaturou zasazenou do středoevropských dějin. Uvědomila jsem si, že o tématice otrokářství a americké historii nevím vůbec nic. Čtivé, neveselé s hořko-sladkým závěrem.

01.04.2020 4 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Téma, které je velice opomíjené, ale rozhodně by nemělo zapadnout. Kolektivní vina a válka z druhé strany. Cením si především dokumentární hodnoty díla, ale upřímně - literárně mě příliš nenadchla.

01.04.2020 3 z 5

Mé cesty do hlubin mozku Mé cesty do hlubin mozku Martin Moravec

Hrdý lékař, který má být na co hrdý. Zajímavé téma z oblasti medicíny vystřídají příběhy ze života "obyčejného" člověka.

18.02.2020 3 z 5

Směšné lásky Směšné lásky Milan Kundera

Čtivé. Kunderovské. Ale všechny ty příběhy mě uvrhly do vztahového pesimismu a vykreslily jejich křehkost.

18.02.2020 3 z 5

Zatím dobrý Zatím dobrý Jan Novák

Nebyla jsem obdivovatelkou bratří Mašínů před přečtením, a nejsem ani po přečtení. To ovšem pro tuhle knížku nehraje žádnou roli. Přestože se z mého pohledu jedná především o dokumentární dílo, byla jsem napjatá od začátku až do konce. Jako nosnou hodnotu díla vidím nejen příběhy vojáků do války, ale především barvitě vykreslenou dobu, na kterou by se nemělo zapomínat!

18.02.2020 5 z 5