Prolhaný život dospělých

„Dva roky předtím, než otec odešel z domova, řekl mojí matce, že jsem strašně ošklivá,“ zahajuje své vyprávění dospívající Giovanna, hlavní hrdinka nového románu Eleny Ferrante. Světoznámá autorka ságy Geniální přítelkyně přichází s dalším podmanivým příběhem o cestě z dětství do dospělosti, v němž zpochybňuje mýtus šťastné rodiny. Giovanna vzpomíná, jaký zničující vliv na ni měla otcova slova, jež zaslechla ve dvanácti letech. Své rodiče, vzdělané učitele pohybující se v intelektuálních kruzích, zdánlivě neporazitelné a milující, začne vnímat jinak. Když se ptá, proč se nikdy nesetkala s rodinou svého otce, setkává se se lží, přetvářkou a spletitými rodinnými vztahy. Klíčovou v jejím odcizení se stává teta Vittoria, otcova sestra, kterou kdysi „odříznul“. Ferrante zůstává i v tomto románu věrna Neapoli, tentokrát je to Neapol 90. let minulého století. Giovanna se zmítá mezi dvojí tváří města – bohatou s maskou kultivovanosti a chudou, divokou a vulgární. Kde najde spásu? Italské vydání Prolhaného života dospělých doma vzbudilo senzaci. Kniha vychází v 25 zemích, Netflix a produkční společnost Fandango podle ní chystají seriál....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/441853/big_prolhany-zivot-dospelych-c45-441853.jpg 3.8334

Vydáno: , Prostor

La vita bugiarda degli adulti, 2019

Kniha Prolhaný život dospělých

zuzankac

Nevím, jestli je recenze validní, když jsem přečetla jen část knihy, ale dál to nešlo. Měla jsem ze čtení takový nepříjemný pocit a ještě mě to nudilo.

Zuzulet15
20.12.2022

Klamársky život dospelých sa odohráva v úzkom kruhu rodiny a priateľov. Mňa kniha oslovila hlavne v tom, ako krásne sa taký klamársky život dospelých (schválne s malým k) odohráva v reálnom svete všade okolo nás. Za mňa písala Ferrante hlavne o tomto. Okrem toho kniha perfektne odsýpala, a pritom príbehom neurážala a mala tak akurát strán. Až raz budem mať čitateľskú krízu, siahnem po nej znova.

Bublinka
29.11.2022

Poutavé čtení, zajímavého příběhu.

tlllk
25.08.2022

To je tak keď si dysgrafik vyberá knihu podľa názvu a furt čaká kedy sa to rozbehne a v polovici s hrôzou zistí že to nebol "Pohlavný" ... no nič na koniec sa to celkom slušne rozbehlo. Ešte lepšie bolo že dej ukázal skutočnú hĺbku a ponúkol sondu do dospievania talianskych teenagerov, ktorý mi zapadol do príbehov čo mi o sebe rozprávali kamaráti.

Makropulos
03.08.2022

Nějak jsem často měla pocit, že už jsem to někde četla.

TipsyChipsy
12.07.2022

Perfektní psychologická a zároveň záživná a dobře promyšlená kniha. Autorka dokáže úžasně popisovat fluidní mezilidské vztahy v rámci jedné rodiny a malého okruhu přátel. Je to čtivé, ale žádný brak, fakt skvělé. Je vidět, že kdo umí ten umí.

bigbabe
22.06.2022

Nevím, jak se k této knize postavit. Nejdřícve se mi zdálo, že to je spíš pro náctileté, ale pak se objevily vulgarity více než erotické a divné intriky. Během knihy jsem pak byla překvapena, kolik hlavní postavě je během vyprávění. Neoslovila mě.

Aleen
05.03.2022

Poslouchala jsem v autě, načtené Terezou Hofovou, která rozhodně umí italsky :-) Otevřená výpověď o konci jednoho dětství, zabalené v hromadě intelektuálního matláníčka v dušičce. Stejně jako u Geniální přítelkyně se zčásti odehrává mezi intelektuály a zčásti mezi (s)prostými lidmi. Líbí se mi proces zrání, nelíbí věčné vynášení posudků, které na druhou stranu sedí k osobnosti postavy. Musím otevřeně přiznat, že mi pěkně lezla na nervy nejen Giovanna, ale i všechny ostatní osoby. Jen nedokážu rozhodnout, zda je to dobře, nebo ne.