Mé cesty do hlubin mozku

Upřímná zpověď našeho nejznámějšího neurochirurga. O životě, smrti, naději i zázracích moderní medicíny. Co vše víme o mozku? A co o něm naopak nikdy vědět nebudeme? Proč mozek jako jediný orgán nebolí? Dokážeme předejít těžkým nemocem, jako jsou parkinson, alzheimer, mrtvice či mozkové nádory? Má se těžce nemocným lidem podávat tvrdá pravda, nebo milosrdná lež? A měl by člověk dostat možnost sám se rozhodnout, že už nechce žít? Knižní rozhovor s lékařem, který provedl již přes osm tisíc operací a ve svém oboru patří k nejlepším na světě. V názorech je přímý a někdy i provokativní. Zároveň se nebojí přiznat, že chirurg má kromě sebevědomí často i strach. Při operacích mozku totiž o životě a smrti rozhodují milimetry. „Strach je u chirurga přítomný celou dobu zákroku. Musí být. Kdybych ho neměl, je něco špatně, asi jako by umělec řekl, že nemá trému. Chirurg beze strachu je pro pacienta obvykle nebezpečnější než vlastní onemocnění. Strach, obava, respekt, každý tomu může říkat jinak. Když tyhle pocity nemáte, ublížíte, protože vás najednou nemá co zastavit. S nadsázkou říkám, že i opici naučíte operovat, ale už ne neoperovat. Strach je brzda, která člověka donutí udělat zákrok bezpečně. A když skončíte, přijde odměna. Úleva. Radost. Pýcha. Žádná únava. Když dooperuji, mám stejný pocit, jako když Jirkovi Lábusovi skončí premiéra, padá opona a lidé tleskají. Nebo jako když dá Messi gól. Jen s tím rozdílem, že u nás na sále je to bohužel bez potlesku.“ Beneš poutavě vypráví o pacientech, doktorech, mozku samotném, lékařské etice, víře, eutanazii, výčitkách, radosti, lékařských seriálech, úplatcích ve zdravotnictví, studiích za minulého režimu, ale i o tom, jak dnes po světě jezdí lovit brouky s kamarádem Oldřichem Kaiserem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/423739/big_me-cesty-do-hlubin-mozku-h2I-423739.jpg 4.7330

Kniha Mé cesty do hlubin mozku

tynkaiscrazy

zajímavý vhled do světa mozku, etiky, ega a nebo prostě jen hledání brouků. Zajisté nabízí možnost pro vlastní diskuzi, názory má pan profesor podnětné. Moc příjemné, svižné čtení. Vzbudilo to respekt!

slaska77

Literárně naprosto skvělý rozhovor, má to strukturu, má to humor i lidskost. U podobných biografií se někdy vyskytnou hluchší místa, tady jsem ten pocit neměla a knížku zhltla za 2 dny. Pan profesor je bezesporu odborníkem na svém místě, i když nemůžu říci, že by mi bylo sympatické úplně všechno, tak to asi má být.

Teri27

Trochu rozpačité pocity. S některými názory jsem souhlasila, s některými vůbec. Odborník na neurochirurgii to bude bezpochyby.

Bar16

Velmi zajímavé téma a dobře pokládané otázky vytvořily čtivou knihu. Aspoň na chvíli jsem se mohla podívat do světa neurochirurgů... :-)

LenV

Velmi zajímavá kniha, čtivá. Poodkrývá zákulisí neurochirurgie, postupy, práci i Benešovo nadšení pro věc. Možná mohl autor přidat i rejstřík nejčastějších pojmů z medicíny. Ikdyž se pan profesor snažil vše vysvětlovat co nejsrozumitelněji, občas jsem narážela na neznámé výrazy. Rozhodně jsem si rozšířila obzory. 85%

lenkaBajza

Velmi,velmi zdařilé. Pan Moravec si témata jistě předem trochu nastudoval, je to znát a je to jen dobrě. Dialog tím působil mnohem přirozeněji, otázky byly věcné, plynule navazovaly.
Pan Beneš svůj obor vysvětlil nejlépe, jak pro běžné laické čtenáře mohl. Minimum odborností, mnoho zajímavostí. Supeer

Ann98

Zajímavá kniha. Srozumitelně napsána formou dialogů. Pan Beneš je kapacita a neskutečný sympaťák. Osobně ho neznám, ale už jen skrz knihu působí rozumně, a že ví co má dělat v jakékoliv situaci. Přesně ten typ člověka, kterému bych se na operačním sále svěřila s klidným svědomím. O své práci a o mozku pojednává se zanícením, ale přesto tak, abychom my laici tomu rozuměli. Na nic si nehraje. Má své názory, ať už na eutanázii, různá náboženství, sekty, alternativní medicínu, přírodní léčitelství, šamany, ..., ale žádný z jeho názorů nikomu necpe. Vše je zpracováno a podáno tak nenásilně, lidsky, učesaně, až se to čte úplně samo.
Sama bych nikdy podobný druh literatury nevyhledávala, proto jsem ráda, že se mi čirou náhodou tato kniha dostala do ruky.

Irsaf

Náš nejznámnější neurochirurg vypráví o práci i životě...
Mozek je člověk...
Další povedená audiokniha...