Mé cesty do hlubin mozku

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Upřímná zpověď našeho nejznámějšího neurochirurga. O životě, smrti, naději i zázracích moderní medicíny. Co vše víme o mozku? A co o něm naopak nikdy vědět nebudeme? Proč mozek jako jediný orgán nebolí? Dokážeme předejít těžkým nemocem, jako jsou parkinson, alzheimer, mrtvice či mozkové nádory? Má se těžce nemocným lidem podávat tvrdá pravda, nebo milosrdná lež? A měl by člověk dostat možnost sám se rozhodnout, že už nechce žít? Knižní rozhovor s lékařem, který provedl již přes osm tisíc operací a ve svém oboru patří k nejlepším na světě. V názorech je přímý a někdy i provokativní. Zároveň se nebojí přiznat, že chirurg má kromě sebevědomí často i strach. Při operacích mozku totiž o životě a smrti rozhodují milimetry. „Strach je u chirurga přítomný celou dobu zákroku. Musí být. Kdybych ho neměl, je něco špatně, asi jako by umělec řekl, že nemá trému. Chirurg beze strachu je pro pacienta obvykle nebezpečnější než vlastní onemocnění. Strach, obava, respekt, každý tomu může říkat jinak. Když tyhle pocity nemáte, ublížíte, protože vás najednou nemá co zastavit. S nadsázkou říkám, že i opici naučíte operovat, ale už ne neoperovat. Strach je brzda, která člověka donutí udělat zákrok bezpečně. A když skončíte, přijde odměna. Úleva. Radost. Pýcha. Žádná únava. Když dooperuji, mám stejný pocit, jako když Jirkovi Lábusovi skončí premiéra, padá opona a lidé tleskají. Nebo jako když dá Messi gól. Jen s tím rozdílem, že u nás na sále je to bohužel bez potlesku.“ Beneš poutavě vypráví o pacientech, doktorech, mozku samotném, lékařské etice, víře, eutanazii, výčitkách, radosti, lékařských seriálech, úplatcích ve zdravotnictví, studiích za minulého režimu, ale i o tom, jak dnes po světě jezdí lovit brouky s kamarádem Oldřichem Kaiserem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/423739/big_me-cesty-do-hlubin-mozku-h2I-423739.jpg 4.6506
Nahrávám...

Komentáře (147)

Kniha Mé cesty do hlubin mozku

Jarka_rybář
11. února

Výborná kniha plná zajímavých informací. Profesor Beneš je obdařen talentem k neurochirurgii, ale i k tomu o ní vyprávět.

Jahýnek
31. ledna

Kniha splnila má očekávání z anotace. Pan profesor Beneš je sebevědomá osobnost, na otázky odpovídá přímo, své názory formuluje jasně. Ačkoli se všemi nesouznim, je mi sympatická jeho upřímnost.
Rozdělení na kapitoly (témata) mi vyhovovalo, jen kolem půlky jsem měla pocit, že se něco trochu opakuje, což je z povahy knihy logické a na čtivosti jí to neubralo!
Dozvěděla jsem se mnoho nejen o neurochirurgii. Např. mne zaujalo rozdělení toho, co jsem dosud vnímala jako eutanazii, do několika specifických procesů.
Kniha se výborně četla, zanechala ve mně mnoho dojmů i poznatků, rozhodně doporučuji!


avynka
02. ledna

Mám ráda knihy (v tomto případě to byla audiokniha) z lékařského prostředí a toto je teda něco !!! Pan profesor Beneš mluví naprosto otevřeně, detailně a velmi profesně. K tomu hlas Jirky Langmajera tomu dodává ještě další body. Nedalo se přestat poslouchat. Úžasná knížka, ke které se rozhodně zase vrátím.

Veruru1981
02. ledna

Opět skvělá kniha od Martina Moravce. Vždy je přečtu jedním dechem. Byt se v některých názorech prof. Beneše nepotkám, tak mi kniha opět odkryl zákulisí další zajímavé profese. Moravec prostě umí. Klade skvělé otázky a jeho zpovednici odpovídají neméně dobře. Rozhodně doporučuji k přečtení!

Přečti_si
30.12.2022

Moje druhá kniha od Martina Moravce, tentokrát jsem zvolila audioknihu, abychom mohli "číst" s manželem, nebo po cestě do práce. Lékařské téma je mi trochu vzdálenější než kriminalistika, ale i tak byla kniha skvělá a plná zajímavých informací a historek. Můžu jen doporučit všem, koho baví rozhovory se zajímavými lidmi. A já popřemýšlím, jestli nááhodou nepotřebuju i třetí knižní rozhovor autora...

Zuzulet15
20.12.2022

Prof. Beneš neurochirurgiou žije, takže svoju fascináciu ľudským mozgom pomerne ľahko preniesol aj na mňa. Osobne ma práve časť o mozgu bavila najviac. Kniha je vlastne vedená ako rozhovor a padnú v ňom otázky aj na eutanáziu, vieru, postavenie žien v zdravotníctve,.. Určite odporúčam.

Christie2020
19.11.2022

Pan profesor je jistě kapacita, rozhovor zajímavý, i když se spoustou věcí v medicíně i v jiných oblastech s ním nesouhlasím. Ale to není na škodu.
Jen asi, jak jsem z medicínského oboru, mi kniha nepřišla tak skvělá a zajímavá, jako rozhovor s kapitánem Helclem o létání.

brabofka
07.11.2022

Napadají mě slova klasika: "Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je asi tak všechno, co s tím můžeme udělat..."
A je to tak. Zajímavý rozhovor s ještě zajímavějším člověkem. Názory opravdu někdy až kontroverzní, vyhraněné a ego obrovské. Ale to k této profesi je asi potřeba. Protože bez něj by nebyl tak kde je. Za mě kloubouk dolů, a palec nahoru.

1 ...