Vladimír Beneš: Mé cesty do hlubin mozku přehled
Vladimír Beneš , Martin Moravec
Upřímná zpověď našeho nejznámějšího neurochirurga. O životě, smrti, naději i zázracích moderní medicíny. Co vše víme o mozku? A co o něm naopak nikdy vědět nebudeme? Proč mozek jako jediný orgán nebolí? Dokážeme předejít těžkým nemocem, jako jsou parkinson, alzheimer, mrtvice či mozkové nádory? Má se těžce nemocným lidem podávat tvrdá pravda, nebo milosrdná lež? A měl by člověk dostat možnost sám se rozhodnout, že už nechce žít? Knižní rozhovor s lékařem, který provedl již přes osm tisíc operací a ve svém oboru patří k nejlepším na světě. V názorech je přímý a někdy i provokativní. Zároveň se nebojí přiznat, že chirurg má kromě sebevědomí často i strach. Při operacích mozku totiž o životě a smrti rozhodují milimetry. „Strach je u chirurga přítomný celou dobu zákroku. Musí být. Kdybych ho neměl, je něco špatně, asi jako by umělec řekl, že nemá trému. Chirurg beze strachu je pro pacienta obvykle nebezpečnější než vlastní onemocnění. Strach, obava, respekt, každý tomu může říkat jinak. Když tyhle pocity nemáte, ublížíte, protože vás najednou nemá co zastavit. S nadsázkou říkám, že i opici naučíte operovat, ale už ne neoperovat. Strach je brzda, která člověka donutí udělat zákrok bezpečně. A když skončíte, přijde odměna. Úleva. Radost. Pýcha. Žádná únava. Když dooperuji, mám stejný pocit, jako když Jirkovi Lábusovi skončí premiéra, padá opona a lidé tleskají. Nebo jako když dá Messi gól. Jen s tím rozdílem, že u nás na sále je to bohužel bez potlesku.“ Beneš poutavě vypráví o pacientech, doktorech, mozku samotném, lékařské etice, víře, eutanazii, výčitkách, radosti, lékařských seriálech, úplatcích ve zdravotnictví, studiích za minulého režimu, ale i o tom, jak dnes po světě jezdí lovit brouky s kamarádem Oldřichem Kaiserem.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Vladimír Beneš: Mé cesty do hlubin mozku. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (217)
Velmi čtivá a opět zajímavá kniha. Pan doktor působí sebejistě a svérázně, což je na místě v rámci jeho povolání. Ne úplně souhlasím s některými názory, ale zase s některými souhlasím plně. Není to tak působivé čtení jako ostatní knihy ze série, ale i tak jsem se dozvěděla spousty zajímavých věcí. Hlavně v kapitole 4 to byl chvílemi slušný nášup. Celkově je rozhovor milý a krásně plyne. Rozhodně jsem se nenudila - i něco k smíchu se tam našlo.
Poučné, dozvěděla jsem se spoustu nových. informací z oboru, kterému nerozumím ani z rychlíku. :) Za mě kniha Vladimíra Beneše z té čtyřky, zatím vydaných, nejslabší. Nicméně dávám 5 hvězdiček za velké rozšíření obzorů.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (4)
„Nejlepší operace je žádná operace“
„Nejrizikovější lidskou činností je pobyt v nemocnici“
„Člověk snášel bolest nepochybně lépe ve středověku než dnes. Jsme zhýčkaná generace a málo si uvědomujeme jak moc je pro nás bolest důležitá“
Více citátů z knihy najdete u autora.
Kniha Vladimír Beneš: Mé cesty do hlubin mozku v seznamech
v Právě čtených | 41x |
v Přečtených | 1 088x |
ve Čtenářské výzvě | 370x |
v Doporučených | 74x |
v Knihotéce | 221x |
v Chystám se číst | 394x |
v Chci si koupit | 139x |
v dalších seznamech | 3x |
Štítky knihy
lékařské prostředí rozhovory mozek neurochirurgie populárně-naučné publikace neurochirurgové
Skrýt reklamy
Jednu hvězdičku jsem musela ubrat na základě porovnání této knihy s knihami Josef Mareš a David Helcl od stejného autora. Všichni jmenovaní jsou špičkami ve svém oboru, ale tato kniha se přece jen vzhledem k odborným termínům četla o něco hůře. Naopak často kritizované ego a některé osobní názory pana doktora mě nijak nevadily - beru to tak, že přece nemusím vždy s každým souhlasit, naopak si ráda poslechnu i jiné názory ostatních. A s tím egem to vlastně je i v knize výslovně zmíněno - jestli neurochirurgům určitě něco nechybí, tak je to právě ego - bylo by vlastně spíš divné, kdyby neměl takové, jaké má.