Dny opuštění

kniha od:

Dny opuštění https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/100047/bmid_dny-opusteni-dQ1-100047.jpg 3.3 285

Román, jehož hlavní hrdinkou je překladatelka Olga, se odehrává v Turíně, kde Olga žije v malém bytě s manželem Mariem, dvěma dětmi a psem. Děj začíná v okamžiku, kdy manžel, zdánlivě bezdůvodně, od rodiny odchází. Olga si zprvu nedělá starosti, nepochybuje, že se Mario opět brzy vrátí. Postupem času však naděje na manželův návrat mizí. Olga v noci nemůže spát, sleduje pornografii, která se jí během dne promítá do života. Pomalu přestává zvládat základní činnosti, ztrácí se ve světě vzpomínek na rodnou Neapol a smyšlených představ. Byt se jí stává vězením… I ve svém druhém románu se Elena Ferrante noří do duše ztrápené ženy. Probírá s ní její vzpomínky i smyšlené představy, pomáhá jí najít cestu z bezútěšné situace. Kniha byla roku 2005 zfilmovaná italským režisérem Robertem Faenzou. Jednu z hlavních rolí si v něm zahrál i oblíbený hudebník Goran Bregovic.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány

Vydáno: , Kniha Zlín
Originální název:

I giorni dell'abbandono , 2002


více info...

Komentáře (73)

Komentáře 73 Recenze 0

s.macuska
s.macuska
22.09.2023 3 z 5

Oceňuji syrovost, se kterou je příběh napsán. Nelehká životní situace a zklamání přináší absurdní a iracionální představy. Zoufalí lidé dělají zoufalé věci. A to kniha dobře vystihuje.

Evaho73
Evaho73
19.08.2023 3 z 5

"Dni opustenia" považujem za psychologický horor vo všetkých ohľadoch. Štruktúra rozprávania a prvky sú viac-menej rovnaké: úzkostná atmosféra, rýchle tempo, fyzická degradácia, duševné poruchy, existenciálny nepokoj, vnútorný strach. Skrátka zlo života. Čítajte na vlastné riziko.


whiolet
whiolet
27.07.2023 1 z 5

Katastrofa.
Hlavní hrdinka byla tak nesympatická, že i já samu sebe překvapila jak dokážu nenávidět fiktivního člověka:D
Děj o ničem a dialogy jak po lobotomii.
Jsem ráda, že už to mám za sebou.

Dela111
Dela111
16.06.2023 3 z 5

Audiokniha
V této knize se Elena Ferrante opět věnuje vztahům, tentokrát však partnerským, příběh je o rozchodu manželů. Je to hluboká sonda do duše opuštěné ženy, je to přehlídka jejího zármutku, frustrace, nenávisti a zhrzenosti, nechybí pomstychtivé myšlenky. Celé je to velmi emotivní, hlavní hrdinkou cloumá hysterie, je labilní, myšlenky i chování jsou místy až zvrácené. Že rozvod může hodně bolet a ublížit chápu, co jsem však nepochopila bylo chování této ženy. Střední část bych možná zkrátila, konec je naopak příliš rychlý.

Tady jsem bohužel zvolila audioknihu a je možné, že mé hodnocení je značně ovlivněno jejím špatným načtením. Dosud jsem poslouchala knihy Eleny Ferrante luxusně načtené Helenou Dvořákovou, tady se toho však ujala jiná interpretka a je to tragédie. Ještě jsem neslyšela knihu čtenou tak nesmírně pomalu. Udržet pozornost u tohoto šnečího tempa je dost náročné, občas mi utekly myšlenky jinam, takže jsem se musela vracet. Samozřejmě je to dobré uspávadlo, ovšem pohybuji, že právě tohle byl záměr autorky ;-)

marierja
marierja
24.05.2023 2 z 5

(SPOILER) Je mi to trochu líto, protože Elena Ferrante je podle mě jinak úžasná spisovatelka, ale tahle knížka mi prostě nějak nesedla a měla jsem problém ji strávit.
Ze začátku to vypadalo nadějně, zajímavě, ale začalo to pro mě být těžké čtení, jakmile se hlavní postava dostala do stavu největší šílenosti. Kecám, vlastně ještě těsně před tím, když autorka až moc explicitně popisuje erotickou scénu. Působilo to na mě oplzle až nechutně, myslím, že nebylo nutné tolik tlačit na pilu, navíc potom (SPOILER!) vůbec nedává smysl, že se s někým, o kom se vypravěčka vyjadřuje s takovým odporem a beze špetky respektu (nejen během této části ale prakticky v celé knize), dá nakonec dohromady.
Kromě toho, že tohle konečné 'a žili spolu šťastně až navěky' moc nedává smysl, se navíc jeví jako strašně uspěchaný závěr, protože ho autorka shrnula pár slovy do úplně posledního odstavce, jako by ji ten příběh už dál nebavilo psát. To v kombinaci s prostřední hodně dlouhou pasáží, která se celá odehrává v jeden den, kdy se hrdinka nachází v nějakém podivném intenzivním psychotickém stavu odtržení od reality (jasně, chápu, že tenhle stav měl nějaký předchozí vývin), na mě asi prostě nezapůsobilo, jak mělo.
Doufala jsem v propracovanější závěr, ale po dočtení mi celý příběh zněl hrozně uměle, nereálně a fantaskně.

afrolenca
afrolenca
04.02.2023 5 z 5

Emočně nabitý příběh. Všímám si, že jsem po celou dobu dobře zrcadlila emoce hlavní hrdinky, ze začátku jsem byla podrážděná, vnímala její činy i myšlenky jako za hranou, zbytečně oplzlé, ale s postupem knihy jsem i já s ní začala mít větší soucit, až jsem ji přijala. Styl psaní Eleny Ferrante je velmi podmanivý a sílu příběhu vnímám v tom, že Olga si dovolila myslet a konat tak, jak si my v podobné krizi ani netroufáme. Syrový ale hluboký román, zaujal mě.

momo01
momo01
13.09.2022 3 z 5

Podrobný popis toho, jak se osmatřicetiletá žena zhroutí, když ji její manžel opustí kvůli mnohem mladší ženě. Prochází od šoku přes vztek až po ztrátu kontaktu s realitou - dokonce do té míry, že se nedokáže postarat ani o děti, ani o psa. Je hnusná na každého. Její jazyk je oplzlý, je zraněná, je šílená. Jedna z těch knih, kde obdivuji dovednosti autorky. Nemůžu říct, že se mi to líbilo, ale rozhodně jsem něco cítila.

LenkaKT
LenkaKT
16.06.2022 3 z 5

Je to velmi podmanivé, velmi dobře se to čte. Psát Elena Ferrante umí skvěle, ať je to kdokoliv. Hlavní hrdinka mě něčím rozčilovala, ale co já vím, jak bych se chovala v její situaci.

Anna@
Anna@
23.05.2022 2 z 5

Vycerpavajici pribeh. Hrdinka se citi tak, jak se citi, o tom ta knizka je, takze nema cenu se tim zabyvat. Co uz k zamysleni je, tedy mechanismus toho rychleho navratu z uplneho dna do normalniho dusevniho stavu. Z deje vyplyva, ze byla casto pod vlivem leku (patrne antidepresiv, ale mozna i barbituratu podle popisovanych projevu). Z toho se jen tak vlastnim rozhodnutim behem nekolika dni nelze oklepat. Ale budiz, umelecka licence. Porad jsem cekala, kdy nastoupi nejaky italsky OSPOD, co by dejem trochu zamichal, ale nic. Ani milujici otec nekona. Co mi opravdu vadilo a do konce jsem se s tim nepopasovala, byl soused/milenec muzikant. Figura neco jako inspektor Colombo v umastenem trenckotu, na rozdil od Colomba veskrze nesympaticky az nebezpecny. Muze byt. Ale pak to hrdincino prozreni na koncerte, najednou tu stoji charismaticky kumstyr, neco jako Andre Rieu. Jo, hudba umi carovat! Ale jak se mohlo stat, ze koncert odehraje vymydleny, oholeny a vonavy a domu se vraci se strnistem a zanedbany? Nicmene jsem tu plytkou slataninu celkem napjate vydrzela poslouchat az do konce:-)

memphisz
memphisz
22.05.2022 3 z 5

Kniha o opuštění. Jelikož nejsem čtyřicetiletá Italka se dvěma dětmi, kterou právě opustil manžel, na kterém je dost závislá, tak nehodlám soudit věrohodnost výpovědi. Každopádně hlavní hrdinku Olgu opustí manžel pro mladší ženu. Olga se z toho zhroutí, propadne depresi nebo silné úzkosti (každopádně stavu, ve kterém je labilní a nefunkční) a dá průchod své zášti a zahořklosti. Odnesou to sousedi, kamarádi, náhodní poskytovatelé služeb, děti i pes. A to do takové míry, že s hrdinkou může soucítit snad jen člověk, který si prošel něčím obdobným. Jinak je to opravdu těžké.

Ferrante líčí, jak náročné to může žena po opuštění mít - kolečko vlastních emocí, řešení denních problémů, výchova dětí bez druhého rodiče, domácí práce. Ale bohužel z toho vychází, že rodina držela pohromadě jen díky otci. Bez něj Olga nevidí smysl v údržbě bytu, zajištění budoucnosti ani v péči o děti. Únavu jí nezpůsobují ani tak všechny povinnosti, jako spíše hodiny věnované pátrání po adrese bytu milenky jejího muže nebo utíkání do fantazií o sexuálním životě nevěrného manžela. Nakonec to vše překoná, ale pachuť přesto zůstává.

hs777
hs777
13.02.2022 3 z 5

(Audiokniha) Syrové, depresivní, hutné a nekonečné. Žena po nečekaném odchodu manžela se neustále sobecky rejpe jen v sobě samé, svých pocitech zrady, zoufalství, vzteku a analyzuje končící vztah bez ohledu na děti, okolí i chudáka psa. Pořád jsem přemýšlela, zda mám poslouchat dál, ale přetrpěla jsem až k poslední kapitole, kde zčistajasna přišel náznak nějaké katarze. S Geniální přítelkyní se bohužel srovnávat nedá.

sweeneytodd
sweeneytodd
15.08.2021 2 z 5

Už dlouho mi nebyla žádná postava tak nesympatická, pořád dokola nimrání ve svých pocitech, neschopnost činu, když to situace vyžadovala... Chudáci děti a pes. Byla jsem ráda, že je konec.

L.Helena
L.Helena
11.07.2021 3 z 5

Audiokniha
Příběh o ženě, kterou opustí manžel a ona je z toho psychicky až vyloženě paralyzovaná, není schopná normálně fungovat a stává se svým zmateným jednáním doslova nebezpečná pro své děti.
Nějak jsem se nedokázala do hlavní hrdinky vcítit. Ocitne se v nezáviděníhodné situaci, která by měla vzbuzovat soucit a pochopení, jenže autorka ji vykreslila tak, že vzbuzovala spíš nesympatie a nesouhlas s jejím jednáním. Bylo mi dost líto dětí, které nečitelným chováním své matky musely hodně trpět. Navíc je příběh psaný tak, že v pasážích, kde by čtenář očekával nějakou akci či jen prosté posouvání děje, je pouze spousta chaotických myšlenek a vyprávění příběhu se tak téměř vytrácí.

janka2000
janka2000
05.06.2021 4 z 5

Velmi zajímavá kniha. Od autorky je velmi známá kniha Geniální přítelkyně (i seriál), a tak jsem očekávala něco v podobném stylu. Příběh je o ženě ve středním věku, kterou opustil muž kvůli mladší. Ona je žena v domácnosti, které se tím úplně rozpadne svět. Bravurně je popsán krach její stability a nástup lability. Skoro nezvládá starat se o děti a úplně ji zničí smrt psa, ale jen díky tomu se dokáže sebrat. Dokonce se odprostí od potřeby vše řídit sama a být znechucena muži a začne žít. Připadá mi to velmi naturalistický.

katallinka
katallinka
12.03.2021 2 z 5

Hlavní hrdinka byla příšerná. Celou dobu jsem z ní byla zhnusená. Navíc mi bylo hrozně líto dětí. Autorka vykreslila pocity rozvedené ženy bravurně, ale kniha mi bohužel vůbec nesedla.

Runinka
Runinka
09.03.2021 3 z 5

Drsné a syrové,takové jsou pocity po opuštění mužem. Dětí mě bylo líto.

radkanin
radkanin
03.01.2021 3 z 5

Dala jsem na doporuceni kamaradky. V knihovne nebyla volna Genialni pritelkyne, zkusila jsem tedy jiny titul. Prvni pulku jsem zvazovala,zda cist dal, pak me kniha chytla, ke konci uz se hlavni postava utapela ve stalem zkoumani a popisu svych pocitu.. Za me takovy slabsi prumer.

Peace
Peace
09.11.2020 3 z 5

"Nic o lidech nevíme, dokonce ani o těch, se kterými tolik let sdílíme jeden život."

Velice hutná a emočně těžká kniha. Celkem mě zklamal závěr, který mi dojem z knihy mírně pokazil.

JitkaH83
JitkaH83
30.10.2020 2 z 5

Kniha mi nesedla, autorka sice psala čtivým tempem, ale obsah mě neoslovil, celá kniha popisuje zvrácené pocity a prožívání zhrzené opuštěné manželky, jež mi bylo krajně nesympatické a nepříjemné, místy vulgární a odporné. Bohužel má první autorky kniha, ale snad ji dám ještě šanci.

jaja10
jaja10
27.10.2020 3 z 5

Kniha dobrá, občas mě sice hlavní hrdinka sr*la, ale i tak moc prima čtení.

Crimble
Crimble
19.10.2020 4 z 5

Nejlepší na této knize je střední hutná část, kdy vrcholí zběsilá hrdinčina hysterie a neschopnost vyrovnat se s manželovou zradou. Tato fáze mne zcela pohltila, ačkoli bylo těžké chápat její impulzivní až excentrické jednání. Závěrečná katarze určitě čtenáře uspokojí, na můj vkus však obsahuje přece jenom jistou dávku zjednodušených klišé.

ujira
ujira
11.10.2020

muži nepochopí, co se prožene opuštěné ženě hlavou, jak hledá příčinu a důvod, proč byla opuštěna, jak se hroutí a dělá nesmyslné věci, jak dlouho a těžko se hrabe nahoru. Žena nechápe, jak snadno muž opouští, jak vše hodí za hlavu a už se minulostí nechce zabývat. Ale zanechá to stopu na muži i ženě.

kedalch
kedalch
13.09.2020 odpad!

Neobyčejně hloupá kniha o neobyčejně tupý ženský. Ani se nedivím, že od ní ten Mario utek... Když si otrávila psa a nebyla schopná odemknout dveře, tak jsem to zahodil. Ani nechci vědět jak to dopadlo... Začal jsem to číst z nudy, ale radši jsem se měl dloubat v nose....

Susan94
Susan94
09.09.2020 4 z 5

Byla to moje první zkušenost s touto autorkou. Velmi čtivé, i když lehce kontroverzní. S hlavní postavou jsem někdy souhlasila, někdy jí pro její chování nesnášela, celý její příběh jsem přečetla během pár hodin. Určitě mám v plánu si přečíst další knihy.

menalinda
menalinda
28.06.2020 5 z 5

Syrové a drsné.Opuštěná,která se snad našla.Mněla jsem husí kůži při čtení a lítost z toho,kam až může zajít láska.

Pavlína79
Pavlína79
14.06.2020 5 z 5

"Kradla jsem čas sobě, abych ho dávala jemu" ... dá se láska definovat lépe?
Dny poté, co nás někdo opustí jsou vždycky náročné, ale nakonec je každý překoná, musí, proto poučením knihy je, napoddat se tomu, o co druhý o nás stojí méně, o to mi si musime jeho pozornost vynahradit a ne se ztratit nejen z jeho života, ale také ze svého.
Klasická ukázka toho, že muž žije po celou dobu život zodpovědný jen sám k sobě. Jeho rozhodnutí nejsou lehká, ale když je udělá, udělá je bez ohledu na cokoliv, když odejde, tak odejde, vezme si pár knih a jde, ženu, děti, i minulost nechá, musí nechat jejich osudu. Ke konci zamyšlení, jak moc nás ty společné roky ovlivnily, jak moc jsme stejní a nakonec, že vyrovnat se s rozhodnutím někoho jiného může být ve finále osvobozující, narozdil od následků vlastního rozhodnutí.

gbrgbr
gbrgbr
04.06.2020 4 z 5

Ferrante je úchvatná autorka, o čemž jsem se přesvědčila už v její sérii Geniální přítelkyně. Tady své mistrné vypravěčství opět předvede, nicméně strhávám jednu hvězdičku za to "něco" co tomu chybělo a co měla třeba ona zmiňovaná série. Taky mi ten přerod hlavní hrdinky přišel ukvapený, rychle odbytý. Dalo se z toho vytěžit víc. Přesto náhled do pocitů opuštěné ženy mi přišel vskutku autentický.

JankaK
JankaK
03.06.2020 3 z 5

SPOILER

Z knížky mám dost rozporuplné pocity. Na jedné straně se jedná o skvělý exkurz do pocitu opuštěné, zrazené ženy. Na stranu druhou, když už to trvá skoro 3/4 knihy, čtenář začne být lehce znuděný a otrávený. Jakmile jsem došla k pasáži s otráveným psem, něco se ve mě zlomilo, mé znechucení došlo maximální možné míry a já nemohla dál číst. Nakonec mi bylo líto nedočtené knihy, pasáže se psem jsem přeskočila a knihu dočetla. Přesto, nepříjemná pachuť zůstává. Každopádně autor/-ka je skvělým vypravečem a umění popsat nejniternější pocity je fascinující. Přesto.. místo to bylo trošku moc.

Kris.Tyna
Kris.Tyna
15.05.2020

Knihu jsem musela několikrát během čtení odložit a zhluboka dýchat, tak moc byla kniha depresivní a naplňovala mě nějakým zvláštním znechucením. Nejvíc líto mi bylo toho psa :)
Každopádně to svědčí o tom, že emoce a chování jsou brilantně popsány, možná i dost sugestivně a hlavně bez příkras, autorka nás nešetří, nechodí kolem horké kaše, vše popisuje až na dřeň.

ZuK1
ZuK1
11.04.2020 4 z 5

Hodně emotivní sonda do duše ženy, kterou zcela nečekaně opustí po 15 letech manžel. Některé pasáže jsou docela drsné, u některých jsem se ale párkrát i zasmála a někdy Olgu docela chápala, jak se v tom „plácá“, jak by se chovat chtěla, ale praxe je pak nakonec úplně jiná ...
Zábavné čtení to určitě není, ale knížka je podle mě velmi dobře napsaná.