Dny opuštění

Román, jehož hlavní hrdinkou je překladatelka Olga, se odehrává v Turíně, kde Olga žije v malém bytě s manželem Mariem, dvěma dětmi a psem. Děj začíná v okamžiku, kdy manžel, zdánlivě bezdůvodně, od rodiny odchází. Olga si zprvu nedělá starosti, nepochybuje, že se Mario opět brzy vrátí. Postupem času však naděje na manželův návrat mizí. Olga v noci nemůže spát, sleduje pornografii, která se jí během dne promítá do života. Pomalu přestává zvládat základní činnosti, ztrácí se ve světě vzpomínek na rodnou Neapol a smyšlených představ. Byt se jí stává vězením… I ve svém druhém románu se Elena Ferrante noří do duše ztrápené ženy. Probírá s ní její vzpomínky i smyšlené představy, pomáhá jí najít cestu z bezútěšné situace. Kniha byla roku 2005 zfilmovaná italským režisérem Robertem Faenzou. Jednu z hlavních rolí si v něm zahrál i oblíbený hudebník Goran Bregovic....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/100047/big_dny-opusteni-dQ1-100047.jpg 3.3250

Vydáno: , Kniha Zlín

I giorni dell'abbandono, 2002

Kniha Dny opuštění

LenkaKT

Je to velmi podmanivé, velmi dobře se to čte. Psát Elena Ferrante umí skvěle, ať je to kdokoliv. Hlavní hrdinka mě něčím rozčilovala, ale co já vím, jak bych se chovala v její situaci.

Anna@

Vycerpavajici pribeh. Hrdinka se citi tak, jak se citi, o tom ta knizka je, takze nema cenu se tim zabyvat. Co uz k zamysleni je, tedy mechanismus toho rychleho navratu z uplneho dna do normalniho dusevniho stavu. Z deje vyplyva, ze byla casto pod vlivem leku (patrne antidepresiv, ale mozna i barbituratu podle popisovanych projevu). Z toho se jen tak vlastnim rozhodnutim behem nekolika dni nelze oklepat. Ale budiz, umelecka licence. Porad jsem cekala, kdy nastoupi nejaky italsky OSPOD, co by dejem trochu zamichal, ale nic. Ani milujici otec nekona. Co mi opravdu vadilo a do konce jsem se s tim nepopasovala, byl soused/milenec muzikant. Figura neco jako inspektor Colombo v umastenem trenckotu, na rozdil od Colomba veskrze nesympaticky az nebezpecny. Muze byt. Ale pak to hrdincino prozreni na koncerte, najednou tu stoji charismaticky kumstyr, neco jako Andre Rieu. Jo, hudba umi carovat! Ale jak se mohlo stat, ze koncert odehraje vymydleny, oholeny a vonavy a domu se vraci se strnistem a zanedbany? Nicmene jsem tu plytkou slataninu celkem napjate vydrzela poslouchat az do konce:-)

memphisz

Kniha o opuštění. Jelikož nejsem čtyřicetiletá Italka se dvěma dětmi, kterou právě opustil manžel, na kterém je dost závislá, tak nehodlám soudit věrohodnost výpovědi. Každopádně hlavní hrdinku Olgu opustí manžel pro mladší ženu. Olga se z toho zhroutí, propadne depresi nebo silné úzkosti (každopádně stavu, ve kterém je labilní a nefunkční) a dá průchod své zášti a zahořklosti. Odnesou to sousedi, kamarádi, náhodní poskytovatelé služeb, děti i pes. A to do takové míry, že s hrdinkou může soucítit snad jen člověk, který si prošel něčím obdobným. Jinak je to opravdu těžké.

Ferrante líčí, jak náročné to může žena po opuštění mít - kolečko vlastních emocí, řešení denních problémů, výchova dětí bez druhého rodiče, domácí práce. Ale bohužel z toho vychází, že rodina držela pohromadě jen díky otci. Bez něj Olga nevidí smysl v údržbě bytu, zajištění budoucnosti ani v péči o děti. Únavu jí nezpůsobují ani tak všechny povinnosti, jako spíše hodiny věnované pátrání po adrese bytu milenky jejího muže nebo utíkání do fantazií o sexuálním životě nevěrného manžela. Nakonec to vše překoná, ale pachuť přesto zůstává.

hs777

(Audiokniha) Syrové, depresivní, hutné a nekonečné. Žena po nečekaném odchodu manžela se neustále sobecky rejpe jen v sobě samé, svých pocitech zrady, zoufalství, vzteku a analyzuje končící vztah bez ohledu na děti, okolí i chudáka psa. Pořád jsem přemýšlela, zda mám poslouchat dál, ale přetrpěla jsem až k poslední kapitole, kde zčistajasna přišel náznak nějaké katarze. S Geniální přítelkyní se bohužel srovnávat nedá.

sweeneytodd
15.08.2021

Už dlouho mi nebyla žádná postava tak nesympatická, pořád dokola nimrání ve svých pocitech, neschopnost činu, když to situace vyžadovala... Chudáci děti a pes. Byla jsem ráda, že je konec.

L.Helena
11.07.2021

Audiokniha
Příběh o ženě, kterou opustí manžel a ona je z toho psychicky až vyloženě paralyzovaná, není schopná normálně fungovat a stává se svým zmateným jednáním doslova nebezpečná pro své děti.
Nějak jsem se nedokázala do hlavní hrdinky vcítit. Ocitne se v nezáviděníhodné situaci, která by měla vzbuzovat soucit a pochopení, jenže autorka ji vykreslila tak, že vzbuzovala spíš nesympatie a nesouhlas s jejím jednáním. Bylo mi dost líto dětí, které nečitelným chováním své matky musely hodně trpět. Navíc je příběh psaný tak, že v pasážích, kde by čtenář očekával nějakou akci či jen prosté posouvání děje, je pouze spousta chaotických myšlenek a vyprávění příběhu se tak téměř vytrácí.

janka2000
05.06.2021

Velmi zajímavá kniha. Od autorky je velmi známá kniha Geniální přítelkyně (i seriál), a tak jsem očekávala něco v podobném stylu. Příběh je o ženě ve středním věku, kterou opustil muž kvůli mladší. Ona je žena v domácnosti, které se tím úplně rozpadne svět. Bravurně je popsán krach její stability a nástup lability. Skoro nezvládá starat se o děti a úplně ji zničí smrt psa, ale jen díky tomu se dokáže sebrat. Dokonce se odprostí od potřeby vše řídit sama a být znechucena muži a začne žít. Připadá mi to velmi naturalistický.

katallinka
12.03.2021

Hlavní hrdinka byla příšerná. Celou dobu jsem z ní byla zhnusená. Navíc mi bylo hrozně líto dětí. Autorka vykreslila pocity rozvedené ženy bravurně, ale kniha mi bohužel vůbec nesedla.