Dny opuštění

Román, jehož hlavní hrdinkou je překladatelka Olga, se odehrává v Turíně, kde Olga žije v malém bytě s manželem Mariem, dvěma dětmi a psem. Děj začíná v okamžiku, kdy manžel, zdánlivě bezdůvodně, od rodiny odchází. Olga si zprvu nedělá starosti, nepochybuje, že se Mario opět brzy vrátí. Postupem času však naděje na manželův návrat mizí. Olga v noci nemůže spát, sleduje pornografii, která se jí během dne promítá do života. Pomalu přestává zvládat základní činnosti, ztrácí se ve světě vzpomínek na rodnou Neapol a smyšlených představ. Byt se jí stává vězením… I ve svém druhém románu se Elena Ferrante noří do duše ztrápené ženy. Probírá s ní její vzpomínky i smyšlené představy, pomáhá jí najít cestu z bezútěšné situace. Kniha byla roku 2005 zfilmovaná italským režisérem Robertem Faenzou. Jednu z hlavních rolí si v něm zahrál i oblíbený hudebník Goran Bregovic....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/10_/100047/dny-opusteni-100047.jpg 3.572
Vydáno:, Kniha Zlín

I giorni dell'abbandono (2002)

Kniha Dny opuštění

pista53

Je to kniha, která strčí do kapsy mnohé detektivky, co se týká napětí, husté atmosféry, emocí i popisovaných mezních situací. A přitom se nejedná o žádný zločin, ale "JEN" o docela běžný rozchod dvou lidí. Ano, stává se to, kdo z nás to alespoň jednou za život nezažil na vlastní kůži. Ale jak se zdá, ne každý to zvládne bez těžkých šrámů na duši a dokáže rozbitý vztah opustit se vztyčenou hlavou. A toto se stalo Olze, spisovatelce, žijící v Turíně se svými dvěma dětmi a psem Otou. Kniha popisuje pád na úplné dno lidského neštěstí. Je to kniha depresivní, neveselá a musím se přiznat, že mi konání a pohnutky hlavní hrdinky byly až fyzicky nepříjemné. Necítila jsem k ní ani pochopení ani soustrast. A těch pár vět na konci, kdy se snad její život pomalu obrací konečně lepším směrem, mi špatný pocit z četby nenapravil. Asi si už další knihy od této autorky nepřečtu.

Nel.K.

Wow! Tak takhle rozpačité pocity jsem dlouho po knize neměla, absolutně nevím, jestli se mi líbila, nebo ne. Neuvěřitelné převedení pocitů, které by z takového opuštění plynuly, na papír, ovšem v tak depresivní formě, že jediný pocit, který po knize mám je, že znovu bych ji číst nechtěla. Přestože v závěru se hlavní postava začala zase vracet do normálního života (čemuž jsem po všech šílenostech, co zažívala, už neveřila), ten stísněný pocit už ve mně zůstal. Nicméně talent autorky je zde aboslutně nepopiratelný, jako bych vše prožila sama..

kob

Našla jsem si v knize pár zajímavých postřehů a formulací, ovšem jinak mi hlavní hrdinka bezmezně lezla na nervy.

olga8832

Nemůžu hodnotit, nedočetla jsem, toho vzteku tam bylo moc.

alcerka

Kniha obsahuje tolik negativních emocí, až jsem z ní dostala bolení břicha...

Chesterton

Jakési prázdné hňahňání v pocitech sebelítosti bez náznaku důvodů či chyb hrdinky.
Pocity to skutečně přetéká natolik, že to nedokážu ani poslouchat. Neskutečně prázdná a zbytečná exploze emocí. Lepší věnovat čas čemukoli praktickému.

lištička123

Elenu Ferrante a její knížky mám moc ráda a vím, že má svůj osobitý styl, ale za mě byla toto nejslabší knížka. Jsem ráda, že jsem si ji přečetla, ale víc ji už asi číst nebudu. Škoda.

Enehy

Celou dobu čtení jsem si kladla jednu otázku. Kdyby se pod pseudonymem Elena Ferrante skrýval muž, vyznal by se tak dobře v duši a pocitech ženy? Některé situace jsou vykresleny tak detailně a šíleně, že bych to tipla na vlastní zkušenost autora/autorky. Nebo to vymyslela manželka a manžel napsal? Ať tak nebo tak, asi jsem moc rozumově založená, abych s Olgou soucítila, což mě ale neodradí od toho, abych si přečetla jeho/její další knihy.