Vyhnání Gerty Schnirch

Vyhnání Gerty Schnirch https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/113591/bmid_vyhnani-gerty-schnirch-pZF-113591.jpg 4 4168 4168

Román odehrávající se těsně před koncem 2. světové války. Hlavní hrdinka, Gerta Schnirch, je odsunuta spolu s dalšími brněnskými Němci směrem na Vídeň. Jejich putování však končí na jižní Moravě, kde se musí zastavit pro nemoc mnoha žen a dětí. Gertě, pocházející z napůl české rodiny, se nakonec podaří zachránit. Díky nuceným pracím může zůstat v Pohořelicích i po ukončení transportů. Po znovuzískání českého občanství se hlavní hrdinka vrací do Brna, kde ji však nic dobrého nečeká. Navíc je Gerta matkou malé dcerky. Jejich společný život se bude odehrávat na okraji společnosti a otázka viny a trestu zůstane navždy nevyřešena.... celý text

Přidat komentář

Baruska.ska
předevčírem 5 z 5

Kateřina Tučková psát umí. A moc dobře.
Její knihy odvypráví příběh lehounce, poučí a přitom vyvolají a zanechají silné emoce. Četla jsem, že tuto knihu čeká televizní zpracování, tak se na to těším. Stejně jako na další aurorčinu knihu.

Knižníblázen
předevčírem 5 z 5

(SPOILER) Kniha,která ukazuje dějiny z druhé strany,ze strany německého obyvatelstva. Hlavní hrdinka je poznamenaná svým osudem a měla smůlu,že se narodila do špatné rodiny. Ona za nic osobně nemohla,ale protože její otec a bratr podlehli ideologii,musela trpět i ona. Nikdo se vůbec nedívá na to,že ona byla dcerou české matky. O znásilnění vlastním otcem nemluvila,což je podle mě škoda. Je to mrazivé a nehorázné,ale alespoň její dcera by se mohla dozvědět,kdo byl vlastně její otec. Asi by to mělo mrazivé dopady,a proto o tom Gerta mlčela. Sama se totiž musela vyrovnat se sebou a vlastní minulostí a utrpením.


IvosW
14.05.2024 5 z 5

Výborná a poučná kniha. Je dobře, že se tyto historické události připomínají.

shnilaspageta
09.05.2024 5 z 5

Uf, hodně těžkopádné příběhy Němců vyhnaného během tzv. divokého odsunu. Tato kniha se mi četla poměrně velmi těžce. K. Tučková se zkrátka umí popasovat i s těmi nejčernějšími osudy našeho národa.

ZuzziŠ
30.04.2024 4 z 5

Recenze byly okázalé - nejlepší z knížek Tučkové.
Můj závěr: Žitkovské bohyně jsou lepší.
Asi to bude tím, že Gerta hraje celou dobu na obě strany, a tak je vždycky ublíženou obětí...
(a pak jsou tam ty pasáže, kdy obětí skutečně je, a ve mně z toho mrazí)

VéjaTarabová
29.04.2024 5 z 5

(SPOILER) Tato kniha mi příjemným, a především jednoduchým způsobem dovolila nahlédnou na problematiku odsunu Němců, ale také nastavila zrcadlo celé tehdejší doby. Příběh je dle mého názoru napsán poutavě, avšak také se všemi krutostmi či strastmi. Překvapilo mě, kolik násilí během tohoto procesu proběhlo. Ukázalo mi to krutou stránku Čechů, kteří v dané době jejich chováním nebyli o nic lepší než Němci. Přesto za největší zločin považuji znásilnění vlastním otcem, které Gertu uzavřelo do sebe a donutilo následovné rodičovství vést chladným přístupem. Osudy jednotlivých postav mě ke konci velmi zasáhly a byla jsem ráda, že budoucnost samotné Gerty nebyla jedna z těch nejhorších. Konkrétně stará paní Zipfelová si získala mé srdce hned od začátku a nevím jaké jiné potěšení bych v příběhu našla, kdyby právě ona nesehrála svou roli. Obecně moc pěkně napsané dílo, jenž bych určitě doporučila dál.

Lole
25.04.2024 5 z 5

Zůstala ve mě myšlenka na ženu, kterou jedna traumatická událost tak zakonzervovala, že nedokázala jít dál. Nedokázala se pohnout z místa, jako by tam byla jako hlavní připomínka minulosti. Skoro si říkám co by se dělo dál, kdyby Gerta nezatrpkla? Znamenalo by to zametení minulosti pod koberec? Asi se mnou nejvíc rezonuje nakonec toto a ne tolik věci, co se děli okolo s Němci. Ne že by nebyli těžké, ale mám pocit, že obecně je toto téma za mě hrozně používané až moc. Osobně mám pocit že knihy Tučkové není o vyhnání němců, ale víc o tom jak se k tomu postaví Gerty. Hezký porovnání je tam s Hermínou...

klara1550
22.04.2024 5 z 5

Má třetí přečtená kniha od autorky, každá z nich je skvělá. Tahle je hodně drsná, takový ten žánr "raději bych ani nečetla, ale nemůžu přestat číst". A ta poslední věta...

Iki1
11.03.2024 5 z 5

Kniha se mi nečetla lehce, protože moje matka pochází z českoněmecké rodiny, kterou potkal podobný osud. A bohužel matka se mnou o tomto tématu do smrti nedokázala promluvit. Autorce děkuji, že vyhnání takto velmi precizně zpracovala. Přinesla zde pohledy nejen na vlastní vyhnání a děje kolem něj, ale též na další osudy německé menšiny v dalších letech především v období komunistické diktatury (pěkně, i když jen náznakově jsou tu zpracované i padesátky).

Oli1104
28.02.2024 5 z 5

Knihu jsem prave zaklapla a jsem plna dojmu. Wow. Prvni kniha od Kateriny Tuckove a zcela me pohltila, od cteni jsem se nemohla odtrhnout. Tema je plne bolesti, rozporuplnosti, ale take smireni. Diky za nadherne cteni!

Illaa
09.02.2024 4 z 5

Po Žítkovských bohyních je to pro mě druhá autorčina kniha a tahle mi sedla o trochu více. Knih o holokaustu už mám načteno mnoho, tahle je zase trošku z jiného pohledu a to z pohledu dívky narozené do česko-německé rodiny žijící v Brně. Asi nemusím psát jak jí nebyl osud nakloněn (hlavně po válce, ale i během ní) a jak musela pykat za svůj původ. Krásná kniha, stojí za přečtení.

jessie01
06.02.2024 5 z 5

Tohle byl velmi silný příběh, byť fiktivní, tak inspirován událostmi, které se opravdu staly. Tolik neštěstí a smůly v životě ženy, která se pouze "špatně" narodila do nesprávné rodiny. A přitom tolik aktuální i v dnešním světě. Kniha mě velmi zasáhla, považuji ji asi za nejlepší od této autorky. Velmi zajímavé pro mě byly i pasáže z tehdejšího Brna, kam přesně v popisovaných místech docházím do práce.

elexmil
27.01.2024

Nemohu se začíst, odkládám. Asi je to tím, že velice nedávno jsem dočetla Osmý život (pro Brilku) a jsem hrůzami války přesycená. Příběh určitě silný, tak třeba zkusím jindy.

Lothar.777
22.01.2024 5 z 5

Moc pěkně napsaná kniha, otázkou je, nakolik je to reálný příběh, ale autorka si s tímto celkem dává práci, takže dobré. Takovýhle prasárny se prostě po válce děly (kolikrát i horší, jak za války, tak po válce) a je dobře, že tomu někdo dal formu. Škoda, že trochu víc nevypíchla ty bojovníky ze Zbrojovky, kteří stejně jako Škodováci za války vesele chrochtali u koryta a měli se líp než všichni ostatní a po válce měli máslo na hlavě, takže se chovali podle toho. Jen škoda, že občas ta faktografie dostává trochu na prdel (kupř. Judex asi neměl dceru ; Fricek rukoval v roce 1943, kdy už se Stalingrad určitě neřešil ; hodnost Hauptmannführer je nesmysl, Malín byl vypálen v létě 1943 takže s otazníčkem ...). Ta akce v Malíně by mě celkem zajímala krze tu účast Friedricha, ale to je zase vedlejška. Jen trochu škoda, že některé ty postavy zůstaly otevřené, ale asi se dá předpokládat, že ne všechno se dalo dohledat tenkrát, natož dnes. No, po tý revoluci jsem si říkal, že mohla Gerta vesele smáznout toho estébáka na radnici, jenže na to už asi nebyla nálada ani chuť.
Ale jinak bych knihu klidně doporučil, má to co říct

Kiikuus
08.01.2024 4 z 5

Touto knihou jsem dala Kateřině Tučkové druhou šanci a rozhodně toho nelituji. Kniha mistrně napsaná, čtivá a zajímavá. Příběh z naší historie, který se klidně mohl stát a je děsivý až hrůza.
Tu jednu hodnotící hvězdu strhávám za pro mě ne úplně šťastně napsaný konec. Chybí mi tam to něco. To rozuzlení. To dovysvětlení si. Vlastně mi přijde, že tím koncem byl život Gerty Schnirch tak nějak smeten ze stolu.

11191
06.01.2024 5 z 5

Obvykle čtu spíše odpočinkovou literaturu, tohle pro mne byl výstup z komfortní zóny. Je to tak silný a smutný příběh, několikrát mi během čtení tekly slzy. Nejen že hrdinka zažila válku a odsun a celoživotní ostrakizaci, ale ještě k tomu všemu to co jí prováděl otec. Tak strašně to všechno ovlivnilo její osobnost, a vztah k lidem a ke světu. Mrzí mě, že Barbora hodnotila vztah své matky k sobě jako chladný, myslím, že kdyby jí Gerta prozradila, kdo je její otec, mohlo to mezi nimi pročistit vzduch. Zároveň respektuji, že to neudělala. Obdivuji Gertu, že vše přežila a že nakonec v životě fungovala. Připadám si bezmocná, štve mě, co všechno se v minulosti (i nyní!) dělo a jak absolutně nemám možnost nic ovlivnit.

Katania
02.01.2024 5 z 5

Opravdu silný příběh. Vyvolává hodně pocitů.

Ferda43
29.12.2023 5 z 5

U téhle knihy jsem prolila hodně slz. Chvílemi jsem zapomínala, že je to jen příběh. Nebo taky ne - za skvěle napsanou knihou se skrývají opravdové příběhy lidské zrůdnosti. Díky Kateřině Tučkové toto téma vidím zase trochu
jinak. Člověk si říká - to by se nikdy nemohlo stát... A ono jo. Člověk člověku vlkem.

Christeene
23.12.2023 4 z 5

(SPOILER) Skvele tema. Skvele zpracovane. Bohuzel mi chybela jakasi autenticnost, coz se u fikce asi da ocekavat. Ale i tak je skvele, ze takove tema bylo otevreno a kniha je opravdu famozni. Mozna bych uvitala (jako neBrnak) mapu predvalecneho Brna a povalecneho, ten mistopis mi, k me skode, nic moc nerikal, ale zase chapu, ze kniha nema plnit funkci faktografickou.

Celou knihu me take mrzelo, ze hlavni hrdinka nenasla odvahu rict nikomu, kdo byl otcem Barborky. Prislo mi to nefer i vuci Bare samotne.

Comp.Bear
19.12.2023 5 z 5

Mé první setkání s KT. Věděla jsem, co mě čeká, knihy na toto téma obyčejně nevyhledávám, právě pro tíhu tématu. Ale je moc dobře, že se píšou. Že byl napsán tento bolavý, smutný příběh. Mrazí mě z něj a zároveň jsem uchvácena.