Tisíc a půl dobrodružství

Romantika a dobrodružství lákaly človeka odjakživa. Nejinak tomu bylo i u amerického spisovatele Richarda Halliburtona, jenž díky veliké odvaze a houževnatosti dokázal prožít život neuvěřitelně barvitý, nabitý senzacemi a dobrodružstvím. Cílem první Halliburtonovy výpravy byla Evropa, kde třebaže zcela bez zkušeností, zato vybaven nezdolnou vůlí, úspěšně vystoupil až na vrchol Matterhornu. Svými dalšími výpravami chtěl dokázat, co se dosud nikomu nepodařilo, proto např. skočil do jedenadvacet metrů hluboké Studny smrti v Yucatánu, prožil noc na Olympu, nechal se uvěznit na Ďábelských ostrovech, aby poznal poměry v nejproslulejší a nejobávanější věznici na světě Častým zdrojem inspirace mu byla četba, putoval po stopách Odysseových, Kolumbových, Cortezových, stejně jako Hannibal přešel na slonu Alpy, pokusil se žit jako Robinson, přeplaval Helespont. Své cesty Afrikou, Evropou, Asií, Amerikou a Oceánií podnikal mnoha různými způsoby: pěšky, v nejrůznějších vozidlech i plavidlech a také letadlem. V honbě za ojedinělými zážitky a senzacemi se vždy zároveň snažil získat co nejvíce zeměpisných, kulturních i historických poznatků a ty pak osobitou, často humorně laděnou formou sdělit čtenáři. Svědectvím, že se Halliburtonovi jeho záměr zdařil, je především to, že i dnes, padesát let od napsáni poslední reportáže, zůstaly jeho cestopisy četbou poutavou, živou a stále přitažlivou....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/32883/tisic-a-pul-dobrodruzstvi-4UU-32883.jpg 4.633

The Royal Road to Romance

Literatura světová, Literatura naučná, Cestopisy a místopisy
Vydáno:, Odeon

mgeisselreiter
18.10.2018

Halliburton musí chytit za srdce každého romantika, každého dobrodruha, každého cestovatele. Píše totiž spontánně, s lehkým humorem a mírným přeháněním, prostě a jednoduše, poutavě, zajímavě. Jeho příběhy dnes již skoro po 100 letech pořád neztrácejí nic ze své působivosti. I nyní nám dávají nahlédnout do kouzelných míst po celém světě a mnohdy se za tu dobu ani moc nezměnilo. Často je jeho vyprávění historickým svědectvím, jak to tenkrát na těchto místech vypadalo, jak se žilo. 85%, 18.10.2018.

Marekh
08.02.2018

Kniha se mi líbila.

Obdivoval jsem autora, že se vrhnul do tolika nebezpečí, při kterém mohl zemřít. Procestoval Alpy na slonu, proletěl letadlem Saharou, skočil do studny smrti v Mexiku v Yucatána, nechal se uvěznit na Ďábelských ostrovech a zažil mnoho jiných dobrodružství.

Jak jsem se dočetl v knize, někteří kritikové mají následující výhrady: v jeho knihách se vyskytuje jistá povrchnost, občas má přezíravost vůči prostým lidem a "domorodcům", ne vždy uměřená snaha být originální a má charakteristický sklon k bombastickému přehánění (superlativa, velká slova). No jo, kritici...

Každopádně kniha je čtivá a pokud někdo nečte cestopisy a chtěl by vyzkoušet nějakou knihu, myslím si, že je to vhodná volba jako v mém případě.

emma24
08.10.2017

Já jí říkám "Kniha snů a míst, kam se nikdy nepodívám". Přesto je poutavě napsaná, chytne snad každého a troufám si napsat, že i absolutního necestovatele.

babicka_amalka
13.02.2017

věru inspirativní "cestopis"!

Ikkju
30.01.2014

Dobrodružství tohohle chlapíka jsou na hranici uvěřitelnosti i zdravého rozumu, jeho styl psaní ale vylučuje, že by si vymýšlel nebo byl nepříčetný... Ta jedna polovina v rozdílu oproti dobrodružstvím tisíce a jedné noci je tu myslím symbolem toho, že pohádky ve vší kráse i drsnosti lze snést na tenhle svět.. Ikdyž za jakou cenu.