Deset let s Václavem Havlem

Osobní vzpomínky prezidentova mluvčího Kniha přináší unikátní svědectví Ladislava Špačka o tom, jak se s Václavem Havlem seznámil, o začátcích spolupráce v komůrce Havlova bytu u Vltavy, až po triumfální zahraniční cesty plné úsměvných i dobrodružných příhod. Ladislav Špaček strávil s Václavem Havlem více než deset let, a tak má čtenář nad stránkami této knihy možnost vytvořit si představu, jaký skutečně byl Václav Havel jako člověk i státník, jaký byl v soukromí, jak snášel úskalí prezidentské funkce, jaké byly jeho politické vize i každodenní starosti. Václava Havla poznáme mnohem důvěrněji než z médií, kniha uvádí tisíce drobných detailů, kterých si autor za těch téměř 4000 dnů po jeho boku nemohl nevšimnout. Dozvíme se, co a koho Havel měl rád, ale také s jakými problémy se musel během prezidentské funkce na Hradě vyrovnat. Poznáme zblízka světové osobnosti, se kterými Havel během svého mandátu spolupracoval, vrátíme se k důležitým událostem uplynulých dvaceti let, ve kterých hrál Václav Havel důležitou roli. Špaček nepíše systematické paměti plné historických odkazů, ale nabízí v drobných samostatných útvarech střípky vzpomínek od počátků spolupráce s prezidentem v roce 1992, přes rozdělení československého státu, následují první léta ve funkci českého prezidenta, vzápětí dramatické kapitoly o nemocích, které Václava Havla v prezidentské funkci postihly, a také líčení změn v jeho osobním životě. Poznáme blíže obě Havlovy manželky, jeho přátele, dozvíme se, kde trávil svůj čas Václav Havel nejraději a čím přispěl k rozvoji Pražského hradu. A protože měl Ladislav Špaček v úřadě mluvčího na starosti zvláště vztahy s médii, bere si na paškál také chování a způsoby práce novinářů, také vzpomíná, jak práce jeho samotného mohla ovlivnit veřejné mínění či dokonce politickou situaci.Mnoho prostoru dostávají v knize i zážitky z cest s prezidentem – celkem uletěli za těch deset let vzdálenost ze Země na Měsíc a zpátky, navštívili více než šedesát zemí světa. Ladislav Špaček má tedy co vyprávět, a činí to, jak jinak, vkusně, s nadhledem a humorem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/115074/deset-let-s-vaclavem-115074.jpg 4.6225
Literatura faktu, Literatura česká

Vydáno: , Mladá fronta

Deset let s Václavem Havlem, 2012

Kniha Deset let s Václavem Havlem

Ada0004

Krásná kniha - děkuji pane Špačku! Nádherně napsaná, čtenář prožil léta v čele státu po boku Václava Havla, byl přítomen tolika zajímavých setkání! Výborně napsané, čte se jedním dechem! Milé setkání s tak výjimečným člověkem. Bylo to velice zajímavé poohlédnutí za významnými světovými událostmi. Jsem moc ráda, že se mi tato kniha dostala do rukou. Poutavé čtení, díky kterému jsem s takovým časovým odstupem získala na mnohé věci jiný náhled a hlavně si uvědomila o jak vzácnou osobnost svět přišel…

iam.sokol

Po knize Boss Babiš jsem potřeboval trochu vyvážit a kým jiným, než Václavem Havlem. Krásné vzpomínky Ladislava Špačka na pana prezidenta mi vykouzlily úsměv na tváři, zároveň mi však také bylo trochu smutno. Pane prezidente, chybíte nám tu.

martin9666
28.11.2022

Špačkovi vzpomínky připomínají vyprávění vašich prarodičů o jejich milovaných kamarádech nebo rodičích, kteří je občas hodně vytáčeli a měli s nimi plno starostí, přesto je však chovají hluboko v srdci. Z textu je cítit obrovská vřelost, obdiv a přátelská láska, kterou Ladislav Špaček k Havlovi choval. Poslední kapitoly mě přiváděli k dojetí. Špaček nevynechává ani některé smutnější příhody a buduje tak sice zabarvenou, ale věrnou podobu Václava Havla. Dotýká se velmi okrajově i kontroverzí, např. bombardování Jugoslávie, kdy uvádí věci na pravou míru (výrok humanitární bombardování je novinářská zkratka) a tvrdě brání postoje Havla. V těchto chvílích mi trochu chybí nějaké uznání chyby typu: bylo to správné rozhodnutí, ale provedení už se NATO nepovedlo. Nejde o přesný memoár ale spíše o tematicky seřazené anekdoty, což však sám autor uznává. Vyprávění je citově zkreslené, kontroverzních či „bojovných“ témat se vyhýbá. Velmi příjemné, lehké čtení, bravurně napsané, plné vážných i zábavných historek. Napsaná je velmi čtivě a na konci knihy už je vám líto, že jste s Havlem nemohli prožít takové krásné chvíle jako Ladislav Špaček. Zvláště v této době je hřejivé číst o roztomilých neduzích či osobních bojích českého prezidenta, ovšem bez jakéhokoliv zlého podtextu.

ales1009
27.08.2022

Nejdříve jsem si myslel, že kniha bude koncipovaná trochu odlišně, ale jsem rád, že jsem se zmýlil. Je to milé a laskavé čtení a z knihy je po pár stránkách zřejmé, že pan Špaček měl Havla velice v oblibě a rád pro něho pracoval a ona se ta radost z té práce přímo odráží v této knize. Jen škoda že další 2 prezidenti na pana prezidenta nenavázali, to jsem si z této knihy odnesl…

helenkan
01.05.2022

Moc hezká kniha. Krásně napsané vzpomínky. Občas jsem se usmívala a na konci se i slzy draly do očí.

tittanie
30.01.2022

Strašně hezké čtení u kterého jsem se usmívala, ale i smála nahlas. Je to takové milé pohlazení po duši. Jsem ráda, že jsem se ke knize dostala a mohla si ji přečíst.

slunicko1958
13.11.2021

Milé vzpomínání na různé situace, které autor prožil s prezidentem Havlem.
Pan Špaček s noblesou sobě vlastní dokáže vyprávět příhody groteskní i dojemné. Vždy se mu podaří dosáhnout správné pointy.
Přistihla jsem se, že se při čtení usmívám, ale několikrát mě dojetí přemohlo. No a na závěr jsem si s lítostí povzdychla, že jsou pryč ty doby, kdy prezidenta České republiky znal celý svět a zahraniční delegace si tu doslova podávaly dveře. Vypadá to, že se tyto časy jen tak honem nevrátí.
P.S. Je dobře, že nebyla zavedena ta thajská zvyklost. To by bylo hrozné! :-)

michall17
10.11.2021

Výborná kniha plná smutných, veselých ale i dramatických zážitků s panem prezidentem Havlem, sepsaná jeho mluvčím Ladislavem Špačkem..