Deset let s Václavem Havlem

Osobní vzpomínky prezidentova mluvčího Kniha přináší unikátní svědectví Ladislava Špačka o tom, jak se s Václavem Havlem seznámil, o začátcích spolupráce v komůrce Havlova bytu u Vltavy, až po triumfální zahraniční cesty plné úsměvných i dobrodružných příhod. Ladislav Špaček strávil s Václavem Havlem více než deset let, a tak má čtenář nad stránkami této knihy možnost vytvořit si představu, jaký skutečně byl Václav Havel jako člověk i státník, jaký byl v soukromí, jak snášel úskalí prezidentské funkce, jaké byly jeho politické vize i každodenní starosti. Václava Havla poznáme mnohem důvěrněji než z médií, kniha uvádí tisíce drobných detailů, kterých si autor za těch téměř 4000 dnů po jeho boku nemohl nevšimnout. Dozvíme se, co a koho Havel měl rád, ale také s jakými problémy se musel během prezidentské funkce na Hradě vyrovnat. Poznáme zblízka světové osobnosti, se kterými Havel během svého mandátu spolupracoval, vrátíme se k důležitým událostem uplynulých dvaceti let, ve kterých hrál Václav Havel důležitou roli. Špaček nepíše systematické paměti plné historických odkazů, ale nabízí v drobných samostatných útvarech střípky vzpomínek od počátků spolupráce s prezidentem v roce 1992, přes rozdělení československého státu, následují první léta ve funkci českého prezidenta, vzápětí dramatické kapitoly o nemocích, které Václava Havla v prezidentské funkci postihly, a také líčení změn v jeho osobním životě. Poznáme blíže obě Havlovy manželky, jeho přátele, dozvíme se, kde trávil svůj čas Václav Havel nejraději a čím přispěl k rozvoji Pražského hradu. A protože měl Ladislav Špaček v úřadě mluvčího na starosti zvláště vztahy s médii, bere si na paškál také chování a způsoby práce novinářů, také vzpomíná, jak práce jeho samotného mohla ovlivnit veřejné mínění či dokonce politickou situaci.Mnoho prostoru dostávají v knize i zážitky z cest s prezidentem – celkem uletěli za těch deset let vzdálenost ze Země na Měsíc a zpátky, navštívili více než šedesát zemí světa. Ladislav Špaček má tedy co vyprávět, a činí to, jak jinak, vkusně, s nadhledem a humorem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/115074/deset-let-s-vaclavem-115074.jpg 4.6186
Literatura faktu, Literatura česká

Vydáno: , Mladá fronta

Deset let s Václavem Havlem, 2012

Kniha Deset let s Václavem Havlem

niknikita

Moje srdeční záležitost jsou tyto autentické osobní vzpomínky pana Ladislava Špačka na prezidentské období Václava Havla.
Vracím se k této knize hodně často a přála bych si, aby se aspoň některé příběhy dostaly do čítanek.

alimraj1

Báječná kniha. Některé příběhy z Havlova života jsou tak jímavé, že si je čtu pořád dokola.
Originálně pojaté a velmi zábavné. 5*

jasnyj

Skvělá knížka, žádné memoáry. Střípky vzpomínek na státníka a férového člověka, který obětoval svoje žití pro dobro, pravdu a lásku. Pohled na Václava Havla očima jeho spolupracovníka a mluvčího Ladislava Špačka. Opravdu příjemná a neotřelá četba.

BarboraZ

Moc milé příběhy, docela jsem se i nasmála. Vzpomínka na návštěvu krále Juana Carlose, který dostal od prezidenta darem březí kladrubskou klisnu mě dojala. Doporučuji!

Renatka11
01.10.2020

Velmi čtivé, milé, zajímavé, misty i zábavné. Navic jsem z knížky úplně cítila, jak rád Špaček pro Havla pracoval a jak si ho vážil.

Lukyn96
08.09.2020

Kniha o zatím posledním prezidentovi, kterého si vážím. Havlův mluvčí vzpomíná na desetileté působení po boku svého šéfa. Některé historky mě pobavily. Dost příběhů jsem již znal z jiných zdrojů, přesto mě Špačkova kniha místy informačně obohatila.

Greenfingers
15.07.2020

Václav Havel byl osobností, na kterou budu vždy rád vzpomínat. Ze všech prezidentů, které jsem zažil, byl rozhodně tím nejlepším. Nemíním však ve svém komentáři psát chvalozpěvy na VH, soustředím se spíše na knížku samotnou.
I když mnohé střípky ze života prezidenta jsem již znal z jiných pramenů, Ladislav Špaček, osoba nanejvýš kompetentní a znalá faktů, vykouzlil další perličky a příběhy, které výstižně dokreslují obraz Václava Havla. Mimo jiné poukázal na jeho skromnost, slušnost, někdy i zjevnou ostýchavost nebo na druhé straně občasnou umíněnost či až přehnanou pořádkumilovnost. To vše bylo podáno hodnověrně, bez zbytečného patosu. Některé výjevy ze života prezidenta byly docela humorné.
Užitečná kniha. Doporučil bych jí všem, kteří měli tak jako já VH v oblibě a vážili si ho pro jeho postoje a názory.

ctenarka881
07.05.2020

Nadherne napsano! Precetla jsem za jedno odpoledne a nemohla se odtrhnout.. jsou tam moc pekne historky;-)