Deset let s Václavem Havlem

Deset let s Václavem Havlem https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/115074/deset-let-s-vaclavem-115074.jpg 5 236 66

Osobní vzpomínky prezidentova mluvčího Kniha přináší unikátní svědectví Ladislava Špačka o tom, jak se s Václavem Havlem seznámil, o začátcích spolupráce v komůrce Havlova bytu u Vltavy, až po triumfální zahraniční cesty plné úsměvných i dobrodružných příhod. Ladislav Špaček strávil s Václavem Havlem více než deset let, a tak má čtenář nad stránkami této knihy možnost vytvořit si představu, jaký skutečně byl Václav Havel jako člověk i státník, jaký byl v soukromí, jak snášel úskalí prezidentské funkce, jaké byly jeho politické vize i každodenní starosti. Václava Havla poznáme mnohem důvěrněji než z médií, kniha uvádí tisíce drobných detailů, kterých si autor za těch téměř 4000 dnů po jeho boku nemohl nevšimnout. Dozvíme se, co a koho Havel měl rád, ale také s jakými problémy se musel během prezidentské funkce na Hradě vyrovnat. Poznáme zblízka světové osobnosti, se kterými Havel během svého mandátu spolupracoval, vrátíme se k důležitým událostem uplynulých dvaceti let, ve kterých hrál Václav Havel důležitou roli. Špaček nepíše systematické paměti plné historických odkazů, ale nabízí v drobných samostatných útvarech střípky vzpomínek od počátků spolupráce s prezidentem v roce 1992, přes rozdělení československého státu, následují první léta ve funkci českého prezidenta, vzápětí dramatické kapitoly o nemocích, které Václava Havla v prezidentské funkci postihly, a také líčení změn v jeho osobním životě. Poznáme blíže obě Havlovy manželky, jeho přátele, dozvíme se, kde trávil svůj čas Václav Havel nejraději a čím přispěl k rozvoji Pražského hradu. A protože měl Ladislav Špaček v úřadě mluvčího na starosti zvláště vztahy s médii, bere si na paškál také chování a způsoby práce novinářů, také vzpomíná, jak práce jeho samotného mohla ovlivnit veřejné mínění či dokonce politickou situaci.Mnoho prostoru dostávají v knize i zážitky z cest s prezidentem – celkem uletěli za těch deset let vzdálenost ze Země na Měsíc a zpátky, navštívili více než šedesát zemí světa. Ladislav Špaček má tedy co vyprávět, a činí to, jak jinak, vkusně, s nadhledem a humorem.... celý text

Literatura faktu Literatura česká
Vydáno: , Mladá fronta

Deset let s Václavem Havlem , 2012

Mrnda
13.03.2016 5 z 5

Ladislav Špaček vzpomíná na 10 let prožitých s nejvýznamnější osobností našich soudobých dějin. Při čtení budete se slzičkou v oku porovnávat majestát tehdejší hlavy státu se současností...

Knížka baví od začátku do konce a myšlenka je jasná: "Havel byl velký člověk." Nejvíce jsem se bavil u popisu faux pas, které nastali během zahraničních cest. Odteď budu hrníčkem po kávě vždy před číšníkem třepat....

Dvoja
08.02.2016 3 z 5

Lze poznat, že L. Špaček není románový spisovatel a kniha je napsána čistě jako sled vzpomínek, uspořádaných ledabyle, jakoby psal na jeden zátah, tak jak se mu vynořovaly z paměti.
Částečně je to škoda - celý tento osud a jeho zážitky by vydaly na úžasnou tlustou knihu.
V tomto případě je každý minipříběh odvyprávěn co nejstručněji, bez okolků, s drobně se vyskytujícími opakujícími se fakty.
Ikdyž je zastřen potenciál, každopádně jsem velmi ráda, že se p. Špaček rozhodl tuto knihu vydat a bylo to milé počtení. Závěr byl velmi dojemný a tvoří dokonalou tečku. Díky.

Koškin
14.01.2016 3 z 5

Trochu rozhlasový formát, někdy bez pointy, trochu neuspořádané, trochu sebeobhajující. Čte se nicméně dobře, odhaluje dnes už poněkud pozapomenutá léta a přínos VH české společnosti a státu. Kdyby kniha nepůsobila tak nedotaženě, byla by skvělá, takto je jen průměrná.

Koňadra
30.11.2015 5 z 5

Veľmi príjemné počítaníčko. Ladislav Špaček už na úvod upozorňuje, že nemá ambíciu byť objektívnym hodnotiteľom svojho šéfa. Ale práve autenticita, nonšalancia a prekvapujúci humorný nadhľad robia knižku milou, príjemnou a nenáročnom spoločníčkou. Určite stojí za prečítanie.

Kapis
14.10.2015

Tak vidím, jak si tu všichni vrní spokojeně, tady názor p. Profesora Dolečka, který tu růžovou mlhu, co tu kolektivně zaslepuje, trochu protrhává:

LejcaS
14.10.2015 5 z 5

Pohled do života člověka milujícího národem, člověka jenž dokázal naši malou zemi dostat do podvědomí celého světa, respektovaného v očích cizích státníků i obyčejných lidí. Autor zde krátce a vtipně popisuje také zážitky ze zahraničních cest, kde se dozvíme mnohé o zvyklostech a rituálech různých národů a jak se s nimi vypořádal malý velký český človíček, mnohdy po svém, vždy ale s grácií.

Rade
29.07.2015 5 z 5

Vtipné, chytré, napsáno s noblesou....

mozkit
29.12.2014 5 z 5

Jednoduche a zabavne cteni. Pekne popsane (casto vtipne) jednotlive prihody a urcite situace, ktere spolu zazili. Casto i na preskacku co se tyce casove osy, ale vubec to nicemu nevadi. Nektere situace velmi zajimave. Za me dobry :)

Kateřina1011
01.12.2014 5 z 5

Knížka přesně splnila má očekávání. Nechtěla jsem číst životopis, ale spíš něčí vzpomínky na tohoto nenápadného a ve všech směrech výjimečného člověka. A pan Špaček má o čem vyprávět. Pan prezident byl osobnost, kterou nám právem záviděl svět. Není divu. V tomto jediném člověku se potkala hluboká moudrost, smysl pro pravdu, srdečnost a přitom nepřehlédnutelná skromnost, pokora a nádherná lidskost. Kéž by naše země měla víc osobností, kteří si zaslouží úctu a lásku, tak jako tento Pan Prezident.
Hodně mě mrzí, že už není mezi námi. A když dnes slyším, jak se někteří politici snaží jeho jméno pošpinit, říkám si, kde berou tu drzost... vždyť mu morálně ani lidsky nesahají po kotníky.

baterka.gs
27.08.2014 5 z 5

Špačkovo vyprávění bylo báječné, často velmi úsměvné. Jsem moc ráda, že udělal výběr nejlepších historek a pasáží ze života na hradě s prezidentem. Takové lidské historky by měly býti vydávány častěji, škoda, že musel Havel umřít, aby mohla být napsána tak pěkná kniha.

sten
25.08.2014 3 z 5

Od knihy jsem očekával spíše rozbor Havlova prezidentství než úsměvné historky. V tomto ohledu jsem byl zklamán - nejzajímavější kapitolou pro mne zůstává přepis jeho Harvardského projevu. Kniha neposlouží ani jako vhled do Havlova myšlení nebo úvah před významnými rozhodnutími, na to jsou jednotlivé kapitoly příliš krátké a nesouvislé.

Celek tak zůstává jen malým střípkem v mozaice, který očima jednoho z nejbližších spolupracovníků ukazuje velikost pana Václava Havla a posiluje obecné povědomí o tom kolik toho pro naši zemi vykonal.

Na významnější dílo si ale musíme počkat.

krejcovka76
07.04.2014 5 z 5

Co říct - jedna z knížek u kterých mi bylo líto, že je konec. Laskavá knížka, která pohladí duši a "nakopne" lepší pohled na svět. Je úsměvné sledovat všechny ty příběhy popsané do detailů, jemné postřehy a hlavně osobnost Václava Havla. Klobouk dolů před tímto "malým velkým" mužem, který pro nás ve světě mnoho udělal a jen se modlit, abychom si ten obraz uchovali, co nejdéle a aby nám ho nějaký "pantáta" nezkazil. Každopádně doporučuji - moc a moc :-)

niknikita
05.02.2014 5 z 5

Chtěla bych se připojit k těm, pro které je tato kniha krásnou vzpomínku na Pana Prezidenta.
Děkuji za ni.

whitelilith
12.08.2013 4 z 5

Uznávám, že až takové nadšení jako předchozí čtenáři nesdílím.
Pro mě to bylo "záchodové čtení". Krátké nenavazující kapitoly, člověk nemusí přemýšlet nad dějem, vzpomínky postupně plynou a vtipně podané historky často pobaví.
Na konci knihy mi zůstal trpký pocit z toho, že Ladislav Špaček často hodnotil V. Havla jako nesvéprávné dítě, které je třeba hlídat. Věřím tomu, že to tak i bylo. Ale mám dojem, že se tomu dalo vyhnout a kniha by měla větší gracii.

Belatris
21.07.2013 5 z 5

Kniha vzpomínek na osobnost Václava Havla mi dala přesně to, co slibovala. Bez nějaké vnucené životopisné struktury prostě za sebou následují vesměs krátké epizody ze společné cesty Ladislava Špačka a prezidenta. Většinou se vzpomínky nesou v lehkém duchu, ale často prosvítá i kritický nádech, jehož terčem nejsou jen naši politici, ale i sám Václav Havel (slepé kultění v knize nečekejte).
Kniha potěší všechny, kteří chtějí nakouknout do zákulisí "prezidentování", žasnout nad některými zvyky ve světě nebo se obyčejně pobavit nad čtivým textem.
Na závěr musím pochválit titulní fotografii, na níž VH a LŠ cosi spiklenecky probírají. Pokaždé jsem tu fotku koutkem oka zahlédla na svém nočním stolku, dostala jsem chuť strčit mezi ně hlavu a poslouchat.

liskarysava
19.06.2013 5 z 5

Díky za tuto vzpomínku na úžasného člověka.

OldaB
17.04.2013 5 z 5

Výborně jsem se bavil. Vtipné, výstižné, nutí k zamyšlení.

kniholka
16.03.2013 5 z 5

Lidsky a čtivě napsaná výpověď o životě po boku Václava Havla. Zodpoví mnohé otázky a navíc pobaví.

dangerita
25.02.2013 5 z 5

Velice příjemné čtení, nenáročné, ale zajímavé, humorné, ale přesto důstojné. Vřele doporučuji, kniha je čtivá a jen těžko jsem ji odkládala. Umím si představit, že se k ní jednou ráda vrátím a přečtu si ji znovu.

Mountainer
05.02.2013 5 z 5

Krásná a především velice lidská vzpomínka na Václava Havla. Pan Špaček ho ve svých vzpomínkách na léta na Hradě a cesty po vlasti i cizině ukazuje především jako člověka. Kniha je psaná s lehkostí a elegancí v krátkých kapitolách. Rozhodně se nejedná o nějaké slepé zbožťování osobnosti, ani o nudný životopis. Právě naopak, mnohokrát jsem se od srdce zasmál. Po jejím přečtení snad také leckdo pochopí, že státní návštěvy nejsou turistickými cestami a že zastávat úřad prezidenta republiky rozhodně není nic jednoduchého. Všechna čest Václavu Havlovi za těch mnoho let ve funkci a za vše dobré, co pro nás udělal, i panu Špačkovi za opravdu sympatickou knížku.