Miláček

Miláček https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/1612/bmid_milacek-cWd-1612.jpg 4 1465 180

Georges Duroy je bývalý důstojník, který žije, jak se říká z ruky do huby. Vše se ale začne obracet k lepšímu, když potká svého starého přítele Forestiera, který mu zařídí místo novináře v La vie Francaise. S Georgesovým vzestupem přichází i úspěch u žen, které mu říkají Miláček...

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Odeon

Bel-Ami , 1885

TaJeMa
19.03.2024 5 z 5

Ta kniha má vše, co postrádám dnes u současných autorů, až na výjimky. Velice čtivé, krásně popsané postavy a zvláště bezcharakterní hlavní hrdina. Mohu jen doporučit.

MarcoPolo936
20.02.2024 5 z 5

První kniha od autora, chvilku jsem ji odkládal a teď jsem ji přečetl za dvě odpoledne. Jak Georges Duroy ke štěstí a bohatství přišel...a jak jsem postupně hlavnímu hrdinovi nemohl přijít na jméno, tak jsem se na konci knihy zasmál a řekl si "Takhle to vlastně v životě chodí často. Jen musíte být darebák." Velice dobře napsáno.

Robin86
21.09.2023 5 z 5

(SPOILER) Celou dobu jsem čekal, kdy přijde pozvolný pád Duroye na absolutní dno, asi proto, ze jsem predtim četl Zabijaka od Zoly a tak jsem byl totálně nakažený tím nejdrsnejsim naturalismem, ale ono se to nestalo :) Duroy to zvladnul až na absolutní vrchol a Ja mu fandil..ke konci jsem si sice rikal, jaký je to zmetek, ale stejně tak na me zapůsobila jeho vášeň, odhodlání a tah na branku :) Když se kniha vydala, tak se ptali Maupassanta kdo to vlastně je ten Georges Duroy..a on rikal s úsměvem na rtech “no to jsem přece ja, ja jsem milacek :) “ Notak už se nedivím tomu syfilisu..

janadibelkova
01.09.2023 3 z 5

Jedna z příjemných klasik, která se hodí do povinné školní četby, kde si potvrdíte, že povaha lidí se až tak nemění. Každá doba má své prospěcháře, kteří se prostě se svojí křivou povahou umí dostat až na vrchol.

Daduna
13.08.2023 5 z 5

Kniha se mi líbila, mám ráda starší knihy. Určitě si od autora ještě něco přečtu.

keselylenka
29.07.2023 5 z 5

Opět skvělá klasika, ve které i dnes je stále mnoho aktuálního. Úžasný je taky překlad, četla jsem vydání z roku 2022 od Odeonu.

Ann.e
21.07.2023 5 z 5

Geniální dílo popisující vzestup amorální člověka - jenže na vině toho všeho není jenom Georges Duroy, ale i jeho milenky a tak nějak i francouzská společnost, protože nikdo není schopen odhalit, co je Duroy zač.
Obrovské plus za skvělé vykreslení tehdejší francouzské společnosti.

Beáta753
24.04.2023 3 z 5

Kniha už je zajímavá tím, že hlavní hrdina je negativní postava. Alespoň pro mne. Z nadhledem využil všech svých možností a bez emocí si prošlapával cestu ke svému blahodárnému postavení. Co za sebou za zkázu zanechal ho vůbec nezajímalo ani nedojímalo. Kniha byla velmi čtivá a hezky napsaná

Lucie Pfeifer.
31.01.2023 4 z 5

Příběh samolibého muže, který by pro své dobro šel i přes mrtvoly. Jeho prospěchářský, zkažený charakter se všem postavám v knize zarýval hluboko pod kůži, zanechával v žilách jed a postupně hnil. Přirovnala bych ho ke droze. Soužití s ním se zpočátku zdá jako dobrý nápad, ale na samotném konci zjistíte, že vám vlastně mnohem více vzal, než dal.

Všechny ty ženy, které s ním přišly do styku, byly v základu silnými osobnostmi. Ale ani ony nedokázaly odolat. S každou otočenou stránkou rostla má averze vůči tomuto sobci, který si ledabyle zahrával s osudy druhých. A to vše pro postavení, peníze a blahobyt. Kromě toho, že je to nadmíru poutavá psychologická hra plná intrik, se v knize objevují také velice zajímavé úvahy o životě a smrti. Slova Norberta de Varenne byla jedna z nejdepresivnějších knižních výpovědí, se kterými jsem se kdy setkala.

Tak moc jsem si přála, aby se všechny ženy, kterým prachsprostě vstoupil do života, chytily na konci za ruce a zakroutily mu krkem. Bohužel v této knize „kdo chce víc, nemá nic“ neplatí.

Alena3029
11.12.2022 3 z 5

(SPOILER) Pro mne krajně nesympatický hlavní hrdina, který se z živořícího úředníčka dostane přes neúspěšného novináře, vedoucího politické rubriky až na pozici šefredaktora. A to všechno díky jeho úspěchu u žen, kterého zneužívá pro svůj společenský postup a neštítí se ničeho. Poprvé jsem četla na gymplu (před opravdu mnoha lety ;) …) a tenkrát mne zaujaly hlavně Miláčkovy svádivé scény, měla jsem to v paměti jako “lechtivý” román, aniž by mi utkvěly jakékoliv detaily. Nyní je mi hlavně líto, že i v těch krásných dobách plných romantiky existovali stejní parchanti, jako dnes, kteří jdou pro svůj prospěch přes mrtvoly ;)))

Michal___
26.09.2022 4 z 5

Ľuďom ako Duroy patrí svet. Ten ich "drive" po príležitostiach a schopnosť vybŕdnuť z každej nepríjemnosti je niečo, čo sa asi nedá naučiť.
Maupassant veľmi pútavo zachytil proces premeny nesmelého mládenca, potulujúceho sa bulvárom a rátajúceho každú mincu, na sebavedomého novinára, ktorý nepociťuje žiadne škrupule vo vzťahu k druhým.
Dej napreduje rýchlo, keďže sa veľmi málo zaťažuje opismi okolia a našťastie nepadá do lacnej zmyselnosti.
Miláčik parížskych salónov nakoniec dosahuje, čo si zaumienil a nik mu po prstoch neklepne. Spravodlivosť opäť ostáva bezzubá, tak to chodí v našom svete.
Sám som ho vo svojom srdci nedokázal odsúdiť. Ľutoval som ho. Ochutnal z kalicha moci a slávy a neustál to.
Po odložení knihy mi napadlo, čo z Miláčika je vo mne. Nešliapem aj ja po nejakej ľudskej bytosti, keď ide o moju prestíž?

Marekh
20.09.2022 5 z 5

O tomto románu jsem uvažoval několik let a konečně jsem se pustil do četby. Byla to dobrá volba. Od autora jsem již v minulosti četl několik knih, které se mi líbily.

Román má 2 části, děj je umístěn do Paříže koncem 70. let 19. století. Román má rysy naturalismu. Autor popsal detailně novinářské, finanční a politické prostředí.

Hlavní postavou románu je GEORGES DUROY, který touží dostat se do vyšší společnosti, mít dobré postavení ve společnosti a mít hromadu peněz. A k tomu využívá žen, které podléhají jeho šarmu. Ženy mu důvěřují a jsou naivní. Georges Duroy je bezohledný, nepříliš schopný, ale cílevědomý. Má sice hodně negativních vlastností, ale v závěru se mi líbilo jedno rozhodnutí, které učinil.

Jak dopadne náš hrdina? Podaří se mu lstí a vypočítavostí dosáhnout svého cíle? To už se dočtete v tomto románu.

Kniha je nadčasová, popisující morální úpadek člověka. Kniha je čtivá a celkově se mi líbila. Politika mě úplně nebavila, ale je součástí příběhu.

Citáty:

Život je hora. Dokud na ni stoupáme, díváme se na vrchol a cítíme se šťastně, jakmile však dosáhneme vrcholu, vidíme rázem sklon a konec, kterým je smrt. Nahoru se jde pomalu, ale dolů to jde velice rychle. Ve vašem věku je člověk samý smích. Má plno nadějí, které se vlastně nikdy nenaplní. V mém věku se nečeká už na nic, leda na smrt.

Dočkej času, jako husa klasu.

Kdo chce kam, pomozme mu tam.

Hakate
04.09.2022 2 z 5

Bohužel půjdu proti proudu, kniha mě nezaujala, nebavila.

Oponn
11.06.2022

Hvězdičky neuděluji, kdo chce hodnocení, nechť čte dál.

Miláček je dokonalou ukázkou šosácké společnosti v Paříži 19. století. Příběh sleduje na první pohled sebejistého Georgese Duroye, bývalého vojáka, nyní zaměstnance dráhy, který do Paříže přichází s vidinou snadného a rychlého úspěchu. Pod maskou budoucího miláčka se však skrývá muž nejistý si sám sebou při jednání s ženami i muži vyšší společnosti, přesto že se snažící tvářit sebejistě. S každým dalším úspěchem, kterého dosahuje především s pomocí ženských aktérek a díky svému šarmu, postupně přebíjí tuto svou vlastnost vlastnostmi pochybnějšího charakteru.

Duroy se postupně mění v pokryteckého, cynického a sebejistého floutka, který zneužívá pařížskou smetánkou bez mrknutí oka, když z toho kápne svedení ženy nebo alespoň pár franků, nejlépe obojí najednou a hlavně se Miláček snaží o posun výše na společenském žebříčku. Všemi okolo opovrhuje, i když se snaží jim zalíbit a stát se jedním z nich. I přes přehnaný Doroyův chtíč a pokrytectví mi byl svým způsobem sympatický cílevědomostí, nabytým sebevědomím a bezskrupulózním jednáním.

Z hlediska literárního stojí za povšimnutí zvláštní Maupassantova práce s vypravěčem. Po většinu knihy jde o klasického erformového homodiegetického vypravěče. Zvláštní však je občasný skok heterodeiktické formě, která užívaný plurál, kdy nás jako čtenáře zahrnuje do textu stylem "...jak jsme zvyklí... / ...děláme všichni..." apod. Zajímal by mě pohled nějakého naratologa, zda to udělal autor záměrně, aby si čtenáři uvědomili, že Miláček je i o nich...

Jediná malá výtka - milostné scény jsou z dnešního pohledu něco mezi úsměvnými a směšnými...

konicekbily
09.05.2022 5 z 5

Poprvé v mládí a nyní po padesáti letech jsem přečetl a ocenil autorovo nádherné vyobrazení francouzské společnosti devatenáctého století. Krásně popsané vztahy mezi hlavními postavami dají vyniknout hlavní záporné postavě, plné bezcharakternosti, podlosti, touhy po moci, chamtivosti, a až nezdravé touze po moci a po majetku! A klidně se dá dílo aplikovat do současné doby - je stále aktuální.

JankoStirbey
08.04.2022 5 z 5

Autor je majstrom svojho remesla. Čítal som len málo kníh, ktoré sa mi skutočne páčili, no táto je jednou z mála, ku ktorej čítaniu som sa vracal so skutočným nadšením, ak nie prvá. Kniha ma pohltila prakticky okamžite a po prvých, snáď troch, stranách som vedel, že svoj výber nebudem ľutovať. Samotnú tému autor v knihe zachytil bravúrne.

martin2819
21.01.2022 5 z 5

Neskutečné, nečekal jsem to a moc se mi to líbilo

Phyl
11.01.2022 5 z 5

Na dobročinné účely se vybralo tři tisíce zlaťáků. Po zaplacení výloh za párty, propagující velkolepost hostitele a jeho dobré úmysly, zbylo na sirotky 230 zlaťáků. Život v kostce.

Jrsnbl
25.12.2021 4 z 5

Pařížská smetánka 19. století. Miláček je naprosto dokonalým ztělesněním intrik, kariérismu a moci. Pokud máte zájem o francouzský realismus, tohle dílo by vám mohlo dobře posloužit jako taková vstupenka. Rozhodně doporučuji!

jes09
16.11.2021 5 z 5

Krásné dílo a velmi čtivé. Velmi se mi líbilo autorovo popisování dějů a osob. Samotná podstata příběhu je aktuální i dnes!