s.macuska s.macuska komentáře u knih

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Druhá světová válka je nevyčerpatelné téma a dá se ztvárnit z mnoha úhlů pohledu. A tenhle je neotřelý, citlivý, dojemný. Nemám výhrad.

15.02.2022 5 z 5

Moje Pacifická hřebenovka Moje Pacifická hřebenovka Monika Benešová

Mám pocity, že jsem udělala dobrý skutek tím, že jsem vyslechla Moniky příběh. Pomyslně ji poplácávám po zádech. Je fakt dobrá, že překonala všechny nesnáze i sebe a Hřebenovku došla. Motivační příběh vhodný pro někoho, kdo lamentuje nad svým osudem, či se odhodlává k životní změně.

Ale literárně? Ubohé. A o Hřebenovce samotné?Téměř nic neříkající...

04.04.2020 2 z 5

Zatím dobrý Zatím dobrý Jan Novák

Nebyla jsem obdivovatelkou bratří Mašínů před přečtením, a nejsem ani po přečtení. To ovšem pro tuhle knížku nehraje žádnou roli. Přestože se z mého pohledu jedná především o dokumentární dílo, byla jsem napjatá od začátku až do konce. Jako nosnou hodnotu díla vidím nejen příběhy vojáků do války, ale především barvitě vykreslenou dobu, na kterou by se nemělo zapomínat!

18.02.2020 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Přemýšlím, co bych k téhle knížce měla napsat a nějak nemám nic lepšího, než jen jediné slovo: ROZTOMILÉ! :)

24.10.2019 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Ač zrovna sci-fi neholduju, tenhle příběh mě vážně dostal... Všechno je tak dokonale promyšlené, že skoro věříte, že to tak někdy vážně bylo. Pak se racionálně zamyslíte a přijde vám neuvěřitelné, jak se ledacos naplnilo... Můžu jen doporučit!

31.07.2011 4 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Poutavě napsané. To ano. Ale vůbec bych to nehodnotila jako dobrou knihu. Začátek nebyl špatný, vyprávění babičky bylo strhující a ten zbytek mi přišel až trapný. Předvídatelný děj a patetické scény. Myslela jsem, že ženy po milostné noci si oblékají mužovu košili pouze v laciných romantických komediích...

02.03.2023 3 z 5

Tahle knížka se sice asi nestane literárním skvostem, o kterém se bude učit na hodinách češtiny, přesto by se takovéhle čtivo mělo víc dostat do povědomí. Před pár dny jsem dočetla Dostojevského, což bylo asi 650 stran přemáhání, a proto jsem nesmírně ocenila něco, kvůli čemu jsem dvakrát přejela zastávku. Občas se mi lehce zvedal žaludek, občas mě to dojímalo a hlavně se nešlo odtrhnout.
Díky za to, co Lékaři bez hranic dělají, a za to, že o tom píší!

09.10.2019 5 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Já nejsem fanoušek sci-fi a jeho příbuzných žánrů, ale tahle knížka si mě našla. A jsem ráda. Odnáším si spoustu humorných hlášek a příběhů. A navíc to nové vydání má úžasné ilustrace, které si budu ráda jen tak prohlížet. Tak hlavně nepropadej panice a vezmi si ručník! :)

07.03.2019 4 z 5

Rabínova dcera Rabínova dcera Reva Mann

Skvělý exkurz nejen do židovské kultury. Na jedné straně poutavé kouzlo tradic a rituálů, na druhé absurdní, nepředstavitelný svět, nad kterým jsem se občas musela až pousmát. Čte se hezky, byť mi hlavní postava (tedy autorka sama) úplně nesedla.

05.04.2013 4 z 5

Peníze od Hitlera Peníze od Hitlera Radka Denemarková

Příběh je čtivý, chytlavý, pochmurný, beznadějný - stejně jako nespočet jiných knih, které jsou svědectvím událostí souvisejících s 2.světovou válkou. Styl překypující metaforami a rétorikou, která mi ke starým lidem nějak nesedí, pro mě nedokázal vykresli jedinou postavu, která by byla milá a příjemná, se kterou by mi bylo čtenářsky dobře. Jednoduše mě tato kniha nenadchla.

25.11.2020 3 z 5

Parfém bláznivého tance Parfém bláznivého tance Tom Robbins

Leč nejsem velký fanoušek "fantasy", tahle knížka si mě našla :) Ani chvíli jsem se nenudila a čtení mě přivedlo na spoustu zajímavých myšlenek. Zbožňuju ty legrační přirovnání!

21.09.2018 4 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Už jsem s Harry Holem měla tu čest, tak vím, jak jeho příběhy fungují - co je jen zdání, čeho si všímat, na co dávat pozor, čemu věřit a čemu ne. Tím pádem to pro mě nebylo až taková pecka. Ovšem to nic nemění na tom, že je to výborně napsané, příběh má spád, šmrc a čte se to jedním dechem!

06.03.2013 4 z 5

Deset let s Václavem Havlem Deset let s Václavem Havlem Ladislav Špaček

Knížku jsem přečetla s neustálým úsměvem na tváři a na konci zamáčkla slzu... Pan Špaček píše spontánně, vtipně, decentně,... Moc milé čtení o skvělém panu prezidentovi, který byl také jen člověk!

12.12.2012 5 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Pohltí a nepustí... Příběh poskládaný z pocitů a zdánlivých detailů tak, jako byste ho prožívali sami. "Smrt není opak života. Smrt už je v našem životě skytá". Co dodat?! To se musí přečíst! :) Filmové provedení taky doporučuju. V ději chybí spousta zajímavých a docela podstatných scén, ale dojem z knížky rozhodně nezkazí...

01.08.2011 5 z 5

Pokání Pokání Ian McEwan

Strhující knížka plná pocitů, dojmů a prožitků... Čtenářský zážitek :)

08.04.2011 5 z 5

Narcis a Goldmund Narcis a Goldmund Hermann Hesse

Oceňuji Hesseho čtivost a hloubku zároveň. Jako obvykle. Vyvstává více otázek než odpovědí. Jako obvykle. Cítím se být Narcisem i Goldmundem.

09.11.2020 5 z 5

Mé cesty do hlubin mozku Mé cesty do hlubin mozku Martin Moravec

Hrdý lékař, který má být na co hrdý. Zajímavé téma z oblasti medicíny vystřídají příběhy ze života "obyčejného" člověka.

18.02.2020 3 z 5

Kat a jiné povídky Kat a jiné povídky Pär Lagerkvist

O Päru Lagerkvistovi a jeho díle jsem nevěděla vůbec nic až do té doby, než jsem malou bledě modrou knížku v obalu se zažloutlou výpůjční kartičkou z neznámé knihovny našla v karlínské knihobudce. Líbilo se mi, jak je malá, téměř do kapsy, a mnoho jsem od ní neočekávala. A byla jsem nesmírně překvapena. Zdánlivě jednoduché příběhy ve mně zanechávaly silný dojem a vedly k zamyšlení. Chystám se šířit osvětu o tomto autorovi dál! :)

12.11.2019 5 z 5

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Mně se to prostě líbilo. Líbí se mi každá knížka, která vede k zamyšlení a poznamenám si z ní nejeden zajímavý citát. Sice se věnuje otřelému tématu mezilidských vztahů, ale neotřelým způsobem. Navíc je zasazeno do doby, kterou jsem sice osobně nezažila, ale i v dnešním světě stále ještě silně rezonuje.

06.12.2018 5 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Veselé, ale především smutné. Nechala jsem se úplně pohltit tímhle příběhem plným kontrastů a porovnáním světa dvou sociálních vrstev a vztahů, které je provázejí, odlišných povah i světa zdravých a těch handicapovaných. Přivádí k zamyšlení nad životem a nad tím, jak ho prožít. "Prostě žij."

16.11.2014 4 z 5