Africká zima - V Jižním Súdánu s Lékaři bez hranic

Toto je autentická zpověď z Jižního Súdánu, nejmladšího státu světa, jehož území už celá desetiletí sužují ozbrojené konflikty. Na začátku roku 2017, kdy zemi navíc zasáhla vlna kritického nedostatku potravin, se do míst, kde se až příliš daří infekčním a tropickým nemocem, vydal na misi Lékařů bez hranic chirurg Tomáš Šebek. Po zkušenostech s úrazovou chirurgií z kolébky vúdú na Haiti a válečnou medicínou v severním Afghánistánu se spolu s kolegy ocitl v prostředí, kde má tradiční léčitel a jeho alternativní přístup k pacientovi daleko větší respekt než lékař vzdělaný na Západě. Proti fixaci zlomenin papírem anebo poléváním vařící vodou může reputaci chirurgického týmu v očích místních pozvednout snad jen tím, že v absolutní pustině obklopující nemocnici v Agoku provede první operaci mozku dospívajícího Jihosúdánce. Zápisky Tomáše Šebka, doprovázené strhujícími fotografiemi, představují jedinečný pohled na místa, o nichž se z médií nedozvíte....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/353029/africka-zima-SSM-353029.jpg 4.5182
Literatura česká, Biografie a memoáry, Cestopisy a místopisy
Vydáno:, Paseka

LenkaV.1

Už je to skoro v hodnocení nuda - ale je to prostě tak - i tahle knížka stojí za přečtení. I když už není tak "syrová", jako Mise Haiti.

Leniik33

Ačkoliv pan Šebek o sobě tvrdí, že není spisovatel, knížku jsem přečetla jedním dechem. Lékaři bez hranic a celkově lékaři mají můj obdiv. Co musí snáše (nedostatek spánku, komplikované případy, protivné pacienty) a nehledě na tu zodpovědnost. Hlavně by si to měli přečíst lidé, kteří neustále nadávají na naše zdravotnictví...

marara
29.12.2018

Kniha rozhodně stojí za přečtení. Od Tomáše Šebka jsem četla už Misi Afganistán, a ta se mi líbila ještě více. Ve srovnání s Afghánistánem vypadala práce Lékařů bez hranic daleko klidněji, což asi ve skutečnosti nebyla. Trochi v knize chyběla nějaká příběhová linka, nějaký pacient, kterého bychom déle sledovali, a také více přemýšlení o tom, co autor zažívá. Na druhou stranu jasným kladem je přiblížení práce Lékařů bez hranic a i dalších pomáhajících organizací. Je třeba nám Evropanům připomínat, že všude na světě se lidem nežije tak dobře jako nám a že bychom se o svůj materiální dostatek, vzdělanost a informace měli dělit. A krásná je i věta:"Svůj talent pro vedení světských záležitostí obohacuji o poznání, co je skutečnou lidskou potřebou a že lze být absolutně šťastný za dolar denně s budoucností, která nepřesahuje ani minutu od okamžiku "teď".

Vakalik
25.12.2018

Výborná kniha, která přibližuje práci lékařů bez hranic. Opravdu to není žádná dovolená. Lékaři riskují své zdraví a životy, aby pomáhali tam, kde je to potřeba. Kniha se mi líbila. Autor sice píše, že oproti prvnímu dílu upustil od sprostých výrazů, jelikož to některé mohlo šokovat, ale pro mě je to spíš škoda. Není nad to si poslechnout autentickou zpověď, klidně I včetně nějakého peprnějšího slova. Palec nahoru za fotky.

Arsi007
25.12.2018

Obsah v mnohém předčí formu. Neseděly mi první odstavce kapitol, které byly vlastně jejich závěrem. Vzhledem k délce kapitol samotných to postrádalo smysl a bylo to spíše zmatené. Každopádně autor je doktor a ne spisovatel. Proto to neberu jako nějakou velikou chybu nebo nedostatek. Obsah byl skvělý, to, co lékaři bez hranic prožívají na misích a jakému psychickému i fyzickému tlaku jsou vystaveni autor podle mého vystihl opravdu dobře.

pejty
25.12.2018

Tak tato kniha byla pro mě velkým zklamáním a zároveň mě velmi zaujala. Bohužel mi nesedl styl jakým autor psal. Autor přeskakoval neustále mezi časy, a já se ze začátku knihy v každé kapitole neustále ztrácel a kniha mi proto ze začátku nedávala smysl. Když už jsem si pak zvykl, tak to pro mě už pak bylo velmi zajímavé čtení.

Rozhodně obdivuju to, co autor a ostatní dobrovolníci nejen z řad lékařů bez hranic dělají jsem rád, že jsem si o tom mohl něco přečíst a to právě z pohledu člověka, který to zažil.

petranecka

Přečteno jedním dechem

Ester71
01.12.2018

Mám ráda knihy - reportáže, a ty z lékařského prostředí jsou pro mě top. Líbí se mi autorův smysl pro humor, jeho sebereflexe a lidskost...
Pěkné počtení.

teeyinka
30.11.2018

Skvělé, čtivé a hlavně zajímavé přiblížení práce Lékařů bez hranic. Všichni tito lidé mají můj velký obdiv! Na autorův styl jsem si musela prvních pár stránek zvykat, ale pak jsem knihu přečetla jedním dechem.

katy238
22.11.2018

Vyprávění a myšlenky lékaře na misi v Jižním Súdánu není běžným čtením. Autorův styl psaní také nenajdetev každé knize. Obojí dohromady tvoří výtečný koktejl, kterého si každý den rádi loknete a po jehož dopití zažijete mírný absťák. A to je dobře. Tomáš Šebek je totiž návykový a jak jeho zápisky jednou okusite, rádi se vracíte. Díky za to, Tome. A za všechno, co děláš.

Kobinka
22.11.2018

četla jsem knihu jedním dechem

esfinge
11.11.2018

Plný počet už jenom za obdiv Lékařů bez hranic. Kniha se mi četla výborně.

bee88maja
06.11.2018

Existuje něco silnějšího? Než svědectví podobného ražení? Škoda jen, že široká veřejnost se k těmto faktům bude vždy stavět zády. A ty, co podobné organizace podporují, považuje ta samá společnost za blázny. Tenhle vhled s humorem sobě vlastním mě bavil do poslední stránky...a souhlasím, vzdělání je cesta...jediná rozumná cesta, ale v tomhle světě vládne nerozum, tak co bychom chtěli?

m_friedlova
29.10.2018

Má první kniha od Tomáše Šebka. Pár kapitol mi trvalo, než jsem se sžila se stylem jeho zápisků (strohé, jednoduché, občas bych potřebovala významový slovník). Následně jsem hltala jednu kapitolku za druhou. Pěkná kniha o ne zrovna pozitivní africké realitě, o které se nám ani nezdá (žijeme si své životy bohaté na vše a stěžujeme si, jak nejsme spokojeni).

Stoklaska
19.10.2018

Při čtení knihy si člověk uvědomí, jak se u nás máme dobře. Medicína v Africe je fakt drsná disciplína!

Petra186
17.10.2018

Obdivuji a fandím těmto odvážným lidem, kteří pomáhají ! Čtení pohodové, jak Tomáš píše, není spisovatel. Skvělá kniha.

lancelot
14.10.2018

Velký obdiv a respekt. Pěkně napsané a rozhodně jsem se u čtení nenudil.

Katka2382
01.10.2018

Skvělá a čtivá kniha.Obdivuji všechny lidi na misích,musí to být velký zápřah.

makacek
25.09.2018

Vtipné podána realita všedních dní v Súdánu. U nás nepředstavitelné a tam normální. Výborně se to četlo.

Elis.n
22.09.2018

Zápisky z mise Lékařů bez hranic v Súdánu píše Tomáš Šebek malinko jinak než misi v Afghánistánu. Jak jsem se na konci knihy dozvěděla proč. Snažil se polepšit a na přání čtenářů už není tak vulgární (ač by rád). Mně osobně se líbily oba styly, možná je to i příjemná změna. Navíc přidal více takových těch světských zážitků, jako je jednání s kolegy nebo prostě život lidí v Súdánu, ač je to spíše jen malé okénko. Není se čemu divit, nebyl tam na dovolené.
Všichni lidé, co někde/někomu pomáhají, mají můj obdiv. Alespoň mi pořád zůstává naděje, že ne všechny pohltila nenávist a hlavně strach.

Petruš999
22.09.2018

Chvíli mi trvalo, než jsem si zvykla na styl psaní. Krátké úsporné kapitoly nabité událostmi, rychlé přecházení z tématu na téma, ale to vše přebíjí pravdivost, upřímnost a síla osobnosti autora. Jsem ráda, že jsem se k knize dostala díky čtenářské výzvě a Lékaři bez hranic mají můj bezmezný obdiv, zvlášť Tomáš Šebek.

simona5r
25.08.2018

Někteří lidé musí mít den delší než 24 hodin, a to přesně platí pro Tomáše Šebka. Velký borec před kterým smekám. Nejen že odjel na velmi náročnou misi, kterou si ani nedovedu představit (možná tím víc, že jsem sama lékař), ale ještě se nám ji snaží přiblížit pomocí svých každodennách zápisků. Kniha je napsaná velmi čtivě a rozhodně stojí za přečtení.

Adell-ka
08.08.2018

Jak sám Tomáš Šebek o sobě říká, není spisovatel, takže to není vyloženě literární dílo, nicméně jeho zápisky podávají výstižný obrázek o tom, jak mise Lékařů bez hranic vypadají. Musím říct, že autor je mi jako člověk neskutečně sympatický a má můj obdiv nejen pro to, co dělá, ale také pro jeho názory a motivy, že kterých to dělá. Líbí se mi jeho nadhled a humor. Je to opravdu skvělý člověk na svém místě. Víc takových lidí!!

vekune
24.07.2018

Těšila jsem se! Viděla jsem s autorem rozhovor v Hyde parku civilizace. Ale kniha mě zklamala, téma je zajímavé, neokoukané, ale dalo se z toho vytřískat mnohem víc! Autor fakt psát neumí, čímž nezpochybňuji jeho ostatní kvality, má můj velký respekt. Ale psát by asi neměl. Neoslovilo mě to a o Jižním Súdanu mi toho moc neřeklo.

elenai
16.07.2018

Díky Tomáši Šebkovi jsem mohla nahlédnout do prostředí Lékařů bez hranic a na rovinu sděluji, že já bych to nedala. To, co tihle lidé dokazují den co den, je ukázka superhrdinství v reálném životě. Nesmírně si jich za to vážím a kvůli nim se snažím být lepším člověkem. Co se týče zpracování, malinko jsem se v některých místech ztrácela, ale to mi bylo úplně jedno. Byla to totiž neskutečná jízda!

ivzu77
30.06.2018

Tomáši děkuji za to, že jsem získala trochu přehled o tom, co a čím na svých misích procházíte. Jste BORCI.

Verkavcelka
10.06.2018

Lékaři bez hranic mají můj obdiv. Co prožívají, v jakých podmínkách pracuji. Moje první kniha tohoto žánru.

evask
09.06.2018

Výborný lékař, odvážný, obětavý. Přiblížil nám práci Lékařů bez hranic.

Jolina
20.05.2018

Skvělé vykreslená práce v ne zrovna jednoduchých podmínkách. Člověk si neumí představit, co všechno tato práce obnáší, že nejde jen o léčení, ale často o psychologickou práci (a třeba i sám na sobě). Někdy mi trochu vadila kompozice, když na začátku kapitolu je příběh naznačen a postupně se k němu autor skrz danou kapitolu dostává...

Tyrkysová
19.05.2018

Africká zima je psána formou deníkových zápisků, popisujících každodenní běh nemocnice Lékařů bez hranic, které jsou ponechány v částečně „neučesané“ formě. Autor tak občas přeskakuje od jednoho tématu k druhému, aby se vzápětí opět vrátil k tomu prvnímu :)
Pokud jste ještě nic od Tomáše Šebka nečetli či neviděli (doporučuji například rozhovor v Hyde Park Civilizace), vřele to doporučuji. Je to bezesporu velmi chytrý, pokorný a skromný člověk, který rozhodně ve své knize nijak nekomentuje svou odhodlanost a pracovitost, ale naopak vyzdvihuje práci svých spolupracovníků. A i složité situace, na nichž by se mohl "ukázat", stejně jako vážná témata, podá spíše s vtipem sobě vlastním :)

Lékaři bez hranic Súdán Afrika

Tomáš Šebek