Africká zima - V Jižním Súdánu s Lékaři bez hranic

Africká zima - V Jižním Súdánu s Lékaři bez hranic

Toto je autentická zpověď z Jižního Súdánu, nejmladšího státu světa, jehož území už celá desetiletí sužují ozbrojené konflikty. Na začátku roku 2017, kdy zemi navíc zasáhla vlna kritického nedostatku potravin, se do míst, kde se až příliš daří infekčním a tropickým nemocem, vydal na misi Lékařů bez hranic chirurg Tomáš Šebek. Po zkušenostech s úrazovou chirurgií z kolébky vúdú na Haiti a válečnou medicínou v severním Afghánistánu se spolu s kolegy ocitl v prostředí, kde má tradiční léčitel a jeho alternativní přístup k pacientovi daleko větší respekt než lékař vzdělaný na Západě. Proti fixaci zlomenin papírem anebo poléváním vařící vodou může reputaci chirurgického týmu v očích místních pozvednout snad jen tím, že v absolutní pustině obklopující nemocnici v Agoku provede první operaci mozku dospívajícího Jihosúdánce. Zápisky Tomáše Šebka, doprovázené strhujícími fotografiemi, představují jedinečný pohled na místa, o nichž se z médií nedozvíte....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/353029/africka-zima-SSM-353029.jpg 4.6120
Literatura česká, Biografie a memoáry, Cestopisy a místopisy
Vydáno:, Paseka

Adell-ka

Jak sám Tomáš Šebek o sobě říká, není spisovatel, takže to není vyloženě literární dílo, nicméně jeho zápisky podávají výstižný obrázek o tom, jak mise Lékařů bez hranic vypadají. Musím říct, že autor je mi jako člověk neskutečně sympatický a má můj obdiv nejen pro to, co dělá, ale také pro jeho názory a motivy, že kterých to dělá. Líbí se mi jeho nadhled a humor. Je to opravdu skvělý člověk na svém místě. Víc takových lidí!!

vekune

Těšila jsem se! Viděla jsem s autorem rozhovor v Hyde parku civilizace. Ale kniha mě zklamala, téma je zajímavé, neokoukané, ale dalo se z toho vytřískat mnohem víc! Autor fakt psát neumí, čímž nezpochybňuji jeho ostatní kvality, má můj velký respekt. Ale psát by asi neměl. Neoslovilo mě to a o Jižním Súdanu mi toho moc neřeklo.

elenai

Díky Tomáši Šebkovi jsem mohla nahlédnout do prostředí Lékařů bez hranic a na rovinu sděluji, že já bych to nedala. To, co tihle lidé dokazují den co den, je ukázka superhrdinství v reálném životě. Nesmírně si jich za to vážím a kvůli nim se snažím být lepším člověkem. Co se týče zpracování, malinko jsem se v některých místech ztrácela, ale to mi bylo úplně jedno. Byla to totiž neskutečná jízda!

ivzu77

Tomáši děkuji za to, že jsem získala trochu přehled o tom, co a čím na svých misích procházíte. Jste BORCI.

Verkavcelka

Lékaři bez hranic mají můj obdiv. Co prožívají, v jakých podmínkách pracuji. Moje první kniha tohoto žánru.

evask

Výborný lékař, odvážný, obětavý. Přiblížil nám práci Lékařů bez hranic.

Jolina

Skvělé vykreslená práce v ne zrovna jednoduchých podmínkách. Člověk si neumí představit, co všechno tato práce obnáší, že nejde jen o léčení, ale často o psychologickou práci (a třeba i sám na sobě). Někdy mi trochu vadila kompozice, když na začátku kapitolu je příběh naznačen a postupně se k němu autor skrz danou kapitolu dostává...

Tyrkysová

Africká zima je psána formou deníkových zápisků, popisujících každodenní běh nemocnice Lékařů bez hranic, které jsou ponechány v částečně „neučesané“ formě. Autor tak občas přeskakuje od jednoho tématu k druhému, aby se vzápětí opět vrátil k tomu prvnímu :)
Pokud jste ještě nic od Tomáše Šebka nečetli či neviděli (doporučuji například rozhovor v Hyde Park Civilizace), vřele to doporučuji. Je to bezesporu velmi chytrý, pokorný a skromný člověk, který rozhodně ve své knize nijak nekomentuje svou odhodlanost a pracovitost, ale naopak vyzdvihuje práci svých spolupracovníků. A i složité situace, na nichž by se mohl "ukázat", stejně jako vážná témata, podá spíše s vtipem sobě vlastním :)

Anie94

Knihu Tomáše Šebka jsem objevila díky čtenářské výzvě. A byl to dobrý objev. Sice bych si představovala trošku jiný styl, ale jak Tomáš říká v závěru: jeho úkolem je zapisovat to, co se skutečně na misích děje. Podle mě si u nás ani neumíme představit v jakých podmínkách tam lidé žijí a jak je práce lékařů jako je Tomáš důležitá a přínosná, ale na druhou stranu asi i hodně náročná. Určitě sáhnu i po dalších knížkách :)

daja51

Moje první kniha o Lékařích bez hranic. Opravdu skvělé čtení - těšila jsem se na každou další stránku. Smekám před všemi, co se věnují této práci.

4xbabča

Moc zajímavá kniha a členové mise Lékaři bez hranic si zasluhují velký obdiv.

petrarka72

Jan Trachta i Tomáš Šebek jsou neuvěřitelní frajeři. A všichni, kdo dokážou pomáhat na popisovaných místech a v popisovaných podmínkách. Takže zejména fakt, že se ke mně dostanou informace tohoto typu - a věcnost (nikoli surovost) a pravdivost textů jsou velkou devizou.

misaa.p

Miluju knížky Lékařů bez hranic. Tomáš Šebek píše stylem, který mi opravdu sedí, dokáže totiž čtenáře vtáhnout sebou a alespoň z části si představit, co všechno se na jeho misích děje. Při čtení těchto knih si člověk uvědomí, jaké někdy řeší malichernosti. A ano, všude je něco, ale opravdu bychom měli být vděční za to, že máme kde spát, co jíst a jsme relativně zdraví. Doporučuji všem!!

Kíťovec

Děkuji Tome ... otevřel jsi mi oči. Člověk o všech těch starostech, nepravostech a bolestech ví ... jen v tíze všedních dní zapomene. Pak tu musí být někdo, kdo se nebojí a řekne to na plnou hubu :) ... tentokrát jsi to byl ty. Vřele všem doporučuji!!!!

MildeZ

Opět musím za plný počet. Svižné čtivo, při němž mi vždy zůstává brada dole, co vše dokáže medicína prostřednictvím lékařů zvládnout. Smekám pomyslný klobouček!

Pedias

Skvělá kniha. Tomáš už není zapisovatel, ale spisovatel.
Knihu jsem hltala od první stránky a na konci, stejně jako Tomáš, jsem měla slzy na krajíčku.
Jediné, co bych lehce vytkla je občasné přeskakování z jednoho na druhé, ale není to něco, co by knize ubralo na hodnocení.
Těším se na další zápisy z misí a fandím celému týmu Lékařů bez hranic.

Mechtylda

Takže my si tady čteme knížky zatímco tenhle člověk zrovna zachraňuje zastřelenýho, rodí dítě, rovná čelisti, trénuje na maraton a jen tak mimochodem publikuje knihy. By si jeden řek, že dělá pro lidi naprostý prd, když to čte a asi jo, asi to tak bude.

lablanche79

Tomáš je obětavý, vtipný, sebeironický, nesobecký, dobrý chirurg. A taková je i kniha. Bez patosu, vtipně, někdy drsně, ale s úctou popisuje jeho pobyt v Jižním Súdanu s Lékaři bez hranic.. Kniha se čte výborně, autor trošku přeskakuje, ale čtenář se vždy chytí. Odborné výrazy z lékařství jsou vesměs v závorce vysvětlené a nebo je pochopíte o pár řádků dál. Úžasný vhled do běžně nepoznaného světa. Ideálně zkombinovat ještě s některou z přednášek Tomáše Šebka :)

Gabba99

Co napsat ještě jiného než předchozí hodnotící..no prostě ať je mezi námi více lidí jako Tomáš!!! Ještě lepší zážitek jako předchozí knihy. Kniha je takovou osobní reportáží z míst a se zážitky, se kterými se nejspíše sami v životě nesetkáme. Realita, tak jak je prožívána bez našich rádoby sentimentálních představ. V knize jsem našla přesně to, co jsem hledala, drsnost podmínek, upřímnost, laskavost, bolest, zmar a naději...Ke konci knihy jsem měla slzy v očích , podobně jako popisuje Tomáš..Obdiv k lidem co se věnují této práci!!! A bonus v knize - nádherné fotky, klobouk dolů!!!!!

hana6084

Bezvadná knížka přečtená během dvou dnů. Autor je moje krevní skupina, máme toho společného víc, než jsem si myslela. Ač nejsem z oboru, byla srozumitelná, nechápu výtky na příliš mnoho odborných výrazů.. spíš mi oproti předchozím malinko chyběly ty ostřejší výrazy, které si myslím, že k takové práci patří, i když někomu možná vadily, a tak se je autor snažil zredukovat. Tomáši Šebkovi moc fandím a těším se na další čtení, víc takových lidí :-)

SlamLenka

Skvěle! Opravdu pozitivně hodnotím posun Tomáše Šebka v úrovni jeho psaní - pomalu se z něj místo zapisovatele stává opravdu spisovatel! =) Příběhy jsou ucelenější, forma více literární a čitelnější i pro nelékaře, protože je tu méně odborných termínů, než v předchozích knihách, navíc často "přeložené" pro ty, kdo nejsou z oboru, do srozumitelnějších slov.
Lékařům bez hranic fandím a moc se těším na další Tomášovu misi a její knižní předání čtenářům. Má to smysl a já smekám! =)

liskulka.lida
31.12.2017

Co říci k této knize? Záleží na tom, proč tuto knihu čtete. Autor sám o sobě říká, že je zapisovatel a ne spisovatel. Opravdu někdy přeskakuje z tématu na jiné téma, takže občas je problém se zorientovat. Na druhé straně pokud chcete poznat atmosféru, která panuje na misích Lékařů bez hranic, rozhodně si tuto knihu přečtěte. Zcela otevřeně, s nadhledem a hlavně s humorem se autor odhaluje, aby splnil další z cílů Lékařů bez hranic: přinášet svědectví. Tomáš Šebek je pro mě vzorem, ráda si přečtu i zbytek jeho knih.

ivona6995
01.11.2017

Opět silná káva. Ovšem Tomáš Šebek má neuvěřitelný dar popisovat zážitky bez patosu a s nadhledem, a přesto jeho vyprávění neztrácí na síle.
Co si z jeho knih odnáším já?! Že by se člověk opravdu neměl brát tak vážně. A že jsme si všichni na světě podobní tím, že chceme žít klidný život, být zdraví, mít rodinu a práci… akorát, že ne všude to může být taková samozřejmost.

Verasek
17.10.2017

Dnes na přednášce pana doktora jsem měla možnost slyšet kus z této knihy a rozhodně zapůsobila. Kniha určitě nezklame. Už teď se těším až si ji budu moct dočíst celou.

Lékaři bez hranic Súdán Afrika

Tomáš Šebek