Romanka89 Romanka89 komentáře u knih

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Mé první setkání s Christie, lépe jsem si vybrat nemohla. Jen škoda, že jsem já blbá předtím viděla tento příběh zfilmovaný, takže jsem si pamatovala kdo za tím vším stojí. No i přes to to byl skvělý zážitek a určitě doporučuji.

Čtenářská výzva 2020: Kniha autora, od kterého jste ještě nic nečetli.

16.05.2020 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Knihu jsem četla několikrát, a jak je řečeno pode mnou, pokaždé v ní člověk objeví něco nového. Kniha se dá číst podle mě od dětství až do stáří, kniha pro všechny. Musím si ji zase přečíst.

"Na další planetě bydlel opilec. Návštěva u něho byla jen krátká, ale malého prince velice rozesmutnila.
„Co tady děláš?“ řekl opilcovi, který seděl mlčky před řadou prázdných a řadou plných lahví.
„Piju,“ odpověděl smutně opilec.
„A proč piješ?“ zeptal se malý princ.
„Abych zapomněl,“ řekl opilec.
„Abys zapomněl na co?“ vyzvídal malý princ a užuž ho začínal litovat.
„Abych zapomněl, že se stydím,“ přiznal se opilec a sklonil hlavu.
„A proč se stydíš?“ vyptával se stále malý princ, protože by mu byl rád pomohl.
„Stydím se, že piju!“ řekl opilec a nadobro se odmlčel.
A malý princ zmaten odešel.
Dospělí jsou opravdu moc a moc zvláštní, říkal si v duchu cestou."

Čtenářská výzva 2016: Kniha přečtená za jediný den.

16.03.2016 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Po té vší chvále jsem měla velká očekávání z tého knihy. Z počátku jsem se nemohla začít, zvláštní styl vyprávění, ale to netrvalo dlouho a kniha mě, stejně jako většinu, dostala. Krásná, smutná, zvláštní, silná. Pár slz jsem i uronila.

Čtenářská výzva 2019: Kniha, která má v názvu slovo kniha.

28.04.2019 5 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Má druhá kniha od autorky, sice jsem kdysi asi viděla film, ale vůbec si ho nepamatuji, takže jsem neměla ponětí kdo může být vrah. Skvělé! A filmy si zopakuji.

06.01.2023 5 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Skvělé skvělé skvělé! Ač jsem dřív viděla film, ale už je to dávno a absolutně jsem si nepamatovala o co šlo, tak jsem se pustila do knihy, vlastně díky čtenářské výzvě. No není zbytí, budu si muset přečíst i další díly série, skvěle se kniha četla.

Čtenářská výzva 2021: Kniha, jejíž název se skládá z 21 písmen.

28.04.2021 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Válečná literatura není můžj žánr ale Remarque se čte sám. Kniha se těžko odkládá, velmi silný příběh mladíků, kteří rovnou ze školy odešli na frontu a poznali hrůzu a nesmyslnost války.

Čtenářská výzva 2018: Kniha s válečnou tematikou.

11.03.2018 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Tohle byl tak silný příběh. Sama mám dvě dcery a doufám, že nikdy nesklouznu k porovnávání, nadržování a formování dětí k obrazu svému, místo abych je podporovala v tom, co je baví a brala je takové, jaké jsou. Bylo mi při čtení strašně úzko.

31.03.2023 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Kniha, která mě za poslední dobu dostala asi nejvíce. Celkem není co dodat, zavést jako povinnou četbu. Člověka až mrazí ta podobnost s reálnem, ač jsem relativně "mládě" a socialismus jsem nezažila. Naivně jsem věřila v nějaký jiný konec, i když bylo celkem jasné jak to skončí, ale člověk opravdu hlavnímu hrdinovi fandil, jako snad žádné jiné literární postavě. Skvělý doslov Milana Šimečky (jestli se stostránkovému rozboru dá říkat doslov). Toto dílo budu vstřebávat ještě hodně dlouho. Jedna z nejlepších knih které jsem četla.

Čtenářská výzva 2020: Kniha, jejíž název je na obálce červenou barvou.

15.07.2020 5 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Mě Brown prostě baví! Ano, je to tu už řečeno v každém druhém komentáři a já s tím souhlasím - všechna díla ze série s Robertem Langdonem jako by byla psána podle jedné šablony, ale i přes to mám jeho knihy ráda. Zabývá se zajimavými otázkami lidské existence, provede nás dalším krásným městem, tentokrát Barcelonou a seznámí nás se spoustou uměleckých děl. Za mě skvělý překvapivý závěr a rozuzlení.

Čtenářská výzva 2018: Kniha poprvé vydaná v roce 2018 (nová kniha).

10.04.2018 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Moje očekávání tato kniha splnila dokonale. Příběh mě chytnul a nepustil. Skvělý styl vyprávění a alkoholička jako vypravěčka, která si nic nepamatuje a občas si na něco vzpomíná, naprostá paráda. Za mě sto procent.

31.03.2017 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Úsměvná kniha, ke konci jsem byla tak začtená, v mhd, až jsem přejela asi 5 zastávek, což mluví za vše. Těším se až si zopakuju filmovou podobu tohoto díla.

"V bláznivých nápadech toho chlapíka je kus poezie a jeho humor je blízký mému srdci. Jeho fantazie a podivuhodné myšlenkové přemety dovedou udělat detektivku z jízdního řádu a člověk cítí, že nemusil tak zestárnout, kdyby si byl nezapomněl hrát."

Čtenářská výzva 2016: Kniha z žebříčku 100 nejlépe hodnocených knih.

19.02.2016 5 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Příběh ženy, která přežila hrůzy koncentračních táborů a nakonec utekla. Kniha je nejen o hrůzách války ale i o životě před válkou, o lásce, o přátelství. Příznám se, že jsem u knihy plakala, je to nepředstavitelné, co lidé museli zažívat, jaké nelidské a zvrácené krutosti. Vždy, když čtu něco s touto tématikou, nutí mě to zamýšlet se nad tím, proč vlastně my si neustále na něco stěžujeme (teda já určitě)? Máme střechu nad hlavou, co jíst, své milované kolem sebe. Všechny naše běžné každodenní problémy, ať už vztahové nebo pracovní jsou naprosto malicherné. Važme si toho, co máme. Lidé co hrůzy války přežili museli být neskutečně silní. Kniha ve mě zanechala hluboký dojem.

Čtenářská výzva 2019: Kniha, která má lichý počet stran

24.02.2019 5 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Chápu, že možná pro někoho toto dílo může být nudné, když je to celé jen o tom jak jeden stařec je na loďce na moři a snaží se chytit rybu. Ale ono je v tom mnohem víc - lidská síla, odhodlanost, boj a nakonec zoufalství. Krátké, ale velmi silné.

Čtenářská výzva 2017: Kniha od držitele Pulitzerovy ceny.

05.03.2017 5 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Poslouchala jsem jako audio, naprosto skvělá detektivka, do poslední chvíle jsem netušila, kdo je vrah. Seriál už máme rozkoukaný. Jestli bude další autorova kniha, určitě si ji také ráda přečtu.

08.02.2023 4 z 5

Nad jedním světem Nad jedním světem J. H. Krchovský (p)

Jakože jsem... Dál nejdu ve svém předstírání
ničemu tady nerozumím! (Nechci ani)
a snad mne to i ctí... Jen nevím, nač být hrdý
když sdílím tentýž svět se všemi těmi zmrdy.

Miluju jeho poezii.

24.02.2019 5 z 5

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Dlouho jsem tuto knihu odkládala, možná pro její délku, popisnost, latinské texty. Kkdyž jsem se k ní nakonec odhodlala, zpočátku jsem si řiala, že se s ní budu prát dlouho, ale pohltila mne. Není to jen detektivní příběh, ale kniha plná filosofický myšlenek, kniha k přemýšlení. Nelze vše pochopit hned, určitě si jiza pár let přečtu znovu

Čtenářská výzva 2018: Kniha, kde hraje roli knihovna (knihovník, knihovnice).

13.10.2018 5 z 5

Dvacet tisíc mil pod mořem Dvacet tisíc mil pod mořem Jules Verne

Moje první Verneovka. Běžně dobrodružné knihy nečtu, ale chtěla jsem si přečíst tuhle klasiku a jsem ráda. Občas pro mě byly náročné popisné pasáže, třeba popis ponorky, ale jinak prostě nadčasové dílo. Možná ještě po některé Verneovce sáhnu. Jen nevím jestli málo věřím dnešním dětem (sama mám teprve školkové a miminko), ale poznámka na konci, že je to vhodné pro děti od 9 let, mě překvapila a nedovedu si představit že to čte tak malé dítě.

22.10.2022 4 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Moje první kniha od tohoto autora. Celkem ráda čtu takovéhle brutální věci (i na mateřské :D), takže mi to káplo do noty. Myslím, že si ráda přečtu i jeho další knihy. Skvělé, napínavé.

28.11.2019 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Tak tohle byla jízda! Skvělá tajemná hororová atmosféra, i bez krve, viditelných "bubáků" a podobně. To, že to může být pravda knize samozřejmě dodává ještě něco navíc, je na čtenáři, jestli něčemu z toho věří nebo ne. Navíc odkazy na články, to mě vážně bavilo a vše odkazované jsem si vyhledala. Jsem zvědavá na filmové zpracování.

19.08.2019 5 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Skvělá tajuplná detektivka. Konečně jsem se k tomuto příběhu dostala. Holmes je nepřekonatelný.

Čtenářská výzva 2017: Kniha se zvířetem v názvu.

27.07.2017 5 z 5