Pralev Pralev komentáře u knih

Papírová města Papírová města John Green

Nerozumím zdejšímu nízkému hodnocení. Ta kniha je skvělá a pro mě daleko lepší než Hvězdy nám nepřály (možná je důvodem to, že přes vnější dojem příběhu o teenagerech pro teenagery je vlastně kniha cílena na trochu vyzrálejší publikum a pointou románu není detektivní/dobrodružné pátrání po zmizelé kamarádce). Strašně se mi líbil přerod hlavního hrdiny - to, jak postupně během hledání Margo dospívá a mění se mu pohled na svět, na lidi a na sebe. Jak přestává snít a začíná věci okolo sebe doopravdy brát takové, jaké jsou. Závěrečná cesta dodávkou je vtipnou a příjemnou tečkou za hodně čtivě a inteligentně napsaným románem.

16.01.2016 5 z 5

Doktor Spánek Doktor Spánek Stephen King

Stejně jako Lunapark je i Doktor Spánek kniha, kterou jsem si koupil, ale pak jsem ji měl dlouho v knihovně a vůbec se mi do ní nechtělo. Tady tím důvodem nebyl pouze nepříliš atraktivní název a anotace na obálce, ale především fakt, že jde o přímé pokračování Osvícení - knihy, kterou jsem četl strašně dávno a až na drobnosti si z ní nepamatuju vůbec nic (jen marťany - martini, vybouchlý kotel a hýbající se keře - a to si ještě teď nejsem jistý, jestli ty keře byly v knize nebo ve filmu). Očekával jsem, že Doktor Spánek bude plný narážek na Osvícení a že jde v první řadě o marketingový tah; snahu nalákat ke koupi další knihy lidi, kteří četli tu původní nebo viděli filmovou adaptaci z Nicholsonem.

A on tak Doktor Spánek skutečně začíná - neustálé narážky na Osvícení a přeživší postavy z Osvícení. Na začátku jsem se tím pádem trochu ztrácel. King však nenásilnou formou to podstatné rychle připomene a pak už se rozjede skvělý příběh, který s Osvícením nemá ve skutečnosti zase až tolik společného. A protože King už má skutečně vybroušený styl a ví jak diváka vtáhnout, získala si mě po pár desítkách stran i tahle kniha. A i když toho nadpřirozena je tu až příliš, příběh je hodně zábavný a poutavý a to až do samotného (předvídatelného) konce, ve kterém King překvapivě nijak výrazně neulétl, jako má obvykle ve zvyku.

28.11.2015 4 z 5

Kapitula: Duna Kapitula: Duna Frank Herbert

Jestli Kacíři mi přišli jako velký krok kupředu a nejlepší díl od úplně prvního, nepřekonaného a nepřekonatelného, tak Kapitula: Duna byla v mých očích ještě o něco lepší. Naprosto skvělé postavy, myšlenky, rozhovory a vlastně poprvé od prvního dílu mi přišlo, že kniha nestojí jen na nich, ale že má i dobrý příběh. Konec pak považuji za úplně famózní. Musím říct, že po přečtení několika komentářů a recenzí téhle knihy jsem se konce trochu obával - že je prý strašně otevřený a v podstatě jde o cliffhanger, na který měl navázat plánovaný sedmý díl, jenže ten už Herbert nestihl napsat. No, zřejmě máme každý jinou představu o otevřeném konci. Pro mě "...a vyrazil v širou dáli..." je prostě prototypem uzavřeného konce a tady prostě všechno perfektním způsobem zapadlo do sebe. Momenty, kdy si člověk uvědomí, že najednou vše dává smysl, že celý předchozí děj k danému rozuzlení vedl, že všechny postavy se zachovaly naprosto logicky a konzistentně, a že na to vlastně mohl přijít předem sám, ale nepřišel, jsou pro mě jedny z nejlepších při čtení knížky. A tady se mi toho dostalo vrchovatě. Snad jedinou výtku mám k strašně nevyužitému potenciálu Tega Milese, který už od Kacířů byl jednou z mých nejoblíbenějších a nejzajímavějších postav, a tady toho prostoru dostal příliš málo. Závěrečná poznámka - číst si na závěr knihy Herbertova slova o své manželce bezprostředně po její smrti a přitom vědět, že jemu samotnému už nezbývalo mnoho času, je silným zážitkem samo o sobě...

11.10.2014 5 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Tak tahle kniha měla z mého pohledu opravdu hodně pomalý rozjezd a z počátku mě u čtení držely jen reference, že je výborná. A skutečně je. Jakmile se zápletka rozehraje, začne příběh nabírat grády a tahle stupňující se tendence, kdy je čtení pořád lepší a zajímavější, vydrží takřka až do konce. Autor se na rozdíl od jiných v tomto žánru nevyžívá tolik ve filmových akčních scénách. Místo toho jde o poctivé, promyšlené a chytrým způsobem napínavé dílo.

04.10.2014 5 z 5

Kramerová versus Kramer Kramerová versus Kramer Avery Corman

Konečně se mi dostala do rukou knižní předloha jednoho z mých nejoblíbenějších filmů a nebyl jsem ani trochu zklamán. Je zajímavé, jak se vykreslení hlavních postav v knize a filmu liší. Každopádně se jedná o vynikající dílo. Osobně jsem jej přečetl naráz v kuse. Doporučuji.

05.10.2013 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

O chlup horší než první díl, ale pořád to ještě jde číst a člověk se do toho nemusí vyloženě nutit. Čtenář už ale začíná tušit, že něco je špatně. Další a další záhady se kupí na sebe, ale prakticky k žádným vysvětlením nedochází. Zvraty působí samoúčelově a nesmyslně. Pozitivně hodnotím vztah Ilan a kapitána, to tu knihu dost táhne dopředu.

23.11.2022 3 z 5

Moje osobní vzpomínka na tuto knihu je jedinečná a asi si ji budu pamatovat ještě hodně dlouho. Letní týdenní dovolená v covidovém roce strávená na chalupě, kdy jsem celé dopoledne strávil toulkami přírodou a po obědě se uvelebil v křesle venku na dvoře s vychlazeným pitím a knížkou. Už od druhého dne jsem se celou dopolední procházku nemohl dočkat, až zase vezmu odpoledne do ruky tuto Harariho knihu. Doslova jsem hltal každou stránku a líbilo se mi to ještě víc než Sapiens, na které navazuje. Nebál bych se celou knihu shrnout tím, že doslova vysvětluje, jak funguje celý svět. Jedna z těch, které doporučuji, kudy chodím.

02.05.2021 5 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

První díl série, který mě vůbec nebavil a do jehož čtení jsem se nutil. Překombinované, úplně zbytečně nechutné (prvoplánově šokující) a nezábavné. Dialogy postav opět nerealistické (lidé takhle spolu nemluví). V předchozích dílech to Nesbo vždy vytáhl zajímavým zasazením nebo dobrou prací s napětím, tady se mi prakticky nic nelíbilo.

01.05.2021 2 z 5

Psí poslání Psí poslání W. Bruce Cameron

Úžasná kniha. Film mi překvapivě přišel lepší (a to nemůže říct člověk často) a ještě hřejivější, ale knižní předloha nezůstává o moc pozadu. Chtěl bych strhnout jednu hvězdičku za ty explicitní popisy uspávání psů na veterině, to si přece jen autor mohl odpustit (nebo to tam mít jen jednou) - pro člověka, co měl sám psa, je to fakt drsné... Ale nemůžu, ta kniha si to plné hodnocení zaslouží a jsem si dost jistý, že si ji v budoucnu budu chtít přečíst znovu.

19.09.2019 5 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Opět ujetý a zbytečně akční závěr a vlastně i ta identita vraha mi přišla silně nepravděpodobná a nelogická, i když se to autor snažil odůvodnit (bez spoilerování nelze v komentáři rozebrat víc). Avšak to jsou moje jediné výtky. Už od prvních knih celé této série mám neustále pocit vzrůstající kvality a Sněhulák mi přišel zase o nějaký ten stupínek lepší než předchozí díl.

Výborně napsané, správně dávkovaný a gradovaný děj, uvěřitelné dialogy (až na tu úplně nemístnou scénu s Harryho podřízeným, když to zkouší na Harryho novou kolegyni), popisy, které nenudí... Rozhodně doporučuji a už teď se těším na další díl.

07.02.2019 5 z 5

Roboti úsvitu Roboti úsvitu Isaac Asimov

Skvělé! Trochu jsem se bál, jak dokáže Asimov po zhruba 30 letech na příběh robotů navázat a první asi třetina či polovina knihy ty obavy potvrzovala - záhada sama o sobě působila zajímavě a nevyřešitelně, ale knize takřka chyběl děj, dialogy nepřinášely nic objevného a některým z mého pohledu zbytečnostem (popisu cesty na Auroru apod.) byl dáván až příliš velký prostor. Skoro bych věřil, že některá záporná hodnocení, co jsem tady četl, jsou založena na tomto prvním dojmu.

Pak ale nastanou nějaké zvraty, do hry vstoupí více postav, děj začne odsýpat a hlavně rozhovory začnou mít skutečně hloubku a začnou řešit velmi zajímavé otázky (sex s roboty, naše chování k robotovi, který vypadá jako my, budoucnost lidstva při kolonizaci nových planet atp.). Celá minimálně druhá polovina knihy mě strašně bavila.

15.01.2018 5 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Pro člověka, který nejprve viděl seriál a poté si teprve sehnal knihu, to není úplně ono. Na jednu stranu se neztrácí v obrovském množství postav, na druhou stranu toho v knize není zase až tolik navíc (byla dokonce místa, kde byl seriál daleko popisnější než pasáž v knize). Přesto hodnotím pěti hvězdičkami, protože je to opravdu naprosto skvěle napsané fantasy, které doslova od prvních stran pohltí a až do konce nepustí. V celé dlouhé knize nebylo jediné místo, kde bych se nudil a do čtení se musel nutit (a to i přesto, že jsem díky seriálu věděl, co jak dopadne, což také svědčí o kvalitě knížky, protože i přesto bylo zábavné to číst).

10.12.2017 5 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Na detektivku velmi dobré a až na z mého pohledu zpackaný zbytečně akční závěr mi kniha přišla poměrně dost realistická a hodně mě bavilo, jak si detektiv skládal mozaiku případu střípek po střípku (místo deus ex machina "náhod" tak častých v jiných podobných knihách). Asad byl rovněž hodně příjemným zpestřením příběhu.

Body strhávám za přílišnou předvídatelnost a přímo otřesné dialogy. Takhle lidi prostě nemluví. Zvlášť to vynikalo například v rozhovorech Carla a psycholožky, to jsem až kroutil hlavou...

10.09.2017 4 z 5

Ztracený symbol Ztracený symbol Dan Brown

Překvapivě strašně slabá knížka. Brown v tomhle díle motá chaoticky dohromady myšlenky, které nedávají vůbec žádný smysl (kromě snahy působit objevně a bombasticky), a to ještě v přehnaně filmovém akčním hávu plným agentů CIA, vrtulníků a rádoby napínavých scén, které působí, jako kdyby se někdo snažil vyprávět děj béčkového akčního filmu z 90. let. Když na posledních stranách jedna z postav zvolala: "To ještě není všechno?", nedokázal jsem se ubránit představě teleshoppingu.

08.10.2016 2 z 5

Fáze gravitace Fáze gravitace Dan Simmons

Kdyby se mě někdo zeptal, jestli bych mu doporučil nějakou dobrou knížku, určitě by mi nevytanula na mysli Fáze gravitace od Simmonse. Přesto to dobrá kniha je. Jen se člověku musí trefit do nálady a klidného rozpoložení, Pokud tedy nechcete číst nic akčního, máte chuť rozjímat nad tím, co je v životě důležité a co není, a sledovat velmi lidský a dobře napsaný příběh jednoho bývalého astronauta, který se dotkl hvězd a teď hledá svoje místo na Zemi, mohla by tohle být knížka pro vás.

23.04.2016 4 z 5

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Tahle kniha se četla úplně sama. Čtu celou sérii o Harrym Holym postupně tak, jak knihy vycházely, a musím říct, že autorův styl psaní se zřetelně vybrušuje.

21.12.2015 4 z 5

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

Po koupi Bouřkové sezóny jsem knihu odložil do své knihovny a přečetl si nejprve znovu všech sedm předchozích dílů. Nelituji, druhé čtení celé ságy o Zaklínači mě bavilo ještě mnohem více než první. Když jsem dočetl posledních 250 stran Paní jezera v kuse, sáhl jsem po Bouřkové sezóně spíš ze zvědavosti - že si jen přečtu první kapitolu, abych viděl, jakým stylem Sapkowski po tak dlouhé době na svoje romány navázal. Že jsem místo první kapitoly přečetl asi 100 stran a ze čtení mě musel vytrhnout až telefon, mluví samo za sebe. A přestože příběh a styl psaní je přeci jen trochu (ale opravdu jen trochu) jiný, jde o knihu, na kterou jsem musel myslet, když jsem ji zrovna nečetl.

16.07.2015 5 z 5

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

Mně osobně tedy tento King přišel o něco slabší než jeho jiná díla (často mě při čtení napadala srovnání s Tím :o), Svědectvím a jinými), hlavně protože jsem si nějak nevytvořil pouto s žádnou z postav, což je u Kinga pro mě velmi výjimečné. Pořád však nemohu jít pod čtyři hvězdičky, protože kniha o víc než 900 stranách se četla v podstatě úplně sama...

08.07.2014 4 z 5

Da Vinciho kód Da Vinciho kód Dan Brown

Ač jsem ateista, vždycky jsem respektoval právo lidí vyznávat nějaké náboženství, věřit ve vyšší moc, vyšší principy nebo něco hlubšího stojícího za (ne)dokonalostí vesmíru a přírody. Ze zjevných důvodů jsem nikdy neměl rád církev, která se toto snažila institucionalizovat, politizovat, překrucovat a využívat pro své vlastní cíle. Pro člověka, jako jsem já, je Šifra mistra Leonarda opravdu hezkým čtením, které, ač se v něm umně mísí skutečnost s fikcí, nastoluje překvapivé a zajímavé myšlenky, otázky a závěry. Jednu hvězdičku strhávám za jednoduchý, béčkový akční příběh, na jehož pozadí Brown svoje teze prezentuje. Rozumím tomu, že takto kniha osloví masy, ale mně by se to prostě lépe četlo bez něho.

26.04.2014 4 z 5

Souostroví Gulag - 1. díl Souostroví Gulag - 1. díl Alexandr Isajevič Solženicyn

Léta jsem si tuto knihu chtěl přečíst, konečně jsem to udělal. Hodně mi dala, hodně mě poučila, hodně mě donutila přemýšlet nad lidmi, nad světem, nad sebou... Proč tedy dávám jen 4 hvězdičky a ne 5, jak si asi za svou obsažnost a hloubku zaslouží? Je to proto, že do hodně kapitol (především v první ze tří částí) jsem se musel doslova nutit, některé Solženicynovy výčty byly opravdu nekonečné a uspávací (ačkoli chápu jejich nutnost).
I přesto Souostroví Gulag každému doporučuji a věřím tomu, že by si každý měl tuto knihu přečíst. Zvlášť důležité je to v dnešní levici opět velmi nakloněné době, kdy člověk pozoruje okolo sebe tu samou rétoriku, ty samé pseudo-argumenty a ty samé vzorce myšlení, jako jsou popisovány v knize.

29.09.2013 4 z 5