Kramerová versus Kramer

Slavný román, který se stal předlouhou ještě slavnějšího filmového dramatu (1979), vypráví příběh úspěšného reklamního agenta Teda Kramera, který po nečekaném odchodu manželky zůstává sám se svým čtyřletým synem. Zpočátku je svou novou rolí poněkud zaskočen, ale brzy se dokonce smíří i s profesním sestupem. Jenže po roce a půl odloučení se Joanna Kamerová vrací a chce svého syna zpět....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21435/big_kramerova-versus-kramer-OXR-21435.jpg 4.3150

Vydáno: , Mladá fronta

Kramer vs. Kramer, 1978

Kniha Kramerová versus Kramer

pavel9410

Velice lidsky popsane osudy, ktere klidne muze zit nekdo kolem nas. Chvilemi dost vtipne, zadna velka sentimentalita. Vecne ale zaroven emocionalni. Diky za vyzvu!

DzordanoChruno

Vecné, neprikrášlené, presvedčivo popísané peklo. Ťažko uveriť, že kniha je iba fikciou a nie je napísaná podľa skúseností z vlastného života. Tomu hovorím Pán spisovateľ.

kannibal28

ked pride joana kramerova pre syna billiho začne boj o neho. Asi tak by som ohodnotil knihu.

n.ezn.amy

Vynikající román o reklamním agentovi Tedu Kramerovi, kterému se ze dne na den změní život, když ho opustí manželka a on zůstane sám se svým čtyřletým synem. Musí změnit své priority a svou kariéru podřídit péči o syna. Ač se to zdá pro něj zprvu nemožné, přehodnotí svůj život a hlavní co pro něj v životě znamená je starost o syna. Jenže z ničeho nic se manželka vrátí a začne soudní drama o tom, kdo bude chlapce vychovávat. Velmi emocionální kniha, kdy zprvu povrchní muž se změní v milujícího otce, který díky odchodu manželky, začne mít nádherný vztah se svým malým synem

Pavlina50

Film je opravdu slavný, ale myslím, že na knihu zase zdaleka nemá.
U filmu jsem nebrečela, u knihy ano. Je to vlastně zcela obyčejné rodinné drama o tahanicích o dítě, které se může stát kdekoliv a komukoliv. Svým způsobem je to takový obyčejný sentimentální doják, kterým se sice docela vyhýbám, ale tento je napsaný tak nádherně a neskutečně dojemně, že mě prostě dostal.
Sentimentalita je tu občas téměř až na hranici únosnosti, ale přesto se to nezvrhlo na stranu nevkusu a celý příběh tak vůbec nepůsobil jako klišé.
Strašně jsem držela palce Tedovi, protože tak krásně vykreslený vztah mezi otcem a synem mě citově naprosto vyždímal.

„Byl za tu dobu vděčný. Existovala. Nikdy mu ji nikdo nevezme. A cítil, že se změnil. Díky dítěti zlidštěl. Díky dítěti znal hlouběji lásku, díky dítěti se stal otevřenější, díky dítěti silnější, díky dítěti laskavější a více okusil, co může život nabídnout – díky dítěti.
Sklonil se k němu, políbil ho ve spánku a řekl: Sbohem chlapečku, Děkuju ti.“

Luigi1
09.05.2020

Tento příběh by mohl být i ze součastnosti.Je zde poukazováno na součastnou společnost jak se chová.Velmi pěkné čtení a ještě lepší film.Vřele doporučuji.

mulderka
27.03.2020

Při prvním čtení, coby mladá zajda bez dětí, jsem fandila Tedovi. Už jen proto, že ve filmu ho hrál /tehdy/ krásný Dustin Hoffman. Dnes, coby občas pěkně vyčerpaná matka tří darebáků, jsem Joannu pochopila a našla bych pro to, jak se zachovala, milion omluvných argumentů v její prospěch.
Závěr? Všechno je špatně, pokud partneři-rodiče nemají porozumění a lásku nejen pro dítě, ale hlavně jeden pro druhého. A to nejen v Americe 70. let minulého století.

ludek.n
31.12.2019

Avery Corman si pro svůj román Kramerová versus Kramer vybral závažné téma neúplných rodin. Frustrovaná Joanna Kramerová utekla jednoho dne od manžela a bez skrupulí mu nechala v péči jejich čtyřletého syna. Corman přistupuje k tématu citlivě a také střízlivě, což pochopitelně nebrání tomu, abyste jeho působivému vyprávění beze zbytku podlehli. Zápletka je přitom jednoduchá, až obyčejná. Namísto víru událostí Corman přichází s hloubavým psychologickým pohledem na problémy manželských vztahů a rodiny jako takové. Proměna obou aktérů dramatu je nenásilná, pozvolná a přesvědčivá. Corman se nesnaží šokovat čtenáře nějakými patologickými myšlenkovými pochody, nýbrž zůstává po celou dobu spontánní a přirozený. Ted, Joanna a Bill Kramerovi jsou normální americká rodina, která řeší své problémy s rozpadem manželství. Středobodem všeho přitom je „nejlepší zájem dítěte“.