PPardinio PPardinio komentáře u knih

Stíny noci Stíny noci Arnaldur Indriðason

A.Indridasona mám za poslední léta celkem dost načteného (8.kniha) a rád si kupuji jeho další knížky. Není to z toho důvodu, že by se jednalo o nějaké extra zamotané a propracované detektivky, ale protože autor neváhá velice čtivě čtenářům přiblížit život na Islandu a historii této severské země (zde např. plavba lodi Esja z přístavu Petsamo). Dvojice detektivů Flóvent a Thorson se objevila již v příběhu STÍNOVÝ VRAH, který se rovněž odehrával v období 2. Světové války. I-když se zde vyšetřují jiné případy vražd, tak zápletka jedné z nich mi přišla malinko podobná jako příběh ve Stínovém vrahovi (Manfred s jeho strýcem Vilmundurem X Felix a Rudolf Lunden). Podobnost není tak úplně v ději, ale v postavách ovlivněných nacismem.

07.09.2020 3 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

S každou stránkou jsem měl Oveho raději a raději, i-když bylo i dle mého mínění v knížce dost klišé a trocha na dnešní dobu "nutných" postav (s jinou sexuální orientací, náboženským vyznáním či z národnostní menšiny). Neměl jsem s tím ale problém a např. postavy Jimmyho nebo Parvaneh jsem měl rád. Zpočátku jsem čekal smršť srandy, ale postupem času mi došlo, že tato knížka je spíš o citech a o tom, že nelze lidi posuzovat jen podle obalu. Mohl jsem si tak bez očekávání dalších vtipných scén vychutnávat vzájemné vztahy lidí, Oveho názory na svět v kombinaci s jeho zvláštní logikou, důvody jeho chování k okolí a vztah s jeho kocourem, který přeci ale nebyl jeho (Nechci však řešit, zda by se kocour mohl takto reálně chovat tedy spíše nereálně chovat :-) ). Na závěr bych dodal, že kdyby měl Saab více skalních příznivců jako byl Ove, tak by to dnes vypadalo s touto automobilkou asi jinak :-)

24.08.2020 4 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Nejsem si jistý, zda autora správně chápu, ale na mě to působilo tak, že autor přesně nevěděl, jakým stylem své myšlenky uchopit a o čem bude vlastně psát. Celý děj se tak zbytečně natahoval. Možná chtěl S.Larsson s příběhem ještě pracovat, ale bohužel zemřel. Těžko říct, dějově to pro mě bylo ale takové rozhárané. Bylo to prostě od zdi ke zdi (Chvilku akce, chvilku krimi, chvilku sonda do milostného života lidí,...). Nepřišlo mi navíc příliš vhodné zvolení 4 paralelních vyšetřovacích týmů (Milénium, Lisbeth, policie a Milton Security). V ději tak bylo až moc zbytečných a nelogicky se chovajících postav, které rušily děj. Jinak mě překvapivě bavilo, jak se autor vyřádil u postavy blonďatého obra. To jsem se nepřestával divit (Často negativně) :-). Jo a tak s prominutím debilní konec knihy jsem již dlouho nečetl, to bylo tak moc nereálné, že jsem opět pochyboval o žánru. Na závěr opět dodám, že ta úchylka při vyplňování děje s "PITÍM KÁVY" mě u posledního 3.dílu (dám mu asi šanci) opravdu donutí, abych počítal, kolikrát se KÁVA v ději objeví :-). Kniha se četla jinak dobře, ale byl to slušný Pel-Mel.

12.08.2020 3 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

Pro mnohé čtenáře je Nůž, zdá se, jedna z lepších knih ze série s HH, pro mě ale naopak jedna z nejslabších (natahovaný děj, vysvětlování určitých faktů, stavění postav do jiného světla, zvláštní moralizování...). Se začtením jsem neměl problém, s tím jsem se u Nesba nikdy nesetkal, zde jsem však postrádal něco, co by mě tak nějak odbouralo. Prostě jsem si asi již zvykl, že lidi kolem HH umírají a Harry neustále chlastá a chlastá. Závěr mě malinko překvapil, ale jen malinko, protože autor si něco podobného v průběhu knihy připravoval, to bylo na skladbě vyprávění poznat. Myslím si, že i autor sám vidí, že to chce změnu či nějakou jinou postavu (Sung-min Larsen?) a sérii s HH tímto dílem ukončí. I-když mám postavu HH opravdu rád a četl jsme všech 12 dílů, tak je mi líto, že série nekončí pro mě geniálním 10.dílem. Celou dobu jsem si při čtení říkal, že toto je prostě jiný Nesbo. Škoda, ale i tak děkuji za celou sérii.

24.07.2020 3 z 5

Král rytíř Přemysl Otakar II. Král rytíř Přemysl Otakar II. Vlastimil Vondruška

Tak jsem si dal nakonec mezi 2. a 3. dílem skoro jeden rok pauzu (nevím, zda to bylo dobře či špatně :-) ) Z knížky nejsem zklamán, bavila mě, ale některé pasáže jsou opravdu malinko nudné a zdlouhavé (z mého pohledu jde o politikaření a upevňování moci napříč křesťanským světem). Mám totiž rád, když autor popisuje spíše důležité bitvy a události v Českém království s použitím smyšlených příběhů rytířů. Škoda, že bitev ve 3. díle nebylo více. Nejhorší pro mě však nakonec bylo to, že panovníci ve středověku nebyli moc originální (asi se to nenosilo) při dávání jmen svým potomkům. Postavy se mi tak bohužel děsně pletly (Anežky, Kunhuty, Fridrichové, Otové či Jindřichové).

12.07.2020 4 z 5

Švábi Švábi Jo Nesbø

Švábi mě mile překvapili, dle hodnocení jde totiž o druhou nejhorší knihu ze série s HH (77%). Za mě lepší 4* (nebýt závěru, jenž mi tolik nesedl, dal bych klidně 5*). Myslím si, že autor zde již nabral to správné vyprávěcí tempo a kniha byla díky tomu taková, na co jsem z navazujících dílů zvyklý (později přijdou již jen kombinovanější a překvapivější dějové zvraty). Bangkok mě bavil a až na jednu scénu na pár stránkách zde není přehnaně krve, což také oceňuji. Jo a Harry zde vůbec nechlastá :-) Jde tak vlastně o čisté vyšetřování (+trochu politiky). Díky délce (400 stran), jsem jí zmáknul za 3 dny. (Jde o mojí 11.knihu s HH) - oblíbené postavy: Loken a záporák Wu (nevím proč, ale představoval jsem si jej jako Bolo Yeunga :-), který měří ale jen 168cm :-) )

18.06.2020 4 z 5

Prince - Paradox jménem Prince Prince - Paradox jménem Prince Glenda Nevill

Nejsem zrovna fanoušek Prince, a proto bych se k této biografii určitě nedostal, kdyby nešlo o "dárek" k zakoupeným jiným knihám.
Zpracování knihy je pěkné, fotky jsou super, ale informativně mi to přišlo spíš jako taková jednohubka :-)

15.06.2020 3 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Kniha je dobrá, dokonce hodně, ale i tak si myslím, že zdejší vysoké hodnocení je malinko přehnané. Úvod knihy byl dle mého totiž až moc rozvleklý a dlouho tak trvalo, než se hlavní postava dostala do tempa a vše do sebe začalo správně pasovat a dávat smysl. Ději vyloženě pomohlo spojení Mikaela s Lisbeth v jeden vyšetřující tým. Škoda, že hlavního strůjce veškerého zla bylo poměrně snadné brzy tipnout, protože množství teoretických podezřelých z klanu Vangerů nebylo zase až tak veliké. Přirovnání k Agátě Christie pro dospělé je místy dost trefné (viz. obal knihy). Závěr knížky nebyl špatný, ale i tak jsem měl trochu problém s pasáží v Ženevě a hlavně s rychlým vývojem při odhalení vraha (děj má své klidné skoro až rozvleklé tempo a najednou bum vrah je odhalen a rychle se přechází za podivných okolností opět k linii s Wennerströmem). P.S. Jestli na mě něco působilo fakt rušivě, tak to byla KÁVA :-) , která se pila tak často, že jsem si říkal, zda nevlastnil pan Larsson nějakou přažírnu kávy a nezkouší na nás tak podprahovou reklamu, aby se mu zvedl prodej (Ano, vím, že autor zemřel před vydáním knížky). V další knížce od tohoto autora si možná budu dělat pro zajímavost čárky :-)

11.06.2020 4 z 5

Embéčkem kolem světa Embéčkem kolem světa Michal Vičar

Cestopisy mám prostě rád a tento mi navíc přišel opravdu zdařilý, a proto volím jednoznačně 5*. Autorovo styl vyprávění se mi brzy dostal pod kůži a ve spojení s pěknou grafikou knížky, jsem si užil každou pasáž (jednotlivé etapy, vyprávění zážitků z cest, emaily, fotky, informativní vsuvky a mapky). Kdybych měl zvolit pasáž, která mě přesto bavila nejvíce, tak se jedná o závěrečnou projížďku po jihoamerické Guyaně. Při dočtení knihy mi tak vrtá hlavou, proč jsem si jí v knihkupectví nevšiml mnohem dříve :-)

27.05.2020 5 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Netopýra jsem četl jako svou desátou knihu s HH. Není to špatné, ale je zde znát, že se autor teprve rozjížděl, propracovával styl a díky tomu jsme se v jeho podání mohli dočkat fakt parádních navazujících kousků série. Na dějové linii z Austrálie mi nejvíce bavily střípky z historie této země, doplněné o povídky Aboridžinců (možná také proto, že Harryho problémů s alkoholem a ženami si později užijeme dost a dost :-) ). Andrewa Kensingtona jsem měl ze členů vyšetřovacího týmů nejraději a díky této postavě jsme uvažoval nad 4*, ale nakonec dávám pouze 3*. Za mým sníženým hodnocením je fakt, že opravdu nemám rád knihy, kde se do češtiny překládá jen část textu. Zde např. hrdina mluví švédsky s Birgittou (vše přeloženo do češtiny) a poté je zbytek rozhovorů vedený v angličtině (z toho 99% přeloženo do češtiny + zbytek jsou nepřekládané anglické fráze). Z jakého důvodu volí překladatel tento styl? Čím to obohacuje děj, když nakonec je překlad pasáží doplněný na závěr knihy?

20.05.2020 3 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Pohodová detektivka z norského Finnmarku v podání české autorky. Popis krajiny a života lidí v odlehlé části Norska za severním polárním kruhem mě bavil a má představivost jela na plné obrátky. Bohužel mi ale hlavní linie příběhu, vyšetřování vraždy neznámé ženy, nepřišla tolik reálná a uvěřitelná (No a to se raději ani nechci zmiňovat o zmizení první ženy, kde bylo až moc naivních snah o zmatení čtenáře). Norští detektivové jen občas někoho předvolají k výslechu a tím jejich práce v knize končí. Vše za ně totiž odmaká dovolenkář Bergman, který původně přijel rybařit, ale chápu to, hlavní postavou je tento detektiv nejde o pana detektiva Fosse :-)

13.05.2020 3 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Již při čtení Dědiny jsem byl zklamán a zklamání u mě přetrvalo i po jejím dočtení. Čekal jsem něco jiného, humorného. Humoru jsem se ale opravdu nedočkal. Nejvíce mě rozčilovalo, že se v postavách velice těžce orientovalo a nebylo dobře patrné, kdo ke komu patří. Při orientaci nepomohla ani přiložená mapka, u které mi přišlo, že jí autorka spatlala během 5 min až na nátlak editorů (načmárané, přeškrtané a nevzhledné provedení mě doslova pilo krev a sráží tak ještě více dojem z knihy). Do čtení knížky jsem se nutil a skoro jí v půlce odložil. Naštěstí zhruba poslední třetina knihy byla o trochu vydařenější a měla nějaký spád a náznak příběhu (opravdu jen náznak). Neměl jsme problém s nářečím, ale některé pasáže a slova jsem vnímal jako kalkul a snahu zaujmout (když se to nepovedlo dějem)
P.S. Celý život žiji na větší vesnici a na prázdniny jsem jezdil k babičce na malinkou zemědělskou vesničku, kde jsme dělali zabíjačky, chovali ovce, drželi různé zvyky a chodili na návštěvy k tetám. Možná proto jsem měl tak vysoká očekávání.
Dvě hvězdy dávám proto, že i u nás na vesnici se drbe a drbat bude.

04.05.2020 2 z 5

Zbouchnul jsem Satanovu dceru Zbouchnul jsem Satanovu dceru Carlton Mellick III

Chtěl jsem si přečíst něco, co normálně běžně nečtu. Vybral jsem si tak autora, kterého neznám a dostal originální, jiný a dobře čtivý příběh. Musím se přiznat, že některé myšlenky byly zajímavé (démoni x lidé, lego svět, ožívání lego postav). Kniha byla krátká a na závěr dost akční :-) V lego domku musí být super žít, protože tak dostanete masáž chodidel každý den a zdarma :-). Za Šodžiho jsem chtěl dát čtvrtou hvězdu, ale zůstanu raději u tří (Nejsem asi cílová skupina žánru).

30.04.2020 3 z 5

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

Stále dobré, stále čtivé, ale měl jsem Žízeň číst asi s větší pauzou od Policie, která byla fakt famózní. S počátečním tempem a zvraty Žízně jsem tak trochu bojoval (3 roky odstup v ději, nové role hlavních postav + podivně se chovající postavy nové...). Nejvíce mi však vadilo, že se Katrine Brattová chová o poznání jinak než v předešlém díle s HH. Autor opět předkládá několik zápletek, zajímavých úvah a zvratů, ale jednu indicii (musela v ději být, protože byla klíčová k odhalení vraha), zasadil do příběhu moc okatě a ději to bohužel uškodilo. Poslední 1/3 knihy jsem se tak bavil spíše tím, jak se autor snaží tento fakt zamaskovat a čtenáře zmást. Závěr s lodí, zuby a útěkem byl dle mého již zbytečný. Za mě slabší 4 hvězdičky (Nebýt fandou série, tak dám 3)

27.04.2020 4 z 5

Policie Policie Jo Nesbø

Jednoznačně jedna z nejlepších knih celé série s Harry Holem. Když nad tím tak přemýšlím, tak možná i ta nejlepší. Ne, určitě ta nejlepší (HH3 - HH10). V "Policii" bylo prostě úplně vše, co od detektivky očekávám (napětí, zvraty, matení a pohrávání si se čtenářem, zajímavé vedlejší linie, které mají své opodstatnění a nejsou jen zbytečnou omáčkou kolem, více potencionálních vrahů...). Na Nesbovi mám také rád, jak má propracované jednotlivé postavy, jak si s postavou hraje, jak nechá čtenáře s postavou srůst a pak najednou šmik a ta super postava, které člověk tak hrozně fandí, je prostě fuč. Což už tak fajn ale není. Tento díl byl ale tak strhující, že jsem neměl moč času daný zvrat rozdýchávat. Autor se v tom nepitval, prostě se jelo dál ve strhujícím tempu. Vrcholem pro mě byla tentokrát pasáž s Aunem, školou a zámkem na kolo. To jsem prostě hltal stránky a skoro nedýchal. Super!

17.04.2020 5 z 5

Nekonečná noc Nekonečná noc Agatha Christie

(SPOILER) Pro mě šlo každopádně o jednu z lepších knížek od A.Christie. Zápletka pro mě byla originální a překvapivá až do posledních stránek, protože si u autorky dopředu nečtu anotace na obalu knihy. Rád bych viděl na vlastní oči, jak si autorka takový Cikánský revír a nový dům od Santonixe představovala. Dnes by musela být patrně také u některých slovních spojení vztahujících se k cikánům opatrnější. Mike Rogers byl typ muže, jenž dobře věděl, co chce a šel si za tím.

12.04.2020 4 z 5

Velmi poutavě napsaná sonda do jednoho běžného, přesto úspěšného dne, odsouzeného "špióna" Ivana Denisoviče Šuchova, který si odpykává 9.rok v pracovním táboře někde na Sibiři. Velké plus knížky je, že autor si něčím podobným prošel sám a mohl tak do značné míry čerpat ze svých zážitků. Propuštění vězňů je v nedohlednu, naděje na amnestii jsou malé, ale cesta k přežití je jasná. Člověk musí pravidelně jíst a vyhýbat se korekci.

06.04.2020 4 z 5

Sloni žijí do sta let Sloni žijí do sta let Miroslav Zikmund

Po grafické stránce velmi pěkná knížka, doplněná velkým množstvím hezkých fotek. Jednotlivé kapitoly rozdělené mezi 3 hlavní aktéry výpravy na Srí Lanku jsem přečetl s neuvěřitelným zaujetím. Občas jsem se zamyslel, někdy zasnil a lituji, že knížka byla tak strašně krátká. 4 hvězdičky dávám proto, že toto vydání (i-když obsahuje krátké dovětky), mi přijde nějak nedokončená (o něco ochucená). Přesto jde o velice příjemné čtení.

01.04.2020 4 z 5

Ledový strach Ledový strach Mads Peder Nordbo

Ledový strach je dle mého mínění o dost lepší než první díl (Bez kůže) a čtivosti knížky pomáhají opět docela krátké kapitoly. Mapka Grónska mi dost pomohla a několikrát jsem jí použil, abych se podíval, kde se děj zrovna odehrává. Určitě se spisovateli povedlo lépe vybalancovat děj ze současnosti s minulostí. Faerský přístav působil hodně zajímavě a příběh měl po celou dobu vyprávění spád. Tupaarnaq zde zdatně sekundovala Matthewovi, jenž je velice příjemným oživením této krimi série (nejde vlastně o detektiva ale novináře, který je obyčejným, zranitelným a přemýšlivým hrdinou). Záporňácká postava Bárdura je zvláště perverzní a zvrácená. Když se do toho přidá několik dalších záporáků v čele s Abelsenem, je o zábavu postaráno. Mé hodnocení sráží jen občasné dost nelogické chování některých postav (např. policie, pilotů nebo vojáků). Těším se na 3.díl série, jenž bude 100% následovat.

29.03.2020 4 z 5

Loutkář z ghetta Loutkář z ghetta Eva Weaver

Loutkář z ghetta se mi líbil.
Část z varšavského ghetta byla napsána velice pěkně a dojmy z příběhů, které zažíval mladý loutkář Mika, byly velice intenzivní. Jeho vyprávěním událostí a hraním loutkových představení, dokázala autorka velice dobře popsat krutý čas, kdy umírali židé v uzavřeném ghettu nebo v koncentračních táborech. I-když je příběh smyšlený, myslím si, že autorka dokázala krutost té doby popsat dobře. Druhá část, kterou vypráví voják Max o jeho zajetí na Sibiři a následném útěku zpět do Německa, se povedla také, ale zde jsem nebyl tolik začtený, protože autorka musela některé pasáže dost zkracovat, aby se mohla dostat na rozumném počtu stran k závěru knihy. Hlavní myšlenka této části knihy byla ale také důležitá a srozumitelná. Obyčejný řadový voják se musí vnitřně vypořádat s krutostí války a jeho odpovědností za napáchané zločiny, chce se však dostat ze Sibiře zpět za rodinou, kde ale nikdy nenajde úplné pochopení (podobné pasáže se objevují třeba v knize od E.M.Remarque - Cesta zpátky, 1.SV). Závěr chápu jako autorčinu snahu o propojení dvou předešlých částí za pomoci figurky Prince a starého kabátu, což se jí celkem povedlo, ale myslím si, že si mohla s danou pasáží malinko více pohrát. Je to takové trošičku nedotažené (Vypořádání se s "ocelovou koulí minulosti zvěrstev 2.SV" z pohledu 2. či 3. generace Němců).

22.03.2020 4 z 5