Loutkář z ghetta

I v nejtěžších chvílích lidského života musí existovat naděje. A někdy se tato naděje vtělí do malého kluka, který je vyzbrojen loutkami… Varšava 1939. Mika žije s rodinou v ghettu. Když zemře jeho dědeček Jakob, zdědí vnuk tajemný kabát, ve kterém objeví loutku. Vyrobil ji děda, stejně jako loutky krokodýla, krále a šaška. Mika začne loutky sám vyrábět, hrát pro obyvatele ghetta a vytvářet v čase strachu a klíčící beznaděje okamžiky radosti a zapomnění na děsivou válku. Jednoho dne chlapce nachytá německý voják Max. Pokud se chce Mika zachránit, musí hrát i pro Němce…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/174200/big_loutkar-z-ghetta-ocE-174200.jpg 4.5244
Literatura světová, Historické romány

Vydáno: , Mladá fronta

The Puppet Boy of Warszaw, 2013

Kniha Loutkář z ghetta

helenkan

Pár knih na tohle téma jsem už přečetla. Ale přiznávám tohle jsem nedočetla. Skončila jsem skoro v polovině. Proto nebudu hodnotit. Mě to fakt nebavilo.

gabriela-r

Naivní, předvídatelné, takové nijaké.

mario.nette

Moc hezky se to četlo, ale za mě to bylo o hodně slabší než knihy, které jsem na toto téma četla. Líbilo se mi ale, že to je i z druhé strany. Většinou čtu o koncentračních táborech - toto bylo vyloženě z ghetta. A Max? No...těžko říct. Chvílemi jsem ho měla ráda a chvílemi nenáviděla. Ale co mě jako milovnici pejsků vadilo bylo přirovnání "zastřelili ho jako toulavého psa"....

pige

Krásný příběh o tom, jak rozdílní lidé mohou mít mnoho společného a že i lidé, kteří o svých problémech a utrpení nemluví, si zkusili v životě více jak ostatní.

Uzavření příběhu se dalo očekávat, šťastný konec byl tedy nevyhnutelný.

Nejkrásnější okamžik bylo milostné splynutí v bunkru kvůli tomu, že i v tak bídných podmínkách dokázala láska najít své místo. Nebylo to živočišné, byl to čistý a ryzí cit.

Co mi vadí, je fakt, že příběh vypráví Mika. Vypráví o vlastních zážitcích a utrpení, o tom, jak bojoval o svůj vlastní život. Takže je od začátku jasné, že vše přežije. Škoda. Kvůli tomu se vytratilo hodně napětí.

oka3408

Knihu jsem přečetla jedním dechem. Doporučuji přečíst

martina1797

Kniha je celkem vydařená. Zajímavý je kontrast z pohledu židovského chlapce a německého vojáka. Ale myslím, že na tohle téma znám i zajímavější knihy. Určitě to ale není špatné čtení.

Petras99

Kniha nebyla špatná, ale dobře propracovaná část ve Varšavě (reálie, postavy i příběh) kontrastovala se sibiřskou částí, která byla dle mne dost odbytá. Nemůžu se ubránit dojmu, že byla napsaná jen účelově, aby se autorka nějak dostala k zamýšlenému konci.

Janca007
25.12.2020

Knížku jsem měla přečtenou za pár dní, děj mě vtáhl do děje. A to jsem na téma holocaust už něco přečetla. Jedná se o příběh z dvou stran - malého židovského kluka loutkáře a německého vojáka. Knížka mě zaujala, doporučuji přečtení :)