Loutkář z ghetta

Loutkář z ghetta https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/174200/bmid_loutkar-z-ghetta-ocE-174200.jpg 4 284 85

I v nejtěžších chvílích lidského života musí existovat naděje. A někdy se tato naděje vtělí do malého kluka, který je vyzbrojen loutkami Varšava 1939. Mika žije s rodinou v ghettu. Když zemře jeho dědeček Jakob, zdědí vnuk tajemný kabát, ve kterém objeví loutku. Vyrobil ji děda, stejně jako loutky krokodýla, krále a šaška. Mika začne loutky sám vyrábět, hrát pro obyvatele ghetta a vytvářet v čase strachu a klíčící beznaděje okamžiky radosti a zapomnění na děsivou válku. Jednoho dne chlapce nachytá německý voják Max. Pokud se chce Mika zachránit, musí hrát i pro Němce... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , Mladá fronta

The Puppet Boy of Warszaw , 2013

Roscata
08.07.2020 4 z 5

Z téhle knihy mám hodně smíšené pocity. Na jednu stranu to byl zajímavý a smutný příběh o tragických událostech během války, zároveň se mi na něm ale něco protivilo. Přesněji řečeno, protivili se mi loutky, které až moc často autorka používala jako prostředníky k posunutí děje. Navíc je na příběhu znát, že není tak autentický jako jiné romány s tímto tématem. Aspoň takový jsem měla pocit z první poloviny knihy. Ta druhá už je o dost lepší a čtivější. Především mě chytlo vyprávění o putování Maxe.
Za mě dobré a zajímavé, zároveň ale nic co bych si dlouho pamatovala.

IG: zrzi_cte

Wasylka79
03.07.2020 4 z 5

Kniha se mi líbila,čtivá a smutná.Jedna z lepších na toto téma.

veronika1998
15.06.2020 5 z 5

Knížka mě tak vtáhla do děje, že jsem nemohla přestat. Překvapila mě druhá část knihy o válce z jiného pohledu. Přečtena za jedno odpoledne.

heliiinka
28.05.2020 5 z 5

Já jsem nadšená. Zvláště z druhé části, protože to jsem si tak nějak neuvědomovala, že netrpěli jenom Židé, ale i vojáci potom. Moc se mi líbilo, knížka pečlivě popisovala důležité věci, ale zároveň s citem na ty největší hrůzy.
Knihy z 2SV nejsou mé oblíbené, ale přesto věřím, že je potřeba vědět, co se stalo.

Lizard
27.05.2020 5 z 5

Na tuhle knížku jsem narazila úplně náhodou a teda jako WAU.... Silný román zachycující jednu dobu v rámci dvou příběhů. Je to úplně odlišná kniha na téma války a holocaustu než jsem doposud četla a musím uznat, že mě kníha totálně dostala....

Kopretina_aku
13.05.2020 4 z 5

Zajímavý román vyprávějící příběh z obou stran - příběh chlapce v ghettu a zároveň příběh německého vojáka. Nicméně takových příběhů o varšavském ghettu jsem četla mnoho a tento jako kdyby si z každého něco posbíral. Líbil se mi nápad s loutkami, které prožívaly těžkosti s lidmi a zároveň přinášely radost do těžkých životů. Druhá část ze Sibiře mi připadala málo uvěřitelná a přes veškerou snahu autorky jsem se nedokázala postavit na stranu Maxe a soucítit s ním.

IvetKl
11.05.2020 5 z 5

Nádherná kniha o smutných dobách! Ke konci jsem už jen plakala.

kaja77
11.04.2020 5 z 5

Kniha mně velmi zaujala, varšavské ghetto očima náctiletého kluka. Byla to neskutečná doba. pevně doufám, že už se takové kolektivní pomatení mysli nikdy nebude opakovat. Téma varšavského ghetta a povstání v něm mně přimělo pátrat po detailech a zjistila jsem, že události v knize jsou popsány celkem přesně vč. jmen protagonistů apd.

PPardinio
22.03.2020 4 z 5

Loutkář z ghetta se mi líbil.
Část z varšavského ghetta byla napsána velice pěkně a dojmy z příběhů, které zažíval mladý loutkář Mika, byly velice intenzivní. Jeho vyprávěním událostí a hraním loutkových představení, dokázala autorka velice dobře popsat krutý čas, kdy umírali židé v uzavřeném ghettu nebo v koncentračních táborech. I-když je příběh smyšlený, myslím si, že autorka dokázala krutost té doby popsat dobře. Druhá část, kterou vypráví voják Max o jeho zajetí na Sibiři a následném útěku zpět do Německa, se povedla také, ale zde jsem nebyl tolik začtený, protože autorka musela některé pasáže dost zkracovat, aby se mohla dostat na rozumném počtu stran k závěru knihy. Hlavní myšlenka této části knihy byla ale také důležitá a srozumitelná. Obyčejný řadový voják se musí vnitřně vypořádat s krutostí války a jeho odpovědností za napáchané zločiny, chce se však dostat ze Sibiře zpět za rodinou, kde ale nikdy nenajde úplné pochopení (podobné pasáže se objevují třeba v knize od E.M.Remarque - Cesta zpátky, 1.SV). Závěr chápu jako autorčinu snahu o propojení dvou předešlých částí za pomoci figurky Prince a starého kabátu, což se jí celkem povedlo, ale myslím si, že si mohla s danou pasáží malinko více pohrát. Je to takové trošičku nedotažené (Vypořádání se s "ocelovou koulí minulosti zvěrstev 2.SV" z pohledu 2. či 3. generace Němců).

radusak9806-1
14.02.2020 5 z 5

Knih na téma holocaust jsem už přečetla nespočet, odhadem je to každá 4 kniha a přesto mně stále dokáží některé z příběhů neuvěřitelně chytit, vtáhnout a nepustit.
Přesně to je Loukář z ghetta, velice se mi líbí, že kromě samotného pohledu že strany Miky je tu i pohled na z Maxovi strany, pro kterého to vlastně celé začalo až na konci války.
Do nekonečna už si budu pokládat otázky, které musí asi logicky napadnout každého: Jak se to mohlo stát? Jak to mohli lidé dovolit? Uvědomovali si vojáci čeho se dopouštějí?
Stejně tak si uvědomuji, že odsoudit Maxe a zbylé vojáky by bylo příliš úzkoprsé, ano provinili se a za své činy zaplatili, ať už na Sibiři či výčitkami. Konečne byli malými ozubenými kolečky v obludnem stroji, jež rozpohybovali větší a jehož kliku držel někdo úplně jiný.

Hartlik
12.02.2020 4 z 5

Jsem taky loutkář a to byl důvod koupě tohoto titulu. Jde především o příběh z nejtemnější doby naší novodobé historie. Nejvíce dvou lidí z opačných stran fronty, kteří se během války střetnou ve Varšavě právě díky nevinné loutce . Příběh je dotažený do konce a jsou v něm pravdivá fakta co se historie týká. Dobře se čte. Je to paradox dobře číst o něčem tak děsivém.

RHorse
12.02.2020 5 z 5

Mile napsaná knížka o strašných věcech. Výborně, poutavě napsáno, těžko se mi od čtení odtrhávalo. Zase se mi trochu rozšířily obzory, protože člověk toho hodně slyšel o koncentračních táborech, ale o ghetech už tolik ne. Všem doporučuji.

andela2871
10.02.2020 5 z 5

Kniha která se čte jedním dechem. Napínavá a po přečtení jsem dlouho o ní musela přemýšlet.

Jitkarka
01.02.2020 5 z 5

Naprosto úchvatný příběh. Miluji příběhy z období 2. Světové války a Loutkář z Ghetta splnil má očekávání. Moc se mi líbí, že se autorka věnuje i německému vojákovi. Za mě doporučení!

Myrna
31.01.2020 4 z 5

Velmi krutá, pravdivá realita života za 2. sv. války, dojemný příběh...kdo z nás by dnes uměl odpovědět jak by se zachoval na místě Miky. Byl to hrdina...knihu jsem přečetla se zatajeným dechem...doporučuji.

Ivulik7
28.01.2020 5 z 5

Tento typ knih je potřeba po přečtení vnitřně zpracovat. Ještě dlouho ve vás rezonuje příběh. Byl to opravdu silný zážitek. Ta odvaha malého chlapce - nezapomenutelné. Doporučuji .

Anténa1991
22.01.2020 5 z 5

Silná kniha, víc netřeba psát.

PanKrbec
09.01.2020 4 z 5

Moc hezký, smutný a dojemný příběh. Trochu méně se mi libila pasáž knihy od Mikova zapojení do odboje do Maxovo návratu ze zajetí (hlavně popis útěku mi připadá ušitý horkou jehlou) , ale jinak se mi to libilo velice a četlo se mi to skoro samo, za dva večery hotovo.

Sotek43
02.01.2020 5 z 5

Moc krásná kniha, přečetla jsem ji během dvou dnů.

VIPmag
10.08.2019 5 z 5

Kniha na mě zapůsobila hlavně díky příběhu vojáka Maxe. Hrůzy války z pohledu řadových německých vojáků se v knihách často neobjevují. Doporučuji k přečtení.

gulagy židovská ghetta loutkové divadlo Varšava holokaust, holocaust historické romány

Autorovy knížky

Eva Weaver
německá, 1966
2013  88%Loutkář z ghetta

Kniha Loutkář z ghetta je v