Jeden den Ivana Děnisoviče

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Tato částečně autobiografická kniha popisuje jeden den v pracovním táboře na Sibiři. Hlavní hrdina Ivan Děnisovič Šuchov byl zajat německou armádou, podařilo se mu utéct, ale byl odsouzen jako špión na deset let v pracovním táboře. I přes tvrdý režim, nelidské zacházení a krutou zimu si zachovává lidskou tvář a raduje se z toho nejmenšího, co mu dovoluje peklo pracovního tábora, nestěžuje si. Na závěr je u Šuchova vidět rezignace. Klesá pod břemenem, ale neprotestuje, nenaříká a dokonce nachází jisté potěšení v útrapách....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/543/big_jeden-den-ivana-denisovice-9qR-543.jpg 4.21641
Žánr:
Literatura světová, Romány, Historické romány

Vydáno: , Academia
Originální název:

Один день Ивана Денисовича, 1962


více info...
Nahrávám...

Komentáře (221)

Kniha Jeden den Ivana Děnisoviče

Zahonek
24. února

Kdysi jsem od Solženicyna četl Souostroví Gulag a bylo to poněkud rozsáhlé a náročné čtení. Jeden den Ivana Děnisoviče je oproštěn od zbytečných popisů a nudných pasáží a nabízí jen to podstatné ze života vězně pracovního tábora.

Kabuky
01. ledna

Perfektní čtení.


Hnaty
06.11.2022

Pardon, ale mě dílo neskutečně nudilo.

sgjoli
23.10.2022

Vyposlechnuto jako audiokniha.
Tohle je jedna z těch knih, kterou jsem si chtěla přečíst už od dob svého studia na gymnáziu. Nějak to na mne tehdy během hodin literatury zapůsobilo. Ale dostala jsem se k tomu až teď ve formě audioknihy, kterou skvěle namluvil Miloslav Mejzlík. Jeho přednes hodnotím velmi vysoko. Způsob, kterým to vyprávěl, mne do příběhu vtáhl raz dva a vlastně i díky němu jsem to v práci vyposlechla na dva zátahy. Příjemný hlas, skvělý přednes, dobře doplněný o zvukové předěly.
I po obsahové stránce to bylo dost zajímavé - a především teda dost smutné a drsné. Na jednom dni jednoho odsouzeného čtenář, resp. posluchač poznává tíživé události vězňů odsouzených do pracovního lágru. A přitom je to vyprávěné s takovou lehkostí, jako by se to snad ani v lágru neodehrávalo.
Přiznávám - neumím říct, jak by na mne kniha zapůsobila, kdybych ji četla v papírové podobě. Ale ten poslech byl skutečně působivý a mně z toho příběhu vlastně bylo svým způsobem smutno, na jak hrozné věci si lidé žijící v těchto táborech museli zvyknout, aby vydrželi své tresty (mnohdy zbytečně přísné za naprosté maličkosti.
Za sebe určitě mohu doporučit.

666Jitka
15.07.2022

Je tomu něco málo přes rok , co jsem tuto knihu s mrazením v zátylku přečetla. Nyní jsem si příběh vychutnala jako audio verzi ve výborném podání Miloslava Mejzlíka. Popis jediného dne stráveného v "táboře" za něco, co I.D.Šuchov neudělal, nám dává nahlédnout, jak to v takových zařízeních chodilo, jak zdánlivé maličkosti udržovaly člověka při zdravém rozumu a dávaly mu naději, že tento zlý sen snad nějak přežije. Kniha člověka donutí k zamyšlení nad vlastním životem plným plýtvání, absurdností toho, čemu říkáme problémy, nesnáze a trápení. Nevážíme si života a toho, že máme všeho dostatek, netrpíme hlady ani zimou. Je dobré si čas od času takové knihy přečíst a nezapomínat.

Kopta
10.07.2022

V něčem docela jednohubka. Čte se to rychle, ale ne nijak zajímavě. Možná problém je právě to, že se jedná o jeden den. Jasně, je to o to intenzivnější a své fanoušky si to najde. Mně to připadalo jako změť dění, které mnohdy ani nemá smysl nebo pointu. Pak je otázka jestli ten celý systém ji měl. Což neměl. Suma sumárum ovšem chápu důležitost díla a každý by si ho měl povinně přečíst. Jestli ale něco předá nebo zaujme už je kus od kusu. A já jsem ten vadný.

alabra
08.07.2022

Jeden den jako z jiné planety, nelidskost, absurdnost se střídá se solidaritou, vzájemnou podporou snahy přežít den.
A druhý den po komentáři čtu, že moskevský starosta dostal šest let za kritiku války. To jsme se opravdu neposunuli dál za těch šedesát let?

jadran
09.06.2022

Kniha, které jsem se až bál. A radši jsem ji poslouchal perfektně načtenou na dlouhé cestě v autě, kdy před oním nemilosrdně a přitom střízlivě vyprávěným příběhem jednoho dne nebylo úniku. Solženicyn nemusí přehánět, vymýšlet ani fabulovat, jeho pohled je zcela realistický a věcný, bez nějakých za každou cenu drastických zvratů. Nakonec, prožitek osmiletého pobytu v těchto táborech by mu nějaké "akčnosti" za každou cenu nedovolily. Přesně věděl, o čem píše. Komu se to zdá málo drastické a těšil se na bití, mučení a vraždění doporučuji jinou literaturu na toto téma. Zdánlivě nezúčastněný styl vyprávění nás nutí věci domýšlet a, jsme-li toho schopni, se aspoň trochu vcítit do pocitů jednotlivých osob, se kterými se postupně seznámíme. Přitom je to hluboká sonda do především ruské mentality, která je nám přes všechen soucit a pochopení k vězňům, kde jejich většinu tvořili Rusové, bytostně cizí a nepochopitelná. V tom je tato povídka aktuální i k dnešku. Gulagy sice úplně nebyly prvními tábory tohoto druhu (prvními byly ty, kam Britové za búrské války nahnali civilní obyvatelstvo, aby nemohli podporovat búrské partyzány), ale teprve sovětský režim dovedl tyto tábory k oné masovosti a dokonalosti, kterou nacisté později dohnali, ale nepředstihli. Vybavilo se mi Djilasovo tvrzení z jeho Nové třídy, že komunistický režim je vlastně ještě mnohem horší než byl starověký otrokářský systém. Gulag to potvrzuje naprosto dokonale. Nebudu tady opakovat to, co sem řada ostatních už perfektně napsala včetně nejsilnějších citátů, ale překvapuje mě jedno "zdvojené" hodnocení, že Solženicyn nenáviděl Sovětský Svaz a že ti vězni tam byli zavření na základě zákonů. A že se v nepříliš povedené "novele" neřeší fakt, že byli v gulagu i klasičtí kriminálníci. Byli, o jejich přítomnosti i postavení nad "mukly" je tam toho víc než dost. Je strašné, že tohle dneska někdo dokáže napsat, ale zase je to zcela menšinový názor. A abych přispěl svojí špetkou do společného mlýna, mně vyrazil dech onen kapitán druhé třídy a to tím, že za největšího gaunera pokládal onoho britského admirála, který mu poslal dárek k vánocům a tím se pro NKVD stal rázem špionem. Solženicyn to příliš nerozpitvává, pouze to uvádí, ale je to další kamínek k tomu, abychom pochopili, anebo spíš nepochopili ruský způsob myšlení...

1 ...