Jeden den Ivana Děnisoviče

kniha od:


KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Tato částečně autobiografická povídka popisuje jeden den v pracovním táboře na Sibiři. Hlavní hrdina Ivan Děnisovič Šuchov byl zajat německou armádou, podařilo se mu utéct, ale byl odsouzen jako špión na deset let v pracovním táboře. I přes tvrdý režim, nelidské zacházení a krutou zimu si zachovává lidskou tvář a raduje se z toho nejmenšího, co mu dovoluje peklo pracovního tábora, nestěžuje si. Na závěr je u Šuchova vidět rezignace. Klesá pod břemenem, ale neprotestuje, nenaříká a dokonce nachází jisté potěšení v útrapách....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/543/jeden-den-ivana-denisovice-9qR-543.jpg 4.21334
Žánr
Literatura světová, Novely, Historie
Vydáno, Academia
Orig. název

Один день Ивана Денисовича, 1962

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (166)

Kniha Jeden den Ivana Děnisoviče

Přidat komentář
T.Dino
10. listopadu

Krutý svět a osud zároveň. Přijde mně, že jsme moc rozmazlený v dnešní době, i když doba kolem Covidu není jednoduchá, vždycky může být hůř, například v gulagu.

lima123
08. listopadu

Zaujímavo popísaný jedeň deň väzňa v ruskom pracovnom tábore na Sibíri. Výborne opísané pocity, myšlienky, túžby, duchovné aj fyzické prežívanie väzňa Šuchova. V dobe vydania určite vzbudila veľký rozruch.


Mikus
16. října

Nejvíce děsivá je tato kniha asi v tom, že hlavní protagonista vůbec nedumá nad tím, jaké utrpení prožívá a jak by případně mohl utéct domů k rodině. Tyto starosti jsou v podobných pracovních táborech mimo myšlení všech vězňů. Jejich hlavní starosti se týkají toho, kolik porcí jídla zvládnou ukořistit, jak si sehnat nějaký ten tabák a hlavně jak přečkat celý den, aby se vůbec dožili toho dalšího.
Navzdory svému krátkému rozsahu se mi kniha nečetla nejlépe a v záplavě vězeňského žargonu a postav jsem se tu a tam ztrácel. To však neznamená, že bych nebyl rád, že jsem si ji přečetl. Za ten čas to stojí a čím více lidí ho bude ochotných knize věnovat, tím lépe. Krutá realita pracovních táborů není zase tolik let vzdálená a bude dobře, pokud ji budeme mít na paměti. Jestli mi totiž tato kniha něco dala, pak je to vědomí, že jakmile se člověk na takovém místě ocitne, na myšlenky o hrůze a nespravedlnosti nezbude místo.

blonde_elis
25. května

Tak nevím, asi mi to úplně nesedlo... Téma je rozhodně zajímavé, ale nedokázala jsem se začíst. Knihou jsem se, vzhledem k jejímu rozsahu, prokousávala nezvykle dlouho.

Katka2382
21. května

Myslím,že tento či podobný příběh by si měl povinně přečist každý,aby si lidé uvědomili v jakém blahobytu si tu žijeme.

seabook04
15. května

Tohle pro mě bylo zklamání.

Největší problém v mém případně byl, že mi absolutně nesedl styl autora. Děj sám o sobě byl zajímavý a místy i poutavý, ale způsob vyprávění mě až místy iritoval a rušil při čtení.

Když tady pročítám komentáře, připadá mi, jako bych četla úplně jinou knihu. Dramatičnost, čtivost, napínavost,... nic takové jsem v knize bohužel nepotkala. Což je velká škoda...

Hodnocení: 2/5*

PPardinio
06. dubna

Velmi poutavě napsaná sonda do jednoho běžného, přesto úspěšného dne, odsouzeného "špióna" Ivana Denisoviče Šuchova, který si odpykává 9.rok v pracovním táboře někde na Sibiři. Velké plus knížky je, že autor si něčím podobným prošel sám a mohl tak do značné míry čerpat ze svých zážitků. Propuštění vězňů je v nedohlednu, naděje na amnestii jsou malé, ale cesta k přežití je jasná. Člověk musí pravidelně jíst a vyhýbat se korekci.

jean_ralphio
24. března

nejpusobivejsi dilo zabyvajici se koncentraky, co jsem zaznamenal.

1 ...

Doporučujeme

Kapitánova dcerka
Kapitánova dcerka