Jeden den Ivana Děnisoviče

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Tato částečně autobiografická povídka popisuje jeden den v pracovním táboře na Sibiři. Hlavní hrdina Ivan Děnisovič Šuchov byl zajat německou armádou, podařilo se mu utéct, ale byl odsouzen jako špión na deset let v pracovním táboře. I přes tvrdý režim, nelidské zacházení a krutou zimu si zachovává lidskou tvář a raduje se z toho nejmenšího, co mu dovoluje peklo pracovního tábora, nestěžuje si. Na závěr je u Šuchova vidět rezignace. Klesá pod břemenem, ale neprotestuje, nenaříká a dokonce nachází jisté potěšení v útrapách....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/543/jeden-den-ivana-denisovice-9qR-543.jpg 4.21334
Literatura světová, Novely, Historie
Vydáno, Academia

Один день Ивана Денисовича, 1962

Kniha Jeden den Ivana Děnisoviče

T.Dino
10. listopadu

Krutý svět a osud zároveň. Přijde mně, že jsme moc rozmazlený v dnešní době, i když doba kolem Covidu není jednoduchá, vždycky může být hůř, například v gulagu.

lima123
08. listopadu

Zaujímavo popísaný jedeň deň väzňa v ruskom pracovnom tábore na Sibíri. Výborne opísané pocity, myšlienky, túžby, duchovné aj fyzické prežívanie väzňa Šuchova. V dobe vydania určite vzbudila veľký rozruch.

Mikus

Nejvíce děsivá je tato kniha asi v tom, že hlavní protagonista vůbec nedumá nad tím, jaké utrpení prožívá a jak by případně mohl utéct domů k rodině. Tyto starosti jsou v podobných pracovních táborech mimo myšlení všech vězňů. Jejich hlavní starosti se týkají toho, kolik porcí jídla zvládnou ukořistit, jak si sehnat nějaký ten tabák a hlavně jak přečkat celý den, aby se vůbec dožili toho dalšího.
Navzdory svému krátkému rozsahu se mi kniha nečetla nejlépe a v záplavě vězeňského žargonu a postav jsem se tu a tam ztrácel. To však neznamená, že bych nebyl rád, že jsem si ji přečetl. Za ten čas to stojí a čím více lidí ho bude ochotných knize věnovat, tím lépe. Krutá realita pracovních táborů není zase tolik let vzdálená a bude dobře, pokud ji budeme mít na paměti. Jestli mi totiž tato kniha něco dala, pak je to vědomí, že jakmile se člověk na takovém místě ocitne, na myšlenky o hrůze a nespravedlnosti nezbude místo.

blonde_elis

Tak nevím, asi mi to úplně nesedlo... Téma je rozhodně zajímavé, ale nedokázala jsem se začíst. Knihou jsem se, vzhledem k jejímu rozsahu, prokousávala nezvykle dlouho.

Katka2382

Myslím,že tento či podobný příběh by si měl povinně přečist každý,aby si lidé uvědomili v jakém blahobytu si tu žijeme.

seabook04

Tohle pro mě bylo zklamání.

Největší problém v mém případně byl, že mi absolutně nesedl styl autora. Děj sám o sobě byl zajímavý a místy i poutavý, ale způsob vyprávění mě až místy iritoval a rušil při čtení.

Když tady pročítám komentáře, připadá mi, jako bych četla úplně jinou knihu. Dramatičnost, čtivost, napínavost,... nic takové jsem v knize bohužel nepotkala. Což je velká škoda...

Hodnocení: 2/5*

PPardinio

Velmi poutavě napsaná sonda do jednoho běžného, přesto úspěšného dne, odsouzeného "špióna" Ivana Denisoviče Šuchova, který si odpykává 9.rok v pracovním táboře někde na Sibiři. Velké plus knížky je, že autor si něčím podobným prošel sám a mohl tak do značné míry čerpat ze svých zážitků. Propuštění vězňů je v nedohlednu, naděje na amnestii jsou malé, ale cesta k přežití je jasná. Člověk musí pravidelně jíst a vyhýbat se korekci.

jean_ralphio

nejpusobivejsi dilo zabyvajici se koncentraky, co jsem zaznamenal.

Kapitánova dcerka
Kapitánova dcerka