Jeden den Ivana Děnisoviče přehled

Jeden den Ivana Děnisoviče
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/543/mid_jeden-den-ivana-denisovice-9qR-543.jpg 4 1746 1746

Tato částečně autobiografická kniha popisuje jeden den v pracovním táboře na Sibiři. Hlavní hrdina Ivan Děnisovič Šuchov byl zajat německou armádou, podařilo se mu utéct, ale byl odsouzen jako špión na deset let v pracovním táboře. I přes tvrdý režim, nelidské zacházení a krutou zimu si zachovává lidskou tvář a raduje se z toho nejmenšího, co mu dovoluje peklo pracovního tábora, nestěžuje si. Na závěr je u Šuchova vidět rezignace. Klesá pod břemenem, ale neprotestuje, nenaříká a dokonce nachází jisté potěšení v útrapách.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Academia
Originální název:

Один день Ивана Денисовича , 1962


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Jeden den Ivana Děnisoviče. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (236)

Pebra
12.06.2024 5 z 5

Člověk se umí proměnit v živočicha o tom žádná, ale tady jde i o to, že při tom všem zůstal člověkem a všímal si neuvěřitelných detailů, které ho zachovaly při lidském životě a dokázal cítit radost. Jinak je samozřejmě pekelné, co dokáží lidi dělat lidem.

evickakyticka
04.06.2024 2 z 5

Tak já teda nevím. V knize se popisuje sice jen jeden den, ale přišlo mi, že se omílá pořád to samé dokola. Pořád samé jídlo, prohlídky, obavy o zavření na "samotku". Nechtěla bych tam být byť jen jeden den, to chápu . Ale jsou i jiné knihy na toto téma - a lépe zpracované. Nudila jsem se a poslední strany jen letmo pročetla.


shnilaspageta
16.03.2024 4 z 5

(SPOILER) Poněkud mrazivé svědectví o pobytu v lágru... na druhou stranu, já osobně jsem zamyslil, jak je krásné radovati se z maličkostí. Odkazuji na radost, jenž prožívá Ivan Děnisovič po tom, co mu Cézar věnoval svůj podíl chleba a teplou šlichtu.

všechny komentáře

Související novinky (1)

Knižní novinky (27. týden)

01.07.2019


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Jeden den Ivana Děnisoviče v seznamech

v Právě čtených25x
v Přečtených2 801x
ve Čtenářské výzvě354x
v Doporučených157x
v Knihotéce592x
v Chystám se číst640x
v Chci si koupit88x
v dalších seznamech22x