Matrjonina chalupa

Povídka od: Alexandr Isajevič Solženicyn

Z knihy: Jeden den Ivana Děnisoviče, Jeden den Ivana Děnisoviče a jiné povídky, Ve vyšším zájmu

Matrjona je už starší žena, smířená s osudem i s lidmi. Nestará se o sebe, stará se o druhé a to jí štěstí nepřinese.


Komentáře (4)

alef
21.03.2019

Kromě tragického obrazu přetěžkého života na ruské vesnici, který se stal po roce 1917 naprosto kritickým, protože revoluce, která vše začala, pokračovala občanskou válkou, kolektivizací a zabavováním majetku, … kromě drastického obrazu údělu ruského člověka a jeho složitého bytí, navzdory 20. století, zjistíte na těch několika stránkách téhle krátké novely ještě něco navíc ... zjistíte, že navzdory všemu, v zapadlých ruských vesničkách žijí taky dobří lidé, Matrjona je totiž jednou z nich :-), potýkající se s nespravedlností, přesto skromná, prostá a dobrosrdečná.

Dáma s hrnstjm
08.06.2016

Krátká sonda do života jedné staré ženy, která si žije tak nějak po staru, ve vesnici, kde jako by stále platily jakési staré pořádky. Nebýt zmínky o kolchozu, traktoru a vlaku-rychlíku, člověk by řekl, že čte příběh z 19. století - a ne z poloviny 20. století... Hodně se mi líbila závěrečná část, kdy vypluly na povrch informace z ženiny minulosti. I ten nejnepatrnější člověk mívá za sebou totiž i pěkně zajímavé věci!

cori
16.04.2016

Matrjona nedokáže nikomu odepřít pomoc a všichni ji zneužívají, hlavně příbuzní, kteří ji připraví nejen o chalupu, ale i o život.

mgeisselreiter
02.12.2012

Děj novely se odehrává na vesnici v polovině 50. let. Způsob psaní je hodně podobné Turgeněvovi, především ale vystihuje, jaký byl život v té době na sovětské vesnici. 75%, 2.12.12.