PPardinio PPardinio komentáře u knih

Dům u kanálu Dům u kanálu Agatha Christie

Mé velmi oblíbené duo detektivů, ale zde jsem byl prostě mírně zklamán. Autorka vystavěla závěr knížky, který mi přišel překombinovaný a plný otazníků. Jak v tom figurovali manželé Perryovi?... Paní Lancasterová mi také přišla dost těžce uvěřitelná. Jen se přiznám, že ten dům bych rád viděl.

26.11.2018 3 z 5

Po pohřbu Po pohřbu Agatha Christie

(SPOILER) Zajímavé počtení. Já věděl, že bude zakopaný pes v nějakém z těch obrazů. Čekal jsem, že znalec umění je vrah. Objevil se v knize krátce, tak bylo nakonec logické, že vrahem musí být někdo jiný. Škoda, pasoval mi tam :-)

18.11.2018 4 z 5

Saudade – Na kole a v kajaku kolem světa Saudade – Na kole a v kajaku kolem světa Matěj Balga

Poetické pasáže mě popravdě moc neseděly, místy jsem se při jejich čtení dokonce i nudil a těšil jsem se na další příběhy z cesty. Jako fanda cestování ale nemohu hodnotit jinak než za 5 hvězdiček. Je mi jasné, že k podobnému dobrodružství se asi nikdy neodhodlám, ale rád o podobných cestách sním :-) Při vandrování jsem se rád vracel do pohodlné postele, ale třeba něco na té hamace bude. Poznávání krajiny všech těch krásných zemí na kole muselo být úchvatné, ale já jsem schopný píchnout kolo i 3-krát během 20km, kdy jedu po čistém asfaltu. Pasáže na moři a v Amazonii mě uchvátily. Zde jsem hltal každou další stránku. Sám však trpím při sjíždění našich líných řek, kdy mě po pár hodinách bolí záda. Sjíždět vodu několik týdnů musí být velice těžké. No a jazyková vybavenost také není má silná stránka. Zážitky z cest ale určitě stojí za tu bolest, odříkání a vzdání se běžného komfortu. Fandím podobným dobrodruhům! Nelituji ani jediné minuty, kterou jsem strávil při čtení této knížky.

08.11.2018 5 z 5

Červenka Červenka Jo Nesbø

Při čtení Červenky jsem se bavil a nevadila mi ani délka knížky. Musím hodnotit plným počtem, protože příběh neměl podle mě žádnou chybu. Část V. - Sedm dní byla pro mě zatím absolutní top! S něčím podobným jsem se zatím nikde nesetkal.
"Dobrý den, tohle je Ellenin a Helgeho záznamník. Zanechte prosím vzkaz."

20.10.2018 5 z 5

Ruka / Wallanderův svět Ruka / Wallanderův svět Henning Mankell

Ke knížce jsem se dostal velmi brzy, což bylo do značné míry na škodu (čteno jako 3.kniha v sérii s Kurtem Wallenderem). Při výběru této knihy jsem si totiž nepřečetl, že jde spíše o soupis postav, dílů a rekapituluje se zde celý vývoj detektiva z Ystadu. Proto dávám pouze 3 hvězdičky.

11.10.2018 3 z 5

O krok pozadu O krok pozadu Henning Mankell

Z mého pohledu se oproti předešlé knize jedná o mírný pokles, ale stále si zde autor drží vysokou úroveň vyprávění. Kniha je čtivá a objevuje se zde málo nudných pasáží (např. neustálé močení bylo otravné). Kurt je správný vůdce skupiny detektivů, kde každý má své pevné místo, ale přesto je autor schopný složení týmu měnit. Děj knihy si to ale žádal. Ztráta Martinssona by více nepříjemná. Nejlepší postavou byl Nyberg. V mém případě se jedná o 9.knihu z této série.

11.10.2018 4 z 5

Třetí dívka Třetí dívka Agatha Christie

Autorku mám rád a za poslední rok jsem tak přečetl hodně jejích knih. Tato mě ale moc neseděla. Navíc vodítko s obrazem bylo příliš jasné.

20.09.2018 3 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Nebylo to úplně špatné, ale přišlo mi, že se zde autoři teprve zahřívají. Pozdější knihy s komisařem Joonou Linnou mají větší spád. Zde se vše točí hlavně kolem Erika a jeho manželky, která si jede vyšetřování po vlastní ose. K ruce má zázračného otce, kterého nezastaví ani srážka s autem. Oceňuji zajímavý námět s hypnózou, ale linie s bestiálním Josefem Ekem mě bavila více, i-když v jeho případě bylo hrozně moc nelogičností a otazníků.

02.09.2018 3 z 5

Není kouře bez ohýnku Není kouře bez ohýnku Agatha Christie

Velice sympatické hlavní postavy, v závěru se objevila dokonce slečna Marpelová a zajímavý příběh, kde hlavní roli hrají anonymní dopisy. Velice pěkné čtení.

18.08.2018 5 z 5

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

Kniha s velmi rychlým spádem. Krátké kapitoly mě stále udržovaly v ději a hlavní záporák byl velmi tajemný (i-když se z něj v závěru stal trochu moc dokonalý zabiják a kladl jsem si otázku, jak se naučil takto zacházet s nožem a kde se naučil rozpoznat lidskou mysl, aby dokázal manipulovat s obětí). Jinak pro mě lepší dílo než Lovec králíků.

12.08.2018 5 z 5

Hlas Hlas Arnaldur Indriðason

Mám rád severské krimi a od A.Indridasona jsem měl již čest několik knih přečíst. Jsem rád za sérii detektivek s komisařem Erlendurem, protože jsem se tak dozvěděl plno informací ze života obyvatel Islandu. Jedním zajímavým faktem je, že zdejší obyvatelé si pouze Tykají, což občas opravdu znesnadňuje čtení knihy. Myslím si, že překladatel (nebo autor), si to v této knize již uvědomil a křestní jména se zde nevyskytují v takové míře (často nahrazeno slovem ředitel, vrchní...). Pět hvězdiček této knize nedám, protože mi lezlo na nervy, že detektivovi neustále někdo volal, když měl nastat v ději nějaký zvrat. Dále mi také vadilo, že do děje zasahoval druhý příběh, který spíše prodlužoval knihu (i-když se zde popisovalo velmi vážné téma)

12.08.2018 4 z 5

Pátá žena Pátá žena Henning Mankell

Zatím asi nejlepší kniha z této série s komisařem Wallenderem. Některé pasáže mi přišly zbytečné, ale to na mém hodnocení nemůže nic ubrat. Jsem rád, že se během vyšetřování mohu nenásilně seznámit s problémy, které sužovaly Švédsko v době, kdy jsem se pomalu rozkoukával na tomto světě.

07.07.2018 5 z 5

Ve slepé uličce Ve slepé uličce Henning Mankell

Proč sakra každý druhý obyvatel Skane musel pít kávu z termosky? :-) Já piju maximálně čaj, ale připravil bych si jej raději do konvice. V mém podání šlo již o 7.knihu s komisařem Wallenderem. Námět knihy mě zaujal. Vše se četlo velice pěkně. Jediné, co bych v knize stále nezmiňoval, je vzpomínání na Rydberga. Celkově šlo ale o jednu z lepších knih z této série.

12.06.2018 4 z 5

Husitská epopej. V, 1450-1460 - za časů Ladislava Pohrobka Husitská epopej. V, 1450-1460 - za časů Ladislava Pohrobka Vlastimil Vondruška

Stále velice dobré čtení, které je prokládáno historií naší země. Oblíbené postavy pomalu umírají ale jiné dostávají více prostoru. Musím se přiznat, že v této knize mě velice bavil Olbrámek, který dříve nebyl mojí oblíbenou postavou.

01.05.2018 4 z 5

Zlatá brána otevřená Zlatá brána otevřená Agatha Christie

Knížky od A.Christie si rád beru na cestování do letadla, protože jsou poměrně skladné. Na cestu do Madridu jsem si vzal tento příběh. Knížka měla zajímavý nástup příběhu, ale vykreslení postav bylo velice stručné. Při větším množství podezřelých (aktérů) se to dá chápat, ale mně to zpočátku znesnadňovalo orientaci v chování postav. Musím poznamenat, že H.Poirot zde byl místy dost upozaděn. Nejvíce mi ale vadilo, že závěr knihy byl z mého pohledu trochu nevygradovaný a odbytý. Oblíbená postava: Akibombo / neoblíbená postava: paní Hubbardová (občas mi prostě lezla krkem)

28.04.2018 3 z 5

Pět malých prasátek Pět malých prasátek Agatha Christie

Velmi zajímavý příběh od A.Christie. Hercule Poirot zde rozplétá starou vraždu trochu jiným způsobem, což se mi líbilo. Jedná se vlastně o vzpomínky vyšetřovatelů a 5 svědků. Poirot do děje moc nevstupuje. Vraha jsem neodhalil, ale důvod, proč se Caroline chovala u soudu smířlivým způsobem, my byl jasný velice brzo. Jeden z dopisů mé názory jen utvrdil. Na knize mi tak vadila jen jedna věc, kterou byla neuvěřitelná paměť všech 5 svědků. Já sám si totiž nevzpomínám, co jsme dělal před týdnem. Ale k sepsání knihy to vlastně bylo důležité, a proto dávám 5*

08.04.2018 5 z 5

Proč nepožádali Evanse? Proč nepožádali Evanse? Agatha Christie

Z mého pohledu jedna z nejslabších detektivek od A.Christie. Za celou dobu jsem si nemohl k nové dvojci detektivů najít vztah. Je to škoda, protože mám raději detektivky, kde nevystupuje H.Poirot.

02.04.2018 3 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Čtivé, zajímavé a napsané s dobrým tempem. Hluchých míst bylo prostě minimum! Mé druhé setkání s tímto autorem a opět jsem spokojený. Sakra, ale pánovi s plísní jsem věřil mnohem víc!

14.03.2018 5 z 5

Usměvavý muž Usměvavý muž Henning Mankell

Z komisaře Kurta Wallendera se pomalu stává můj oblíbený detektiv. V mém případě se jedná již o šestou knížku. Do knihy jsem se opět rychle ponořil a nevadilo mi, že autor naznačil možného pachatele prakticky na prvních stránkách. Severské krimi mám rád a popis švédské krajiny, vyšetřování a postav zvládá autor velice dobře. Jen mi stále vadí, že autor neumí přesvědčivě dotáhnout knihu do úplného konce, a proto závěry působí oproti předešlému ději nevěrohodně. Postava je mi sympatická také tím, že nemá tolik problémů s pitím :-) Po přečtení Usměvavého muže u mě stále vede vůbec první kniha, kterou jsem od pana Mankella přečetl (Bílá lvice)

03.03.2018 4 z 5