PPardinio PPardinio komentáře u knih

Stockholm Delete Stockholm Delete Jens Lapidus

(SPOILER) Stockholm delete jsem začal číst bez většího očekávání, autora jsem neznal, a proto jsem byl vlastně mile překvapený z toho, co Jens Lapidus čtenáři předložil. Příběh malinko vybočoval ze zaběhlých kolejí díky zajímavě propojené a sestavené ústřední dvojicí. Normálně bych kriminálníkovi jako Teddy nefandil, ale zde jsem mu přál asi trochu více než jeho parťačce Emelie. Možná půjdu trochu proti proudu, ale já si užil spíše první 3/4 příběhu. Závěr mě malinko zklamal (např. bývalá věznice, Emelie a její údajně "Mistrovská" obhajoba nebo nástup důležitého svědka na scénu). Hazard, podvody, alkohol, drogy, gangy, menšiny, to vše dodávalo příběhu super náboj.

25.06.2021 4 z 5

Maska smrti Maska smrti Mads Peder Nordbo

(SPOILER) Závěrečný díl trilogie je z mého pohledu nejlépe napsaný a bavil jsem se při jeho čtení jednoznačně nejvíce. Trilogie měla tak v mých očích stoupající úroveň kvality. Nejprve je ale nutné poznat předcházející dva díly. Nordbo krásně zapracoval do děje chlad a divokost Grónska, povahové rysy zdejších obyvatel a jejich veškeré zvyky či špatné stránky. Líbilo se mi, jak si pohrál se strachem a mystičností kolem Qivittoqa, ze kterého místy opravdu mrazilo. Jen mě mrzí, že nám Nordbo udělal v jedné části knihy z Tupaarnaq dvojnici Lisbeth Salanderové, ale naštěstí se pak vrátil k jeho předešlému stylu vyprávění. Plné hodnocení nedávám jen proto, že jsem se místy v ději děsně ztrácel a dalo mi zabrat, abych se zorientoval, kdo je čí bratr nebo sestra.
Studnu, bahno, nůž, žízeň, hlad a chlad budu mít dlouho v hlavě.

18.06.2021 4 z 5

Než přijde mráz Než přijde mráz Henning Mankell

Jsem veliký fanoušek detektiva Kurta Wallendera a Než přijde mráz byla poslední knížka, která mi ve výčtu jeho příběhů chyběla. Vyprávění H.Mankella mám opravdu rád, zvykl jsem si na jeho styl psaní a veškeré postavy. Linda pro mě tak nebyla pochopitelně neznámou postavou, ale měl jsem malinko problém s vyprávěním z jejího pohledu. Kurt nad ní dohlížel, vedl vyšetřování, ale přesto jsem jej ve vyprávění postrádal. Nebylo to úplně ono. Chyběla mi chemie veškerých postav. Příběh náboženských fanatiků mě sám o sobě bavil, ale i zde to mohlo být malinko více dotažené. Jako klad tak hodnotím hlavně fakt, že mi Linda vykreslila Kurta malinko jinak, než jsem jej vnímal jako čtenář předešlých knih.
Z nostalgie dávám slabší 3* a jsem rád, že H.Mankell napsal v sérii čtivější a napínavější příběhy.

14.06.2021 3 z 5

Dívka v pavoučí síti Dívka v pavoučí síti David Lagercrantz

Ve vyprávění je znát rozdílný styl autorů, což se dalo očekávat. S.Larsson dokázal mnohem barvitěji popsat chování postav a přiblížit čtenářům novinářskou práci v Miléniu (Nebyl jsem úplně fandou redakčních kapitol). D.Lagercrantz to neměl určitě jednoduché. S osudy Lisbeth Salanderové a Mikaela Blomqvista se však popral velice dobře. Příběh uchopil malinko jinak, ale přesto čtivě a napínavě. Problém jsem měl s tím, že ke gradaci příběhu došlo tak ve 4/5 knížky. Její zbývající část byla již jen takový dojezd, kde se autor nepouštěl do ničeho ohromujícího.
Mikael byl v ději spíš pojítkem s Lisbeth. Jeho novinářská práce byla autorem dost okleštěná. Veškeré informace, které posouvaly děj, mu postavy spíše náhodně pověděly. Nejvíce pak byla Mikaelova novinářská linka zkrácená při práci na vydání časopisu Milénium u případu "Desetiletí" (Za mě i celkem plus).
Lisbeth si zachovala své povahové rysy, ale autor jí zde vykreslil až moc nadpřirozeně a dokonale. Její povaha tak byla méně uvěřitelná (např. úžasná hackerka, boxerský trénink, souboj na skále s prostřelenou rukou...)
Jo a kam zmizelo kafe? :-)

26.05.2021 4 z 5

Sněhurčina rakev Sněhurčina rakev Kerstin Signe Danielsson

(SPOILER) Příjemné setkání se skupinou vyšetřovatelů z Vaxjö. Nejsem zrovna fanda hlavního detektivního dua Nyströmová/Forssová, mám v oblibě spíše ostatní členy týmu, přesto jsem se dlouho pral s faktem, jakou proměnou prošla postava Stiny. Nepamatuji si totiž, že by dříve používala při vyšetřování tolik vulgarit a podivných postojů k vyšetřovaným. V mých očích to byla škoda, protože při čtení knížky jsem získal k hlavnímu duu ještě větší odpor, a proto mě doslova nudila vedlejší dějová linie, která se stáčela k vraždě partnerky Ingridiny dcery a otci Stiny. Hlavní dějová zápletka mě bavila s každou stránkou ovšem více a více. Byl jsem zvědavý, jak to s talentovanou umělkyní Berit nakonec dopadne a kdo bude jejím vrahem/nevrahem. SNĚHURČINA RAKEV měla totiž několik zajímavých zvratů a oceňuji, že si autoři hráli s tématem sexuálních společnic a osudem sklářských rodin z "Říše skla". Hodnocení 4* hvězdičky patří hlavní dějové linii. Závěrečnou scénku, ve které 7 "zkušených zabijáků" postupně nalezlo smrt v Pekelné kuchyni, beru spíše jako závěrečné poblouznění autorů. Byl bych raději, kdyby si dal někdo spíše práci s vysvětlením, kde se na konci každého dne vzaly vzpomínky z Beritina deníku. Na to jsem čekal marně :-(

10.05.2021 4 z 5

Jak to bylo doopravdy s Pinokiovým nosem Jak to bylo doopravdy s Pinokiovým nosem Leif G. W. Persson

Zbytečně zdlouhavé a místy nastavované krimi. Je štěstí, že se děj občas stočil i jinam než k rozpravám hlavního vyšetřovatele nad jeho super klobásou, k hektolitrům vypitého alkoholu, večerním drinkům v županu a tunám jídla. Evert Bäckström si mě svým vtipem a svérázným hodnocením veškerého dění vůbec nezískal. Doslova jsem k této postavě cítil odpor. Kdyby nebylo několika zajímavých pasáží ve druhé polovině knížky, bylo by mé hodnocení určitě nižší. Za mě velmi slabé 3*

26.04.2021 3 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

F.Backman je bezesporu skvělý vypravěč a opět mě dokázal vtáhnout do děje. Zde si navíc se čtenáři hraje již samotným názvem knihy a její obálkou (Raději jsem si vyhledal vzhled švédského originálu). Očekával jsem tak, že se vše bude točit jen kolem Mayi a Any. Obě postavy mám rád, ale trochu jsem se toho předem obával. Brzy bylo naštěstí jasné, že "My" nejsou jen dvě dívky, ale celé hokejové městečko Medvědín, které má jednu společnou zálibu, která propojuje a vzájemně ovlivňuje jejich životy. Hokej je v pokračování Medvědína opravdu již jen nástroj k vyjádření lásky, mezilidských vztahů, obětování se a odříkání. Autor v některých pasážích až moc okatě útočí na EMOCE. Nevím však proč, ale přistoupil jsem na jeho hru a prožíval vždy znovu se zájmem to cíleně vykreslené NAPĚTÍ a strach o postavy.
Z mého pohledu byly paradoxně pokaždé nejslabší pasáže, ve kterých hrál ústřední roli hokej jako takový (tréninky A-týmu, zápas Hedu s Medvědínem nebo nábor Vidara). Jsem asi moc veliký hokejový fanoušek a zde jsem autorovi prostě občas nevěřil, že vždy 100% ví, o čem píše.
Horší 4*

23.03.2021 4 z 5

Sí, vole! Sí, vole! Pavel Liška

Dal jsem si za cíl, že si každý rok přečtu minimálně jeden cestopis a tentokrát padla volba na graficky pěkně zpracované vyprávění tří našich motorkářů. Nad koupí této knížky jsem pár měsíců váhal, protože zrovna úplně nevyhledávám filmy Pavla Lišky a Honzy Revaie. O to více jsem byl z tříčlenné partičky mile překvapený. Nejvíce mě zaujalo asi vyprávění Pavla Lišky, které šlo více do hloubky, a protože jsem jej při čtení přestal vnímat především jako přehrávajícího herce. Při čtení se z něj stal cestovatel dobrodruh, který rád hledá krásy tam, kde by je jiný cestovatel třeba nehledal. Je to zajímavý fakt, protože cestovatelsky jsem spíše podobný Hynkovi Bernardovi. Rád si vše plánuji, aby jsem neminul zajímavá místa na trase. Cestopis obsahuje dostatek fotek, které parádně doplňují dané prožitky. Jen mě mrzí, že ne vždy je fotka v top kvalitě a nebo je tak malá, že se popisovaný latinoameričan či přírodní zajímavosti nedají dobře rozpoznat. Ne-Kvalita fotek je paradoxně ovlivněná i grafickým "vandráckým" formátem, který mě tak zaujal.

09.03.2021 4 z 5

V bouřlivé noci V bouřlivé noci Kerstin Signe Danielsson

Další zajímavá knížka od mého oblíbeného autorského dua. Tým detektivů v jejich podání působí uvěřitelně a navzájem se dobře doplňuje, i-když k neshodám pochopitelně občas dochází. Dějová linie vraždy ze současnosti a smrt Nilse Johanssona, započatá ničivým orkánem Gudrun, do sebe na posledních stránkách pěkně zapadla. Jako plus vidím také to, že se autoři nesnaží o složité popisování dramatických scén. Jen je škoda, že Lasse neměl v příběhu tolik prostoru, ale na druhou stranu neměl čas udělat nějakou chybu :-)
Hodnocení: Horší 4*

23.02.2021 4 z 5

Kalypso Kalypso Ingar Johnsrud

Před Kalypso jsem bohužel nečetl první díl série s Fredrikem Beierem, a proto mi možná nějaké vztahy a dějové linky unikly. Přesto si dovolím tvrdit, že největší slabinou této série je právě hlavní hrdina. Přiznám se, že jsem Fredrikovi za celou dobu nepřišel na chuť a jeho chování mě vyloženě štvalo. Jde o emočně nevyrovnaného detektiva, který jedná chaoticky, skoro až amatérsky a většinou na vlastní pěst. Stejně jako v mnoha ohledech podobný H.Hole od J.Nesba má problémy s léky, chlastem a nečekaně i v osobním životě. Ženy mu nějakým způsobem však nedokážou odolat. (To musí být jeho knírkem v kombinaci s dokonalým čichem, který by mohl detektivovi závidět i dobře cvičený pes. Fredrik Beier je takový norský fousek v lidském provedení) Prostě super detektiv, kterého chcete mít za parťáka :-)
Krátké kapitoly ději pomohly, ale flashbacky volil autor v některých případech dost necitlivě a v mých očích to ději spíše škodilo, i-když šlo o zajímavé a nosné téma. Jako již tradičně, při čtení severské krimi, na mě neudělal dojem závěr. Nedostavilo se to napětí, ze kterého by mi spadla brada. Spíše se dostavilo opět ťukání na čelo a kroucení hlavou nad počínáním lidí. Celkově hodnotím knihu za slabší 3*. Autorovi dám šanci u 3.dílu a poté se rozhodnu, zda má vůbec smysl číst díl první

12.02.2021 3 z 5

Prorokova zima Prorokova zima Håkan Östlundh

První polovina knížky se mi líbila asi malinko více, ale i tak to bylo uvěřitelné čtení a nesouhlasím s tvrzením dalších čtenářů, že by v ději bylo příliš politiky. Jelikož se děj neodehrává z pohledu vyšetřovatelů, ale je v režii dvou lidí, které ovlivnila první smrt v Sarajevu, je logické, že vyšetřování nemohlo probíhat v zaběhlých šablonách. Hlavní postavy Ylva s Eliasem tak občas jednaly malinko zmateně, ale to je pochopitelné. Šlo přeci jen o normální lidi.
Pozitivně hodnotím, že celou dobu šlo složitěji rozeznat ty dobré od zlých, a protože jsem knížku koupil za méně než 100 Kč, dostal jsem za málo peněz hodně muziky :-)

01.02.2021 4 z 5

Kolibřík Kolibřík Kati Hiekkapelto

Z mého pohledu velice průměrná detektivka, která nenabízí nic nového a převratného. První polovina byla spíše sondou do asimilace přistěhovalců s původními obyvateli Finska. Podobné téma řeší i jiní autoři severského krimi, ale poprvé jsem se zde dostal k detektivce z Finska, takže jsem nad danou dějovou linií přimhouřil oko. Celkově mě nejvíce mrzel fakt, že vývoj vztahu mezi Annou a Askem byl pro mě až moc předvídatelný a průhledný. Celkově byla postava Aska zvláštní a autorka na něm jednoduše demonstrovala vztahy mezi Finy a cizinci.
Druhá polovina knížky byla záživnější, tempo se rozjelo a vyšetřování vražd již bylo na prvním místě.
Jak zde někdo také v komentářích zmínil, tak dialogy mezi policisty byly ale hodně mizerné. Jedná se však o prvotinu autorky, tak to snad bude v dalších knihách lepší a lepší. Jen doufám, že se osobní život Anny Fekete nebude tolik točit kolem cigaret a pivek a následných výčitek :-)

18.01.2021 3 z 5

Metráček aneb Nemožně tlustá holka Metráček aneb Nemožně tlustá holka Stanislav Rudolf

Příběh Jitky Pažoutové jsem znal z dětství z filmového provedení. Ke knížce jsem se dostal vlastně jen díky ČV a nebyla to špatná volba. Celý příběh byl hezky napsaný, Jitka byla fajn a její rodiče také. Navíc mám rád sportovní tématiku. Myslím si, že by mohl být Metráček stále zajímavý i pro současnou mládež, i-když některé Jitčino chování na dnešní dobu již moc nepasuje. Pro mě fajn oddechovka.

02.12.2020 4 z 5

Zrcadlový muž Zrcadlový muž Lars Kepler

Manželské autorské duo umí napsat knížku, která mi svým stylem vyprávění prostě sedí a na pokračování série s Joonou Linnou jsem se moc těšil. Zde opět platí, že krátké kapitoly napomáhají neuvěřitelně čtivosti. Již u Lazara jsem však měl problém s množstvím vražd a to snesu v knižní podobě opravdu hodně. ZRCADLOVÝ MUŽ v nastaveném brutálním způsobu zabíjení lidí pokračuje a někdy je to prostě za hranou. Postavy Caesara a babičky (silná to žena, občas mi přišla jako Arnold Schwarzenegger v ženském provedení) byly neuvěřitelně mrazivé a postavu Martina jsem vyloženě od prvních stránek nesnášel a jeho vystupování mi lezlo krkem. Je škoda, že zde nedokázali autoři poskládat závěr, jenž by mě přesvědčil ( s tím jsem měl u Keplera problém i v jiných knížkách). Gradace zde byla, ale scény s farmou a zběsilou jízdou náklaďáku mi přišly přitažené za hlavu. Škoda, lepší 3*

22.11.2020 3 z 5

Nikola Šuhaj loupežník Nikola Šuhaj loupežník Ivan Olbracht (p)

Z výběru povinné četby k maturitě mám drobné resty, které se s odstupem více než deseti let snažím odmazávat. Z toho důvodu jsem zvolil i Nikolu Šuhaje a dostal to, co jsem od příběhu předem očekával. Knížka mě z veliké části bavila (kromě začátku), závěr jsem předem znal, a proto mě nejvíce v paměti utkví asi nenávistný postoj ke zdejším židům a těžký život obyvatel Koločavy. Po dočtení knížky vím jen jedno. Budu si muset zajet Koločavu omrknout, abych si prohlédl přírodu, o které zde pan Olbracht tak hezky píše (Někdy teda až moc zdlouhavě). Pro mě 3,5* a díky čtivějšímu závěru se přikláním ke 4*

15.11.2020 4 z 5

Jeho království Jeho království Mika Waltari

Jsem rád, že jsem si knihu i přes její pro mě složitější formu a styl vyprávění přečetl. Znovu se k ní ale vracet určitě nebudu, protože mě zase až tak nezaujala. Nad smyslem několika pasáží jsem se ale i já v průběhu vyprávění zamyslel, knihu však ale také několikrát odložil, a proto jsem hlavně rád, že jsem jí po mnoha dnech úspěšně dočetl. První třetinu knížky jsem o tom uvažoval tak 10x, ale naštěstí jsem se zhruba po 100 stránkách sžil se stylem vyprávění a pak už stránky utíkaly správným tempem :-)

11.11.2020 3 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Ano, autor až příliš v některých pasážích tlačí na pilu a sází okatě na základní lidské city a vztahy. Já byl ale přesto spokojený s tím, jak autor vše podává. Prostředí hokeje je jen nástroj k vyjádření myšlenek. Je to celé o hokeji a vlastně vůbec ne. Jde o lásku rodičů k dětem, věrnost a obětování se pro kolektiv a město. O kamarádství, které může rychle začít ale i snadno skončit . Touze vyčlenit se a nějakým způsobem vynikat. O tom, jak je těžké vystoupit z davu a stát si za svým proti přesile.
O této knize by se dalo napsat mnoho :-)
Oblíbené postavy: Benjamin, Ramona, Ana
Dal bych 5*, ale závěr se mi netrefil do noty, škoda.

22.10.2020 4 z 5

Stieg Larsson by byl určitě dobrým spisovatelem, kdyby nezemřel tak předčasně. Jeho představivost byla obrovská, ale po přečtení posledního dílu trilogie jsem byl rád, že to mám za sebou. Tento díl byl za použití značného množství dalších a dalších postav nepřiměřeně natahovaný. Dějově by ději pomohlo i seškrtání postelových scén, obědových rozprávek, neustálého rekapitulování událostí a kávových výplní. Celkově si myslím, že je celá trilogie na DK neuvěřitelně nadhodnocená, ale chápu, že každý má rád něco jiného. Soudní proces byl fajn, dění v nemocnici bylo čtivé, ale dějová odbočka s Erikou v redakci novin SMP byla naprosto zbytečná (možná důležitá pro plánovaný další díl)

Jinak 97-krát se v ději objevila v různých varintách káva :-) a to nezapočítávám slova jako kávovar a kavárna (zpětně mě mrzí, že jsem si nečárkoval i tato slovo, ale už je pozdě. Abych si zlepšil náladu, tak si udělám dva obložené chleby :-) )

13.10.2020 3 z 5

Bouře Bouře Conn Iggulden

Pro mě jednoznačně milé překvapení, kdy jsem od knihy zpočátku moc neočekával a nakonec jsem dostal pěkný historický román. Autor mě svým stylem vyprávění dokázal rychle zaujmout a druhou polovinou knížky mně udělal radost. Mám totiž rád bitvy a těch zde bylo opravdu dost.

29.09.2020 4 z 5

Stíny noci Stíny noci Arnaldur Indriðason

A.Indridasona mám za poslední léta celkem dost načteného (8.kniha) a rád si kupuji jeho další knížky. Není to z toho důvodu, že by se jednalo o nějaké extra zamotané a propracované detektivky, ale protože autor neváhá velice čtivě čtenářům přiblížit život na Islandu a historii této severské země (zde např. plavba lodi Esja z přístavu Petsamo). Dvojice detektivů Flóvent a Thorson se objevila již v příběhu STÍNOVÝ VRAH, který se rovněž odehrával v období 2. Světové války. I-když se zde vyšetřují jiné případy vražd, tak zápletka jedné z nich mi přišla malinko podobná jako příběh ve Stínovém vrahovi (Manfred s jeho strýcem Vilmundurem X Felix a Rudolf Lunden). Podobnost není tak úplně v ději, ale v postavách ovlivněných nacismem.

07.09.2020 3 z 5