Nikola Šuhaj loupežník

Nikola sloužil za války u uherského pluku, ale protože nehodlal nasazovat vlastní život pro cizí pány, rozhodl se dezertovat. Začal se pak živit zbojnictvím a v okolí se začala roznášet legenda o kouzelné větvičce, jež od jeho těla odráží kulky...

https://www.databazeknih.cz/images_books/61_/6126/nikola-suhaj-loupeznik-6mD-6126.jpg 3.5608
Romány, Literatura česká, Historické romány
Vydáno · Maťa

Kniha Nikola Šuhaj loupežník

Hani77

Jsem ráda, že jsem si tuto knihu vybrala, velice poutavé čtení, ke konci jsem se nemohla od knížky odtrhnout, dokud jsem nebyla na konci. Nutí člověka k zamyšlení o kamarádství, lásce i zradě. Určitě se k tomuto dílu ještě vrátím.

Medasek

Kniha má velice zajímavý a napínavý příběh.

matej7838

Možná je to jakýmsi zpřízněním horalské krve, možná je to tím, že jsem v devíti letech v Koločavě byl, a viděl tam možná stejné dřevěnky jako kdysi Olbracht, a potomky krav, které viděl on, dodnes volně se procházející po ulici. Ta kniha naprosto dokonale vystihuje horalskou náturu, vystihuje divočinu, kde mýtus a pravda splývají, vystihuje podkarpatskou rus, kde dodnes jsou kopce na kopcích a údolí v údolích a strže, kam ještě nezabloudil ani člověk, ani medvěd, ani jelen. Kdesi hluboko ve mně se rozezněly alikvótní fujarové tóny, na které je tato kniha naladěná s velikým citem a porozuměním. Kdo ví, toho kniha musí dostat do kolen, ostatní budou mít nejspíš cestu podstatně těžší...

Eleanor-ka

Uffff.. tak toto bylo.. náročné. Už jen co jsem se nemohla začíst po pár stránkách, jsem si říkala, že jsem s tímhle dílem asi neudělala moc dobře, když jsem si jej zvolila jako jednu z možností, u kterých budu muset obstát při ústních. Většinou se mi nestává, že bych určité pasáže přeskakovala, ale tady to nešlo jinak. Spousta složitě psaných souvětí a zbytečné natahování. Přitom děj a téma knihy s velikým potenciálem. Škoda.:)

sgjoli
15.12.2018

Na přečtení této knihy mne navnadil film Balada pro banditu, který se mi neskutečně líbil. A kniha absolutně nezklamala. Byl to pro mne mimořádný čtenářský zážitek. Překrásný jazyk (byť možná místy náročnější), skvělá ponurá atmosféra, skvělé postavy, skvělý děj - i když temný, smutný, dojemný. A celkově to je nádherně zpracovaný příběh. Tohle bylo úžasné čtení a určitě se k této knize ještě několikrát vrátím.

yvett239
20.10.2018

Při četbě se mi vybavovaly obrazy z filmu Balada pro banditu, takže Nikolu Šuhaje mám už neodmyslitelně spojeného s Miroslavem Donutilem zamlada. Také jsem si při četbě nejednou broukala melodie z filmu.
Příběh se mi líbil a bavil mě a díky rozdílnosti mezi filmem a knihou jsem nečekala a nevěděla, co se v knize stane dál, znala jsem pouze konec, ale také ne s detaily. Popisy krajiny byly pěkné, ale chvílemi mě už nebavily, bylo jich někdy moc. Moc se mi líbilo vykreslení postav. Doporučuji si přečíst jako klasiku, která člověka obohatí a je fajn ji znát, je krásná jazykově i myšlenkově. :)

Denny45
26.07.2018

Pekný lyrický príbeh o nespútanej prírode, zabudnutom kraji sveta kde ťažká práca je tým jediným, čo živí ľudí. Kde sú noci hlboké a hmla sa pomalý plazí údoliami po výdatnej búrke. Kde je chudoba stálym hosťom ale ľudia sú tam prirodzenejší, ľudskejší, majú si k sebe bližšie ale zároveň sa dokážu nenávidieť na život a na smrť. A kde žil vcelku nepochopený, silný a inteligentný zbojník Nikola, ktorého brat ho svojou divokosťou, nespútanosťou a neustálym strachom doviedol až do hrobu.
Mohlo to byť krásne čítanie (tie opisy prírody boli top). Ale ten vodopád často zbytočných monológov spolu s češtinou, ktorá je pre mňa na začítanie ťažká to úplne pokazili. Škoda.

jakafe
09.07.2018

U této knihy jsem dlouho váhala s hodnocením a poprvé lituji, že škála hodnocení není širší. Je to významná a hodnotná klasika, co se týče příběhu a hlavně poutavého popisu kraje okolo Koločavky a Terebly, který dává hodně prostoru fantazii. V jednom zdejším komentáři je napsáno, že postavy románu jsou vykresleny i se svými mnohými chybami. A právě to je pro mě problém. Neočekávám v příběhu charaktery typu Mirek Dušín, v životě to tak nechodí, ale potřebuji mít v knize alespoň jednoho zástupce "dobrého" člověka. Jak píšu, ne bezchybného, ale s chybami, které prostě nebudou tak zásadní jako zde. Koločava je popsaná jako krásné místo, ale mezi takovými lidmi bych žít nechtěla ani náhodou.
Proto hodnotím třemi hvězdami, není to vůbec tím, že by kniha byla průměrná, ale dát tomuto příběhu čtyři by nebylo spravedlivé vůči mým dříve přečteným knihám. Doporučuji si tuto klasiku přečíst a udělat si vlastní názor. Ostatně, jdu teď zhlédnout obě filmová zpracování, jsem zvědavá, jak tvůrci předlohu pojali.

TIP: Máte rádi Databázi knih?

zbojníci Podkarpatská Rus první světová válka (1914-1918) zrada

Ivan Olbracht