Bouře

Bouře https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/326493/bmid_valka-ruzi-1-boure-S1Z-326493.jpg 4 125 38

Válka růží série

Král Jindřich V., statečný lev Anglie, zemřel! V roce 1437, po letech regentství, zbožný a jemný Jindřich VI. dosáhl dospělosti a nastupuje na anglický trůn. Jeho chatrné zdraví a špatný duševní stav z něj nečiní dobrého panovníka. Jindřich tak v otázkách vládnutí zcela podléhá svým nejbližším rádcům: vyzvědači Derrym Brewerovi a Vilému de la Pole, lordovi ze Suffolku. Ovšem jsou tu i tací (jako Richard z Yorku), kteří se domnívají, že Anglie potřebuje krále-válečníka, aby obstála před svými protivníky. Jelikož jsou anglická území ve Francii v ohrožení a doma se šíří zvěsti o vzpouře, strach, že Jindřich a jeho věrní přivedou Anglii ke zkáze, pomalu sílí. Podle tajné dohody se má Jindřich oženit s francouzskou šlechtičnou Markétou z Anjou a hrozba rozpadu Anglie se stává skutečnější. Král Jindřich a jeho přívrženci se jak doma, tak za mořem ocitnou v pasti a nad Anglií se stahují tmavá mračna. Dokáže ještě někdo nebo něco království zachránit, nebo je již příliš pozdě?... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Plus

Wars of the Roses: Stormbird , 2013

stanislava9718
30.06.2023 4 z 5

První díl série Válka růží, toto téma my chybí k více pochopení historie, než nastoupil rok Tudorovců. Autor Conn Iggulden mě zatáhl do historického děje nástupu Jindřicha VI. na anglický trůn, kde mezi sebou zápolí mocné nespokojené šlechtické rody. Válka růží začíná.

markulina711
04.01.2023 4 z 5

První kniha od Igguldena,kterou jsem četla, mě naprosto nadchla. Hodně bitev, nepokojů, vojenské taktiky, oficiální i zákulisní politiky a žádná romance. Naprosto to splnilo moje požadavky na historický román. A navíc jsem se dozvěděla i mnoho nového z běžného života v 15. století.

SumýšIrena
03.10.2022 5 z 5

Nádherná kniha, ze začátku jsem měla obavy z tolika postav, ale v úvodu je jejich seznam a rodokmeny jednotlivých stran, což usnadňuje orientaci. Bonusem navíc pro mě byla historická poznámka na konci knihy. Těším se na pokračování.

Boby17
08.07.2022 5 z 5

(SPOILER) Výborný historický román, který mi přiblížil část anglické historie. Nemocný anglický král Jindřich VI. si za cenu ztráty části území ve Francii chce koupit dvacetileté příměří a také pořídit urozenou francouzskou nevěstu. Místní angličtí osadníci a část šlechty to však vidí jinak a tak klid zbraní nenastává, ba naopak král přichází ve Francii téměř o vše a doma nespokojenost přerůstá v povstání. Těžká doba rozštěpuje místní elitu a pomalu se schyluje k občanské válce. Knížka je výborně napsaná, hned jsem z prvního dílu musel přeskočit na pokračování.

petr_
27.06.2022 5 z 5

Výborný román, (alespoň tento díl). Velmi přehledně popisuje historické události a konečně se dozvídám jak vznikla válka růží, ačkoliv jsem na toto téma četl více románů (které však pouze popisovaly jen určité výseky událostí).
Věřím, že ostatní díly budou stejně dobré a už se na ně těším.

Ladygeront
26.03.2022 5 z 5

Skvělý román! Iggulden nemá slabé knihy. Jen už asi osm let čekám na Hora kostí, třetí díl trilogie Čingischán. Radostí jsem nadskočila, že má vyjít nová kniha, Brány do Atén. Ovšem vychází slovensky. Ani jedno není vina autora, ale našich vydavatelství!!

VendulaB
21.03.2022 5 z 5

Výjimečný historický román - skutečná čtenářská lahůdka. Šťavnatý, plnotučný, plný, živý, čtivý. Do děje Vás vtáhne během pár stránek. Jsem nadšená, že jde o sérii a že se tak můžu těšit na další díl. Úžasné dílo.

Alma-Nacida
12.01.2022 5 z 5

Velmi poutavé a erudované čtení, užila jsem si i epilog, dodatek a doslov a už se těším i na další díly.
Román má více hlavních postav a s nimi se odvíjejí dějové linky, autor má dar navodit atmosféru a některé scény jsem tak měla doslova nejen před očima, ale i před ušima a nosem. ;) Doufám, že se kvalita udrží i v pokračování.

Lolila
11.01.2022 5 z 5

Veľmi dobrý historický román z obdobia stredovekého Anglicka. Na začiatku knihy sú rodokmene, ktoré dosť uľahčujú orientovať sa vo vzťahoch jednotlivých postáv.
Román ma zaujal hneď od začiatku .... zaujímavá téma - vojna medzi rodmi známa pod názvom Vojna ruží držiaca sa historických udalostí, vierohodne vystihnuté postavy, k tomu bojové scény.... čo viac by si človek prial od historického románu:-) Určite prečítam aj ďalšie časti.

Finn69
15.12.2021 4 z 5

Tohle vypadá na zajímavou záležitost, začátek čtyřdílné série ze složité doby anglické Války růží mě docela chytil. Je to můj první Conn Iggulden a přestože Bernard Cornwell je jen jeden, zdá se, že bychom si s Connem mohli sednout.
Pro Anglii je to těžká doba - po smrti Jindřicha V. se všechno jaksi začne obracet k horšímu. Nový král Jindřich VI. je slabý a ovlivnitelný a vlci ze všech stran to neváhají využít. Anglická území ve Francii jsou v nebezpečí, na domácí frontě se množí vzpoury a rebelie a ze strany šlechty sílí snahy dosadit na trůn někoho silnějšího, kdo si se všemi hrozbami poradí. Příměří s Francií má zajistit sňatek krále se 14letou princeznou Markétou z Anjou, může se to podařit? A jak si poradit se situací v Anglii?
Je tu řada zajímavých postav, které nám události ukazují každá svým pohledem. Ne, že by byl Iggulden úplně nestranný, ale má k tomu docela blízko. Ze všech bych asi měl vypíchnou právě mladou královnu, odrážející veškeré útoky na královský majestát a ještě u toho podepírající bezmocného krále. A jejího hlavního oponenta, impozantního vévodu z Yorku, ochotného a schopného udělat cokoliv, aby Anglii (pro její vlastní dobro) ovládnul. Ale není tu jen šlechta, potkáte i vzbouřence nebo pověstné anglické lučištníky.
Čtu už druhý díl a počítám s celou sérií, jsou to vážně dobré historické romány. A začínám pokukovat po Igguldenově sérii o Čingischánovi :)

Macek1978
02.12.2021 4 z 5

Výborný román, trochu mě v úplném závěru zklamalo, že ne všude se autor drží skutečných historických dat, ale na čtivost románu to jednoznačně nemělo vliv a vysvětlení mi přišlo úměrné celkovému dojmu.

1271
03.10.2021 5 z 5

Jelikož miluju období Války růží, tak jsem si zamilovala i tuhle knihu. Líbí se mi, že Iggulden nám poskytuje pohled na obě strany barikády. Nedělá z Jindřicha toho nejlepšího krále a z Richarda Gloucestera největšího padoucha. Jeho postavy nejsou černobílé, ale mají své sny, čest a pohnutky, které jsou často vedené s dobrým úmyslem, ikdyž si to zbytek země nemyslí. Jediné, co mě trochu unavovalo byl častý popis bitev - samozřejmě, je to válka růží, ale bavilo by mě víc nahlédnout do soukromého života jednotlivých postav. Třeba v dalším díle.

Gibis
12.09.2021 4 z 5

Hned na začátku člověka trochu vyděsí rodokmeny, protože si říká, že se v tom jaktěživo nemůže vyznat :) Ale jakmile se pustíte do čtení, děj vás strhne natolik, že už o tom ani nepřemýšlíte. Je pravda, že autor se docela vyžívá v dlouhých popisech všemožných bitev, ale tak nakonec už název napovídá, že je to "Válka" růží a navíc je všechno napsáno velice čtivě. Takže se už těším na další díl, který si určitě ujít nenechám.

fénix56
06.06.2021 5 z 5

Nejdříve jsem čekala více děje věnovaného přímo Lancasterům a Yorkům. Ale byla to vlastně teprve taková předehra války růží, tak se děj rozebíhal do široka, např. Cadeovo povstání.
Nicméně kniha je napsána poutavě, nenudila jsem se. Nejvíc mne zaujala linie Viléma de la Pole. A taky poslední kapitola věnovaná bitvě u Azincourtu.
Rovněž oceňuji, že nejsou v knize použity moderní výrazy. To mně vždy u historických knížek přímo štve. Viděla jsem film Král o bitvě u Azincourtu a rvalo mi uši, když Falstaff neustále říkal Jindřichovi V. "Jindro".

PPardinio
29.09.2020 4 z 5

Pro mě jednoznačně milé překvapení, kdy jsem od knihy zpočátku moc neočekával a nakonec jsem dostal pěkný historický román. Autor mě svým stylem vyprávění dokázal rychle zaujmout a druhou polovinou knížky mně udělal radost. Mám totiž rád bitvy a těch zde bylo opravdu dost.

veronika1998
14.07.2020 5 z 5

Krasně napsaný historický román. První díl mě rychle zaujal, už se těším na další díly knížky.

Joujalicka
05.07.2020 4 z 5

Můj první histirický román. Po otevření knihy jsem se bál, že se nebudu orientovat v postavách nebo rodech (na začátku je seznam postav a rodokmeny šlechtických rodů), ale vše bylo naprosto v porádku. Kniha se báječně čte a takovým vypravěčským příběhem obohatíte své znalosti historie. Mě se kniha moc líbila a už čtu druhý díl. Není to strhující čtení, ale opravdu příjemné.

Archie
15.06.2020 3 z 5

Sic pekne napsana, hezky odvypravena, ale az prilis ocekavatelne zpracovana vec. Neni to takova ta prepiskla "guilte pleasure" a neni to ani zadna hluboka sonda do historie. Pro nekoho mozna idealni koktejl, pro nekoho trochu nuda.

Nia ^^
18.04.2020 5 z 5

Na tuto knihu jsem narazila náhodou při mém dobrodružství v knihkupectví, když zrovna vyšla. Kniha mě zaujala žánrem i tématem - válka růží patří mezi ta nejzajímavější období anglické historie. Knihu jsem si později zakoupila a nelituji toho, protože autor nám podává věrohodný obraz doby a pokud něco ve sledu událostí pozměnil nebo uspíšil, napsal to do poznámek. Věřím, že napsat román podle dobových událostí je opravdu těžké a není nic lepšího, než když nemusíte překrucovat historii, aby vyhovovala vašemu dění v románu.
I když jsem zastáncem Yorků, jsem ráda, že se více dozvídáme o mladé královně Markétě z Anjou - její roli vskutku nezávidím a o to víc má můj respekt, jak se musela vypořádávat s neustálou nejistotou u kompetence svého manžela. Malým překvapením byl přídavek na konci - kapitola věnované bitvě u Azincourtu. Jak možná někteří z vás ví, Netflix začátkem loňského podzimu vypustil do éteru film The King (Král), který se blíže zabývá životem Jindřicha V. Za mě nemohlo být lepší načasování, neboť film i kniha se náramně doplňují :)

dominika8192
08.01.2020 3 z 5

Začátek luxusní, četlo se to opravdu skoro samo. Jen ten konec už poněkud drhnul, neustále samá bitva a v ní tolik účastníků, že jsem se poněkud ztrácela. Posledních 100 stran bylo utrpení, alespoň pro mě. Ale sérii tak jako tak dočtu.