PPardinio PPardinio komentáře u knih

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

NORSKÉ DŘEVO je příběh o životě japonské mládeže v Tokiu z pohledu mladého, okolím nepochopeného studenta, Tóru Watanabeho. Knížka mě neoslovila a několikrát jsem se přistihl, že u díla s takto vysokým hodnocením čekám na zlom, kdy i mě příběh pohltí a nebudu se moct odtrhnout od dalších stránek. Knížku jsem nakonec dočetl bez daného poznání. Jsem tak zklamán. Nebyl jsem asi připravený na tolik deprese, vzpomínek na studentská léta, sebevraždy a dlouhé rozmluvy hlavního hrdiny o problémech, které jej potkaly s Naoko, Midori nebo Reiko.
* Knížku jsem shodou okolností dočetl 17.listopadu, tedy na Mezinárodní den studentstva

17.11.2022 2 z 5

Karty na stole Karty na stole Agatha Christie

KARTY NA STOLE, tajemný pan Shaitana, 4 schopní detektivové a hlavně 4 lidé, u nichž nelze přesně říci, kdo z nich je vrah a kdo vraždil již v minulosti. Vše je opět mistrovsky doplněné o zajímavý rozbor povah zúčastněných hostů, kde si autorka chytře pomohla i s karetní hrou bridž. Hercule Poirot dostal dostatek prostoru, ale dobře asistovali i superintendant Battle nebo spisovatelka paní Oliverová. Spokojený jsem byl i s rozuzlením, takže musím dát plný počet hvězd.

27.10.2022 5 z 5

Zabijáci Zabijáci Jussi Adler-Olsen

ZABIJÁCI se četli pěkně, autor má zajímavý styl a děj byl opět poutavý. Místy odlehčené vyprávění doplněné o humorné scénky mezi Carlem, Asadem a zde nově i Rose mě baví. Hodnotím to na sérii velmi kladně, jelikož jde o trochu odlišný pohled do vyšetřovacích týmů. Partička úspěšných a zvrácených zbohatlíků měla v ději dostatek prostoru a nebylo to také na škodu. Kimmie se skoro dalo místy i fandit, ale závěrečné rozuzlení kolem ní, Ditleva, Torstena a Ulrika mi přišlo opět mimo. Postavy jednoduše začnou jednat dost odlišně oproti předešlému vykreslení, což ve snaze o dokonalý akční závěr působí úsměvně až nereálně. Ale i tak pěkné 4*

22.10.2022 4 z 5

Kříž Kříž Ingar Johnsrud

KŘÍŽ, poslední díl trilogie s detektivem Fredrikem Beierem a jeho parťačkou Kafou. Z mého pohledu lehce podprůměrné dílo, kdy i já musím souhlasit s tím, že se autor v posledním díle hledal a nepodařilo se mu udržet žánr vykreslený ve Vídeňském bratrstvu. Kříž už byl pak dost chaotický, zdlouhavý, lehce přitažený za vlasy a nesedělo mi ani propojení dějových linek se záhadnou Organizací. Škoda, potenciál Ingar Johnsrud určitě měl, ale po dočtení posledních stránek jsem byl hlavně rád, že to mám vše za sebou. Slabé 3*

29.09.2022 3 z 5

Ocelové město Ocelové město Jules Verne

Kdyby závěrečná třetina OCELOVÉHO MĚSTA měla dějově stejný spád, myšlenky a styl psaní jako první 2/3 knížky, neváhám dát pět hvězdiček. Autor předpověděl osudy lidstva na Zemi s předstihem necelých 60 let. Doktor Sarrasin a Marcel na jedné straně a zlo v podání doktora Schultze na straně druhé. Jules Verne opravdu pěkně zformuloval v krátkém příběhu dvou měst, jak rozdílně naložit s bohatstvím a mocí. Jedno z nejlepších děl JV, které jsem měl možnost zatím číst.

04.09.2022 4 z 5

Honicí psi Honicí psi Jørn Lier Horst

Pomalejší rozjezd knížky vynahrazuje relativně sympatická hlavní postava detektiva Wistinga a akční dcera Line nezůstává stranou. Nemusím úplně detektivky, kdy náhody vytvářejí děj, který se proplete v celkový příběh. Druhá polovina HONÍCÍCH PSŮ mě i přes několik "náhod" bavila o poznání více. Závěr mě překvapil. Dějově mě nejvíce oslovila část kolem sledovačky a epizodky s Finnem Haberem.
Jen pro zajímavost: Děj se odehrával u Osloského zálivu (Stavern, Larvik, Horten, Fredrikstad) - slavným rodákem z města Larvik je polárník Oscar Wisting (1871-1936)
Srovnání s tvorbou Nesba (obálka) určitě není na místě, spíše mi styl a rodinné vazby hlavní postavy připomněly oblíbenou postavu Kurta Wallendera od H.Mankella, který svého detektiva zasadil do malého městečka Ystad na jihu Skane. Pozornému čtenáři určitě neušlo, že Ystat se objevil i v tomto detektivním příběhu od J.L.Horsta

27.08.2022 3 z 5

Tajemný hrad v Karpatech Tajemný hrad v Karpatech Jules Verne

Fanouškem TAJEMNÉHO HRADU V KARPATECH se nestanu. Je mi to vlastně i líto, protože jsem se na knížku opravdu těšil. Dějově to z mého pohledu totiž nebylo ono a jsem ve výsledku zklamán. Popis přírody a strachu postav z nadpřirozena mi přišel vydařený. Vnímal jsem tak surovost kraje, chlad, odloučenost Verstu a divokost krajiny. Jen dějové zápletky vztahující se k samotnému HRADU mohly být lépe uchopené. Některé objevy Orfanika nejsou navíc již pro současného čtenáře udivující. Snad další knížky od JV padnou více na mojí notu.

10.08.2022 3 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Hlavní postavy v podání detektiva Carla Morcka a jeho asistenta Asada mě bavily. Hlavně postava snaživého Asada dávala vyprávění zajímavý nádech. Seděl mi i občas vložený humor a dějové odlehčení. Detektivní příběh je sám o sobě zajímavý a čtivý. Navíc prostředí Dánska v severských krimi nemám zatím tolik načtené, takže za mě další plus. Největší slabinou knihy je tak až moc jasná dějová zápletka, kdy průvodce všeho zla je velmi brzy jasný. Škoda, takto je z knížky ve výsledku jen velmi průměrná detektivka. Snad další díly z oddělení Q budou čtenáře více vodit za nos.

30.07.2022 3 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

F.Backman a jeho zajímavě uchopené a rozpracované postavy vždy pobaví. ÚZKOSTI jsou pro mě již pátou knížkou, kterou jsem měl možnost od tohoto talentovaného autora přečíst. Jednou za čas šáhnu po některém jeho díle opravdu rád, protože dokáže velmi dobře schovat vážná témata do odlehčeného děje. Postavy jsou lidské, vtipné, ale prostě se občas někdy chovají hloupě, podivně a nepochopitelně. Tento fakt mě u autora baví a zároveň v některých částech knih děsně štve. To je také důvod, že ani tentokrát nedávám plný počet hvězd. Za mě jde ale i tak o super čtení.

05.07.2022 4 z 5

Vlak z Paddingtonu Vlak z Paddingtonu Agatha Christie

Slova chvály od ostatních čtenářů jsou myslím u VLAKU Z PADDINGTONU zcela oprávněná. Knížka má zajímavou a originální zápletku, sympatickou trojici detektivů (slečna Marplová, inspektor Craddock a hlavně mladá Lucy Eyelesbarrowá) a k tomu několik potencionálních vrahů. Vše je doplněno atmosférou anglického venkova, služebnictvem, panským sídlem a jednou ZÁVĚTÍ. Super čtení, bezvadná atmosféra i nějaký ten nečekaný zvrat. Nejsem zrovna fanda slečny Marplové, ale jsem veliký fanda A.Christie. Po přečtení knížky můj obdiv k autorce ještě vzrostl. Doporučuji, 5*

20.06.2022 5 z 5

Pět neděl v balónu Pět neděl v balónu Jules Verne

Knížka PĚT NEDĚL V BALONĚ je určitě jedno z klasických autorových děl, ale pro mě šlo o mírné zklamání. Zeměpisné popisy, které se střídají s loveckými zážitky, zde působí malinko nudně. V Cestě kolem světa za 80 dní autor zeměpisná fakta zakomponoval o poznání lépe. Od letu balonem jsem čekal mnohem intenzivnější dobrodružství, více napětí a dějové zvraty. Poslední pětina knížky již byla dle mého očekávání. Joe, Dick a Samuel byla jinak fajn trojice dobrodruhů.

14.06.2022 3 z 5

Cesta do středu Země Cesta do středu Země Jules Verne

Vyprávění o hledaní cesty do středu Země v podání tří rozdílných dobrodruhů. Námět je to na dobu vzniku opravdu dechberoucí. Užíval jsme si popis putování Islandem, sestupování do jícnu sopky a vykreslení hlubin, které zajímavě přešly do světa podzemního moře. Zde bylo vyprávění z pohledu zajímavosti na vrcholu. Bohužel závěr příběhu mi přišel trochu nedotažený, ale i tak nadprůměrné dílo z pera J.Vernea.

16.05.2022 4 z 5

Dívka, která musí zemřít Dívka, která musí zemřít David Lagercrantz

Místy velmi zmatené vyprávění s podivnou dějovou zápletkou, kdy z redakční práce Milenia nezůstalo vůbec nic. Autor definitivně překlopil výhybku a popustil uzdu své fantazii. První dva díly mi jeho pojetí sedlo a nevadilo, ale zde to na mě bylo již moc vratké, nepropracované, zmatečné a trochu nastavované. Děj se totiž střídavě točí kolem rozpolcené Lisbeth a její pomsty, Mikaelovo zašlé novinářské slávy kombinované s novými románky a událostmi spojenými s podivným exotickým mužíčkem, kterému vstoupil do života pan Dokonalý, jenž najednou začal být panem Nenáviděným. Osobně si myslím, že se autorovi vůbec nepodařilo propojit dějovou linku zaběhlého dua Mikael - Lisbeth s děním kolem pana Dokonalého. Na závěr dodám, že akční scény David Lagercrantz pojal ve stylu Marvelovských super hrdinů, což sráží mé hodnocení až ke 2*. Lisbeth s železnou tyčí, zbraní a motorkou proti bandě ozbrojených motorkářů a profesionálnímu zabijákovi Galinovi. Sklo se rozbíjí, kulky sviští, zloduši nevěřícně kroutí hlavou, padají jak mouchy a Lisbeth neohroženě jezdí a běhá všude kolem. To už bylo prostě moc.

30.04.2022 2 z 5

O život O život Jules Verne

O ŽIVOT je knížka s velmi zajímavým námětem. Dějově se jedná opět o malinko naivní a na náhody spoléhající příběh s očekávaným rozuzlením. Putování exotickou Čínou mě ale tentokrát přes to vše opravdu bavilo. Kin-Fo, Fry, Craig a sluha Sun unikají před filozofem Wangem a snaží se získat list s doznáním. Poslední 1/3 knížky a hlavně dějová pasáž, ve které měla hlavní slovo výstroj kapitána Boytona, mé hodnocení strhla ke 4*.

10.04.2022 4 z 5

Zločiny pro dva Zločiny pro dva Agatha Christie

ZLOČINY PRO DVA, tedy pro mojí oblíbenou dvojici detektivů amatérů, Pentličku a Tommyho. Na příběhy jsem se opravdu těšil. Manželé mě nemohli zklamat, ale příběhy jsou pro mě moc krátké a někdy vyřešené skoro od stolu. Policie bandu sleduje, mají podezření, ale nemůže se z nějakého důvodu dostat dále. Přijde Pentlička a nebo Tommy a s použitím povahových rysů nějaké detektivní knižní postavy a několika indicií případ vyřeší. Zábava dobrá, čtení na deštivé dny, ale jinak průměrná kniha z pera A.Christie.

02.04.2022 3 z 5

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Fredrika Backmana mám na odreagování rád. Lidskou formou, vtipem a s použitím zvláštních postav se nebojí popsat i vážná témata. Čím více jeho knih mám načteno, tím mi ale začíná malinko vadit jeho opakující se styl psaní při dějové gradaci a popisu lidských činností. Autor knížky píše dle osvědčeného mustru, který mu přinesl slávu a čtenáře. Za mě je to ale malinko škoda. Chtěl jsem dát 3*, ale rozhodl jsem se pro čtvrtou hvězdičku za popis té odzbrojující dětské radosti ze vstřeleného gólu a lásky ke hře. To miluji na trénování malých fotbalistů/tek předškolního věku (+ několika prvňáků) úplně nejvíce. Ta upřímná a ničím nespoutaná živelná radost mě vždy pošle do kolen.

25.03.2022 4 z 5

Faktor Merde Faktor Merde Stephen Clarke

Na odreagování fajn knižní počin, kdy jsem neměl možnost porovnávat FAKTOR MERDE s předchozí autorovo tvorbou. Paul West tak byl pro mě zpočátku zvláštní postavou, protože francouzština je pro mě zakázané území. Chvilku jsem si k němu hledal cestu, ale když jsem se smířil s tím, že nebudu ztrácet čas se správným čtením francouzštiny, tak se mi knížka četla mnohem a mnohem lépe. Stejný styl jsem praktikoval i u postavy básníka Jakea a jeho zajímavé pejzy tvorbě. Je čas zase zajít na Slam poetry :-)
Pobavil jsem se, zavzpomínal na návštěvy Paříže, ale kvůli slabšímu příběhu dávám lepší 3*.

16.03.2022 3 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

Autorů cestopisných knížek je poslední dobou u nás opravdu hodně. Ladislav Zibura je z nich v mých očích ale nejlepší. Mám načtené všechny jeho knihy a každá byla malinko jiná. Nejraději mám sice jeho prvotinu, ale i při jeho cestování po krásách naší země jsem se maximálně bavil. Na jeho knížkách oceňuji vtip, humor, lidskost, lásku k cestování a k lidem.

08.03.2022 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Protože pocházím z regionu, ve kterém je v mých očích hornictví a těžba černého uhlí zcela neznámý pojem, doufal jsem, že mi ŠIKMÝ KOSTEL pomůže více nahlédnout do života havířů a jejich početných rodin. Nemůžu celý život stavět jen na pohádce Dařbuján a Pandrhola. Knížka se samotnému způsobu, těžkostem a těžbě uhlí věnuje spíše okrajově, což je způsobeno hlavně tím, že autorka se zaměřuje spíše na těžký život žen, velkého množství žen. To je v mých očích škoda. První díl knížky (Barbora) jsem četl déle než celý zbytek knihy. Bylo nutné se danou pasáží nějak prokousat a zvyknout si. Ustál jsem to. Ději v navazujících kapitolách pomohlo zakomponování mužských postav a návrat Julky. Díky bohu za Ludwika, Jurka nebo Tomka. Největší plus knížky vidím v historických momentech Tešínska, které převážily mé hodnocení ze 3* na slabší 4*.

15.02.2022 4 z 5

Sever proti Jihu Sever proti Jihu Jules Verne

Sever proti Jihu není určitě nejlepší příběh, který J.Verne napsal. Autor se drží zajetého scénáře, kdy dobro vítězí po nesčetných útrapách a náhodách nad zlem. Příběhová linie je moc hezky doplněná o historické události Americké občanské války, krásnou floridskou přírodu a znalosti o zdejší fauně a flóře. Děj odehrávající se kolem rodiny Jamese Burbanka a padoucha Texara byl bohužel jako na houpačce. Dobré a čtivé pasáže střídají některé až moc nastavované dějové události, které ukončí většinou nějaká ta náhoda. Pro mě lepší 3*

29.01.2022 3 z 5