Kolibřík

Napínavý začátek nové detektivní série posílá Annu Feketeovou do ledové Arktidy, aby se zabývala palčivými problémy přistěhovalectví. Maďarka původem, Jugoslávka místem narození. Někdejší uprchlice Anna Feketeová začala svou kariéru vyšetřovatelky v severofinském přímořském městečku. Ačkoli se již zcela integrovala ve své nové domovině, cítí se jako imigrant a cizinec — a to hlavně sama pro sebe. Navíc jejím kolegou je muž ve středních letech, který se netají svou xenofobií. Annina kariéra ještě skoro ani nezačala a už se dostala k případu, který uchvátil celou zemi. Mladou ženu kdosi z bezprostřední blízkosti zastřelil brokovnicí. V její kapse policie nalezla přívěsek zobrazující aztéckého boha. Další vražda brzy následuje. Vše naznačuje, že se bude jednat o sériového vraha. Dokáže ho Anna dostihnout, než udeří znovu? Kromě toho Annu trápí osud kurdské dívky Bihar. Dívka kontaktuje policii, ale bojí se pomsty a odmítá spolupracovat během výslechu. Má snad strach z vlastní rodiny? Dokud Bihar nezačne mluvit, musí Anna hledat důkazy jinde. První vydání....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/296374/kolibrik-OWq-296374.jpg 3.994

Anna Fekete (1.)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Host

Kolibri (2013)

Kniha Kolibřík

TGM

Pro mě příjemná detektivka, kniha se mi celkově líbila včetně téma uprchlíků, rozpoložení hlavní hrdinky i ostatních postav.

Cleo De Nile

Na začátku se mi to četlo dobře, Anna se seznamovala se svojí prací metodou křtu ohněm, a hezky to odsýpalo. Pak se ale autorka zaměřila na hrdinčin soukromý život, kde krom neustálého přemítání o bratrovi neměla na práci nic jiného, než kouřit a spát s chlapy, z nichž měl jeden manželku. Detektivní činnost ustoupila do pozadí, ale přeci jen ne tak docela úplně. Anna totiž jezdila kontrolovat mladou muslimku Bihar, navzdory tomu, že by jí údajně nic hrozit nemuselo. Co se vyšetřování vražd týče, měla jsem pocit, že policie vlastně skoro na nic nepřišla, nebýt toho, že konečně někomu došlo, co to je na přívěsku, by se nikam neposunuli. Hrdinčini kolegové tam byli všichni úplně zbytečně, Esko byl navíc prototypem všech současných nerudných detektivů alkoholiků. Každý tam má navíc pár stránek z osobního života, což bylo úplně k ničemu. Konec mě také neuspokojil, kdyby zatím byla nějaká sekta, líbilo by se mi to víc. Druhému dílu dám ale možná šanci, přeci jen to bylo čtivé a vlastně mě to i bavilo, i když bych uvítala více scén z policejní základny, méně maďarsko/srbských slovíček a ich-formu.

Alma-Nacida
14.10.2018

Pěkná (nejen) detektivka s plastickými a uvěřitelnými postavami. Nejvíc mě zaujal závěr, ale nikoli hlavního případu. :-)

Tyrkysová
19.05.2018

Mnohovrstevný román ukazující Finsko v syrovějším duchu, než jsme u severské literatury zvyklí. Děj se odehrává v betonové městské džungli plné předsudků, přistěhovalců, alkoholiků a nevěrníků. Dotýká se tedy mnoha palčivých společenských otázek současného světa - a to vše na pozadí slušné detektivní zápletky. Těším se na další díly série!

VerJer
15.05.2018

Průměrná detektivka, která nenadchne a neurazí. Spád měla až ke konci a rozuzlení pro mne bylo zklamáním. Téma migrace mi přišlo tak nějak zbytečné. Kniha nabízela hned několik rozpracování vedlejších postav, ale dotažené mi neprišlo ani jedno. Vlastně se mi ani nechce zjišťovat, jestli je nějaké pokračování s Annou Fekete. Ale četla jsem mnohem horší detektivky, takže 3 hvězdičky Kolibřík zaslouží.

Missynka
09.04.2018

Trošku mě mrzelo, že dvě hlavní linky spolu nemají nic společného, což jsem naivně očekávala, když se vyšetřovatelka Anna k jednomu případu neustále vrací. Kolibřík je velmi čtivá krimi, kterou se zájmem rozplétáte a čekáte jak to všechno vlastně dopadne.

gad
15.02.2018

Zpočátku jsem si musel zvyknout na styl psaní, ale to se brzy poddalo a příběh mne vtáhl. Fekete Anna je hlavní postavou a není to Finka. To je důležité, neboť autorka se na problematiku přistěhovalců hodně zaměřuje. Anna si díky svému neseverskému původu značně užívá narážek nového kolegy Eska. Kromě pátrání po pachateli brutálních vražd je to právě přistěhovalecká otázka, která tvoří jakýsi spodní či vedlejší proud knihy. V dnešní době dosti ožehavé téma a podle mého názoru se s ním autorka vypořádala nadmíru uspokojivě. Nečekejte žádné akční krimi a spoustu krve, ale můžete se těšit na zajímavý příběh a nečekané rozuzlení.

zuzi.podzim
31.01.2018

až na pohled ze života imigrantů, to byla průměrná severská detektivka, ničím nepřekvapila, ničím nešokovala,.....za týden nevím, že jsem četla