Není kouře bez ohýnku

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Do Lymstocku, poklidného venkovského městečka, přichází Jerry Burton se svou sestrou Joannou, aby se zotavil po těžkém úrazu, který utrpěl při havárii letadla. Jejich život by plynul neměnně a nevzrušeně, kdyby sourozenci náhle neobdrželi poměrně nechutné anonymní dopisy. Posléze zjistí, že i jiní obyvatelé dostávají podobné dopisy. Městečko postupně propadá zvláštní psychóze... Každý podezřívá toho druhého: co když je na pomluvách něco pravdy, co když nic nevzniká bezdůvodně? Když manželka jednoho váženého občana spáchá sebevraždu poté, co obdrží další anonym, začíná policejní vyšetřování. Vzápětí dojde i k vraždě, prvnímu činu toho druhu v historii Lymstocku... Kdo z obyvatel nedostal žádný anonymní dopis? Šlo o anonymy v pravém slova smyslu? A byla sebevražda opravdu sebevraždou nebo šlo o první oběť? Spolu s autorkou sledujeme příběh krůček po krůčku, a přece jen málokdo odhalí tajemství dříve, než se zachce autorce samé. Nakonec nebudeme ochuzeni ani o milostný příběh, u královny zločinu jemný a něžný jako kouř nad ohýnkem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/97_/9744/big_neni-koure-bez-ohynku-vqx-9744.jpeg 4.4713
Série:

Slečna Marplová 4.


Žánr:
Literatura světová, Detektivky, krimi, Romány

Vydáno: , Knižní klub
Originální název:

The Moving Finger, 1943


více info...
Nahrávám...

Komentáře (88)

Kniha Není kouře bez ohýnku

katka134
26. června

Pěkná detektivka.
Díky Jerrymu byla spíš zabavná než napínavá.

IvetaZ
20. dubna

Záhadné anonymní dopisy a vraždy cloumají malým ospalým městečkem. Mnoho postav a zdánlivé souvislosti i nesouvislosti, které ústí v pro mě vždy překvapivý konec, co se týká Agathiných detektivek.


charlizee
02. dubna

(+ SPOILER) Na malé městečko se přestěhuje za účelem rekonvalescence po úrazu Jerry Burton se svou sestrou. Brzy se ukáže, že městečko si, co se rozruchu týče, nezavdá ani s jejich domovským Londýnem. Anonymní dopisy, sebevražda, vražda…a možná nic není takové, jaké se zdá.
Prostě klasická Agatha.

Nejvíc oceňuju práci s postavami.
I když jich tam napere strašnou spoustu hned zkraje, každou vystihne tak dobře, že si ji čtenář zapamatuje a celkem snadno se pak mezi nimi orientuje. Co mi ale zvedá tlak, to je ochota policejních složek zapojovat do vyšetřování běžné občany. Chceš nahlédnout do složky případu? Není problém, i kafe ti uvaříme… Přimotal ses do zásadní situace, která měla být průlomem v šetření a celé jsi to svou přítomností pohnojil? No co, to se stává…, a klidně tě za to ještě poplácáme po rameni…
A nakonec jeden nepatrný detail, který asi jaksi unikl - bacha SPOILER:
V první části vyprávění opakovaně zazní informace, že se anonymní dopisy začaly objevovat dávno před příjezdem Burtonových do města. I proto jsou od začátku mimo podezření. Při rozuzlení případu ovšem vyjde najevo, že pachatel dopisy připravil všechny dopředu a najednou. Jak tedy mohli být Burtonovi mezi příjemci těchto psaníček, když je v době jejich vzniku autor ani neznal? Jednou se tam sice hovoří o zřetelném přepsání příjmení na obálce, nicméně ty dopisy pro ně byly celkem tři…

LahoferRose
18. března

Příběhy se slečnou Marplovou jsou pro mne vždy slabší. Tenhle mě ale bavil hodně a nejspíš je to minimální přítomností tety Jane. Anonymní dopisy v malém městečku, které žije drby mne opravdu bavily. Jen ty milostné konce mi vždy u Agathy přijdou tak nějak z ničeho nic a našroubované.

Kontryhelka
22. ledna

Perfektně zpracovaná další vynikající detektivka, kterou netřeba představovat. Důmyslný zločin a skvělé vykreslení postav včetně vraha.

VeruMalfoy
02. ledna

Myslím, že tahle kniha je celkově jedna z nejhorších knih od Agáty a to mám autorku opravdu ráda. Děj byl celkově předvídatelný a už na začátku jsem tušila, jak všechno dopadne. Chyběl mi moment překvapení.

Petkona
07.12.2021

Tahle kniha patří tozhodně mezi nejlepší knížky od Agathy Christie. Jako všechny ostatní je zápletka naprosto geniální a možnost vraha by vás vůbec nenapadla. Takže za mě rozhodně skvělé.

terimila
02.12.2021

Není to špatné, ale moc mě to nevtáhlo. Taková klidná jednohubka na zimní večer pro staré jemné dámy k čaji. Závěr je hodně naslazený, což fakt nemusím. Pokaždé u toho musím přemýšlet, jestli to je jen přehánění paní Agathy, nebo se opravdu v jistých dobách lidé žádali o ruku na základě sympatií při několika setkáních a považovali to za horoucí lásku. Divný, divný, neskonale divný. Bohužel, tady z toho víc než průměr nevytluču...

1