Oznamuje se vražda

Další z detektivních příběhů Agathy Christie, jehož rozuzlení svěřila autorka do rukou slečně Marplové, nás zavádí do malého anglické městečka Chipping Cleghorn. Poklidný a jednotvárný život jeho obyvatel rozvíří inzerát otištěný v místních novinách – je v něm oznámen zločin, a to dokonce hrdelní. V určenou dobu a na určeném místě se poté události seběhnou tak, že je může objasnit jen tato všímavá a energická dáma, ztělesněná dobrá víla z viktoriánských časů, vyzbrojená staromódní kabelkou, pletacími jehlicemi a zvídavýma očima......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/21_/219/oznamuje-se-vrazda-3PT-219.jpeg 4.6317

Slečna Marplová 5.

Literatura světová, Detektivky
Vydáno, Knižní klub

A Murder Is Announced, 1950

Kniha Oznamuje se vražda

čef

Autora opět rozehrála svoji hru. V uzavřené společnosti se po mnoha stránkách dlouhého povídání a představování jednotlivých členů stane oznámená vražda, která vlastně ani jako vražda nevypadá. Vodítka falešná a pravá se kupí, napětí roste, objevují se další mrtvoly a mezitím slečna Marplová spřádá sítě až do nich viníka – chytí nebo nechytí. Co myslíte?

Tradičně poklidné anglické městečko plné podezřelých,slečna Marplová ve formě ai když nakonec jsou za vším zase PRACHY,řešení je hodně originální-aspoň pro mne.Několika stop jsem si všimla(Lotty-Letty)ale nerozmotala jsem to.Agatha forever!

lenyleny

Knihu jsem poprvé četla již před mnoha a mnoha lety. Obsah jsem si pamatovala jen okrajově a tak když jsem našla stařičké brožované vydání této detektivky a venku ke všemu bylo ošklivo, tak jsem ji začala číst znovu. Detektivky s paní Márplovou moc nemusím , ale tato je vyjimkou. Velice mistrně napsané . Některé knihy můžete číst několikrát a neomrzí.Tato k nim patří

BlueTer

Slečna Marplová je takový předchůdce Harry Hole. Je to výborná znalkyně lidského charakteru a i když se tváří jako křehká a jemná babička je až zarážející, kde všude se tato stará paní dokáže přimíchat.
Slečna Marplová je klasika, sice je někdy těžší držet nit, protože knihy jsou napsány a přeloženy s různými archaismy ale stojí určitě za přečtení.

babystar
25.12.2018

Odjakživa mám ráda detektivky se slečnou Marplovou, snad i proto, že také často používám při řešení problémů její postup: "... ten X.. mi připomíná toho Y.., který jednal tak a tak...". Jen nevím, zda to dělám odjakživa, nebo jsem se inspirovala detektivkami paní Christie. A protože si zásadně nepamatuji, kdo byl vrah, tak její knihy mohu číst stále dokola (a taky to dělám).

slunecnice45
11.09.2018

Přečteno na jeden zátah, příjemná detektivka. Perfektně vykreslené prostředí a zajímavá zápletka. Doporučuji.

kap66
26.08.2018

"U všech rohatých!" zvolal překvapeně sir Henry. "Je to možné? Vždyť to je ta moje jediná čtyřhvězdičková! Jak si to jen zařídila, aby se octla v lázních Nedeshamu místo v St. Mary Mead?"
Jediná čtyřhvězdičková = slečna Marplová - ovšem jedině v případě, že čtyři jsou maximum! Slečna Marplová je vždy tam, kde má být, vždy milá a zároveň nebezpečná svým bystrým úsudkem. Tedy nebezpečná vrahovi, což je v pořádku. Tohoto vraha si pamatuji desítky let, protože je to skvěle vymyšleno. Vůbec mi to ale neubralo na zážitku, naopak; přesvědčila jsem se, že autorka opravdu poskytuje nápovědy, geniálně, jak to umí jenom ona.
(Jen malinká poznámka k překladu - a platí to u mnoha knih a filmů, kde jsou postavy cizinců neovládajících zcela jazyk nové země: překladatelé je nechají mluvit v infinitivech, ale ostatní tvary slov zachovají. Je to pak trochu legrační, že Němka v této knížce nezvládla časování sloves, ale tak hroznou věc, jako je skloňování osobních zájmen - což neumějí pořádně ani Češi - zvládá v pohodě: "Já vás nenechat řádit a ničit mi kuchyň!" Tuto poznámku ale berte s nadhledem, není to nic, co by vadilo zásadně; nikde, natož u Agathy Christie).

Pistácie
13.07.2018

Nechápu, že jsem se k téhle autorce dostala až teď. Její tvorba je hodně specifická. Skvěle dokáže vykreslit jednotlivé postavy a jejich charaktery, vztahy mezi lidmi, ale i jejich role ve společnosti. Úžasně zvládá komunikace a dialogy. Do toho krásně zakomponuje danou dobu, a to jak se v ní lidé chovají a vystupují. A ještě to spojí s detektivním žánrem. Hodně se mi líbilo, jak vedla čtenáře, ukazovala mu různé indicie k možnému pachateli. Ale dokáže ještě líp vystihnout konec a moment překvapení z rozuzlení. Jen jsem se měla problém pořádně začíst a udržet pozornost. Možná kvůli většímu množství jmen a postav. I tak hodnotím kladně a těším se, co si od ní dalšího vyberu.