Oznamuje se vražda

Další z detektivních příběhů Agathy Christie, jehož rozuzlení svěřila autorka do rukou slečně Marplové, nás zavádí do malého anglické městečka Chipping Cleghorn. Poklidný a jednotvárný život jeho obyvatel rozvíří inzerát otištěný v místních novinách – je v něm oznámen zločin, a to dokonce hrdelní. V určenou dobu a na určeném místě se poté události seběhnou tak, že je může objasnit jen tato všímavá a energická dáma, ztělesněná dobrá víla z viktoriánských časů, vyzbrojená staromódní kabelkou, pletacími jehlicemi a zvídavýma očima......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/219/oznamuje-se-vrazda-3PT-219.jpeg 4.6355

Slečna Marplová 5.

Literatura světová, Detektivky, krimi
Vydáno, Knižní klub

A Murder Is Announced, 1950

Kniha Oznamuje se vražda

1amu

Obdivuji dvorní komentátorku Lady Agathy - kap66, která vždy napíše to zásadní. A tak mi nezbývá než se zaměřit na hlavní Star této řady Miss Marple .
Ze záznamů pořízených v polovině 60. let vyplývá, že předlohou pro postavu slečny Marplové (dále slečna M.) byla částečně babička autorky, ale jako předloha pro povahu slečny M. sloužilo více osob. Agatha Christie o slečně M. řekla, že je to stará dáma, která se trochu podobá přítelkyním její babičky Ealing, s jimiž se setkala v mnoha vesnicích, kam jako děvče jezdila. Není však jasné, jak vzniklo samotné jméno postavy. Nejčastěji se uvádí, že jméno bylo převzato z názvu železniční stanice Marple ve Stockportu, kterou Christie projížděla. Podle jiných zdrojů se Christie inspirovala u rodiny Marplových, která žila v domě Marple Hall nedaleko její sestry Madge.
Příběhy se slečnou M. čtu ještě raději, žež se slovutným Herculem P. Zejména tento .
Při řešení zločinů slečně M. pomáhá nejen její inteligence, ale i skutečnost, že během svého života již viděla nesčetně příkladů špatných lidských vlastností. Není případu, který by u slečny M. nevyvolal vzpomínku na podobnou příhodu. I když slečna M. často nudí své známé analogiemi mezi aktuálním případem a lidmi či událostmi ze St. Mary Mead. Jsou to však právě tyto analogie, které jí pomáhají k lepšímu pochopení podstaty zločinu. Má rovněž dar všimnout si i nevědomky prohozených poznámek a spojit si je s daným případem. Ačkoli vypadá jako roztomilá křehká stařenka, nemá z ničeho strach a nenechá se snadno zastrašit.
Tato kniha je v sérii slečny M. třetí v pořadí.

Ava365

Výborná detektivka, patří k mým oblíbeným.

Aligator805

Velice pěkný příběh. Příjemná detektivka na deštivý den.

m_martina

Vražda, kterou někdo předem ohlásí, je jako dělaná pro slečnu Marplovou. Výborná kniha, která se čte sama. A myslím, že je to i jeden z nejlepších případů této milé staré dámy.

Medulka.013

A další případ je vyřešený. A bylo to pro mě překvapení, které bych nečekala, ale tak to má být.

Daben

Trochu předvídatelný díl. Ale i tak nelze autorce nic vytknout, můžeme jí jen tiše závidět její inteligenci.

ThomasRuhe

Z tvorby Agathy Christie moc nemusím případy se slečnou Marplovou, vždycky mi přišla jako otravná a vlezlá bába. Tady ale tolik není, hlavní díl vyšetřování padá na inspektora Craddocka. Jinak příběh samotný je dobře napsaný, vyšetřování mě bavilo, takže knihu celkově hodnotím 4/5.

kvnhvta

Líbilo (zase jsem neměl dopředu koukat na tv zpracování, mohl jsem být překvapen, jak jsem se netrefil!)

Nemesis
Nemesis