Není kouře bez ohýnku

kniha od:

Není kouře bez ohýnku https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44009/bmid_neni-koure-bez-ohynku-Efa-44009.jpeg 4.4 809
Koupit Koupit eknihu Bazar

Mladý pilot Jerry Burton se po těžké havárii usadil na okraji malého klidného městečka Lymstocku, kde se o jeho úplnou rekonvalescenci postará jeho sestra Joanna. Jednoho rána je mezi poštou dopis s místním razítkem a adresou napsanou na psacím stroji. Dopis poskládaný ze slov vystřižených z novin je anonymem, který tvrdí, že Jerry a Joanna nejsou „jen“ bratrem a sestrou. Zjistí, že podobný dopis – týkající se vždy milostného života – dostalo více obyvatel Lymstocku… Edice Čtení na dovolenou.... celý text

Série:

Slečna Marplová 4.


Žánr:
Literatura světová , Detektivky, krimi , Romány

Vydáno: , Odeon
Originální název:

The Moving Finger , 1943


více info...

Komentáře (108)

Komentáře 108 Recenze 3

drakamena
drakamena
dnes 3 z 5

Jerry a Joanne mi byli moc sympatičtí, skvělí sourozenci. Líbilo se mi jejich špičkování. V případě detektivní zápletky mi ale poněkud vadil kontrast hodně pomalého úvodu a bleskurychlého konce. Měla jsem tak trochu pocit, jako by Agatha Christie dostala předem zaplacený určitý počet stránek, a jelikož přepálila začátek, musela pak ustřihnout konec. Škoda.

Edona
Edona
předevčírem 4 z 5

Na anglický venkov přijíždí pilot Jerry Burton se svou sestrou, aby se zde zotavil ze svého zranění. Nedlouho poté mu přijde anonymní dopis, který je velmi pobuřující. Zjišťuje však, že není jediný, kdo takový dopis dostal. V Lymstocku dojde k sebevraždě spojené s anonymním dopisem a brzo nato i k vraždě. Místní detektivové i Jerry rozjíždí pátrání a až na úplný závěr se objevuje slečna Marplová, která případ samozřejmě vyřeší.

Někde jsem četla, že tato kniha byla jedna z oblíbených A. Christie. A já se ani nedivím. Velmi poklidná, avšak poutavá detektivka s nepředvídatelným vrahem. Moc se mi líbila, vraha jsem jako vždy neuhádla. :-)


Aligator805
Aligator805
23.08.2023 5 z 5

Velice milé a příjemné čtení. Vůbec nevadí že se slečna Marplová objeví až ke konci knihy.

Le Chat
Le Chat
10.07.2023 5 z 5

Agatha Christie a slečna Marplová jsou sázka na jistotu, což se mi opět potvrdilo. Rozhodně doporučuji!

sgjoli
sgjoli
28.05.2023 3 z 5

Ač mám tuto detektivu doma v tištěné podobě, nakonec jsem ji poslouchala v audio verzi v podání Růženy Merunkové a Otakara Brouska ml. a byl to fajn poslech.
Velmi oceňuji interpretaci výše zmíněných narátorů, kdy R. Merunková ztvárnila slečnu Marplovou a Otakar Brousek se postaral o vše zbývající. Oba interpreti mají velmi příjemný hlas k poslechu a v jejich podání se audiokniha poslouchala velmi dobře.
Přesto je moje hodnocení průměné, či lehce nadprůměrné. Hlavně je to dáno tím, že příběh sám o sobě mi nepřišel zas tak silný. Netvrdím, že se jedná o špatnou detektivku. Má to hlavu a patu, závěrečné vysvětlení je čtenářům předáno velmi srozumitelně. A zápletka anonymních dopisů je prostě sama o sobě zajímavá. Přesto mi to v porovnání s jinými případy Agathy Christie nepřipadalo tolik výrazné a necítila jsem tolik napětí, nebyla jsem tolik vtažené do vyšetřování. Přesto ten vyprávěcí styl paní autorky je velmi příjemný a čtenářům velmi přístupný, o tom žádná.
Nakonec lepší 3 hvězdy (3,5).

Nuttelka
Nuttelka
20.04.2023 5 z 5

(Audiokniha)
Agatha Christie v podání Otakara Brouska ml. a Růženy Merunkové je opravdu skvost. Tento díl je můj oblíbený, filmové zpracování se mi moc líbí. A samozřejmě ve filmu je spousta věcí jinak než v knize, bavilo mě poslouchat a sledovat, které pasáže to jsou :-) Klasická a úžasná Agatha Christie, u které nikdy nešlápnete vedle.

baji42
baji42
16.04.2023 5 z 5

Přestože se slečna Marplová zapojí do děje až v druhé polovině knihy, detektivka neztrácí nic ze své poutavosti.

Kabuky
Kabuky
15.03.2023 5 z 5

Oddechové čtení

rafan65
rafan65
12.03.2023 5 z 5

Je pravda že jsem tento příběh Slečny Marplové ještě nečetl. Rozuzlení mě napadlo až na samém konci takže dobře napsaná kniha.

Vesmich
Vesmich
02.03.2023 5 z 5

Tak to byla první Agatha, kterou jsem kdy, takže před asi 100 lety, četla. Takže jakmile se objevila v audio podobě, hned jsem po ní skočila! Jaké to asi bude, když mi to bude číst někdo jiný? Nejspíš si už všímám jiných věcí, než za mlada. To bylo takové vlastně romantické, láska a tak...tentokrát jsem byla zaujatá tím, že k snídani měli ledvinky se slaninou a uvědomila jsem si, že to u Agathy snídají často...to si neumím představit, jak to může někdo přežít.

Čmeláček
Čmeláček
25.02.2023 5 z 5

Není kouře bez ohýnku... Aneb na každém šprochu pravdy trochu :). Fakt skvělá detektivka, slečnu Marplovou mám rád, je to taková roztomilá stará dáma :). Pět stars a doporučuji.

petrarka72
petrarka72
22.02.2023 5 z 5

K sežrání. Živočichopis městečka zvícího větší vesnice, Joanna a Jerry, slečna Marplová coby deus ex machina a neočekávaný pachatel. Tohle je pohádka pro dospělé, jak má být. Bratři Grimmové by zaplesali... :-)

Filomena1961
Filomena1961
19.02.2023 5 z 5

Číst Agathu vždy stojí za to, tentokráte navíc vtipnou,V detektivce hrají důležitou roli anonymní dopisy, vystupuje sympaťák Jerry Burton, příběh se odehrává na anglickém venkově, okořeněný trochou lásky a nechybí nepředvídatelný vrah. V závěru samozřejmě vše rozluští slečna Marplová. Detektivka se mi lílbila.

Booky84
Booky84
29.12.2022 5 z 5

Čtivá kniha nejen s detektivní zápletkou, ale i trochou humoru a romantiky. Slečna Marplová se sice objeví až na úplném konci, ale to mi ani trochu nevadilo, protože vypravěč Jerry Burton byl skvělý. Snad úplně poprvé se mi podařilo vytušit vraha a jeho pohnutky, až mě to samotnou překvapilo. Skvělá detektivka, kterou mohu jen doporučit.

cajik1
cajik1
12.11.2022 5 z 5

Tato kniha je pro mě veliké překvapení. Už jen tím, jak je vtipná, spoustě komentářů od Jerryho jsem se zasmála. Agathu zbožňuji, ale tak vtipnou knihu od ní jsem ještě nečetla - i když u Hercula tam nějaký humor bývá, ale ne v takové míře. A navíc zaplesalo i mé romantické srdce ženy středního věku - co si víc přát! Romantiky je snad už víc jen v knize Muž v hnědém obleku, jinak u ní moc nebývá. A i když té slečny Marplové tam bylo málo - přišla až na konci knihy vše vyřešit jak deus ex machina... ( podobně jak Harley Quin), vlastně to nevadilo, protože myšlenkové pochody - navíc zábavné - jsme mohli sledovat u Jerryho...

mats379
mats379
13.10.2022 5 z 5

Pro mě -jako i mnoho dalších čtenářů- jedna z nejlepších, nejoriginálnějších i nejvtipnějších detektivek od Agathy. Nàmitky čtenàřky na happyend chápu, za mlada mě to také trošku dráždilo, ale lety to čím dàl víc oceňuji. Svět i detedktivky jsou drsné, kruté někdy bez špetky naděje...takže ten dobrý konec tu předchozí hrůzu vyvàží.

LibraryGirl
LibraryGirl
27.08.2022 5 z 5

Úžasné! Jako vždy!:-)

Hakate
Hakate
23.08.2022 5 z 5

Vždy pokud potřebuji nějakou zaručeně perfektní detektivku a nechce se mi přemýšlet, po čem šáhnout, knihy od mistryně, královny, bohyně detektivek nikdy nezklame.
Všechny jsou skvělé, žádná není špatná. Originální, skvělé, nepřekonatelné.

janina66
janina66
29.07.2022 4 z 5

Čtivá, pěkná jednohubka, která byla méně napínavá, než jiné.

Hellboy
Hellboy
03.07.2022 3 z 5

16/2022 Krátka a jednoduchá detektivka, jež nese několik typických znaků knížek Agathy Christie. V centru dění se vyskytuje malé městečko Lymstock, jehož obytelé začnou jednoho dne dostávat anonymní dopisy plné nechutných sprosťáren a zcela nesmyslných obvinění. Ale... opravdu jsou nesmyslná a vymyšlená? Nebo je na nich nějaké zrnko pravdy? Konec konců, říká se, že na každém šprochu, pravdy trochu. A není kouře bez ohýnku. Kdo píše anonymní dopisy a páchá na malém městečku vraždy? Stejně jako v jiných knihách Agathy Christie je tu celá plejáda podezřelých, pachatelem by mohl být téměř každý. Ale jak je u Agathy dobrým zvykem, většina stop je klamných, a má čtenáři (vyšetřovatelům) jen zamotat hlavu. Což vlastně platí i pro samotný ústřední motiv zápletky, a sice anonymní dopisy. Ty jsou podané jako dílo nemocné osoby, která má srdce plné nenávisti a dští kolem sebe jedovaté sliny hlava nehlava... koho mi to jen připomíná? Aha, internetové trolly, které píšou do diskuzí na internet urážky a je jim úplně jedno, koho zasáhnou. Fake news mají také častokrát nějaký pravdivý základ, jenže jinak jsou dokonale překroucené a odtržené od reality, což je ale jejich šiřitelům obvykle úplně jedno. V tomhle směru vlastně Agatha Christie popsala fenomén, který zdaleka nevymizel, ale ve skutečnosti v naší společnosti přetrvává. Co je taky pro Christie typické je (pro mě bohužel) fakt, že pachatele absolutně nejde vypátrat, čtenář si musí na rozuzlení zkrátka počkat, sebevětší důvtip obvykle na rozluštění zápletky nestačí. Tato kniha navíc končí podivně uspěchaným happy-endem hned pro několik postav najednou, což působí zkrátka poněkud vykonstruovaně - hlavně, aby se všechny dějové linky hezky uzavřely. Ze soudobého pohledu poněkud zastaralý přístup...

katka134
katka134
26.06.2022 5 z 5

Pěkná detektivka.
Díky Jerrymu byla spíš zabavná než napínavá.

IvetaZ
IvetaZ
20.04.2022 4 z 5

Záhadné anonymní dopisy a vraždy cloumají malým ospalým městečkem. Mnoho postav a zdánlivé souvislosti i nesouvislosti, které ústí v pro mě vždy překvapivý konec, co se týká Agathiných detektivek.

charlizee
charlizee
02.04.2022 3 z 5

(SPOILER) Na malé městečko se přestěhuje za účelem rekonvalescence po úrazu Jerry Burton se svou sestrou. Brzy se ukáže, že městečko si, co se rozruchu týče, nezavdá ani s jejich domovským Londýnem. Anonymní dopisy, sebevražda, vražda…a možná nic není takové, jaké se zdá.
Prostě klasická Agatha.

Nejvíc oceňuju práci s postavami.
I když jich tam napere strašnou spoustu hned zkraje, každou vystihne tak dobře, že si ji čtenář zapamatuje a celkem snadno se pak mezi nimi orientuje. Co mi ale zvedá tlak, to je ochota policejních složek zapojovat do vyšetřování běžné občany. Chceš nahlédnout do složky případu? Není problém, i kafe ti uvaříme… Přimotal ses do zásadní situace, která měla být průlomem v šetření a celé jsi to svou přítomností pohnojil? No co, to se stává…, a klidně tě za to ještě poplácáme po rameni…
A nakonec jeden nepatrný detail, který asi jaksi unikl - bacha SPOILER:
V první části vyprávění opakovaně zazní informace, že se anonymní dopisy začaly objevovat dávno před příjezdem Burtonových do města. I proto jsou od začátku mimo podezření. Při rozuzlení případu ovšem vyjde najevo, že pachatel dopisy připravil všechny dopředu a najednou. Jak tedy mohli být Burtonovi mezi příjemci těchto psaníček, když je v době jejich vzniku autor ani neznal? Jednou se tam sice hovoří o zřetelném přepsání příjmení na obálce, nicméně ty dopisy pro ně byly celkem tři…

LahoferRose
LahoferRose
18.03.2022 5 z 5

Příběhy se slečnou Marplovou jsou pro mne vždy slabší. Tenhle mě ale bavil hodně a nejspíš je to minimální přítomností tety Jane. Anonymní dopisy v malém městečku, které žije drby mne opravdu bavily. Jen ty milostné konce mi vždy u Agathy přijdou tak nějak z ničeho nic a našroubované.

Kontryhelka
Kontryhelka
22.01.2022 5 z 5

Perfektně zpracovaná další vynikající detektivka, kterou netřeba představovat. Důmyslný zločin a skvělé vykreslení postav včetně vraha.

VeruMalfoy
VeruMalfoy
02.01.2022 3 z 5

Myslím, že tahle kniha je celkově jedna z nejhorších knih od Agáty a to mám autorku opravdu ráda. Děj byl celkově předvídatelný a už na začátku jsem tušila, jak všechno dopadne. Chyběl mi moment překvapení.

Petkona
Petkona
07.12.2021 5 z 5

Tahle kniha patří tozhodně mezi nejlepší knížky od Agathy Christie. Jako všechny ostatní je zápletka naprosto geniální a možnost vraha by vás vůbec nenapadla. Takže za mě rozhodně skvělé.

terimila
terimila
02.12.2021 3 z 5

Není to špatné, ale moc mě to nevtáhlo. Taková klidná jednohubka na zimní večer pro staré jemné dámy k čaji. Závěr je hodně naslazený, což fakt nemusím. Pokaždé u toho musím přemýšlet, jestli to je jen přehánění paní Agathy, nebo se opravdu v jistých dobách lidé žádali o ruku na základě sympatií při několika setkáních a považovali to za horoucí lásku. Divný, divný, neskonale divný. Bohužel, tady z toho víc než průměr nevytluču...

annes
annes
15.11.2021 5 z 5

Tohle je pro mě srdcovka. Migen/Megan je moje oblíbená postava - její povaha, jak vnímá svět a tak je mi velmi sympatické.. takže tenhle díl rozhodně půjde do mé top od Agáty:-)

Makůvka
Makůvka
10.10.2021 5 z 5

Tak tohle fakt můžu. Mám přečteno hodně knížek od Agathy, ale tahle mi nějak v písemné formě unikla. Jako film jsem to viděla několikrát, ale není nad knížku. I klasická detektivka bez potoků krve může být skvělá, zvlášť od A. Christie. I trocha romantiky se tam najde.

ninano
ninano
24.08.2021 5 z 5

Výborná klasická detektivka, přečteno podruhé a opět téměř na jeden nádech.

milary
milary
22.08.2021 5 z 5

Není kouře bez ohýnku – tentokrát celkem krátce po přečtení (spíše z nouze) také vyposlechnuto.
A - musím přihodit jednu hvězdičku; to se neomrzí…

Vesmich
Vesmich
18.08.2021 5 z 5

Tu jsem milovala za velmi ranného mlada! Asi jak byli všichni mladí a životaschopní. Takhle po letech to vyjde nastejno. Výborné je, jak se na tom vyšetřování podílí půlka vesnice. Jakmile je nejhůř, je třeba ovšem povolat slečnu Marplovou, jinak by to zase Yard i všichni ostatní celé pokazili! Jen se tam mihne, tak akorát.

knihovniceVS
knihovniceVS
01.08.2021 5 z 5

Výborný to bylo...
A objevila jsem jednu pro mě dost nečekanou věc. Vypravěčem příběhu byl mladý muž - a byl vtipný :-) To bych od Agathy vážně nečekala :-)

tatruszka
tatruszka
21.05.2021 4 z 5

Knihu jsem vyslechla jako rozhlasovou hru, příběh se mi líbil, myslela jsem, že vím, kdo píše ty anonymy. Jen paní Marplová se v příběhu objevila opravdu jen krátce, navíc konec a rozuzlení byly moc rychlé.

domihruzkova
domihruzkova
04.05.2021 3 z 5

Jednohubka na jeden kratší večer. Poslechnuto jako audiokniha, ale přestože jsem závěr knihy poslouchala několikrát, uniklo mi, jaký měl pachatel motiv.

zazvorka
zazvorka
28.03.2021 5 z 5

Ač je tam má oblíbená slečna M jen v závěru, kupodivu mu to nevadilo. Zřejmě proto, že jiných slečen tam bylo dostatek! Poměrně útlá knížka, taková jednohubka, ale moc chutná! Venkov, uvěřitelná zápletka, dvojité překvapení v závěru - za mne jednička s hvězdičkou!

Vendula0808
Vendula0808
18.03.2021 5 z 5

Super kniha od A.Ch. jako vzdy prekvapila a bavila! :) a taky mi zase předvedla jak mizerný odhad mam :D Pro me(jako vzdy )nečekaný konec

PeterBahn
PeterBahn
08.01.2021 4 z 5

(SPOILER) Moc hezky se četlo! Paní Agatha v tomto díle odhalila jednoduchý princip. Muži vraždí buď aby získali majetek, nebo aby získali krásnou ženu… Zde to bylo za B…:-)

Knihomolka134
Knihomolka134
27.12.2020 5 z 5

Jako vzdy skvela "Christiovka", chvalim moc provedeni audioknihy.