Pítrs85 Pítrs85 komentáře u knih

Moment překvapení, na který mohl spoléhat Stoletý stařík, už tentokrát nefunguje. Ani vysoko nastavená laťka Analfabetkou se nepodařila udržet, natož přeskočit. Ale i tak má třetí Jonassonův román takovou míru absurdity a smyslu pro (černý) situační humor, kterou od něj člověk čeká. Možná že už je problém se samotným Zabijákem, tedy hlavním (ne)hrdinou, postrádá jak jakousi náhodnou zúčastněnost Staříka, tak sympatie Analfabetky. Ale i tak je to čtení zábavné (hlavně v první polovině), no na léto jak dělané. Jsem zvědavý, s čím přijde autor příště, protože je jasné, že podle tohoto "forrestgumpovského" mustru se nebude dát psát donekonečna. Ale zatím to funguje.

04.05.2022 3 z 5

House, Dr.: oficiální průvodce slavným televizním seriálem House, Dr.: oficiální průvodce slavným televizním seriálem Ian Jackman

Po přečtení tohoto průvodce budu mít seriálového House rád asi ještě o mnoho více, páč když se člověk dozví, kolik práce, úsilí, času a peněz stojí natočení byť jen jedné jediné epizody, musí uznale pokývat hlavou, že House MD přesahuje svět televizní zábavy a nabízí přidanou hodnotu, což v dnešní době nebývá úplně zvykem. A když se dočte, že všichni tvůrci, Hughem Lauriem počínaje a cateringem konče, dělají svoji práci nejen se zarputilostí, ale i s úsměvem na rtech, tak to prostě musí docenit. Knížka nabízí spoustu (autorizovaných!) zajímavostí ze zákulisí, rozhovorů s herci a s tvůrci a taky parádní vtipnou předmluvu samotného Dr. House. Pro fanoušky této TV show povinnost.

Levhart Levhart Jo Nesbø

Standardní Harry Hole, ani nejlepší ani nejhorší. Příběh opět zamotaný (pro někoho možná malinko překombinovaný, podle mě si Jo i tentokrát se čtenářem hraje tak, jak on to umí) a závěr klasicky "nesbøovský". Co na sérii o Harrym Holeovi vyloženě kvituju, je provázání děje nejen od poslední knížky, ale napříč sérií, tu se vracíme do Austrálie (Netopýr), tu k odstřelovací pušce na slony (nebo spíš na stromy) (Červenka). Harry zase o něco zdevastovanější (Nesbø ho teda rozhodně nešetří), a to jak na těle tak na duši. Zkrátka čím dál tím stejný Harry Hole. A je to tak dobře.

Přízrak Přízrak Jo Nesbø

Standardní Nesbø, což znamená, že jsou v sérii HH horší kousky, ale i lepší. Přízrak se od svých předchůdců liší především v tom, že tu Harry vystupuje pomalu jako vedlejší postava, navíc už nepracuje u policie a celkově mi přijde takovej "mouchy, sežerte mě", i když už moc nechlastá, tak je tím životem už natolik zdrchanej, že už mu je tak nějak všechno jedno. V předešlých dílech byla tahle jeho tvář zábavná, tady mi to přišlo už maličko přes čáru. Ale jestli to pro něj má být něco jako nový začátek, katarze, tak proč ne. Jinak jako krimi thriller funguje i Přízrak parádně, zamotaný děj, spousta postav (ve kterých se ale nebudete ztrácet- velká přednost páně Nesbøho), jen ta Ráchel... ne, tahle postava mi k srdci opravdu nepřiroste. A nevím proč, ale hrozně jsem si oblíbil postavu leváka Beavise.

Policie Policie Jo Nesbø

(SPOILER) Čtyři hvězdy v hodnocení, ale tentokrát už opravdu s odřenýma ušima a to tak, že fest. Jo Nesbø podesáté, takže těžko čekat, že by začal psát úplně jiným stylem, ale Policie mi už přišla překombinovaná (dvakrát se vám zdá, že je Harry mrtvej (protože Nesbø chce, aby se vám to zdálo) a dvakrát je to samozřejmě jinak, žel už vám to pak začne být skoro i jedno a naopak si říkáte, jestli bude mít ten Jo koule na to, svoji, dnes už legendární, postavu odstřelit), navíc dějová linie Harry-Rachel-Oleg je... no dementní by byl silnej výraz, ale nemá k tomu daleko, Rachel a Oleg jsou neskuteční upíři, Harry by ani nepotřeboval všechny ty sériové vrahy a maniaky, aby měl krutej život :-) Ale abych jen nekritizoval (protože i Policie prostě je kvalitní drsná krimi), plusem je určitě fakt, že to Nesbø tentokrát vzal tak trochu za jinej konec a Harry je tentokrát asi nejšťastnější a v nejlepší náladě, co příběhy s ním čtu. A kdo by to tomu chlapovi nepřál, že :-) To, že přijde k dalším jizvám na svým už jak pole zbrázděným obličeji, je věc druhá :-) No a můj oblíbenec Beavis očividně prozřel a došel katarze. Happy-end... teda jak pro koho, těším se na další díl v járu 2017.

04.05.2022 4 z 5

Tracyho tygr Tracyho tygr William Saroyan

Ke knížce jsem se dostal skrz zpěváka Márdiho z Vypsaný fiXy, kterej jí bere jako svojí oblíbenou. A já už chápu, kde Márdi bere inspiraci pro svoje surrealistické texty, když čte takovouto literaturu. Saroyan na prostoru sotva sto stran popisuje a našeptává, co že je v životě nejdůležitější. Já jsem to podle jeho metaforického tygra, co byl ve skutečnosti černý panter, poznal hned na prvních stranách- nejsem na tom, se svým cynismem, až tak špatně :-) Krásná knížka, která vás prostě pohladí po duši, pokud nějakou máte.

Lovci hlav Lovci hlav Jo Nesbø

Především první, seznamovací, polovina knížky je strhující, hlavně ten chlad, odtažitost (nejen) hlavního hrdiny způsobuje mrazení v zádech (a nejen tam :-). Druhá polovina už je pak typický Jo s jeho přednostmi i nedostatky- postavy se začnou chovat, že by i Chuck Norris s Macgyverem čuměli, příběh je přitažený za vlasy, ale! Přesně tohle mám na románech od Nesbøho rád. Závěrečné rozuzlení sice nepřinese onu dávku spravedlnosti, ale na to Jo nikdy nehrál. (Je to jiné a přesto stejné jako knížky o Harry Holeovi).

Syn Syn Jo Nesbø

Jo si potřeboval odpočinout od svého sebedestruktivního hrdiny Harryho Holeho, ale věděl, že prostředí norské policie, jejich kladných postav i záporáků mu je přeci jenom nejbližší a tak z tohoto ranku převyprávěl další příběh, i když tentokráte z jiného úhlu- ale opět skvěle. Syn je taková uhlazenější verze HH, příběh svým způsobem až klasický. Ale je to opět Nesbøho jazyk, způsob, jakým píše, co mě opět strhl a člověk od první stránky bažil, co se s jeho všema(!) postavama bude dít. A to každej autor taky neumí.

Řekni ano Řekni ano Danny Wallace

Ne, není to neskutečná pr*el, ani to není knížka, která vám změní život (jak se nám snaží vydavatel na titulní stránce namluvit), Yesman (se stejnojmenným filmem má, krom názvu, už pramálo společného- to jen kdyby se někdo rozhodoval o koupi knihy jen na tomto základě) je knížka příjemná, s několika fajn nápady... a to je asi tak všechno, páč je to zároveň knížka veskrze povrchní, Danny má problémy, které bych chtěl mít asi každý člověk ("Zaletím si do toho Texasu nebo nezaletím?"), o nějakých hlubokých myšlenkách nebo nějaké filozofii nemůže být ani řeč. Ale kdo ví, třeba to autor ani neměl v plánu. Na druhou stranu jsem se v některých jeho životních zkušenostech a lapáliích sám poznal a našel, v situacích tu více tu méně všedních, nebo přímo v zásadních. A to je vždycky fajn, že v "tom" nejste sami. Plus ten fakt, jak moc tu Danny vychválil naše hlavní město :-)

04.05.2022 1 z 5

Krev na sněhu Krev na sněhu Jo Nesbø

Tak na prostoru 150 stran nemohl Jo tentokrát rozehrát nějaké pořádné prokreslení charakterů nebo řádně zamotanou zápletku, tohle je čistě přímočará kriminálka, svým způsobem nejromantičtější Nesbøho román (nebojte, žádná červená knihovna se nekoná, pořád je to TEN Jo Nesbø ;-), hlavní hrdina, přestože jsme neměli moc šancí ho pořádně poznat, mi byl sympatický, už jen svou láskou ke knížkám. Konec pak správně "nes-bøhovský", i když smutný. Z Joa se pro mě pomalu stává takový literární Quentin Tarantino- pořád stejný, pořád stejně dobrý.

Půlnoční slunce Půlnoční slunce Jo Nesbø

Ale jo, i drsňák Nesbø má právo napsat si knížku, která je... zkrátka pravý opak příběhů o HH, tedy pohodová, svým způsobem prosvětlená, knížka, co si jen tak plave po povrchu a hlavně knížka co má (opravdu má) happy-end jak vystřiženej, pořád jsem čekal, kdy se zas něco pokazí, ale ono ne, Jo to tentokrát uzavřel vyloženě sluníčkově. Což mi nakonec sedlo o mnoho lépe, než kdyby měl být v závěru zas nějaký dramatický twist. Odpočinkové čtení pro všechny, kdo u knížky nechtějí nijak zvlášť přemýšlet a jen se bavit. A to je přesně tento případ.

Osvícení Osvícení Stephen King

Začátek mé krasojízdy dílem páně Kinga (zatím jsem četl jen novější Lunapark) a hned taková pecka. Osvícení je samozřejmě chronicky známá věc, legendární, už jen díky filmu od Kubricka, ale legendární naprosto zaslouženě. Film považuji za jeden z nejlepších ve svém žánru (bezkonkurenční Jack Nicholson), ale knížka jde ještě dál. Moc se mi líbí, jakým způsobem King popsal charakter Jacka Torrance, resp. jak se ze starostlivého (a strhaného) rodiče stane psychopat s palicí. Doslova miluju, když má můj nejoblíbenější žánr (horor) takovouto hloubku, páč Osvícení fakt není povrchní záležitostí, naopak. Pětihvězda jak vyšitá, už jen za ten fakt, že ještě žádné jiné knize se nepovedlo mě takhle kvalitně děsit.

04.05.2022 5 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Typická Kingovina, vlastně ta nejtypičtější- na první pohled spořádaná americká rodinka, co ve svých skříních schovává nejednoho kostlivce. Tak jako tady Creedovi, jenž se přistěhují do nového domu, ale původní idylku naruší jedna návštěva ne tak úplně normálního hřbitova... King je mistr slova, takže i ve chvílích, kdy se děj nikam neposunuje, nemá šanci nudit, i když píše o banalitách. Navíc knížce krom děsu a hrůzy nechybí ani povedený černý humor ("Tohle je úžasný hřbitov, jsou lidé, kteří by umírali za šanci se na něj dostat"...). Jen jednu věc bych Štefanovi vytkl- podobně jako kolega Jo Nesbo neumí moc pracovat se svými ženskými hrdinkami, většinou mi z nich vychází nesympatické hysterické dámičky :-) Ale to je jen taková kapička v moři čtivého příběhu.

The Beatles The Beatles Hunter Davies

Neskutečně co do informací nabušená knížka, navíc díky dvěma po letech dopsaným dodatkům (ten první v roce 1985, druhý pak v 2002) nakrásně s odstupem nastiňuje, kam se Beatles ve svých životech posunuli, po těch pro ně nejslavnějších letech šedesátých, kdy byli, hlavně v jejich první polovině, nejoblíbenější kapelou na světě a slovo 'Beatlemánie' nebylo jen cosi zaprášeného a nostalgického. Moc kvituju způsob, s jakým k této publikaci autor Hunter Davies přistoupil- Beatles nijak neadoruje, o nějakém hysterickém a striktně nekritickém tónu nemůže být ani řeč. Ale ani je nijak neshazuje (ať už jejich nepovedené podnikatelské záměry s Apple Corps. nebo rozpad skupiny a s ním spojené soudní tahanice). Přestože měl po několik let k jednotlivým členům takřka neomezený přístup, píše jakoby zpovzdálí, reflektuje dobu tak, jak se doopravdy stala a hlavně- nepíše způsobem bulvárním a spoustu stran věnuje jejich tvůrčím procesům, za což mu patří jeden velký dík (viz. kapitola 30, The Beatles a jejich hudba aka nejlepší kapitola knihy). A jako Čecha potěší i dvě nebo tři zmínky o ČR, jako například: "Zní to směšně, ale jsem přesvědčený, že The Beatles částečně mohou za pád komunismu." (Miloš Forman). Pravděpodobně nejlepší knížka, co kdy o Beatlech vyšla.

04.05.2022 5 z 5

Dalecká generace Dalecká generace Nicholas Briggs

Ještě o fous lepší než předcházející Závoj smutku, lepší v samotném námětu, kde se Doctor (po svém způsobu) musí utkat se svojí nemesis Daleky. Moc se mi líbil autorův nápad připodobnit Daleky ke všem bývalým nebo současným světovým diktátorům, slibujících svému lidu ráj na Zemi, kdy realita bývá přesně opačná. Tentokráte Doctor sice bez pomoci nějaké ze svých companion, ale trojice dětských hrdinů je kvalitní náhradou. Samozřejmě nechybí typický gallifreyský smysl pro humor, napětí a originální konec.

04.05.2022 3 z 5

Love Me Do – 50 osudových dnů ze života Beatles Love Me Do – 50 osudových dnů ze života Beatles Paolo Hewitt

O něco horší než autorizovaná biografie Huntera Daviese, páč tam, kde si Davies vystačil se samotnými "zápisky ze života Brouků", se Hewitt přeci jen snaží být maličko bulvární a tzv. tlačí na pilu (nejednou, podle mě, naprosto zbytečně). Nedělám si iluze, že Fab Four byla chodící sama ctnost a neposkvrněnost, ale vylíčit je pomalu jako feťáky a násilníky, to už mi přišlo prostě přes čáru. Na druhou stranu dokáže autor psát (když se zrovna nesnaží být bulvární) velice zaujatě, navíc sympatický je styl, jakým je tato biografie napsána- 50 nejstěžejnějších témat v historii kapely, každému se dostane prostoru na cca třech až pěti stranách. Výtečný je pak i seznam důležitých dat, psaný na konci knížky. Krásné fotky a vůbec kvalitní papír, resp. obálka je pak onou třešničkou.

04.05.2022 4 z 5

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

Velmi silná knížka, jež graduje až neskutečným způsobem. Olsen mě potřetí (po Ženě v kleci a Zabijácích) přesvědčuje, že momentálně asi fakt nemá, co se severských detektivních příběhů týče, konkurenci (ano, včetně Jo Nesboho). Jeho velkou devízou je určitě ten fakt, že s hlavní postavou (i když je to docela morous) budete jednoduše sympatizovat, ale nejen s ním, ale i s jeho dvěma kolegy, Asadem a Rose. Samotný příběh bych rozdělil na dvě části, ta první je celkem často prošpikovaná klasickým Olsenovým sarkastickým humorem, v té druhé už je humoru pomálu, ale příběhu to neškodí, naopak. No a ten závěr... četl jsem si dvě hodiny v kuse a dokud jsem to nedočetl, nedokázal jsem čtečku odložit, až tak mě to strhlo.

Složka 64 Složka 64 Jussi Adler-Olsen

Olsen svoji dvojici detektivů (no... detektiva a... Asada :-) tentokrát teda zrovna dvakrát nešetří, knížka se rozjíždí pěkně postupně, ale ke konci má tak neskutečný spád, a jedno velké překvapení, že budete lapat po dechu. Olsen opět potvrdil, že je současným králem severské krimi, aspoň teda pro mě, navíc každou svou další knihou tu laťku neustále zvedá, za což mu patří velký respekt. Tak jako za trefný ironický humor a schopnost přesně vykreslovat charaktery. Složka 64 není žádné čtení na zabití volného času, často je to solidní psycho, ale velice velice poutavé.

Dlouhý, temný čas svačiny duše Dlouhý, temný čas svačiny duše Douglas Adams

Absurdita protkaná absurditou na druhou, inu tak, jak to umí snad opravdu jen Douglas Adams. Nutno však zmínit, že druhý díl Dirka Gentlyho mi už nejednou přišel jaksi překombinovaný, ti bohové z Valhally, nevím, tohle už tak trochu "smrdělo" Pratchettem, což je humor, který já osobně moc nemusím. Ale jinak samozřejmě, jako vždy, Adams skáče od jednoho tématu ke druhému, a to častokrát třeba jen v jedné větě. Jenže je to Douglas, takže o zábavu je zkrátka postaráno. Pokud se vám líbil Stopařův průvodce, bude vás bavit i Dirk Gently. "Chm no."

Dívka v pavoučí síti Dívka v pavoučí síti David Lagercrantz

I když jsem se ke čtvrtému Miléniu snažil od začátku přistupovat bez předsudků, že to napsal "ten druhý spisovatel" a ne autor 'originální' trilogie Stieg Larsson, přeci jen se určitému porovnání, nebo myšlenkám, jak by asi to pokračování vypadalo od samotného Stiega, nevyhnete. Začátek Dívky v pavoučí síti je ještě nadějný a snese vysoká očekávání, jenže zhruba v polovině se to Lagercrantzovi jaksi rozpadlo a vznikl mu z toho zaprvé naprosto neoriginální příběh a zadruhé něco tak hrozně přehnaného, že už se těšíte na poslední stranu, na konec, který je však ještě horší než ten děj předchozí (Spoiler(?) něco tak sluníčkového v jinak "temném"thrilleru se teda nevidí). Takže takhle ne, nechte už Lisbeth spát, nebo aspoň najděte někoho schopnějšího, kdo dokáže Larssonem rozepsaný materiál zpracovat daleko lépe.

04.05.2022 2 z 5