Dlouhý, temný čas svačiny duše

Hrdiny bláznivé detektivky o tajemném spiknutí nordických bohů s pozemšťany jsou Kate Schechterová, Američanka žijící v Londýně, která původně chtěla odletět do Norska, ale připlete se do cesty rozzuřenému bohu hromu Thorovi, a především mírně excentrický detektiv Dirk Gently, který přijde jednoho dne na pracovní schůzku o pět hodin a pár minut později a svého klienta nalezne mrtvého a poněkud rozpolceného. Tělo v křesle, hlava na gramofonu. A jak se zdá, všechny stopy vedou do Valhaly... Román je druhým případem nekonvenčního detektiva Dirka Gentlyho, kterého Adams stvořil ve chvíli, kdy si potřeboval oddychnout od Stopařova průvodce Galaxií. Dirk Gently, jehož pozoruhodná pátrací metoda opřená o přesvědčení, že všechny věci spolu více či méně zjevně souvisejí, přinesla mnohé ovoce (včetně záchrany světa) už v jeho prvním případě (Holistická detektivní kancelář Dirka Gentlyho). V Dlouhém temné čase svačiny duše je tato metoda s úspěchem aplikována znovu, aby rozkryla tajemné okolnosti týkající se ledničky, nápojového automatu, letištní přepážky, jež sama sebe obětuje, a ásgardských bohů, zastupovaných zejména bojovným Thórem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44340/dlouhy-temny-cas-svaciny-duse-44340.jpg 4.2302

Dirk Gently 2.

Literatura světová, Humor, Fantasy

Vydáno: , Argo

The Long Dark Tea-time of the Soul, 1988

Kniha Dlouhý, temný čas svačiny duše

Pítrs85

Absurdita protkaná absurditou na druhou, inu tak, jak to umí snad opravdu jen Douglas Adams. Nutno však zmínit, že druhý díl Dirka Gentlyho mi už nejednou přišel jaksi překombinovaný, ti bohové z Valhally, nevím, tohle už tak trochu "smrdělo" Pratchettem, což je humor, který já osobně moc nemusím. Ale jinak samozřejmě, jako vždy, Adams skáče od jednoho tématu ke druhému, a to častokrát třeba jen v jedné větě. Jenže je to Douglas, takže o zábavu je zkrátka postaráno. Pokud se vám líbil Stopařův průvodce, bude vás bavit i Dirk Gently. "Chm no."

patras522
11.05.2021

Dal jsem knize druhou šanci a jsem za to docela rád, nicméně když bych si měl vybrat podobnou knihu, mnohem raději po něčem z dílny Bena Aaronovitche.

puczmeloun
02.02.2021

Adams tedy nabízí opravdu šílené jízdy... Při čtení nejde nemyslet na Pratchetta, jeho styl psaní a nedostižné dílo Dobrá znamení, DTČSD je ale přímočařejší, s menším množstvím odboček i postav, zato ale přidává sci-fi detektivní zápletku. Taktéž oproti předchozí Holistické detektivní kanceláři tady nedostaneme na konci všespojující moment, nekončící proud všelikerých scének je ale více než dostačující - mezi nimi je nutné zmínit boj o ledničku, trampoty s orlem, speciální kliniku, získání kafe i knihy (a jinde zase novin), přechytračení opraváře aut atd. atp. Do toho severští bohové, britské kulisy a hlavně holistický způsob vyšetřování. Po dočtení pravda několik nejasností zůstává, jindy tak pomocný internet mlčí (resp. nabízí jen další otázky) a spokojím se tak s několika zajímavými teoriemi ("Hoši od soudu se na ně mrkli, zauvažovali o hlavních bodech a řešení se jim zalíbilo. Bylo jednoduché, nepravděpodobné a přesně takové, jaké kápne do noty koronerovi, který rád jezdí na dovolenou do Marbelly stejně jako oni."), ale že je mezi postavami Loki mi už nikdo nevezme - vždyť přeci umí měnit svou podobu, že...

kapr
05.09.2020

Zatím nebudu hodnotit, snad se mi podaří se ke knize vrátit, ale celkově mám s tímto autorem spíše problémy.

Disease
02.01.2020

No, už jsem se u toho netřískal jako kdysi, ale pořád to zůstává slušně napsanou SF/detektivní parodií.

DzordanoChruno
25.01.2019

Troška zmätočné a niektoré odbočky z deja akoby nedokončené, ale stále vtipné. Číta sa to dobre a veľa myšlienkových pochodov či vetných konštrukcií pobaví, autor dokazuje svoj talent. Kniha je z tej lepšej množiny ne-Stopárových diel.

fvalek
20.07.2018

Omylem jsem začal číst tuhle knihu místo prvního dílu, tak doufám, že mi nic neuniklo, ale rychle jsem se do toho dostal. Kniha je vtipná, čte se rychle, ten humor je fakt skvělý, něco pro mě. Severská tématika a mystično dodávají běžnému detektivnímu příběhu úplně nový nádech, ale vlastně co to plácám, to rozhodně není běžná detektivka! :)
Ale co se týče děje, tak to sem tam skřípalo, ze začátku jsem se moc nechytal zápletky, pak se dlouho zdánlivě nic nedělo a pak nakonec prudké rozuzlení. Nebylo ale nějak pořádně vysvětlené ani dokončené, zajímalo by, jak to bylo tak nějak dál...

bekule
28.05.2018

Valhalla, Odin, Thor, orel, mňoukající modrá lampa, Ouchcapek, kalkulačka počítající do čtyř, stará lednička ...........úžasný humor! Dost často jsem si při četbě vzpomněla na nepřekonatelnou knihu Mistr a Markétka.
Skvělé, naprosté nadšení , možná i lepší než Stopař. Určitě to není četba pro každého, myslím že určitě chytí příznivce humoru Monty Pythonů apod. A skvělý závěr s rozluštěním záhady všude přítomného automatu na Coca_colu!