Dlouhý, temný čas svačiny duše

Hrdiny bláznivé detektivky o tajemném spiknutí nordických bohů s pozemšťany jsou Kate Schechterová, Američanka žijící v Londýně, která původně chtěla odletět do Norska, ale připlete se do cesty rozzuřenému bohu hromu Thorovi, a především mírně excentrický detektiv Dirk Gently, který přijde jednoho dne na pracovní schůzku o pět hodin a pár minut později a svého klienta nalezne mrtvého a poněkud rozpolceného. Tělo v křesle, hlava na gramofonu. A jak se zdá, všechny stopy vedou do Valhaly... Román je druhým případem nekonvenčního detektiva Dirka Gentlyho, kterého Adams stvořil ve chvíli, kdy si potřeboval oddychnout od Stopařova průvodce Galaxií. Dirk Gently, jehož pozoruhodná pátrací metoda opřená o přesvědčení, že všechny věci spolu více či méně zjevně souvisejí, přinesla mnohé ovoce (včetně záchrany světa) už v jeho prvním případě (Holistická detektivní kancelář Dirka Gentlyho). V Dlouhém temné čase svačiny duše je tato metoda s úspěchem aplikována znovu, aby rozkryla tajemné okolnosti týkající se ledničky, nápojového automatu, letištní přepážky, jež sama sebe obětuje, a ásgardských bohů, zastupovaných zejména bojovným Thórem....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/44_/44340/dlouhy-temny-cas-svaciny-duse-44340.jpg 4.1271

Dirk Gently 2.

Literatura světová, Humor, Fantasy
Vydáno, Argo

The Long Dark Tea-time of the Soul, 1988

Kniha Dlouhý, temný čas svačiny duše

Disease

No, už jsem se u toho netřískal jako kdysi, ale pořád to zůstává slušně napsanou SF/detektivní parodií.

DzordanoChruno
25.01.2019

Troška zmätočné a niektoré odbočky z deja akoby nedokončené, ale stále vtipné. Číta sa to dobre a veľa myšlienkových pochodov či vetných konštrukcií pobaví, autor dokazuje svoj talent. Kniha je z tej lepšej časti ne-Stopárových diel.

fvalek
20.07.2018

Omylem jsem začal číst tuhle knihu místo prvního dílu, tak doufám, že mi nic neuniklo, ale rychle jsem se do toho dostal. Kniha je vtipná, čte se rychle, ten humor je fakt skvělý, něco pro mě. Severská tématika a mystično dodávají běžnému detektivnímu příběhu úplně nový nádech, ale vlastně co to plácám, to rozhodně není běžná detektivka! :)
Ale co se týče děje, tak to sem tam skřípalo, ze začátku jsem se moc nechytal zápletky, pak se dlouho zdánlivě nic nedělo a pak nakonec prudké rozuzlení. Nebylo ale nějak pořádně vysvětlené ani dokončené, zajímalo by, jak to bylo tak nějak dál...

bekule
28.05.2018

Valhalla, Odin, Thor, orel, mňoukající modrá lampa, Ouchcapek, kalkulačka počítající do čtyř, stará lednička ...........úžasný humor! Dost často jsem si při četbě vzpomněla na nepřekonatelnou knihu Mistr a Markétka.
Skvělé, naprosté nadšení , možná i lepší než Stopař. Určitě to není četba pro každého, myslím že určitě chytí příznivce humoru Monty Pythonů apod. A skvělý závěr s rozluštěním záhady všude přítomného automatu na Coca_colu!

Delirium
04.04.2018

Jen vás, co jste nic od Adamse nečetli upozorňuji, že to prostě není spisovatel pro každého. Prostě není a tečka. (Ale jen dodávám, že podle mého je naprosto skvělý.:D)
Tak!
Přišel čas na komentář od někoho, kdo je matlák a netušil, že čte druhý díl a že Dirk Gently má vlastní sérii. Nojo, holt ne každý ví o tomto detektivovi, co žije ve stínu Stopařova průvodce.
Kniha se mi (jako zatím všechna počinění od Adamse, která jsem měla tu čest držet v ruce) velice líbila, hlavně kvůli absolutní absurdnosti všech náhod a spojitostí. Co na to říct, v nepravděpodobnostech se Adams prostě vyžívá a já s ním.
Skvělý byl charakter postavy zmiňovaného detektiva, jakož i ostatních postav. A nápad zatáhnout do reality mýtické bohy? Naprosto úžasné.
Všechno má své meze, chvílemi jsem, a to uznávám, byla z knihy absolutně zmatená a netušila jsem, co se to děje. Což byl sice pravděpodobně záměr, ale pořád je tu z toho ten nepříjemný pocit, jako když umíte matematiku, ale nedokážete pochopit proč.:D

laepus
17.07.2017

Tak jako jsem dal nadceněné čtyři hvězdy Holistické detektivní kanceláři, tak úplně stejně to dělám i tady. Je to díky své absolutní bizarnosti (zvláště v první části knihy, než se do ní čtenář začte) hodně těžké čtení. Na druhou stranu je tady tolik úžasné adamsovské poetiky a ještě větší množství těch nejsušších britských hlášek - "King´s Cross je místo, kde se stávají hrozné věci lidem, budovám, autům a vlakům, a to většinou při čekání... Po dobu čekání si můžete dát instalovat laciné autorádio, a když se na chvíli otočíte zády, může vám také být po dobu čekání demontováno. Další věci, které vám mohou být po dobu čekání demontovány, jsou vaše peněženka, obsah dutiny břišní, mozek a chuť k životu."

lyriq
05.06.2017

Hromada vtípků, pár opravdu povedených, ale celé se mi to četlo tak nějak obtížně, že jsem z výsledku lehce rozpačitý... Ale co, pořád je to Adams a Adamsův průměr je pořád o tři řád výše, než u ostatních autorů.

alzbeta4340
16.05.2017

Je tu spousta vtipných fórků, bonmotů a hlášek. Je jich ale tak moc, že upozaďují samotnou kostru vyprávění a příběh zdržují, což mi časem trochu vadilo. Je to ale věc osobního vkusu. I tak kniha stojí za přečtení - pro milovníky humoru ve fantasy mohu doporučit.

Zimoděj
Zimoděj