kapr - Profil

Poslat zprávu

Karel Procházka (1948, muž) · Praha

Aktivní: včera v 16:05 offline (poprvé: 04.03.2017)

1 557 bodů (přidáno 57 autorů a 98 knih)

Získané palce za komentáře: 287, udělené: 1334

Navštěvuje: Knihovna Polského institutu v Praze (Praha), Petřiny (Praha 6)

Právě čtené knihy

Uživatelská příručka k vaší mysli
15.02.2018
Uživatelská příručka k vaší mysli 2014, S. T. Smith

Strážci času
15.02.2018
Strážci času 1970, P. Anderson

Hradčany a Malá Strana
30.10.2017
Hradčany a Malá Strana 2000, K. Bečková

Tajemná města - Olomouc
24.10.2017
Tajemná města - Olomouc 2004, J. Lenková

Tajemná Olomouc IV.
23.10.2017
Tajemná Olomouc IV. 2007, A. Schindler

Teplice
23.10.2017
Teplice 2009, K. Kocourková

Teplice
23.10.2017
Teplice 2015, J. Kilián

Avatar - Inkarnace hvězd
21.10.2017
Avatar - Inkarnace hvězd 2004, P. Anderson

Riskovat se musí
19.10.2017
Riskovat se musí 2014, J. D. Robb (pseudonym)

Agatha Raisinová a zločin na ostrově
19.10.2017
Agatha Raisinová a zločin na ostrově 2016, M. C. Beaton (pseudonym)

Po  stopách Keltů v Čechách
19.10.2017
Po stopách Keltů v Čechách 2016, V. Mátl

Poznámky z deníku
19.10.2017
Poznámky z deníku 1951, A. M. Peškov

Postmortem
04.10.2017
Postmortem 1992, P. Cornwell

Mrzout
04.10.2017
Mrzout 2017, T. Kyrö

Vlastní krev
02.10.2017
Vlastní krev 2016, P. Cornwell

Čas mého života
19.09.2017
Čas mého života 2017, J. Klapka Jerome

Pro jméno a čest
12.09.2017
Pro jméno a čest 2006, N. Horáková

Symbol smrti
12.09.2017
Symbol smrti 2014, P. Tremayne (pseudonym)

Nebeský strom
25.08.2017
Nebeský strom 1978, E. Pargeter

Kdo jsem

»
Interní odkazy:
https://www.databazeknih.cz/vlastni-seznamy/kapr-182647
https://www.databazeknih.cz/editme
https://www.databazeknih.cz/novinky-na-webu
-
Kupovat knížky mám zakázáno už dávno. Štěstí hledávám v knihovně, spíše v knihovnách. Často se zastavím, když to mám při cestě, i několikrát týdně. Vždycky se do každé z nich zkusím začíst, přesto některé z nich skončí nakonec jen prolistováním. Vždy bývám ochoten se svěřit se svými dojmy, a snažím se napsat stručný komentář a knihu i ohodnotit. Když mám potíže knihu dočíst a chci si udělat hrubou představu, čtu první věty v každém odstavci, v nejhorším případě pak čtu jednu větu na každé stránce. Stále se však i při tom vždycky pokouším znovu začíst. Rozhodně to není ono, ale určitou představu tak získávám.


ODKAZY MIMO DK:

https://www.csfd.cz/uzivatel/440039-karprox/
= fotografie =
http://foto.turistika.cz/foto/8030/profil/8030.jpg
 Hoverla (2 061 m, 48° 09,62´ N, 24° 29,99´ E) nejvyšší hora UkrajinyMOJI OBLÍBENÍ PŘEKLADATELÉ A SPISOVATELÉ
Oblíbených spisovatelů mám mnoho, většina z nich jsou ale pro mne autoři jediné knihy.
Oblíbených překladatelů, no abych se přiznal, většinou jejich jména neznám, přesto si jejich práce velmi vážím. Myslím si, že by jejich práce měla na DK více oceňována, a jejich jméno by mělo být uváděno bezprotředně pod jménem autora.
Kdysi mne upřímně šokoval fakt, že vůbec prvními překladateli jedné z mých nejoblíbenějších knich byli bratři Háchové. Nakonec jsem si ověřil, že jedním z nich byl skutečně protektorátní státní prezident Hácha. A tak jsem získal k tomu klišé, které nás učili ve škole, určitý odpor. Začal jsem pochybovat. Samozřejmě. Byla to hrozná, či spíše šílená doba. A jeho problém byl, že nakonec na tu funkci kývl. Kdo ví jak by ty roky vypadaly, kdyby na jeho místě byl někdo jiný. Přesto počet obyvatel, který onu dobu nepřežil, a který neznám, a raději ani nechci znát, je hroznou obžalobou. Nedávno jsem onen první překlad konečně získal. Tak jsem na něj docela zvědav, a docela se těším. Určitý stín však s tím už bude spojen navždy.


HRDINOVÉ JEDINÉ KNÍŽKY
připravuje se

Protože počet "Oblíbených" překročil padesátku, rozhodl jsem se do budoucna vkládat autory, kteří si moji oblibu zasloužili jedinou knížkou vkládat sem.


R O Z H L A S

Rádio poslouchám rád, vždyť jsem na něm vyrostl. Vzpomínám si na přímý přenos z mistrovství světa v hokeji v Oslu v roce 1952. Určitým mínusem je, že na rozdíl od televize musí být zvuk opravdu srozumitelný, a tedy i mírně hlasitější, a při jeho poslechu nemohou další osoby sledovat například TV. U počítače mám obvykle puštěné rádio, na DAB+ mi v obýváku u počítače na jižní straně domu jdou domácí české programy. Obvykle vítězí programy rozhlasové hry, četby na pokračování a podobně.

Na severní straně domu na DAB jdou německé stanice ve slušné kvalitě. Mezi nimi figuruje i vysílání v lužické srbštině. (všední dny ráno od 5 do 8, v neděli od 11 do 12:30, a v pondělí od 20 do 22) Málokdy se mi podaří na to narazit. Polsko zatím jen na VKV FM a ještě na hranici příjmu. Poslouchám i přes internet a zvláště možnost poslechu slovenských rozhlasových programů (především Rádio Litera) není vůbec k zahození. Navíc některé exotické programy dokáží někdy opravdu potěšit.


T E L E V I Z E

Máme jen ty naše české stanice. Bonusem se stala v posledním roce JOJ family. Ze stereotypu příliš nevybočuje, ale postupně se zlepšuje. Přestože jsem býval velký fanoušek televize, dnes už ji obvykle sleduji jen když jdu něco zakousnout, a pak u počítače jako informativní kulisu, bez zvuku. Jen těžko se nachází program, který by opravdu stálo za to sledovat. V nouzi vítězí TV Mňau.Příroda a turistika a taky trošku technika

Rád se toulám venku, a pokud mohu turistiku spojit s cestováním po železnici tak k mému štěstí už nechybí skoro nic.


Knížky

Mám rád technicky orientovanou sci-fi, cestování časem, jen se bojím, že se nikdy nestane skutečností.

Čtu především detektivky (jako lék), zvlášť ty příjemné na duši. Postup zločinců, thrillery, horory - nezájem. Rád si přečtu tu a tam i dětskou knížku. Někdy z nostalgie, jindy z prostého zájmu o to jak se tento žánr vyvíjí.

Zaměřuji se na knížky do rozsahu kolem 200 stran, maximálně tak do dvojnásobku. Ponejvíce čtu na cestách, a v posteli. Když na mne pak přijde spaní a knížka vyklouzne, chudák paní sousedka pod námi.NÁVŠTĚVA KNIHOVNY


V knihovnách začínám téměř bez vyjímky regálem "dnes vrácené".

Vybírám z toho, co už zaujalo někoho přede mnou.

Dalším důvodem je i to, že v té MOJÍ knihovně tam bývají zařazeny i poslední novinky.

Mým koníčkem jsou nejstarší turistické průvodce především po Čechách, ale i Moravě, Slovensku a Podkarpatské Rusi. Rád si před dovolenou (výletem) přečtu něco o místě kam se chystám. A abych k těm památkám dobře trefil, jsou mým dalším koníčkem i mapy. Přednost dávám měřítku 1:25 000, i když bohužel nepokrývá souvislé území. Většinou pak končím u měřítka 1:50 000, které není špatné, mnohé detaily které mne zajímají, tam bohužel ale chybí

Zaměřuji se na knihy vydané ve druhé polovině 19.století, a v první polovině 20.století.


Novější čtu jak mi přijdou do ruky. Vyhledávám pak zpravidla pouze ty které mi někdo osobně doporučil.


KNIHOVNY


Pravidelně navštěvuji pražskou městskou knihovnu. Moji současnou pobočkou jsou Petřiny, dříve před uzavřením, to byla po dlouhou dobu knihovna Ořechovka u střešovické vozovny. (Mimochodem na tehdejší paní knihovní i s manželkou vděčně vzpomínáme. Po letech, kdy tu svoji knihovnu navštěvujete se její personál v tom lepším případě stává tak trochu členem rodiny. Nelze to brát doslova, a bez vyjímky, ale často to tak cítíme.) Občas navštěvuji i jednu z nejnovějších poboček Sedmičku, mimochodem už se mi tam podařilo i uváznout v zoufalém výtahu, kterému se většina seniorů, kteří by se tak rádi svezli, raději vyhýbá, a škrábe se z posledních sil raději po schodech. Dříve, před zrušením to bývávala pravidelně Letná, kde jsem se stavoval při cestách do města, když jsem knihy vracel, tak z města, kdy jsem si je půjčoval. Z ostatních knihoven mám nejraději Dům čtení a Korunní. V centru města je to pak ještě dobře dosažitelná pobočka Školská. Na poslední chvíli, když už se blíží večer, a všechny pobočky jsou uzavřeny, a doma opravdu není co číst, pomůže v nouzi návštěva Ústřední knihovny. Začínal jsem původně kdysi dávno v maličké pobočce na Cibulce, na kterou dodnes vzpomínám

Tím, že bydlím v hlavním městě, tak to co v městské knihovně postrádám, najdu v některé z odborných knihoven.

Při cestách po republice navštěvuji často i menší místní knihovny. Důvodem bývá pravidelně přístup na internet a návštěva turistického informačního centra, (ano, celá řada jich bývá umístěna právě v prostorách knihovny), někdy je to i pouhá zvědavost jak to dělají jinde. Každá knihovna totiž má svá, často velice zajímavá specifika. Rád si něco přečtu o místě kde trávím dovolenou. Někdy to spadá do naučné literatury, nejčastěji si ale půjčím knížku jejíž děj se v místě odehrává. Kdysi jsem velice uvítal, když mi průkaz začal platit do všech poboček ve městě. Snad to tak jednou bude platit pro celý stát.
Co do antikvariátů a knihkupectví mám nejraději staré historické čtvrti malých měst. Regionální knihkupectví, byť vzácně, vydávají někdy i vlastní publikace.
Rád vyjíždím do okolí, do městeček středních a severních Čech.

FILMY, KINO, TELEVIZE a SERIÁLY

připravuje se

Zařazuji sem i pokusy shromáždit zde něco co by mohlo sloužit jako zárodky HELPU:

SÉRIE verzus EDICE


Edice - Zřizuje, sestavuje a pojmenovává ji podle vlastních kritérií, představ a záměrů nakladatel. Vyjimečně může edice jednoho nakladatelství kopírovat buď název, nebo (zpravidla částečně) obsah edice jiného nakladatelství. Shody a podobnosti bývají někdy i dílem náhody. Knihy vycházející v edici mívají obvykle něco společného, obvykle to bývá námět.

Sérii naopak vytváří autor knih - jednotlivé knihy obvykle něco spojuje, postava, obvykle některá z hlavních, často i příběh v jednotlivých knihách tak či onak navazuje.

Příklad:

Soudce Ti,
v originále série "A Judge Dee Mystery", česky Příběhy soudce Ti.

http://www.pitaval.cz/serie/126-pribehy-soudce-ti/zakladni-info#zalozky

Všechny díly série v jakémkoliv překladu do ní patří, pořád jde o tutéž sérii. Kterákoliv z knih série může vyjít například v jednom nakladatelství v Čechách v třeba v edici Slavní detektivové, v jiném nakladatelství například na Slovensku v edici Stopy, a kdekoliv i mimo jakékoliv edice.
Zde na DK, a často i na podobných stránkách po celém světě rozkliknutím [ E D I C E ] získáme informaci, které knihy v této edici to které nakladatelství vydalo. Rozkliknutím [ S É R I E ] naopak získáme přehled které knihy autor v ní napsal. Jednotlivé díly série mohou být číslované z čehož může někdy vyplývat časová návaznost, nebo nečíslované tam kde její jednotlivé díly jsou dějově uzavřeny a časová ani jiná návaznost z nich obvykle nelze nijak odvodit.

SPOILER
https://cs.wikipedia.org/wiki/Spoiler_(kultura) /kráceno/

informace, která prozrazuje klíčovou část děje - rozuzlení, ve filmu bývá vyznačena přechodem mezi černobílými a barevnými částmi. Na netu bývá před ním na všech dobrých stránkách umístěno varování.JMÉNO AUTORA

TO KTERÉ DOSTAL KDYŽ SE NARODIL X

TO POD KTERÝM VYDÁVÁ KNIHY X

PSEUDONYM

(poznámky)

Osvětlení problému - výňatek z odpovědi NKP na dotaz: Biografických zdrojů k ověřování autorit používáme více. Mezi základní patří databáze Národních autorit: http://aleph22.nkp.cz/cze/aut . Tato databáze je volně přístupná a oborově nevyhraněná. Existuje řada dalších volně dostupných oborově zaměřených biografických databází – např: databáze České literární osobnosti: http://clo.ucl.cas.cz/ Biografického slovníku českých zemí: http://biography.hiu.cas.cz/Personal/index**/Hlavn%C3%AD_strana aj.

Využít můžete i řadu tištěných biografických slovníků ( viz katalog Národní knihovny ČR: http://aleph22.nkp.cz/cze/nkc , zadaný výraz pro vyhledávání: biograf* slovník*, ve formuláři pod vyhledávacími poli můžete zaškrtnout: pouze dokumenty v češtině ) a zdrojů (v Národní knihovně ČR je k dispozici např. též: World Biographical Archives (http://www.nkp.cz/sluzby/mikrofise ) .

Na šifry a pseudonymy je dobrým zdrojem: VOPRAVIL, Jaroslav Stanislav. Slovník pseudonymů v české a slovenské literatuře: (anagramů, kryptonymů, značek, jmen původních, přijatých, dvojitých, polatinštělých atd.). Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1973. 1540 s. Publikace státních vědeckých knihoven.

K dohledání biografických údajů je možné využít i digitální knihovny: http://www.nkp.cz/digitalni-knihovna/digitalni-knihovny

 

Videonávody pro práci s katalogy Národní knihovny ČR můžete nalézt zde: https://www.youtube.com/playlist?list=PL6SB0AhzKZ-U2MXEq__26P8tli29pMY5M

Samozřejmě Vás ovšem rádi uvítáme i na některém z našich školení, které pro uživatele pořádáme: http://www.nkp.cz/sluzby/instruktaze

 

S pozdravem

 

Oddělení referenčních a meziknihovních služeb
Národní knihovna České republiky
Klementinum 190, Praha 1
ptejteseknihovny@nkp.cz | www.nkp.cz
Tel: +420 221 663 239
Budova: A Klementinum, Místnost: 63

 


- - -P O S B Í R Á N O :

aneb co jsem našel na DK i jinde na téma
KNIHY, ČTENÁŘI A ZAJÍMAVOSTI KOLEM NICH:
Něco jsem našel sám, na něco jiného zase narazil někdo z uživatelů DK


2018_01_08_pondělí

Tak nejdříve něco, co sem ale vůbec nepatří. Zaujalo mne to ale natolik, že jsem prostě neodolal:

http://neviditelnypes.lidovky.cz/chtip-pamatka-zesnulych-0w7-/p_zabava.aspx?c=A171215_153823_p_zabava_wag

Muži, nesmějte se rozhodnutím své ženy. I vy jste jedním z nich!
(a já dodávám, platí i naopak!)

https://www.databazeknih.cz/diskuze/diskuze-o-knihach-7/kucharka-3918/str-1

woodward 02.01.2018 v 11:19:07
Připomnělas mi jednoho bývalého spolužáka. On po svatbě bydlel pár let s manželkou u tchyně, což byla docela fajn ženská, vycházeli spolu velmi dobře. No, a on byl velkej "kuchyňka", rád vařil a taky furt sháněl kuchařky. Jednou někde v antikvariátu objevil vyloženě starožitnej kus, kuchařku vydanou ještě za císaře pána a hned vymyslel, že v neděli podle ní uvaří... už fakt nevím co, ale mělo to bejt výborný. V tu neděli si na to přivstal a dal se do příprav, zatímco jeho žena i tchyně ještě nedělně vyspávaly. Jenže jak ta kniha byla starožitná, narazil tam na věci, který neznal, a tak nakouknul k tchyni o ložnice a zahalekal: Máti, jak asi byly velký housky za pět krejcarů? (upřesním, že se to stalo sedmdesátých letech a jeho tchyni bylo něco málo přes padesát). Tchyně pootevřela jedno oko a rozespale zabručela "asi takhle" a ukázala nějakej rozměr. Pepa poděkoval a mazal zpátky do kuchyně, Najednou se rozlítly dveře a v nich se zjevila rozzuřená tchyně v županu: "Co si myslíš, ty pacholku drzá, že já snad vím, jak vypadaly housky za starýho Rakouska?!!!..."newtory:


Cesta po Řecku I

Komentár k tejto knihe na Amazone ma dostal. Približný preklad:Keď sme boli vlani v lete v Aténach, bývali sme v Hiltone, kúpil som si v obchode so suvenírmi "Sprievodcu po Grécku" myslel som si, že by sa mohol zísť. Aké to bolo sklamanie! Žiadne hodnotenia reštaurácií, autobusy, info, alebo nočný život - nehovoriac o úplnej absencii fotografií. S trochou šťastia sme dúfali že na Akropole uvidíme v Erechteiovom chráme obetu veštca, ale nevideli sme žiadne kuriózne miestne rituály, videli sme len mizernú strechu na Parthenone (ako sme zistili neskôr, mnoho chrámov v Grécku má nekvalitné strechy často aj steny - zdá sa, že Gréci nemajú žiadnu predstavu o správnej údržbe).Dal som tej knihe tri hviezdy len pre vtipné informácie, ale ten chlap Pausanias musí byť úplný lenivec, pretože z tej príručky mám pocit, že je už stáročia zastaraná.Ak to autor zamýšľal ako vtip, je to dobré, ak to myslel vážne je to ešte lepšie.

/originál:/

https://www.amazon.com/gp/customer-reviews/R296DPPK3YEV40/ref=cm_cr_arp_d_viewpnt?ie=UTF8aASIN=0140442251#R296DPPK3YEV40

When we arrived in Athens last summer and checked into the Hilton, I picked up a copy of "Guide to Greece" in the gift shop thinking it would be useful. What a disappointment! No restaurant ratings, bus info, or night life section - to say nothing of the complete absence of photographs. With a bit of luck we made it to the akropolis hoping to catch the sacrifice to Erechtheus featuring an oracle, only to find no quaint local rituals, not even a lousy roof on the Parthenon (as we discovered later, many temples in Greece lack roofs or even walls - the Greeks seem to have no concept of proper maintenance). Well, we made the best of it and "Guide to Greece" became something of a running joke: "Holler when you see the minotaurs!" Yeah, yeah. I gave it three stars just for the gag value, but this Pausanias guy must be a total slacker because this guide feels like it's seriously centuries out ofdate.

- - - - - -
encyklopedie:
Holmes
seděl s Watsonem v zakouřené hospůdce. Potáhl z dýmky. Nikdo mu ještě nezakazoval, že může v klídku pokuřovat. Obrátil se na svého kolegu a zamručel:

...zajímavé. Koukněte Dr.Watsone, tohle je velmi zajímavé.

http://www.databazeknih.cz/vydane-knihy/antologie-7703

Autora "Antologie" si dali tři čtenáři do oblíbených. Vskutku pozoruhodné...řekl Holmes a rozřehtal se na celé kolo....
- - - - - -
Je to děsná sranda, ale někteří uživatelé se skutečně teoreticky mohou specializovat na antologie. Jen se obávám, že v tomto případě ... .

mirektrubak dnes v 20:25:20

Dovolím si trochu odbočit a snad i odlehčit:

přikládám seznam vítězek Oscarů na lotyšské Wiki, moje favoritky jsou
Keita Blanšeta, Džodija Fostere, Šērlija Makleina a Džuliana Mūra

https://lv.wikipedia.org/wiki/Lab%C4%81k%C4%81_aktrise_galvenaj%C4%81_lom%C4%81_(Amerikas_Kinoakad%C4%93mijas_balva )... a ještě jen tak pro radost i seznam amerických prezidentů (including Džordžs Vašingtons and Vorens Hārdings)

https://lv.wikipedia.org/wiki/Kategorija:Amerikas_Savienoto_Valstu_prezidenti... sorry, pokud s tím tady otravuju, ale mě to pobavilo a tak jsem si
říkal, že se podělím ... a taky aby bylo vidět, že jsou na tom jinde i
hůř :))

-- ---- --reader.007
(objeveno v "Kdo jsem" v úterý 2017 07 25):
Volám detektivy amatéry! Vpřed! Knižní vandalové zaplavují svět!
KUDIBAL FAUNOMILNÝ - O četbu se dělím se svými zvířecími přáteli.
BRUMAJZL VYNALÉZAVÝ - Knihy využívám převážně k technickým účelům
ŘIMBUCH PAŽRAVÝ - Vzrušující četbou si povzbuzuji chuť k jídlu.
KAKABUS UMOUNĚNÝ - Zásadně neztrácím čas mytím rukou.
TATRMAN VODOMIL - Jsem průkopníkem četby ve vodě i pod vodou.

10 přikázání pravého knihomola

1. Sérii nerozečteš jinou knihou, než prvním dílem.

2. Nebudeš knihám ohýbat rohy, použiješ záložku. Oslí rohy jsou zvěrstvo!

3. Když tvá oblíbená postava zemře, budeš alespoň chvíli smutnit – nepřeskočíš okamžitě k jiné.

4. Budeš hájit své oblíbené autory. A to i v případě, že jejich poslední kniha není trefou do černého. Pokud jednou dokázali napsat výbornou knihu, věříš v jejich talent, nehledě na přešlap.

5. Nepodíváš se na film před dočtením knižní předlohy.

6. Každé nařčení, že utrácíš příliš mnoho za knihy, ospravedlníš. Knihy nejsou nikdy vyhozenými penězi.

7. Příteli knihu půjčíš, ale dohlédneš na to, aby se kniha v přijatelném časovém horizontu vrátila mezi své.

8. Bude-li po tobě vyžadovat půjčit knihu ten, kdo v minulosti jinou zničil/nevrátil, vysvětlíš mu, proč to zkrátka není možné. Promluvíš mu do duše a nasměruješ ho na správnou cestu.

9. Nedovolíš, by se knihám tvým či půjčeným něco stalo. Nehodíš je do tašky k jídlu, nepodepřeš s nimi nohu stolu. Nikdy!

10. Pokud si sami, nebo s pomocí odborníka diagnostikujete závislost na knihách, nikdy se ji nepokusíte násilím léčit. A vymítání ďábla nechte odborníkům.

(Kdo jsem: cecilka2)

Překrásné, že?

- - -

http://www.antikvariatnachod.cz/produkt.phtml?kat=ba83e3d2ec839a3cfab6201d4bf4d19aapage=4

Čapek Jan B. Záření ducha a slova 80,- Kč
Vilímek 1948.
Literární studie z dějin české literatury, podpis autora.
Výborná kniha, říkala ta myš, co trochu okousala okraj hřbetu.
-- -- --
Blondýnka v knihkupectví kouká na knihu zahraničního autora:
„Prosím vás, je ta kniha s titulky?“
zdroj: http://neviditelnypes.lidovky.cz/chtip-zavinily-to-dvere0st-/p_zabava.aspx?c=A170407_175702_p_zabava_wag

2017 07 24
Do knihkupectví vejde černě oblečená žena s knihou „Naše houby“ v ruce.
Přistoupí k ní prodavač, podá jí ruku a povídá:
„Upřímnou soustrast, nakladatelství tu chybu už opravilo.“
zdroj: http://neviditelnypes.lidovky.cz/chtip-fuj-gastone-k-noze-0w3-/p_zabava.aspx?c=A160902_203310_p_zabava_wag

-- -- --

Naias 2017 07 25 - úterý - 14:13:43

https://www.databazeknih.cz/diskuze/volna-diskuze-5/filosofovani-pod-starym-mohutnym-dubem-3009/str-77#new

Vyskytli sa tu diskusie na tému, ako sa čitatelia pozerajú na tých, ktorí nečítajú. Tak tu je pohľad z druhej strany. http://cilichili.cz/blog/24-nejhorsich-vlastnosti-lidi-co-ctou-knizky/

24 nejhorších vlastností lidí, co čtou knížky
Knížky jsou možná fajn, ale náruživí čtenáři už tak fajn nejsou. Dalo by se dokonce říct, že jsou to elitářští hulváti a je s nima hromada problémů skoro tak vysoká jako jejich hromada knih. Co vás jako nečtenáře na nich bude štvát nejvíc?
AUTOR: Jan Studnička

Lidi, co doopravdy čtou, o tom dost rádi mluví.
Cestou do kina vám málem prozradí hlavní zápletku, protože knižní předloha byla boží.
Cestou z kina vám neustále omílají, co všechno ve filmu vynechali.
Dívají se na vás jako na idiota, když jim řeknete, že máte radši filmy a seriály a že knižní Pán prstenů je skoro stejně tak nudnej jako oni.
Neuznávají čtečky a často ani internet.
Nedejbože, abyste si nabrnkli čtenářku, protože pak musíte do EasyJetu přikupovat větší příruční zavazadlo, aby s váma mohl do Londýna letět i Kafka.
A v Londýně vás nechytne za ruku, páč se drží s tím Franzem právě.
Obecně je nuda se čtenáři cestovat, protože nemluví a jen čtou.
A chtějí vám zarazit palubní magazín do krku za to, že je rušíte.
Dost často začínají větu slovy: „Vidíš, kdybys četl…“ A na to se nedá nic říct.
Sdílení lože se čtenářem je problematické, protože vaše místo v posteli zabírá Stephen King.
Buď už se dopracovali, nebo se brzo dopracujou k brejlím a brejle jsou cool.
Něco jako filmová, seriálová, nebo dokonce videoherní klasika pro ně neexistuje. Pro velkou část čtenářů ostatně neexistuje ani piccolo.
Používají divný sociální sítě jako GoodReads a podobně.
Nebojej se knihovnic. A těch se bojí každej.
Když už jste něco přečetli, evidentně to pro ně není hodnotná literatura. Ani Amazing Spider-man, ani Warcraft: Válka prastarých ani Letadélko Káně.
Nemůžete čtenáři koupit dárek, protože co číst chce, to má dávno přečtený, a co nechce, to prostě nechce.
V MHD se na vás dívaj vyčítavě, když je nepustíte sednout a číst si.
V práci trávěj spoustu času na hajzlu s Vy-Víte-Čím a vy musíte makat za ně.
Nikdy si nemůžete být jisti, že věta, kterou právě zaperlili v kavárně, není citát, který byste měli znát a který znamená něco úplně jiného, než by měl.
Všichni je maj za chytrý, i když neumějí vyšroubovat žárovku.
Čtenáři jsou jedinou vadou seriálu Game of Thrones.
A hlavně vám budou tvrdit, že nemáte slovní zásobu, přitom… jo… jakoby. Ty vole.
Spousta z nich vlastně nečte, ale všem tvrdí, že čtou, protože si přečetli „část textu prozrazující zápletku“ na Wikipedii pod heslem „nesbo netopyr“.


- - -POZNÁMKY:Ewik
seznam Japonsko, woodward - oblíbení autoři, talmud - štítek


veru.nika

medvídě

Lucie249mariva Existuje
přímo Prostředek na odstranění etiket (Label Remover z řady
Office cosmetics od firmy Active Jet), ale to je pro ty, kteří
potřebují odlepit větší množství etiket. Dobře funguje i na
zbytky lepidla po odlepení etikety. Rozprašovač o obsahu 400 ml mě stál necelou stovku u PEMICu.
VladiKlaisner
Kdysi jsem pracovala v knihkupectví a na zbytky lepidla po cenovkách zabírá odlakovač na nehty.


-
-Obálky:4.4.2017
- dee7, Schamila, majáček, Lessana, I.Zi...8.4.2017
- MDKrupka

1.5.2017 - helenkan - jiné pořadí-
-

Souhrnná charakteristika - 26. března v 15:17,
autor: fvalek

---

Četba pro mládež - odkazy - neprověřované:

http://www.ctesyrad.cz/nejctivejsi/literatura-pro-deti-mladez

https://www.knihkupec.com/kategorie/detska_beletrie%2C_literatura_pro_mlade%BE/5


- - - -***********************************************************
* SLOVENSKÁ LITERATURA Z POHLEDU UŽIVATELŮ DATABÁZE KNIH *
***********************************************************
=== Přesunuto do vlastního seznamu jako soukromá poznámka ===
= knihy budou do seznamu postupně přiřazovány =

o


===

***


posbírané odkazy:
http://aleph22.nkp.cz/F/?func=fileafile_name=find-balocal_base=nkck (katalog knih národní knihovny)
https://chamo.kis3g.sk/search/query?theme=snk (Slovenská národná knižnica Bratislava - on-line katalóg)
http://www.snk.sk (Slovenská národná knižnica Martin)
http://www.ekniznica.sk/
http://www.studentske.sk/
https://www.bazar.sk/
***
Navrhnout nová témata:
1. Četby na pokračování
siena dnes v 08:36:33
Není to přímo audiokniha, přesto se snad nebudete zlobit...

Český rozhlas, stanice Vltava, od středy 14.6., 18:30h:

Marcel Pagnol: Živá voda (1/8). Čteme na pokračování z románu
francouzského autora. Z překladu Dagmary a Františka X. Halasových
připravil Alexandr Jerie. Účinkují René Přibil, Růžena Merunková, Jan
Gross, Ivan Gübel a Jiří Miegl. V roce 1984 natočil režisér Miroslav
Buriánek.
***===
Budoucí náměty:

rok vydání - rok kdy bylo poprvé vydáno v originále

rok vydání v bazaru - podle skutečnosti - v 99% lze nalézt na nkp.cz při třídění nevyplněný neb nesmyslný rok zařadit na konec nebo úplně potlačit

Příprava bibliografie E.T.Setona:
/úvodní verze podle české wikipedie/

1886
Mammals Of Manitoba [Savci Manitoby]
1891
Birds Of Manitoba, Foster [Ptáci Manitoby]
1894
How to Catch Wolves, Oneida Community [Jak porozumět vlkům obrazy: Spící vlk, Triumf vlků (Marné čekání, Štvanice]
1896
Studies in the Art Anatomy of Animals, Macmillan [Umělecká anatomie zvířat]
1898
Wild Animals I Have Known, Scribners č. Příběhy zvířat volně žijících (1914), potom Divoké děti lesů (1968)
1899
The Trail of The Sandhill Stag, Scribners č. Za sandhillským jelenem později Po jelení stopě (Sebrané spisy, dále jen SS 2)
Lobo, Rag, and Vixen, Scribners
1900
The Wild Animal Play For Children (Musical), Doubleday a Curtis
The Biography of A Grizzly, Century č. Wahb, později Blesk (SS 2)
Lobo
RagylugAmerican Printing House For The Blind, Wild Animals I have Known (NY point systém)
Pennsylvania Institution for the Blind Four Books In Braille: Lobo, Redruff, Raggylug, Vixen
1901 Lives of the Hunted, Scribners č. Děti pustin, později Přátelé [z] divočiny (SS 9)
Twelve Pictures of Wild Animals (no text) Scribners
1902
Krag and Johnny Bear, Scribners
Od května do listopadu 1902 v časopise Ladies’ Home Journal (roč. 19) vychází na pokračování články Ernest Thompson Seton´s Boys, těchto sedm statí vytvořilo ideový základ pro hnutí Woodcrafterských Indiánech a současně se stalo podkladem pro knihu The Birch Bark Roll ta byla stále doplňovaná a upravovaná, jen za Setonova života vyšlo snad 29 vydání 25. vyd. z roku 1931 lze již považovat za konečné. Její názvy se však zejména v prvních deseti vydáních měnily (viz níže) 1903
How to Play Indian [Jak si hrát na Indiány = 2. vyd. Svitku...]
Two Little Savages, Doubleday, č. Dva divoši (1925 atd., nový překlad 1957 atd. a další 2005)
How to Make A Real Indian Teepee, Curtis
How Boys Can Form A Band of Indians, Curtis
1904
The Red Book [3.–5. vyd. Svitku… vyšlo pod tímto názvem] (1905, 1906).
Monarch, The Big Bear of Tallac, Scribners č. Medvěd Monarcha (SS 6)
1905
Woodmyth and Fable, Century [Lesní mýty a bajky]
Animal Heroes, Scribners, č. Zvířata hrdinové (SS 3)
1906
The Birchbark Roll of the Woodcraft Indians [6. vyd., ale 1. tohoto názvu] č. Svitek březové kůry – kniha lesní moudrosti II [č. překlad vychází z 25. doplněného vyd. z roku 1931]
1907
The Natural History of the Ten Commandments, Scribners
1909
Fauna of Manitoba, British Assoc. Handbook
Biography of A Silver Fox, Century č. Domino – životopis stříbrného lišáka (SS 9) Life Histories of Northern Animals (2 Volumes), Scribners č Ze života severních zvířat I-V (upravený výběr 1937-38)
1910
BSA: A Handbook of Woodcraft, Scouting, and Life-craft, Including General Sir Baden-Powell's Scouting for Boys. Doubleday and Page for the Boy Scouts of America  [Americký skaut: Příručka k nacházení lesní a životní moudrosti = 8. vyd. Svitku].
The Forester's Manual, Doubleday
1911
The Arctic Prairies, Scribners č. Arktickou prérií (SS 8)
Rolf In The Woods, Doubleday (Dedicated to the Boy Scouts of America). Note: Full text is available on-line, thanks to Ted Soldan and the holders of the copyright. č. Rolf zálesák (SS 1)
1912
The Book of Woodcraft and Indian Lore, č. Indiáni – kniha lesní moudrosti I. (SS 11 a 14)
The Red Lodge, private printing of 100 copies
1913
Wild Animals At Home, Doubleday č. Děti divočiny doma (SS 6)
1915
The Slum Cat, Constable (London)
Legend of the White Reindeer, Constable (London) č. Legenda o bílém sobu (SS 3) The Manual of the Woodcraft Indians
1916
Wild Animal Ways, Doubleday č. Děti divočiny (SS 4)
Woodcraft Manual for Girls
1917
The Preacher of Cedar Mountain, Doubleday č. Úsvit na Cedrové hoře, později Kazatel z Cedrové hory (SS 5)
Woodcraft Manual for Boys the Sixteenth Birch Bark Roll by Ernest Thompson Seton. Published for the Woodcraft League of America, Garden City, N.Y., Doubleday, Page a Company, 441 pp., illus. and music.
1918
The Woodcraft Manual for Boys the Seventeenth Birch Bark Roll by Ernest Thompson Seton. Published for the Woodcraft League of America, Inc. Garden City, New York Doubleday, Page a Company, 441 pp. Illus. and music.
The Woodcraft Manual for Girls the Eighteenth Birch Bark Roll, Published for the Woodcraft League of America, Inc. Garden City, New York, Doubleday, Page a Company, 424 pp. Illus. and music.
Sign Talk of the Indians, Doubleday
1919
The Laws and Honors of the Little Lodge of Woodcraft., 8 vo. Published at Cheyenne, Wyo. August. 4th edition.
1921
The Brownie Wigwam The Rules of the Brownies. Fun outdoors for boys and girls under 11 years of age. Woodcraft League of America, N. Y. 8 vo., 7 pp. 5th edition, the first being part of the Birch Bark Roll for 1906
The Buffalo Wind
Woodland Tales č. Z lesní říše (1925)
The Book of Woodcraft
1922
The Book of Woodcraft and Indian Lore Doubleday, Page a Co., 590 pp. More than 500 drawings by the author 3rd edition of the 1912 issue, enlarged by the inclusion of „The Foresters Manual.“
Bannertail: The Story of A Gray Squirrel, Scribners č. Pírko, příběh šedého veverčáka (SS 2)
Manual of the Brownies Manual of the Brownies, the Little Lodge of the Woodcraft League of America. 6th edition. A pamphlet of 10 pp. Oct., New York.
1923
The Ten Commandments in the Animal World, Doubleday č. Desatero přikázání ve světě zvířat, in Ptačí příběhy (1926)
1926
Animals, The Nature Library, Doubleday (Color Plates)
1927
Lobo, Rag, and Vixen (The Scribner Series of School Reading), Scribners, 147 pp.
Old Silver Grizzle, Hodder (London), č. Starý šedivec – jezevec, in Děti divočiny doma (SS 6)
Raggylug and Other Stories, Hodder (London)
Chink and Other Stories, Hodder (London)
Foam The Razorback, Hodder (London)
Johnny Bear and Other Stories, Hodder (London)
Lobo and Other Stories, Hodder (London)
1928
Animals Worth Knowing, (As Above), The Little Nature Library, Doubleday (No Color Plates)
(1925-28) Lives of Game Animals (4 Volumes), Doubleday 1925–1928 [Životy lovné zvěře]
Blazes on The Trail, Little Peegno Press (3 Pamphlets): Life Craft or Woodcraft Rise of the Woodcraft Indians Spartans of the West
1929
Krag, The Kootenay Ram and Other Stories, University of London Press pov. č.: Krag / Rek, osudy horského berana, in Přátelé z divočiny
1930
Billy the Dog That Made Good, Hodder (London)
Cute Coyote and Other Stories, Hodder (London)
Lobo, Bingo, The Pacing Mustang
1932
Famous Animal Stories
1934
Animals Worth Knowing
1935
Johnny Bear, Lobo and Other Stories, (Modern Standard Authors) Scribners
1936
The Gospel of the Redman, with Julia Seton, Doubleday č. Poselství rudého muže. 1937
Biography of An Arctic Fox, Appleton-Century č. Katug – příběh polárního lišáka (SS 2)
Great Historic Animals, Scribners
Mainly About Wolves (Same as above), Methuen (London) [rozšířené předchozí ] č. Král vlků (1999! SS 7)
Pictographs of the Old Southwest, with other authors, Cedar Rapids
1938
Buffalo Wind, Private printing of 200
1940
Trail and Camp-Fire Stories
Trail of an Artist-Naturalist: The Autobiography of Ernest Thompson Seton, Scribners č. Cesta životem a přírodou (1977, cenzurováno)
1945
Santanna, The Hero Dog of France, Limited printing of 500 copies with 300 autographed, Phoenix Press
1949
The Best of Ernest Thompson Seton
1954
Ernest Thompson Seton's America Selections of the writings of the artist-naturalist. New York: Devin-Adair Co. 413 pages Edited with an intro by Farida A. Wiley
1958
Animal Tracks and Hunter Signs č. včleněno in Svitek březové kůry – kniha lesní moudrosti II (SS 11)
The Gospel of the Redman with Julia M. Seton, Santa Fe NM Seton Village
1976
The Worlds of Ernest Thompson Seton. (Edited, with introduction and commentary, by John G. Samson). New York: Knopf. 204 pp.

= = =
UDÁLOSTI
zdroje:
http://vlastimilvondruska.cz/
http://www.svkos.cz/kalendar-akci-verejne.**
https://search.seznam.cz/?sId=aE8e1PvTP-n_FXsUq4Zmasourceid=topaq=akce+knihovenasgId=R-LjhcIE6xt7DVoYxSIn4hwoknwMkGzjznpiYGmvzw%3D%3Daoq=akce+knihovenaaq=-1asu=
= = =
Knihovnička Čtyřlístek (Orbis, Panorama)
edice, 100 knih, nakladatelství: Panorama

Sešitovou knižní edici Knihovnička Čtyřlístek založilo nakladatelství Orbis. V letech 1969-1978 vyšlo 63 sv. (č. 1-63). Sešity populární komiksové edice vycházely v nákladu 100 000, později téměř až 140 000. Vydávání edice pak převzalo nakladatelství Panorama, které navázalo na ediční činnost a tradici nakladatelství Orbis. V letech 1978-1990 vydalo toto nakladatelství dalších 115 sv. (č. 64-178). Náklady se postupně vyšplhaly až na 220 000 výtisků. Do r. 1990 vycházel Čtyřlístek jako neperiodická publikace s průběžným číslováním, jednotlivé sešity měly přiděleno nakladatelské číslo, od r. 1989 se jim přiděluje ISBN. Situace se mění se založením soukromého nakladatelství Čtyřlístek v roce 1990, které pokračuje v tradici. Od roku 1991 vydávají Čtyřlístek s číslovaním opět od č.1. Čyřlístek však má již přiděleno ISSN - jedná se tedy od této doby již o časopis/periodikum.
= = =
NÁPADY NA VYLEPŠENÍ WEBU
U knih a autorů rozšířit rubriky - například zajímavosti, odkazy, zfilmováno, rozhlasová hra, čtení na pokračování, dostupné online v jazyce - ke stažení
stránky - fanklub, autorská, ...
Občas procházím komentáře. Komentáře mých oblíbených uživatelů, i těch kteří mne mají v oblíbených, ale i těch, kteří mne dali palec. Uvědomil jsem si, že bych uvítal možnost si některé z oněch komentářů, u knih které jsem dosud nečetl,
zařadit do svého soukromého šuplíku, ve kterém by byl onen komentář včetně knihy kterou komentuje. Teprve až bych knihu přečetl, tak bych onen komentář posoudil a ohodnotil. Hlavním smyslem by ale bylo to, že bych vyhledával knihy, které byly podle mého názoru okomentovány tak, že by se mi mohly líbit. V každém případě pak tak, že by mne příslušný komentář k jejich přečtení motivoval.

KOMENTÁŘE
Je dobré v komentáři přinejmenším zhruba naznačit děj knihy tak, aby ten kdo hodnocení čte si mohl knihu přesněji zařadit, poznat zda ji doopravdy četl, a může se tedy jak k hvězdičkovému, tak k textovému hodnocení zodpovědně vyjádřit. Nehodnotím slohovou stránku, jak je hodnocení vyjádřeno, spíše se zaměřuji na to zda hodnotící vyjadřuje pocity, které mám z oné knížky já sám.
Za každý pseudonym uvádět i skutečné jméno autora - pokud je známo.
Do žebříčků zařadit knihy s nejvíce komentáři.
Zvláště u zahraničních autorek uvádět celé křestní jméno - nejen iniciálu.

Sledovat PŘEKLADY - jejich vývoj - tak, jako jsou dnes sledována vydání

KALENDÁŘ
Říjen 3. - audioteka.cz - Jednotná slevová cena 1 x ročně

Úkoly:
kct út915 Krejčíková Beneš flešku
Palo Jančovič - Bratislava

Pozn. Koka jména knižních postav

Hodnocení knih rozdělit -
oddělit kvalitu knihy od přínosu pro mne samotného