Pítrs85 Pítrs85 komentáře u knih

Gang Gang Martina Cole

Martina Cole sice píše o britském undergroundu, ale píše jím způsobem, jako kdyby její cílový čtenáři (mno spíše čtenářky) byli konzumenti magazínů typu Cosmopolitan apod., prostě je to asi tak drsné, jako čeští gangsta rappeři, týpci, co neumí zabít ani čas... Takže nechci generalizovat, ale příště romány o podsvětí asi už jedině od autorů, nikoliv od autorek. Nadruhou stranu se musí Martině nechat, že píše jednak čtivě a jednak přehledně, což je velkej plus vzhledem k tomu, že je tu asi dvěstě hlavních a třitisíce vedlejších postav. Ale zkrátka jsem všechno to fuckování a násilí moc nežral.

Převážně neškodná Převážně neškodná Douglas Adams

Tak jsme se s Arthurem a Fordem dostali až na úplný konec, vlastně opravdu až na úplně úplný konec... Krásné zakončení pětidílné trilogie, Douglas nezklamal, naopak, poslední díl, i když už byl takový... rozlučkový, se mi líbil více než dva díly předešlé a to i přesto, že už mě spisovatelův humor a hnání věcí ab absurdum tolik nepřekvapovalo (i když kdo by se nechtěl svést na úplně normální zvěři nebo hodit řeč s Dědou Melhubou). No a konec je jaksepatří, tohle se Douglasi Adamsovi vskutku povedlo a já, tlačíc slzu zpátky do oka, mu za to tleskám ve stoje, spolu s Červeným trpaslíkem (trekkies a Star Wars fans prominou) je tenhle Stopařův průvodce nejlepší sci-fi ever. A nezapomeňte: Nepropadejte panice! ;-)

Klub rváčů Klub rváčů Chuck Palahniuk

Jsou knihy, u kterých uděláte lépe, když je nebudete nijak komentovat, protože ta knížka mluví sama za sebe a cokoliv k ní dodávat je jaksi zbytečné. A právě jednou takovou je i Palahniukův Fight Club, knížka, která je svým způsobem velmi nebezpečná, ale zároveň natolik upřímná a pravdivá, až vám to vyrazí dech. Nedoporučuju slabším povahám, nebo lidem, co by rádi odpálili budovu, jen nevědí jak :-) Fincherův film beru jako jeden z nejlepších filmů všech dob, no knížka je ještě tak o třídu lepší (což je, myslím, výmluvné víc než dost). "Nejsme ani výjimeční jak sněhová vločka, nejsme však ani žádná hovna, prostě jenom jsme, tak je to nastavené, tak to prostě je." A nezapomeňte na první pravidlo Klubu rváčů. A na druhé.

Porno Porno Irvine Welsh

Tenhle Irvine, to je jako fakt kocour, jak řikam no né, jestli byl Trainspotting takovou nevinou jízdou jakože pro takový ty mladý esa, tak tohle Porno, jako to už je fakt jízda, vlastně stejná jako ten Trainspotting, ale musite si ktomu přidat ještě to porno. Jako já v tom jinak nejedu, já nejsem jak ten kočkodan Renton, to je jako fakt číslo, protože obrat o prachy kocoura Šoufla, to je zlý, ale obrat ho i podruhý, tak to už se jako fakt nedělá, jako jak řikam ty vole no ne. Ale já se mezi tyhle týpky nepletu a to nemluvím o starým Begbičovi, protože vedle něho by i sám Satan sral maggi v kostkách. Ale jako prokousejte se tím 'soft' začátkem, protože jako fakt, v půlce se to zlomí a je to teda dokonale 'hard'. A má to super, jak řikam, jako ten konec no né. (Příště žádnej Spud, další koment k Welshovi, ten půjde pěkně od Begbieho... p**o vole ;-).

Krysař Krysař Viktor Dyk

Nadčasové dílo, co je dneska možná aktuálnější než v době, kdy ho Viktor Dyk napsal. Krásný český jazyk, kdy každou jednu větu budete hýčkat jako něco hodně cenného, a úchvatný, i když smutný konec. Krysař na mě působil jako velká autorita, zahalen pod kápí a s píšťalou, co trestá každého, kdo si to zaslouží. Příběh na sychravé podzimní večery jako dělaný.

SE7DM SE7DM David Seidman

No rozhodně ne komiks pro každého a už vůbec ne pro čtenáře Spider-Manů nebo Supermanů, Se7en je fakt někde úplně jinde, aneb jak optikou komiksu nahlédnout do mysli jednoho šílence, sériového vraha. Ovšem komiks v sobě skrývá mnohem víc (na komiks až "nečekaně" hlubokomyslné myšlenky), třeba i nakrásně kritizuje západoevropskou politiku hnanou mamonem hrabání majetku a peněz konzumní společnosti. Pusťte si k tomu jako podkres nějakou desku od Nine Inch Nails a depka je zaručena ;-) Za pozornost pak určitě stojí i originální způsob grafiky a animace. (Btw se slavným filmem od Finchera to zas tolik společného nemá, resp. komiks se zaměřuje především na psychopatického Johna Doea).

Hvězdný prach Hvězdný prach Neil Gaiman

Knížka je spíš za 3*, ale tu čtvrtou přidávám za to, že Gaiman napsal svým způsobem takové "ošklivé" fantasy, které bude bavit i čtenáře, kteří jindy nad všema těma drakama a elfama a jednorožcema znuděně povytahují obočí. Ale to u tohoto spisovatele asi není žádná výjimečná záležitost.

Chinaski poprvé Chinaski poprvé Michal Malátný

Nemusíte být nutně fanouškem Chinaski pro to, aby jste si tuhle knížku fakt užili, nakonec i já už mám dobu, kdy jsem si dozblbnutí zpíval "ty kurvo zkurvenááá" (znalí vědí), jaksi za sebou, ale minimálně jejich první tři čtyři desky si poslechnu rád skoro kdykoliv. Ona totiž je tahle knížka v první řadě hrozně čtivá, Michal Malátný, frontman a (nejen) tvůrčí duše kapely, mi je co do charakteru v lecčems hrozně blízký, introvert, melancholik, co by se nejednou rád sebral a odešel kamsi do hor, hlavě co nejdál od lidí. Knížka je pak čtivá i pro ty, co by se chtěli dovědět, jak to v takové hudební kapele vlastně chodí a že to, co pak vidíme jako výsledný "produkt" je jen špička ledovce jinak velice komplikovaného procesu. Plusem jsou i rozhovory dalších členů kapely nebo spousta fotek z různých etap Chinasek. Ale jak už jsem psal, nejzajímavější části knihy jsou ty, kdy nám dává Malátný nahlédnout do své rozervané duše (nejlepší část je pak asi ta, kdy se vydal na koncert Stinga :-D).

Démonolog Démonolog Andrew Pyper

Andrew Pyper se svým Démonologem nepřináší do knižního světa nic převratného nebo inovativního, ale příběh profesora Ullmana je napsán tak záživně, že ani nebudete tušit, jak jste se během chvilky ocitli o několik desítek stran dál, oči kloužou po stránkách úplně samy. Je vidět, že má Pyper načteno, nebo možná spíš nakoukáno, poznáte zde totiž několik více či méně známých filmových příběhů. Ale jako celek to funguje perfektně, temné je to tak akorát, aby jste z toho neměli bezesné noci, navíc psáno jednak s nadhledem, jednak na úrovni. A to v dnešní době fakt není málo...

04.05.2022 3 z 5

Erekce, Ejakulace, Exhibice a jiné příběhy obyčejného šílenství Erekce, Ejakulace, Exhibice a jiné příběhy obyčejného šílenství Charles Bukowski

Klasickej Charles Hank Bukowski Chinaski, tedy sex, drogy (spíš chlast a cigára) a rock'n'roll (u Hanka tedy vážná hudba). Některé povídky lepší, některé slabší (hlavně ty o dostizích a (ne)úspěšných sázkách), ale jinak jsou tyhle příběhy obyčejného šílenství knížkou z dob, kdy byl Buk ve skvělé formě, byť nedrží tak pohromadě jako třeba výtečné Faktótum. Trocha filozofie nad absurditou lidskýho bytí, sem tam nějaké to povzdechnutí, ale jinak spíš veselé (no... spíš smutně veselé) povídky, u kterých se jeden i zamyslí, Buk byl prostě nadčasovej. A hlavně zábavnej.

Můj příběh Můj příběh Alex Ferguson

Kniha nejen pro fanoušky Manchesteru United, ale hlavně pro ně, protože oni prostě vědí. Vědí, co má nejlepší klub pod sluncem za sebou, když je šestadvacet let vedl Sir Alex Ferguson, a že to byly roky setsakra úspěšné- třináct titulů v lize a dva tituly v Lize mistrů, to je jen krátký výčet toho, čeho tento legendární Skot v barvách United dosáhl. Dokázal odrazit útok Wengerova Arsenalu, Mourinhovi Chelsea i arabských ManCity. Knížka popisuje především poslední sezóny (nejspíš i dílem tím, že Ferguson už jednu autobiografii dříve napsal). Nechává tu nahlédnout pod pokličku, jak to vlastně v tak velkém fotbalovém klubu chodí, že je to zkrátka práce na 24/7. Popisuje svoje vztahy s hráči, včetně největších legend (a že člověk při tom ztratil zepár iluzí :-), ale i to, že jménem znal i posledního trávníkáře nebo kuchařku. A i to ukazuje, jak velkému respektu se mohl těšit. V knize nechybí ani nezbytné statistiky či bohatá fotogalerie. Pro fanoušky United samozřejmě povinnost.

Pozpátku Pozpátku Rob Grant

Pro mě osobně má tahle knížka se seriálovým Red Dwarf společný jen název a hlavní charaktery, jinak je to děsná pruda, těch pár povedenějších vtipů to nevytrhne. Určitě nejslabší knižní Trpaslík, První kapitoly (Pozpátku) jsou zbytečně nechutný a poslední kapitoly (Pistolníci z Apokalypsy) zas zbytečně násilnický. Když už Red Dwarf, tak určitě radši ten seriálový.

04.05.2022 2 z 5

Holistická detektivní kancelář Dirka Gentlyho Holistická detektivní kancelář Dirka Gentlyho Douglas Adams

Jako fanoušek Doctor Who se mi tahle Detektivní (navíc holistická) kancelář sympaťáka (Doctora) Dirka Gentlyho trefila do vkusu, resp. "smrdí" z toho typický Douglas Adams. Skoro mě až překvapilo, že je Dirk Gently toliko ve stínu mnohem slavnějšího Forda Prefecta. Páč absurdní je to minimálně stejně, ale navíc, což mně osobně sedlo více, je to takové... přístupnější a ne až tak mimózní (ovšem ne že by té absurdity bylo málo, nakonec koně v koupelně nevidíte každý den). A samozřejmě humor, typicky suchý a tak nějak mimochodem. Jo, myslím, že po Stopařovi jsem objevil svoji další oblíbenou humornou sérii.

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Stieg Larsson, to je prostě jiná liga (včetně výborného a dnes asi nejslavnějšího autora severských detektivek Joa Nesbøho), když se vám po rozečtené knížce začne stýskat sotva pět minut, co jste ji odložili, pak víte, že čtete něco nadprůměrného. A to je přesně případ druhého dílu trilogie Milénium. Možná že už není tak strhující jako první část (to je prostě široko daleko nejlepší krimi román ever, aspoň pro mě), ale i tak si vás hned první stránky obtočí okolo prstu a pustí vás až u posledního slova. Nebudu tu popisovat děj, ten je, i díky filmovému zpracování, dnes už jasně profláklý, každopádně způsob, kterým Stieg pohlížel na dnešní společnost (především pak na tu západní), je naprosto trefný. A jestli se v prvním dílu děj věnoval především Mikaelu Blomkvistovi, dvojka už je (konečně) víceméně jen o Lisbeth- a to je nejlepší (ne)hrdinka, jakou si jen dokážu představit. Je to zkrátka žena, která nenávidí muže, kteří nenávidí ženy. Za oknem bouřka, v uších soundtrack od Trenta Reznora a na klíně Dívku, která si hrála s ohněm- literární nirvána (ano, pokud jste to z mého komentáře ještě nezachytili, z druhé části jsem vysloveně nadšen, těším se na závěrečný díl a těším se (a mám obavy) na díl čtvrtý).

Pentagram Pentagram Jo Nesbø

Harry Hole popáté a opět skvěle, Nesbø má ten dar, že se o jeho hrdiny, ať už o ty kladné anebo o ty záporné, budete opravdu zajímat, budete chtít vědět, kdo, kdy, kde a hlavně proč. No a úplně nejvíc se budete zajímat o hrdinu, který není ani na jednom z těch dvou břehů. Harry Hole zas o něco zdrchanější, případ zas o něco zapeklitější a finále opět maličko hollywoodsky přestřelené. Ale pokud jste četli i předešlé čtyři díly, tuto menší vadu na kráse Nesbømu s lehkým srdcem odpustíte.

04.05.2022 3 z 5

Třetí a závěrečný díl trilogie Milénium je už spíše politicko-soudní drama než krimi, ale funguje to stejně (stejně famózně) jako předešlé dva díly. Lisbeth je tady spíše divák, všechno podstatné se spíš děje kolem ní (ale samozřejmě za nitky tahá hlavně tahle dívka s tetováním draka (distributore, ten nepřesnej název prvního dílu ti stejně neodpustím :-), víc než kdy předtím mě bavila linie s Mikaelem Blomkvistem, naopak Erika Bergerová mi tady byla neskutečně nesympatická. Ale jinak to ženy v Larrsonových románech válcujou, naopak mužské charaktery jsou tu zobrazeny buď jako neschopní blbci, nebo jako kurevníci, popř. jako pěkní hajzlové. Ale já to Stiegovi nemám za zlé, však má (měl) pravdu... :-) Milénium řadím ve svém book listu někam hodně vysoko (ne-li rovnou na piedestal), věčná škoda, že zůstalo jen u třech částí...

Zabijáci Zabijáci Jussi Adler-Olsen

Oddělení Q podruhé a opět výtečně. Je až neskutečné, jak Olsen dokáže mísit dramatické okamžiky s těmi odlehčenými, vtipnými (nezřídka kdy na jedné straně). Je pravda, že v Zabijácích toho humoru bylo možná až příliš, narušenej člověk jako já doufal v mrazivé drámo, pořádně vydrsněné vraždičky a hlavně v opravdu brutální vendetu... ale přestože jsem se toho tak úplně nedočkal, i druhý román od páně Olsena mě bavil převelice, Asad je miláček a Rose můj nový oblíbený literární charakter. Jen tak dál.

Spasitel Spasitel Jo Nesbø

Možná už se opakuju, ale i další díl Nesbøho série o Harry Holeovi je lepší, než byl ten předchozí. A v tomto případě tedy docela fest, protože Spasitel určitě patří mezi nejlepší krimi, co jsem do dnešních dní přečetl. Nesbø zraje, takovou tu "hollywoodskou" pompéznost (přehnanost) nahrazuje promyšlenějším a vrstevnatějším příběhem, kdy vám nebudou lhostejné ani vedlejší dějové linie, linie, které popisují životní příběhy vedlejších postav. Ba co víc, budete si je užívat stejně jako hlavní zápletku. A ta je tentokráte skutečně dechberoucí.

Útěk do divočiny Útěk do divočiny Jon Krakauer

Knížka na mě nezapůsobila tolik, kolik bych si byl býval přál, ale i tak je příběh Supertrampa (promiň, Chrisi, ale ta přezdívka byla supertrapná :-) inspirativní, alespoň v tom, že by se měl každej z nás někdy zastavit a popřemýšlet si, co je a co není v životě relevantní. A jsem dalek toho McCandlesse jakkoliv soudit nebo kritizovat, byť asi sotva přemýšlel o tom, že tady nechá minimálně tři zdrchané duše... A Krakaureovi plus za to, že do Chrisova příběhu zapracoval i podobné storky od dobrodruhů, co podobnou cestu podnikli před ním, navíc přímo Krakauerův příběh patřil vůbec k tomu nejlepšímu z knížky.

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Na Sněhuláka jsem se těšil velice, přeci jen je to asi nejznámější Nesbøho román (o to spíš, když teď má být i zfilmovaný). No a po přečtení můžu prohlásit, že se to těšení vyplatilo, protože sedmá část příběhů Harry Hole(a) je strhující čtení. Avšak ne tak promyšlené jako předchozí Spasitel, navíc jak se mi u Spasitele líbil styl, kterým ho Jo napsal (o něco civilnější), tak tady se už zase jede v "hollywoodských" kolejích, hlavně tedy u trošku za vlasy přitaženého závěru (prosím, Jo, vynechej ze svých románů postavu Ráchel, fuuh, méně sympatickou ženskou aby člověk pohledal... :-). Velkým plusem je tu i vedlejší dějová linie kriminalistky Katrine Bratt a výborně zamotaný (a vychytaně vypointovaný) příběh.