Porno

Porno https://www.databazeknih.cz/img/books/83_/8330/porno-8330.jpg 4 235 31

Trainspotting série

Nejnovější román Irvina Welshe je volným pokračováním kultovního Trainspottingu. Simon Williamson neboli Šoufek se po deseti letech vrací do Skotska, aby po své tetičce převzal hospodu. A jelikož se užírá, že po něm na světě nic nezbude, rozhodne se v patře nad hospodou natočit pornofilm. Jako hlavní hvězdu angažuje Nikki, občanským povoláním masérku, která si občas nějaký ten chechták přivydělá ruční prací a přitom sní, že bude pornofilmy jednou sama režírovat. Begbie je venku z lapáku, kam se dostal za zabití. Jestli se mu do rukou dostane Renton, půjde tam nejspíš znovu. Renton se stává Šoufkovým „spolupracovníkem“ při výrobě filmu. Spud se snaží vychovávat syna, udržet si vztah s přítelkyní a hlavně držet zkrátka svoji závislost na drogách. Takhle nějak děj začíná. Těžko říct, jak skončí.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Maťa

Porno , 2002

burg
16.01.2024 5 z 5

Výzva 2024 - kniha, která naráz splňuje dvě témata loňské výzvy. Jedná se totiž o knihu, která je součástí série a přitom jí nečtu poprvé. Pamatuji si, že poprvé jsem jí mohl číst tak před patnácti lety, když jsem jel studijně do Amsterodamu (jak příhodné vzhledem k obsahu knihy). A pak ještě několikrát poté.
A také si pamatuji, že mě kniha nesmírně bavila - tenkrát, jako i dnes. Bavila mě stejně tak, jako mě bavil Trainspotting (a snad i ze stejných důvodů). Stará parta nám trochu zestárla, rozhodně se však nedá říci, že s věkem přišla i moudrost. Naopak přišly další způsoby, jak přijít k penězům, jak se jich rychle zbavit, jak bezpracně vyjebat se systémem, se všemi ostatními a jak se jimi nechat vyjebat sám... :)
Já toho Welshe zkrátka miluju!

midloch
06.06.2023 4 z 5

Jako první jsem viděl před pár lety film a i když nebyl úplně špatný, nebylo to něco, co by mě nadchlo. Ale věděl jsem že kniha se bude od filmu lišit, a tak jsem tomu dal šanci. Jo byla to jízda i přes pomalejší start, při kterém jsem měl i několikadenní pauzy při čtení a říkal si jestli to vůbec budu dočítat. Nakonec se to ale rozhejbalo a skvěle šlapalo k finále.

Styl psaní, větná skladba (resp. větný chaos), je velmi podobný Trainspottingu, naproti tomu Heráci (mladší kniha než Porno) jsou napsaní již trochu organizovaněji a čtou se líp. Tohle freestylový psaní je pro mě náročnější a vždy mi trvá než se v něm rozečtu... Tak doufám, že další díly série, které jsou mladší než Heráci budou už psané podobně uhlazaněji.

Surikata369
25.03.2023 5 z 5

Moje první kniha od autora a musím říct, že velmi zajímavý zážitek Hodně surové, postavy svým autentickým vyprávěním měly duši, pořád se tak něco dělo. I přesto, že ve finále mi ani jedna postava nebyla sympatická (až na chudáka Spuda vcelku), neviděla jsem film a ani nečetla předchozí knihu, četlo se to dobře a mělo to spád. Až budu mít chuť na něco drsnějšího, rozhodně zase sáhnu po Welshovi :)

Cojekomupotom
11.12.2022 5 z 5

Vždycky jsem měl problém zapamatovat si jména, tak jsem si v prváku na gymplu všechny překřtil podle postav z této knihy, kterou jsem zrovna četl. Nedávno jsem si ji znova po sedmnácti letech přečetl, a byl znova nadšený. Dokonce tak, že jsem si znova pustil T2, jenž mě napoprvé zklamal, ale beru-li ho nikoliv jako adaptaci této knihy, ale jako to, co je, tedy samostatné alternativní dílko knihou volně inspirované, a tudíž nemůžu remcat, jsem konečně nadšený i z něj. Díky všem zúčastněným za to. Welsh je vážně kocour.

Pítrs85
04.05.2022 4 z 5

Tenhle Irvine, to je jako fakt kocour, jak řikam no né, jestli byl Trainspotting takovou nevinou jízdou jakože pro takový ty mladý esa, tak tohle Porno, jako to už je fakt jízda, vlastně stejná jako ten Trainspotting, ale musite si ktomu přidat ještě to porno. Jako já v tom jinak nejedu, já nejsem jak ten kočkodan Renton, to je jako fakt číslo, protože obrat o prachy kocoura Šoufla, to je zlý, ale obrat ho i podruhý, tak to už se jako fakt nedělá, jako jak řikam ty vole no ne. Ale já se mezi tyhle týpky nepletu a to nemluvím o starým Begbičovi, protože vedle něho by i sám Satan sral maggi v kostkách. Ale jako prokousejte se tím 'soft' začátkem, protože jako fakt, v půlce se to zlomí a je to teda dokonale 'hard'. A má to super, jak řikam, jako ten konec no né. (Příště žádnej Spud, další koment k Welshovi, ten půjde pěkně od Begbieho... p**o vole ;-).

OdvaznyMladyMuz
15.11.2021 5 z 5

Irvine Welsh se rád opakuje, rád vykrádá sám sebe, rád háže svý pochybný moudra do pléna, rád si mastí svoje ego. Je to celkově spisovatel na hovno. Vydal sotva tři dobrý věci a žije z úspěchu Trainspottingu. Někdy mám pocit, že se prostě jen ráno vzbudí a napíše si random kapitolu o fočusu, chlastání piva a šňupání kokeše ze záchodové mísy. K tomu nějakej frajer ubodá dementa v baru, pak vojede šlapku a máme zaděláno na pětisetstránkovej román pro idioty. Irvine si to po sobě přečte, pohoní péro, shrábne balík prachů a pak si až do večera hladí plešku před zrcadlem. Už jsem zmínil, že je to můj nejoblíbenější spisovatel?

Porno je příběhovým následníkem Trainspottingu. Ždímačka na prachy. Ale víš co, kámo píčo vole, já to miluju, fakt jo. Máš tam všechny svině z Trainspottingu. Kocoura Rentu, kočičáka Spuda, pantera Begbieho, kočkodana Sickboye. Mihne se i Druhá cena, June, Allison, Mike Forrester, Seeker a další. Jen Labuťák si plní sny v Thajsku, takže se nestaví ani na otočku za starýma kámošema v posraným Leithu. Nikdo už nejede na héru, ale jede se ve všem ostatním. Všechny ty lidi mám v hlavě zapsaný, jako by to byli moji dávní kámoši. Banda kreténů, který bych v životě mít nechtěl, jenže jak si to tak čtu, občas narazím na pasáž, ve které vidím sebe i lidi ze svýho okolí. Irvine Welsh to má zmáklý, rád si zapřehání, ale sakra, on ten život prostě vidí. Díky němu čtu knížky, díky němu jsem na nich závislej jako ten nejprovařenější feťák v odporným squatu. Perte mi to rovnou do žil!

ozzak
10.04.2021 5 z 5

výborná knížka plna černého humoru pokračováni Trainspottingu

el-zbych
24.10.2020 5 z 5

Kniha me dost pobavila. Především hlášky byly přeložené neskutecne

Anette99
19.07.2019 5 z 5

Trochu jsem se bála, že pokračování po takové době bude spíš slabé. Ale opak je pravdou a já jsem ráda, že jsem si knížku sehnala. Jako první díl, i tahle se četla dobře a odsejpalo to. A Renta je prostě borec :D

MíšaS.
31.05.2019 4 z 5

Už to přeci jen není ono, asi jsem i já starší a mám "odžito", ale i tak je to velmi dobrá kniha.

Crimble
07.05.2019 5 z 5

Správná jízda, jak to Welsh umí. Autenticita nevyprchává, postavy stále uvěřitelně nesympatické až nechutné. Sviňárny, násilnosti, koks, porno, děvky, chlast. Kamarádství a upřímnosti pomálu. Jediná drobná výtka - až příliš ukecané a dlouhé. Ale pět hvězd i tak.

KarolKula
11.12.2018 5 z 5

Bohové, boží! Introspekce rozdílných povah, které se sejdou při natáčení či se prostě po letech objeví zpět na scéně Leithu. Bizarní oslava vulgárnosti, posedlosti, prasečinek, prcinek, hnusáků, drog, sexu, života a konečně lásky též, že. Vynikající propracování jednotlivých povah, měnících se pod vlivem okolností (rozuměj: kokainu/"slávy"), které nezklamou a své načrtnuté povahy dostojí do puntíku - podlý vypočítavý sviňák Šimon, Nikki vzhlédnuvší se v pornoherectví, věčně snažící se zlatý hňup Spud, věčně nasraný Beggbie (píčo vole) a konečně všivák Renton...partička k pohledání. V popisech vypravěč překonává sám sebe a s každým dnem se dostává ještě dál v živé nechutnosti, která doslova prýští z každé stránky - exploze hlavy, erekce humusu, rozervání těla. Jmenuje se to Porno a je to prasárna, čti!

bakunin
24.05.2018 5 z 5

Ještě rozsáhlejší vyprávění, s výborným čtivým spádem a slangem.

DriftBooks
13.12.2017 3 z 5

Když se na internetu objevil první trailer z filmu Trainspotting 2, řekl jsem si, že si musím nejdříve přečíst předlohu. Kniha i film Trainspotting byly jako zjevení. „Závislost na heroinu není žádná dovolená, ale práce na plný úvazek“ nebo „Píchali bysme si i vitamín C, kdyby byl zakázanej“. Jasně… kultovní záležitost. Ale pak jsem Welshe nějako ztratil z hledáčku a nic jiného od něj už nečetl. V té době jsem si „pral do žíly“ maximálně tak zelený čaj, dal se na vegetariánství a začal číst věci z naprosto opačného pólu literatury.

Film (T2) už mám také zhlédnutý a s knihou toho moc společného nemá. Jen základní motiv setkání po letech. Ale to se dalo čekat. Natáčeni amatérského pornofilmu je v podání Welshe stejně zběsilé jako fetování v předešlém díle. Do filmu nepřenositelné.

Welshovo příběhy mají tu nevýhodu, že neuvěřitelně rychle stárnou. Je na nich vidět, jak se svět o zlom krk žene dopředu. „Nemohli jste vyrůstat v Británii sedmdesátých a osmdesátých let a nesetkat se s odvrácenou stranou života: s misogynií, rasismem, homofobií, sektářstvím a tak dále,“ tvrdí Welsh. Dnes jsou všechna tahle témata tabu. Ne že by zmizela z povrchu zemského. Ne že by úplně zmizela z myslí lidí. Jen přešla do utajení. Být nekorektní je největší underground dneška. Ještě pár let a Welshovo knihy se budou pálit na náměstích globalizovaného, ultrakorektního světa… :_)

Enforcer
25.10.2017 5 z 5

Paráda. Ze začátku se mi do postav dostávalo těžko, přece jen se některé na první pohled dost změnily a Nikki mi byla extrémně nesympatická , ale s přibývajícími stranami mě kniha začala bavit a finále, které překonává vyvrcholení Trainspottingu úplně ve všem, bylo naprosto strhující.

IYv
22.08.2017 5 z 5

užila jsem si.. a s pornem to nemělo nic společného

hmyzák
14.08.2017 3 z 5

Románovější a celistvější než Trainspotting. Má to svá ALE. Nejsprostější, nejvulgarnější titul autora. Je takhle pokleslý jazyk knihy, nebo společnost v 90. letech a kniha jen obrazem společnosti? V kapitolách si to protagonisté dávají v ich-formě a my spojujeme jejich části do celku.
Kluci trošku zestárli, přesedlali na koks a š*kání pro prachy. Sifon je sobec, hajzl a k*rva (nezměnil se). Kočičák Spud bojuje o své místo na zemi. Begbie vraždí pohledem a Mark? Tomu se zpět do Leithu vracet nechce. Druhá cena našel zbraň na chlast a Labuťáček si splní sen! Hoši měl jsem vás rád.

Dzip
07.06.2017 5 z 5

Miluju, jak filmy, tak i předešlé knihy Heráci a Trainspotting, takže nešlo dát jinak, než 5*.Prostě super.

Petrush.kaa
03.04.2017 5 z 5

Neříkám to často - film mě asi bavil ještě víc, ale i knížka byla vážně jízda. Drogy, sex a všichni staří známí, které tak zbožňujeme (hlavně platonická láska Renton a dobrák Spud).
Ze začátku jsem bojovala se stylem psaní, vyjadřováním některých postav, přeskakováním ve vyprávění postav.. Ale po sžití se se nešlo odtrhnout. Všechno si sedlo jak hrnec na pr.... No a vyústění vztahu Simon - Renton? Naprosto geniální!

MissiPippi
24.01.2017 4 z 5

Volné pokračování Trainspottingu plné agrese, vulgarismu, sexu a hlavně koksu na základě Welshových osobních zkušeností rozhodně baví. Člověk se s fascinací začte do popisované všemožné prohnilosti jisté části společnosti. Osobně si v této sprosté syrovosti poměrně libuji.

Účinkující postavy pro běžného čtenáře políbeného maximálně marihuanou sympatické na sžití se s nimi rozhodně nebudou, za to výsledný celek tvořený eskapádami daných osobností nepokrytě sympatický je. Nemalou zásluhu za očarování tímto dílkem nejednoho čtenáře mají jistojistě specifické slohové styly a myšlenky pro každý charakter. Bravurní.

Erotika zde určitě není páteřní linkou, jak se může z názvu zdát. Několika vzrušujících erotických scén se chtivý čtenář dočká pouze na pár desítkách stran z téměř 700ti. Za to jsou minimálně pro mne intenzivnější než v nynější době oblíbené stíny.

No a v neposlední řadě musím vyzdvihnout důmyslné a kreativní ilustrace Jana Krumphanzla. Ty jsou vskutku k pokochání a lehkému zhypnotizování. Kresba, co kresba evokuje plno dojmů, domýšlivosti a představ.

Ačkoliv je Welsh obviňován z inspirace od Williama S. Burroughse, i když ho nečetl, já na základě svých čtenářských zkušeností pana Welshe po prvním setkání směle přiřazuji k přesoceánskému Bukowskému.

Tak a já jdu dohánět restík v podobě přečtení Dostojevského (Zločin a Trest), který mi byl tak vehementně v knize připomínán.

drogy sex pornografie

Irvine Welsh